borsalino_csfd borsalino_csfd komentáře u knih

O Edvardu Benešovi O Edvardu Benešovi Karel Čapek

Důležitou informací je, že knihu vydala Společnost Edvarda Beneše, která staví Beneše do nekriticky pozitivního světla. První polovinu knihy tvoří v podstatě převyprávěné dopisy mezi EB a KČ, schůzky či hromadná setkání Pátečníků, ze kterých jsou vyvozované různé závěry, mnohdy dosti nepřesně.
Druhá polovina knihy je tvořena dopisy (doufám, že bez úprav).
Z knihy je cítit podobné chápání politiky jak ji vnímal EB - jako logickou disciplínu, kde zástupci národů něco slibují a také sliby plní, což by bylo opravdu parádní, ale realisticky je to úplně mimo. KČ si jako spisovatel mohl tuto "naivitu" dovolit a EB plně v jeho krocích podporoval, bohužel EB měl být státník. Z dopisů z roku 1938 je cítit velká sklíčenost. Celkově je tato kniha takovým stručným a zjednodušeným kukátkem do vztahu mezi EB a KČ, chtělo by to víc.

30.09.2015 3 z 5

Byl Edvard Beneš vinen? Byl Edvard Beneš vinen? Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka vystihl nerozhodnost Edvarda Beneše v přelomových okamžicích ČSR velmi pregnantně a současně v literárním kabátku. Některé výroky jsou velmi velmi přesné, bohužel.

04.01.2015 5 z 5

Druhý muž Třetí říše Druhý muž Třetí říše Dušan Hamšík

Heinrich Himmler patřil k významným vůdcům Třetí říše, a přitom byl jeho šedou eminencí. Snad proto chybí ucelenější pohled na tuto osobnost. Tato kniha trpí datem svého vzniku (1984, vydána 1986), takže je místy velmi poplatná době svého vzniku (zejména pasáž, kdy Hitler napadl Rusko). Na druhou stranu poskytuje dost informací, abyste si mohli udělat celkový obrázek o tomto sociálním inženýrovi, demagogovi a vykonavateli v jedné osobě.

04.01.2015 4 z 5

Edvard Beneš - politický životopis Edvard Beneš - politický životopis Zbyněk Zeman

Tak uceleně a vypovídajícím způsobem podané informace o Edvardu Benešovi jsem nalezl pouze v knize Zbyňka Zemana. Čtení je to velmi hutné a orientovat se v politických postavách a situacích První republiky není právě snadné, ale stojí to za to. Edvard Beneš není adorován jako velký státník, ale ani křivě haněn, spíše je Beneš vykreslen jako schopný úředník bez politické a světové vize, který se domníval, že politiku lze založit na dohodách a logických závěrech. Praxe však byla úplně jinde. Mohu jen doporučit!

04.01.2015 5 z 5

Na tomto Čapkově díle je moc znát, jak moc se Český jazyk za ta léta změnil. Kniha se čte dost obtížně, nicméně příběhy jsou velmi lidské a nadčasové. Mám slabost pro díla Karla Čapka, no...

17.02.2014 4 z 5

Čtyřiatřicet Čtyřiatřicet William Hastings Burke

Jak se v čase ukazuje, bylo za druhé světové války několik odvážných mužů a žen, kteří neváhali riskovat život, aby pomohli někomu druhému. O to bizarnější je situace, že takovým člověkem byl i Albert Göring. Takže zatímco jeho bratr Hermann zvěrstva páchal, on je zase trochu rovnal. Co je docela zajímavé, že hodně působil v Československu, byl obchodním ředitelem Škodových závodů v Plzni, ovšem nikoli jako doazená figura, ale tehdejší československé vedení Alberta aktivně oslovilo. Protože mě to dost zajímalo, nechal jsem si vyhledat spis v národním archivu v Praze, kde je mnoho zajímavých informací. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

25.01.2014 5 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Tom Clancy

Škoda, že je kniha tak zbytečně natažená. Přitom příběh je zajímavý a nepříjemně realistický. Obávám se, že k rozpoutání světového konfliktu skutečně stačí kumulovat nepochopení stimulované dílem ješitností a dílem arogancí. Nejhorší však je, že od takových nepochopení nejsme zrovna daleko.

26.05.2024 2 z 5

Já jsem jiný Karel Čapek Já jsem jiný Karel Čapek Alan Levy

Poutavě napsaný životní příběh Karla Čapka, což je samozřejmě jméno, které česká literatura moc dobře zná. Ale tento jiný Čapek vypráví svůj život od konce války, tvrdý nástup komunismu až po emigraci. Nezahořkl, přestože se ho zločinecký režim snažil zničit, naučil se využívat příležitosti a žít tak, jak chtěl, svobodně a zodpovědně. Inspirativní čtení.

09.03.2024 5 z 5

Kauza Orlík Kauza Orlík Jaroslav Jelínek

Kniha je informačně omezená už jen rokem vydání. Horší je bulvární styl, jakým je kniha napsaná a který mi vytrvale lezl na nervy. A závěrečné pseudo filozofické okénko mě dorazilo.

