bookworm bookworm komentáře u knih

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Pre mňa bola táto poviedka úplne dokonalá, žáner - inteligentný horor. - toto bola skutočná Diaboliáda!!! Tu nejde o nejaký bizarný pokus s fatálnymi následkami, ale o obžalobu zrůdného režimu, ktorý aj vedu zneužíval pre svoje ciele a o vysoko odborných veciach nechal rozhodovať robotníkov a roľníkov. Bulgakovov antikomunizmus tu nemožno prehliadnuť - stav univerzity po boľševickej revolúcii, slepačí mor, ktorý sa na západe sám od seba zastavil na hranici s Poľskom a Rumunskom, mimoriadna trojčlenná komisia v počte šestnásť súdruhov.... Perfektná bola aj epizóda s bulvárnym novinárom. Preto bez váhania 5* a miesto v mojom osobnom zlatom fonde!

02.01.2013 5 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

Isteže, je to vec vkusu, ale takto som si jednu z údajne "najvtipnejších kníh modernej francúzskej literatúry" nepredstavovala. Nepresvedčil ma ani dej, ani "slovná zásoba" hlavnej postavičky a spol.

22.12.2012 1 z 5

Česká babička aneb Cizinec je našinec Česká babička aneb Cizinec je našinec Dietmar Grieser

Po výbornej knihe "Strýko z Bratislavy", "Česká babička" rozhodne nesklamala. Je to zbierka malých medailónov osobností z nemecky hovoriaceho prostredia, ktoré mali pôvod na území dnešnej ČR a preslávili sa v Rakúsku. Z celej knižky príjemne vyžaruje príjemná c. a k. atmosféra a autorova úprimná snaha predstaviť dnešnému rakúskemu čitateľovi - lebo ten bol pôvodnou cieľovou skupinou knihy - čo ho stále spája s českou krajinou. Výborne to však funguje aj opačným smerom. Páči sa mi aj samotný dvojznačný názov knihy - na jednej strane sa vzťahuje na Babičku/babičku Boženy Němcovej (mimochodom aj jej je v knihe venovaný jeden medailón) a na strane druhej je to jednoznačná narážka na fakt, že mnoho Rakúšanov má svoju českú babičku (teda už asi skôr prababičku). Sú tu príbehy o osobách notoricky známych, ako napríklad S. Freud, rodák z Příboru, Ž. Chotková - manželka Františka Ferdinanda, ako aj takých, čo sú dnes v ČR (nezaslúžene) polozabudnutí L. Slezak, F. Grillparzer, a okrem toho ešte pár menej známych životných príbehov známych osobností, napr. Mozart v Prahe, E. Schiele v Krumlově. Skrátka a dobre, krásna oddychová kniha, podporujúca zbližovanie národov, ktorú sa oplatí čítať.

16.11.2012 5 z 5

Recepty na fajn časy Recepty na fajn časy Igor Bukovský

Osobne si myslím, že pán Bukovský nevie variť, ale zato perfektne ovláda marketing. Ako dlhoročnej vegetariánke mi ani tak nevadilo, že je to vegánska kuchárka, čiže miesto masla "zdravý" margarín a miesto normálneho mlieka sójové, ale hlavne chuťovo veľmi nezaujímavé recepty - okrem jedného. Inak je to veľmi osobná kuchárska kniha, ku každému receptu manželia Bukovskí napísali niečo o tom, ako k nemu prišli a prečo ho majú radi. To istým spôsobom aj spečatilo osud tejto knihy, pretože manželia sa krátko po jej vydaní rozišli a nemali viac záujem o ďalšie vydania.

