Bórborka Bórborka komentáře u knih

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

Postavit příběh na nudné hrdince, není dobrý nápad. Řekla bych, že do nějaké 3/4 se kniha táhla, až jsem myslela, že jí odložím. Naštěstí se potom začal odehrávat alespoň trochu zajímavý děj, který mě přesvědčil dát šanci druhému dílu.
Nápad světa, ve kterém se ukrývají démoni, mě zaujal. Provedení bohužel bylo horší. Některé situace se mi zdály nesmyslné a nereálné, postavy bezcharakterní a jejich dialogy občas opravdu hloupé.
Způsob stylistiky, který autorka používala, se snažil působit na opravdu mladé čtenáře, ale obsah textu se mi pro ně až tak vhodný nezdál.

14.05.2020 2 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Lehce přeslazená oddychovka s dlouhou předehrou, která stojí za to. Někdy jsem musela převracet oči nad urážlivostí hlavní hrdinky, ale měla jsem pro ní pochopení. Trochu mě zklamalo, že hlavní mise, kde se odehrálo trochu vzrušení, byla napasovaná do 50 stran, a poté se pokračovalo v "klidné" lince.

03.05.2020 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Z téhle série jsem neskutečně zklamaná. Do knihy se vůbec nedokážu začíst. Autor, jako by se nemohl rozhodnout, jakým stylem své knihy chce psát, a tak se čtenář stále setkává s jiným vyprávěcím stylem. Také je zahlcen s nesčetným počtem postav, které často nemají v příběhu žádný význam. Omáčka, kterou je kniha zbytečně omotaná mě vůbec nezajímá a z mého pohledu autor opakuje tentýž vzorec. Nejhorší přesto pro mě je, že žádnou z postav jsem si za těch šesti dílů neoblíbila, proto mě ani nezajímá jejich konec.

22.04.2020 2 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Kniha byla milá a krásně napsaná, postavy mi byly sympatické, tedy až na jednu - Layken. Hlavní hrdinka prochází těžkými nástrahami života, proto by se její chování dalo omluvit, přesto si myslím, že její sobeckost byla přes míru. Nechápu, čím na lidi ve svém okolí tak působila, jelikož si jí každý zamiloval, aniž by musela vynaložit sebemenší úsilí.

31.03.2020 4 z 5

Mýtus, sen a rituál Mýtus, sen a rituál Erich Fromm

Kniha je psána jazykem, kterému i laik ve světě psychologie porozumí. Nabízí nám několik možností, jak sen uchopit a vyložit. Po celou délku knihy nám autor předkládá různé příklady a ukazuje nám, že sen není jen povrchní reakcí na výrazné podněty, které se odehrály, ale že i věci, kterým bychom nepřikládali sebemenší důraz, které se dokonce odehrály v dávné minulosti, se v našem snu můžou reflektovat.

23.02.2020 4 z 5

Kulička a jiné povídky Kulička a jiné povídky Guy de Maupassant

Zajímavá kniha, která obsahuje stejné prvky v každé povídce - Francie, vztah mezi ženou a mužem.
Každá povídka ze začátku uvádí čtenáře do prostředí, autor si dává pozor na maličkosti, kterými se nás snaží zapojit do příběhu. Příběhy samotné končí (většinou) tragicky.

19.01.2020 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Kniha mě přepla do tak melancholické nálady v době čtení, až tomu sama nemůžu uvěřit. Celou dobu proplouváte v pocitech, které jsou doplněné dějem, který není zas tak podstatný. Kniha graduje až se od ní nedokážete odtrhnout. Konec, jak je zde již zmíněno, je přehnaně šťastný, ale zasloužený.

05.01.2020 4 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Po několika letech se mi do ruky dostalo pokračování této série, a tak jsem se rozhodla přečíst i první díl, abych se dostala zpátky do děje. Krásná odpočinková knížka (, která je trochu přitažená za vlasy), kterou přečtete a ani nevíte jak.

03.12.2019 4 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

Kniha se mi zdála uspěchaná, předvídatelná a jazyk, který je v knize použit mi moc nesedl. Zařadila bych ji mezi takový horší průměr.

08.09.2019 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Očekávala jsem o něco větší "drive", na místo toho se mi to ze začátku zdálo velmi zmatečné a rozvláčné, přesto na konci to vyvrcholilo do zajímavého konce.

