BoredCop BoredCop komentáře u knih

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Nemám rád detektivky, ve kterých má policajt po 10 minutách vyšetřování ve všem jasno a dalších 400 stran je jen vata s "překvapivým" odhalením na konci. I proto dávám pět hvězd, protože příběh tvrdohlavýho pochůzkáře, kterej se rozhodne na vlastní pěst vyšetřovat případ pro kriminálku, je přesným opakem.

Rychlopalba pochopitelně neobsahuje tolik zábavné brutality jako jiné Kopřivovy knihy, ale o to se asi autor ani nechtěl snažit. Nicméně i když se hlavní hrdina tváří jako obyčejnej pražskej policajt, v některých pasážích připomíná spíš českého Max Payna. Rozhodně stojí za přečtení!

28.11.2016 5 z 5

(SPOILER) Inu, jak tuhle knihu pojmout? Jako upřímnou zpověď člověka, který dal republice 30 let života a oplátkou dostal jenom pohrdání? Nebo jako způsob, jakým si zhrzený policista se všemi vyřizuje účty?
Díky tomu, že mám k policejnímu prostředí velice blízko, se kloním spíš k první verzi. V naší milé zemičce se prostě dějí strašlivé prasárny. Na druhou stranu se v některých chvílích ani čtenář jako já nevyhne dojmu, že pan Šlachta si svoje působení u policie a způsob svojí práce trochu idealizuje a nepřipouští si možnost, že nemá vždy pravdu. Nicméně pro toho, kdo si chce prohloubit znalosti o zločinu (a hlavně o jeho propojení se vším ostatním v ČR), rozhodně super.

Pokud jde o strukturu knihy, souhlasím s tím, co už tu zaznělo. Občas to působí chaoticky, zamotaně, nepřehledně. Trochu jako dlouhý rozhovor, který je sice zajímavý, ale s jeho následnou úpravou už se nikomu nechtělo moc ztrácet čas. O tom, že je hned na začátku avizováno, jak dostanou prostor i kritici pana Šlachty a jeho práce, přičemž nakonec jsou jim věnovány 2 strany a pár poznámek, že se nikdo z nich nevyjádřil, ani nemluvě.

02.12.2020 4 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Před mnoha lety jsem viděl polský historický film Ohněm a mečem a už tehdy jsem si říkal, že literární předloha musí být geniální. A je! Lituji jenom toho, že jsem si knihu nepřečetl dřív...

...a teda taky toho, že jsem si koupil knihu z edice Omega od redaktora Pavla Tůmy s jazykovou korekturou od Ivany Jachkové (to je ta, kde je na obálce rytíř v plátové zbroji, ačkoliv se děj odehrává v 17. století). Ještě nikdy se mi nestalo, že by mě redakční úprava tak strašně štvala jako tady. Jasně, nemá to vliv na kvalitu knihy, ale tolik překlepů, špatně umístěných interpunkčních znamének a gramatických chyb, to se jen tak nevidí. Sorry, ale když se člověk živí jazykovou korekturou a nevidí rozdíl mezi my/mi, pak zřejmě někde udělal kariérní chybu. Takže pokud můžete, dejte na mě a zvolte jiné vydání.

30.11.2020 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Možná jenom škoda, že to nebylo o chlup delší. Přece jenom se "hrozba, která může rozvrátit říši" dala pojmout komplexněji, než jako dvě souběžné linky honu kočky s myší. Jasně, není to světová literární supertřída a Ohnivé znamení se mi líbilo asi víc, ale i tak určitě doporučuju.

P.S. Jaroš je v podstatě terminátor, ale to bylo jasný už od prvního dílu.

24.04.2017 4 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Kniha, u které jsem se sám sebe na konci ptal: "Proč?". Proč se postavy chovají tak, jak se chovají? Proč to celé působí jako drogová halucinace hlavního hrdiny? Proč to není drogová halucinace hlavního hrdiny? Proč to proboha čtu?

Celou dobu jsem doufal, že na konci přijde něco, co by tomuhle WTF dalo smysl a nezůstala jenom pachuť špatné knížky. Nepřišlo a pachuť zůstala.

28.11.2016 1 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

A to je konec, přátelé. Nelituji jediné minuty strávené u celé ságy a stydím se, že jsem se k ní nedokopal dřív.

Dovolím si každopádně poznatek směrem k hernímu zaklínači. Všechny 3 hry jsem hrál předtím, než jsem si přečetl knihy, ačkoliv nějaké základní povědomí o Sapkowského světě a důležitých figurách v něm jsem měl. Velká chyba! Když o tom totiž přemýšlím, nevybaví se mi moc postav z celé herní série, které by nevytvořil už Sapkowski v knihách. Tohle všechno vědět, hned by ten herní příběh dával úplně jiný smysl :)

19.04.2017 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Velice, ale velice pomalý rozjezd v první půli je sice vyvážen zábavnou druhou půlí, ve které mi třeba Geralt vyhovoval daleko víc než v původní románové sérii, protože byl konečně zaklínačem, který bez zbytečného vylévání srdíčka zabíjí monstra ve všech podobách, ale pořád to jaksi není ono.

Osobně mám pocit, že Sapkowski se ke své nejslavnější literární postavě vracel spíš jen proto, že musel. Hodnocení ze 3* na 4* tak vlastně převážil hlavně vztah k celému zaklínačovu světu.

19.04.2017 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Kniha, jejíž přečtení mi trvalo extrémně dlouho. Nevím vlastně proč, ale nebyl jsem schopen zvládnout v kuse snad víc než 15 stran, přičemž první třetina byla obzvlášť únavná. Je otázka, jestli tohle dílo člověk víc nedocení třeba na druhý pokus, ale já na něj rozhodně nemám chuť.

15.01.2018 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince jsem z donucení četl jako kluk a dodnes si pamatuju, jak jsem se u něj děsně nudil a nic nepochopil. Letos jsem si ji poprvé přečetl jako dospělák a je mi jasné, že svým dětem ji nutit nebudu.

28.11.2016 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Dosti netradiční scifárna, která se dá navzdory svému rozsahu v pozvolném tempu přelouskat za několik dní. Musím uznat, že v nejedné pasáži je napětí vygradováno skutečně výborně, takže než se nadějete, jste na konci.

S čím jsem měl ovšem trochu problém, bylo slovní spojení "s to". Jsem s to pochopit, že v rámci překladu (nebo už původního textu) je rozmanitost žádoucí a psát pořád dokola, že někdo něco může nebo nemůže, by byla nuda. Co nejsem s to pochopit je, že "s to" muselo být úplně všude. S to, s to, s to.

29.04.2017 4 z 5