10.11.2012 2 z 5

Neviditelní svědkové minulosti Neviditelní svědkové minulosti Jaroslav David

Neuveritelné! Tak dobre a podmanivo napísať knihu o miestnych názvoch, že to zaujme aj človeka, ktorý vôbec nebýva v tomto regióne, je skutočné umenie. Veľmi sa mi páči, že jednotlivé heslá nie sú spracované prísne akademickým spôsobom, ale autor k nim pridáva aj širšie súvislosti, príklady aj z iných regiónov, ako aj staré legendy. Škoda len, že v prílohe nie je historická mapka - trebárs tá, čo je vyobrazená na obálke. Ale inak 5* informácie ako napríklad možný pôvod názvu Německý Brod podľa komendy rádu nemeckých rytierov alebo že síce historicky žiadna Horní Dolná neexistovala, ale zato Krátká Dlouhá (Ves) je na Vysočine historicky doložená :-) A samozrejme mnoho iných regionálnych zaujímavostí!

01.08.2012 5 z 5

Barokní náboženská bratrstva v Čechách Barokní náboženská bratrstva v Čechách Jiří Mikulec

Kniha podáva výborný prehľad o náboženskom cítení ľudí v období baroka a postupujúcej rekatolizácie. Bratstvá boli v tom čase rozšírenou formou náboženskej angažovanosti ľudí z rôznych vrstiev spoločnosti, ich členmi mohli byť muži i ženy. Aj keď existovali už v stredoveku, práve v čase rekatolizácie si ich silu uvedomila aj sama cirkev. Kniha prístupným spôsobom veľmi prehľadne vysvetľuje vývoj fenoménu bratstiev až po ich úpadok v dôsledku jozefínskych reforiem. Je to špecifická kniha, ktorá zaujme asi pomerne úzky okruh čitateľov, ale koho to zaujíma, môže pochopiť myšlienkový svet ľudí tejto doby.

19.07.2012 4 z 5

Včerejší strach: Jaké to bylo mezi Čechy a Němci? A jaké to bude...? Včerejší strach: Jaké to bylo mezi Čechy a Němci? A jaké to bude...? Josef Škrábek

Kniha mapuje jedno z najkontroverznejších a zároveň najsmutnejších období našich novodobých dejín. Problematiku odsunu Nemcov z ČSR po vojne autor reflektuje v hlbších národných a medzinárodných súvislostiach, jeho úvahy o vývoji česko-nemeckých vzťahov vychádzajú z osobných zážitkov a o to sú ľudskejšie a zároveň i desivejšie. Určite to nie je ľahké čítanie, v každom prípade však poučné. Na knihe sa mi páčila jej snaha o objektivitu, vysvetlenie (nie však ospravedlnenie!) postoja Nemcov i Čechov počas vojny a po nej. Kniha nemoralizuje, ostro však odsudzuje akékoľvek násilie a má silné humanistické posolostvo. Zaujímavé súvislosti a občasné zimomriavky na chrbte sú zaručené.

17.12.2011 5 z 5

Mžik Mžik Malcolm Gladwell

U Gladwella ma vždy priťahuje jeho štýl písania, nezvyčajné súvislosti a zaujímaví ľudia. Skúmanie uvažovania degustérov, autistov alebo profesionálnych vojakov, vedci skúmajúci význam výrazu ľudskej tváre... o tom všetkom sa tu píše s novinárskou ľahkosťou a zároveň živelným záujmom dostať sa veci pod povrch. Len aké poučenie z toho plynie pre mňa? Mám sa spoľahnúť na svoj prvý dojem (blink) ako kunsthistorici, čo na prvý pohľad vycítili podvrh alebo mám všetko do podrobna analyzovať (thin-slicing) ako výskumníci zaoberajúci sa prognózou trvácnosti manželských zväzkov na základe drobných giest?! :-)

23.09.2011 4 z 5

Chazarský slovník Chazarský slovník Milorad Pavić

Myslím, že titulok "postmoderný román" vystihuje túto knihu asi najviac. Z hľadiska kompozície je veľmi zaujímavá, páčil sa mi nápad interpretácie dejín Chazarov z hľadiska troch náboženstiev, ako sú niektoré aspekty zdôraznené, iné potlačené alebo celkom inak interpretované, ale - a to je už vec osobného vkusu - nedalo sa to čítať! Pre mňa to bola neúnosná kopa povymýšľaných mýtov s príliš silným presahom do neskutočna. Hodnotenia sa zdržím, lebo pre niekoho práve toto môže byť najzaujímavejšie. V mojom osobnom hodnotení maximálne 2 a pol hviezdičky, aj to len za dobrý nápad s kompozíciou a logickú prepracovanosť.