20.08.2019 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na knihu jsem se velmi těšila, ale dlouho jsem jí odkládala, aniž bych měla pádný důvod.
Kniha mě ihned vtáhla do nového až "utopického" světa, kde není možné zemřít přirozenou smrtí, a tak se do toho vložil cech Smrtek. Časem se ale odkrývá, že vše není, tak perfektní, jako by se mohlo zdát na první pohled.
Autor píše velmi čtivě. Svým postavám propůjčuje určité charaktery, se kterými jsme se mohli už někde v knihách setkat, přesto si je čtenář oblíbí.
Kniha mi lehce připomínala pohádku či knihu pro velmi mladou mládež, a upřímně jsem doufala v trochu krutější procesy, přesto bych knihu doporučila všem, jelikož se u ní rozhodně nudit nebudete.

26.07.2019 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Nevím, co říct...
Kniha vám na počátku představí to "tajemství", které se tam bude rozvíjet až do konce. Problém pro mě nastal ve chvíli, kdy to tajemství (které se dalo předvídat) bylo vyzrazeno a vy vlastně nevíte, co se v knize ve zbylých 3/4 odehrává..
Za konec, který mě zasáhl přidávám 1* k plusu, ale jinak bych knihu popsala jako táhlou, nezáživnou.

04.07.2019 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Tohle se mě dotklo.
Kniha je psaná pod rouškou temné atmosféry, která vás postupně pohltí.
Ze začátku nevíte, co od hrdinů očekávat, ale zhruba v polovině se to změní a kniha se začíná stávat předvídatelnou. Spíše než thriller to působí jako zvláštně překombinovaný román.
Plus, kterým si mě kniha získala je konec.

02.07.2019 4 z 5

Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) Lev Nikolajevič Tolstoj

Nebudu lhát, na knihu jsem byla hodně zvědavá, ale jsem z ní taková na vážkách.
Knihu tvoří pět povídek. První dvě jsou úplně skvělé, ale ty další tři už mě tolik nenadchly.. Tu třetí jsem vůbec nepobrala a ty poslední dvě byly jen takové jednohubky, které jsem přečetla, usmála se a šla dál.

20.04.2019 3 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Tak tahle kniha mě dostala! Nejen milé a poutavé čtení, ale svým způsobem si mě dostala i svými postavami(hlavně Cath, ve které jsem se zhlédla) a myšlenkou.
Myslela jsem, že to bude další "romanťárna" pro náctileté, kterou si přečtu, zahřeje na srdci a poté na ní zapomenu, ale R. Rowell opět nezklamala.
Příběh bázlivé Cath, která prožívá svůj první rok na vysoké škole. V knize se seznamujeme i s jejím dvojčetem, které je na venek úplně jiné. Kniha mě už ve své polovině úplně dojala a odtrhnout se od ní bylo nedosažitelné.
Teď trochu té kritiky. Za prvé mám lehce výtku k příběhu Nedej se, který knihu prolínal a moc mě nezaujal a za druhé poslední třetina už nebyla tak nadupaná jako ty první, což byla velká škoda. Přesto všem mohu Fangirl s klidným srdcem doporučit :)

18.04.2019 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Velmi čtivá kniha, o které snad musel slyšet každý. Chvíli jsem se bránila si ji přečíst, ale nakonec jsem neodolala. Nenadchla mě natolik, jak jsem doufala, ale rozhodně nebyla zklamáním. Děj mi chvílemi připomínal něco mezi telenovelou a pohádkou, ale způsob jakým autorky píší to vše uměly zachránit. Celkový pocit z knihy je velmi kladný, ale přece jenom má prostor na vylepšení.

17.03.2019 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Od knihy jsem ze začátku očekávala více, než mi nabídla. Chvíli jsem přemýšlela nad tím, že ji odložím a sáhnu po něčem jiném, ale naštěstí jsem to neudělala. Musela jsem vzít v potaz, že knihu nepsal žádný spisovatel, ale život sám a když jsem si to uvědomila kniha opravdu stála za přečtení.
Kniha je dělená na tři části. Samotný příběh pianisty, deníkové zápisky a něco jako shrnutí s otázkami. Nejvíce mě zaujalo shrnutí, jelikož bylo svižné, ale první dvě části tvoří ten samotný příběh.

04.01.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha pěkně napsaná s výborným humorem, ale nepatří do knih, které bych si znovu přečetla.
3,5*

23.10.2018 3 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Kniha byla krásná, ale pro mě až na posledních sto stranách. Počátek mi způsobil dost slušnou krizi, až jsem se bála, že knihu odložím, i přesto, že měla všechny atributy, které mě přitahují - napínavá, romantická, smutná. Mám z ní smíšené pocity, ale kdyby se mě kdokoliv zeptal, jestli mu knihu doporučím, má odpověď by zněla kladně.

18.10.2018 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajky se mi neskutečně líbily, ale Brumbálovo poznámky se mi zdály zdlouhavé a lehce nudné, a i přes to že obvykle se ráda dozvím něco nového ze světa HP, mě to lehce uspávalo.

03.08.2018 4 z 5