26.02.2024 1 z 5

Spravedlnost, nikoli pomstu Spravedlnost, nikoli pomstu Simon Wiesenthal

Těžká kniha. Upřímně obdivuji, že SW měl sílu a energii celé roky bojovat proti nacismu a zlu ve všech jeho podobách, ať už šlo o samotné válečné zločince anebo lidi, kteří zločiny kryli jako soudci a státní zástupci. Zároveň ukazuje, že nacismus byl součástí života běžných lidí v Rakousku, že trvalo mnoho let, než začal skutečně hynout. Stejně jako antisemitismus. Závěrečná část je spíše filozofická a do značné míry stále platná. Vymezit se proti Hitlerovi, jako známému zlu, je jednoduché, ale poznat nové zlo v zárodku, třeba v populismu, a s tím bojovat, je úplně něco jiného.

18.02.2024 4 z 5

Klient Klient John Grisham

Trochu odlišné a tím zajímavější postavami i dějem. Fajn čtení.

03.09.2023 3 z 5

Společník Společník John Grisham

Mám rád, když mě kniha pohltí. To nebyl ten případ, ale Svědek určitě patří do lepšího průměru, hlavní hrdina je celkem normální a závěr mi přijde nakonec realistický.

20.08.2023 3 z 5

Protiúder Protiúder Aaron J. Klein

Kniha obsahově podobná Mnichov. Jeden den v září - https://www.databazeknih.cz/knihy/mnichov-jeden-den-v-zari-86064, nicméně tato je psaná místy hodně románově a chybí velmi mnoho detailů a situací. Typicky zvrzaná akce na letišti Fürstenfeldbruck je popsána velmi schematicky, "nespolupráce" Německa až do devadesátých let aj. Spíše se objevují věty jako "přišel zamračený do místnosti, zapálil si cigaretu a přemýšlel". Tím nechci říci, že je kniha špatná, je psána více jako příběh a proti výše uvedené knize se mnohému může lépe číst.

20.03.2023 3 z 5

Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí Anna Funder

Zajímavě pojaté téma života v NDR z pohledu bývalých agentů Stasi a jejich obětí. Jde spíše o takové reportáže než klasickou knihou faktu, tak jsem si musel zvykat na autorčin styl. Většina případů je dost příšerných a úplně děsivá byla ta důslednost, která asi našemu STB chyběla, naštěstí. Nutno podotknout, že Mielke budoval Stasi podle ruského vzoru, se vším negativním a až do konce svého života ani na chvilku nezapochyboval.

20.11.2022 4 z 5

Carlos - konec jednoho mýtu - honba za Šakalem Carlos - konec jednoho mýtu - honba za Šakalem Wilhelm Dietl

Kniha, která nepřináší nic nového, kromě toho, že bez skrupulí mluví o Carlosovi jako o zbabělci a vrahovi.

06.11.2022 2 z 5

Mezinárodní terorismus Mezinárodní terorismus Luigi Bonanate

Pro mě úplně zmatené, přeskakování z jednoho do druhého, dokonce ani teroristické útoky, které znám z jiných knih, jsem tady nepochopil a vůbec nejhorší mi připadl styl psaní, který si libuje v komplikovaných větách plných chytrých slov.

17.09.2022 1 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

Docela zajímavý námět, který fungoval tak do dvou třetin a pak mi připadlo, že si s tím Grisham nevěděl rady a skončilo to tak jako neslaně nemastně. Vypravěč je výborný, ale tato kniha mi moc nesedla.

20.11.2021 3 z 5

Herodesův stín Herodesův stín Antonín Winter

Mé druhé setkání s dílem Antonína Wintera a musím říci, že mi styl sedí. Pomalý rozjezd, spoustu cest, spoustu slepých uliček, určitá nepřehlednost, ze které postupně začnou vystupovat základní kameny, na kterých inspektor Holý začíná stavět. Rázem vyprávění nabírá na tempu a jednoduše už jsem se nedokázal odtrhnout, dokud jsem to nedočetl.

05.11.2021 4 z 5

Zrádná operace Zrádná operace Henry Kenneth Bulmer

Vlastně trochu zklamání, většina replik je totožná s filmem a knížka tak nepřináší prakticky nic. No co, vždyť je spousta dalších knížek...

13.09.2021 2 z 5

Sázka na třináctku Sázka na třináctku Antonín Winter

Tak tady jsem kdysi viděl film, který byl k uzoufání nudný, korunu tomu nasadil svým bídným hereckým projevem Satoranský. Náhodou jsem v knihobudce našel předlohu a musím říci, že kniha je násobně lepší. Má dynamiku, příběh a rozhodnost. Vlastně jsem byl příjemně překvapen a myslím, že knížka stojí za přečtení. Marně přemýšlím, proč je film tak mizerný...

28.08.2021 4 z 5