28.07.2011

Pchjongjangská akvária Pchjongjangská akvária Čchol-hwan Kang

Autobiografia bývalého severokórejského väzňa v tábore Jodok. Pasáže o živote v lágri sú také strašné, že sa tomu ledva dalo veriť. Väčšia časť knihy je o živote v lágri, veľmi zaujímavo je vykreslený vzťah medzi Kóreou a Japonskom a samotný život kórejských prisťahovalcov v Japonsku a ich pohnútky na návrat do Severnej Kórei. Napísané je to veľmi prístupným štýlom, rýchlo sa číta.

03.05.2011 5 z 5

Bílý král Bílý král György Dragomán

Kniha je súbor príbehov zo života chlapca, ktorého otca pošlú ešte za čias komunistického Rumunska do väzenia. Rozprávačom je chlapec, text je písaný ako prúd myšlienok, preto celkom chýba priama reč. Príbehy v knihe sa vyznačujú krutosťou, ktorú zmierňuje uhol pohľadu malého chlapca. Neviem, do akej miery odzrkadľujú príbehy dobovú realitu, niektoré sú "šmrncnuté" fantáziou, ale sú natoľko sugestívne, že niektoré príbehy alebo ich aspekty sa trvalo vrývajú do pamäti. Zo začiatku sa mi kniha kvôli svojej brutalite nepáčila, ale nakoniec som ju zhltla do konca so zimomriavkami na chrbte. Aj keď jednotlivé epizódy na seba priamo nenadväzujú, posledný príbeh hrôzostrašným otvoreným koncom knihu zarámcoval.

03.05.2011 4 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Prvá polovica knihy (časti 1 a 2) bola úmorne nudná, o druhú polovicu už nemám záujem. Čitateľské sklamanie na celej čiare.

12.05.2023 3 z 5

Moje Antonie Moje Antonie Willa Cather

Opäť jeden knižný poklad z knihoboxu. Táto kniha je autentickým svedectvom o životoch a problémoch prisťahovalcov v Nebraske. Aj keď väčšia časť knihy sleduje osudy českého dievčaťa Antónie, dozvieme sa mnoho aj o jej škandinávskych rovesníčkach, či o Rusoch i Američanoch, ktorí sa sem prisťahovali z iných končín. Autorka v tomto prostredí sama vyrastala a dokázala životy postáv dôveryhodne vykresliť - sú medzi nimi podnikavci, pracanti, dobrodruhovia i skrachovanci. Kniha je napísaná veľmi pútavo a dej príjemne plynie. Len je škoda, že autorka knihe nevymyslela lepší názov, "My Antonia" znie strašne banálne, a pritom je to taká skvelá kniha.

21.08.2022 5 z 5

Vášně mysli – román o životě Sigmunda Freuda Vášně mysli – román o životě Sigmunda Freuda Irving Stone (p)

Keby to bol hokej, tak za mňa po tretinách 5, 4 a 3 body. Niekedy je proste menej viac a to platí aj o tejto knihe. Začína pekne a svižne, menia sa kulisy, mení sa aj mladý Dr. Freud, za mňa osobne veľké plus aj za mnohé reálie z vtedajšej Viedne a okolia. Potom ale už akoby sa autor nevedel rozhodnúť, čo je dôležité a čo nie, tak píše všetko... anamnézy x pacientov (všetky viac-menej na jedno kopyto...), každé stretnutie s každým a siahodlhé dialógy... stačilo by len vypichnúť to naozaj dôležité. K prekladu mám tiež výhrady - to "nevedomie" miesto podvedomia mi vadilo, aj určité nepresnosti vychádzajúce z neznalosti rakúskeho prostredia. No a čo ma šokovalo hádam najviac - napriek takmer tisíc stranám textu, biografia nie je celistvá :-O

