Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí

Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145308/bmid_stasiland-pribehy-ze-zeme-za-berlin-Vsf-145308.jpeg 4 33 33

V roce 1989 padla berlínská zeď a krátce na to se rozdělené Německo znovu sjednotilo. Přestala existovat Německá demokratická republika. V zemi, kde se nejvyšší velitelství tajné policie doslova přes noc změnilo v muzeum a kde jeden z padesáti občanů donášel na své spoluobčany, čekají na své zveřejnění tisíce příběhů. Anna Funder vypráví ty nejzajímavější z nich: o svém setkání s dívkou Miriam, která jako šestnáctiletá málem rozpoutala třetí světovou válku, nebo s mužem, který vyznačil linii budoucí berlínské zdi. Autorka popisuje ztracenou zemi, v níž groteskně přerostlá a všemocná tajná policie Stasi, která ovládala a v mnoha případech nakonec i zničila životy jejích občanů, zasahuje do všech sfér lidského života. Ačkoli dramatická výstavba a barvitost dějů by prozrazovala románové ambice, jedná se o literaturu faktu.... celý text

Přidat komentář

0088
25.12.2022 2 z 5

Podle anotací jsem čekal něco fundovanějšího àla Frederick Taylor nebo Iain MacGregor, kteří se těmto tématům též věnovali. Místo toho je to spíše takové neúplné a místy zeširoka pojaté psaní mladé australské dámy, která dvakrát přijela do Berlína. Přesto toto dílko nemůžu jen tak smést ze stolu, neb příběhy v něm vyprávěné (ať už prostých občanů nebo činovníků StaSi) dobře doplňují dosavadní informace dostupné v českém prostředí.
Velká poklona patří autorce za dosud nepublikovaný nečernobílý pohled na některé členy StaSi (např. na toho natěrače hraniční čáry, jenž byl poměrně vysokým oficírem MfS), který ukazuje, jak postupně, a kam až mohli být v průběhu života původně poctiví lidé zmanipulováni a dotlačeni. Bez zajímavosti není ani ukázka toho, jak nemalá část predátorů od StaSi to od začátku myslela a dosud pořád naprosto upřímně myslí…

borsalino_csfd
20.11.2022 4 z 5

Zajímavě pojaté téma života v NDR z pohledu bývalých agentů Stasi a jejich obětí. Jde spíše o takové reportáže než klasickou knihou faktu, tak jsem si musel zvykat na autorčin styl. Většina případů je dost příšerných a úplně děsivá byla ta důslednost, která asi našemu STB chyběla, naštěstí. Nutno podotknout, že Mielke budoval Stasi podle ruského vzoru, se vším negativním a až do konce svého života ani na chvilku nezapochyboval.


Lucek
25.10.2022 2 z 5

Několikrát jsem měla během čtení nutkání knihu odložit. Přitom tak zajímavé téma! Nebavil mě autorčin styl psaní, vadilo mi třeba, že napínavé vyprávění postav přerušovala svými, v tu chvíli zcela zbytečnými, úvahami. Přitom stačilo malinko pozměnit koncept a mohlo to být skvělé čtení. Celkový dojem - zklamání, někde mezi 2-3*

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Iný pohľad na to ako sa žilo za železnou oponou. Skôr ako sa žilo za veľkou "die Mauer". Spisovateľka z Austrálie, študujúca nemčinu a hovoriaca ako rodená Nemka spísala osudy ľudí, ktorí sa pokúšali dostať na druhú stranu bližšie k západu. Je to však aj pohľad zo strany ľudí, ktorí ich chceli zadržať. Osudy postáv sa prelínajú od postavenia berlínskeho múru až po revolúciu a tesne pred ňou. Osudy obyčajných DDR-ákov, aj tých zlých zo STASI. Príbehy pôsobia fantazmagoricky a niekedy komicky. Pri čítaní vás však niekoľko riadkov dostane tvrdo na zem a uvedomíte si krutú realitu vtedajších dní, kde väzenia a smrť je odpoveďou informátormi prerasteného režimu. Rozdelené rodiny, odobraté deti, zmarené nádeje úteku pokúšajúcich sa DDR-ákov agentmi STASI a kopec iných osudov. Strach a nedôvera sa podpísala pod myslenie vtedajších "osťákov". Napriek tomu, ako rýchlo múr zmizol, stále všadeprítomná Stasi ostáva vo vedomí žijúcich svedkov. Ako keby ľudia mali krátku pamäť a zabudli a nechceli sa vyrovnať s minulosťou. Ako príklad slúži výrok člena tímu, ktorý pracoval so svojimi členmi na rekonštrukciách potrhaných spisov o sledovaných osobách. "Nikto nám nedal viac ľudí do nášho tímu. Ale baví nás to. Je to ako skladať puzzle. Avšak na to aby sme všetko zrekonštruovali, pri dnešnom tempe naša práca bude trvať štyridsiatim zamestnancom asi 375 rokov. Niekto asi má záujem , aby nám to trvalo tak dlho". Ako naša bývalá št. bezpečnosť, aj tam stále pracujú na vysokých postoch, či v súdnictve aj v štátnej a politickej aparatúre bývali členovia tejto obávanej organizácie. Autorka vynikajúco vykreslila príbehy ľudí, ktorí sa týchto dejinných udalostí zúčastňovali. Kniha však nie je románom, aj keď tak pôsobí. Je to však o faktoch. Knihu vrelo odporúčam a u mňa 6 hviezdičiek zo šiestich.

kalinka99
14.02.2017 3 z 5

Velice zajímavá a poučná knížka. Nemůžu nějak soudit, nežila jsem v té době, ale ty příběhy byly odstrašující už tím, že se vůbec tohle dělo.

bosorka
25.10.2013 5 z 5

Hodně zajímavá knížka, která mě strhla. Není to klasický román, spíš jakýsi dokumentární, je to literatura faktu psaná románovým stylem. Autorka je Australanka, která žila v Berlíně a zajímala se o osudy obyvatelů "za zdí", obyvatelů někdejší DDR. Proto pátrá po jejich osudech a nejen těch, kteří byli perzekuováni, ale i těch, kteří byli ve Stasi či s ní spolupracovali. Nejen těch, kteří za zdí žít nechtěli, ale i těch, kteří tehdejší režim podporovali. Autorka se snaží na vše nahlédnout i z druhé strany, pokouší se zůstat nestranná, i když to jde těžko. A samozřejmě lze ihned poznat, ke které straně se přiklání, přestože se pokouší chápat i pohnutky "těch druhých". Stejně tak i čtenář, stejně tak já, která jsem (ač jsem vyrůstala v ČSSR) byla některými případy otřesená a pořád mi neleze do hlavy, jak to takto mohlo fungovat. Knížka na mě zapůsobila hodně emocionálně a taky se velice dobře čte - díky stylu autorky, která vše popisuje svýma očima a přitom pátrá i popisuje zčásti "novinářsky". Doporučuji všem a neváhala bych dávat číst ve školách jako doporučenou četbu, ač to není příběh naší země. Žili jsme ale jen o kousek vedle.