27.12.2021 3 z 5

Diaboliáda Diaboliáda Michail Bulgakov

Poviedka Diaboliáda mi pripadala, akoby ju Bulgakov písal ako rozcvičku pred Majstrom a Margarétkou. Bola to absurdná, šialená naháňačka, kde som pomerne rýchlo stratila prehľad o tom, kto je kto, ale viem si predstaviť, že by z toho mohol byť výborný film.

02.01.2013 3 z 5

Svatý Benedikt z Nursie Svatý Benedikt z Nursie Anselm Grün

Bolo by odo mňa nefér dávať tejto knihe nízke ohodnotenie len preto, že nesplnila moje očakávania a ani trochu sa nepodobala na moju obľúbenú o sv. Bernardovi "Burgundsko - kraj mnichů". Túto knihu však napísal benediktínsky mních a je celkom pochopitelné, že to nie je životopisná ani historická, ale náboženská literatúra. Rozoberá sa tu význam svätca a jeho rehoľa z pohľadu dnešného člena jeho rádu.

16.11.2012

Zánik Západu - Obrysy morfologie světových dějin Zánik Západu - Obrysy morfologie světových dějin Oswald Spengler

Celkom úprimne - je to naozaj veľmi ťažká kniha. Láka predovšetkým svojím mnohosľubným názvom, ale je v nej príliš veľa abstraktného filozofovania, že som sa nakoniec k tomu, prečo má podľa Spenglera západná civilizácia zaniknúť, ani neprekúsala. A to je škoda.

10.11.2012 3 z 5

Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice Jaroslav David

Táto kniha ma na rozdiel od svojej predchodkyne sklamala. Pôsobí pomerne nesúrodo ako kompilát dizertačnej práce a niekoľkých odborných článkov. Mnohé informácie sa na rôznych miestach knihy dokonca niekoľkokrát opakujú (opakovanie matka múdrosti?!). Kniha je napísaná príliš odborne. Je to škoda, pretože v staršej knihe o pomiestnych názvoch Vysočiny J. David dokázal, že vie písať zaujímavo aj pre "obyčajných ľudí". Skutočne zaujímavé informácie sú v tejto knihe doslova utopené v záplave nudných pasáží a na konci v prílohe. Čo sa mi v knihe páčilo: napr. verejná súťaž na pomenovanie dnešného Havířova a autentické listy s návrhmi od občanov; povojnové horlivé nadšenie pre premenovanie miest v Česku a vo väčšine prípadov zamietavé stanovisko miestopisnej komisie, aby sa nestávalo, že žiaci na hodine dejepisu budú odpovedať, že "Žižka vyhnal Zikmundovo vojsko z Havlíčkova Brodu".

15.10.2012 3 z 5

Strýko z Bratislavy. Po rakúskych stopách na Slovensku. Strýko z Bratislavy. Po rakúskych stopách na Slovensku. Dietmar Grieser

Rakúšania bežne chodia do Maďarska, zaujímajú sa o Česko, ale Slovensko i naďalej zostáva na okraji ich záujmu. Autor sa rozhodol pre investigatívu a vydal sa po stopách známych Rakúšanov na území Slovenska a našiel ich dosť (hoci Paul Newman a Andy Warhol tu pôsobia trochu nepatrične). Myslím, že nielen pre Rakúšanov, ale i pre mnohých Slovákov boli niektoré informácie nové. Čitateľ sa v knihe dozvie napríklad, že cisárovná Sissi chodila do kúpeľov v Bardejove, že mladá milenka nástupníka rakúskeho trónu Rudolfa Habsburského, Mary Vetsera, mala po otcovi pôvod zo Slovenska, že Mozartova vdova Constanze sa po druhý raz vydala práve v bratislavskom korunovačnom kostole, ale i zaujímavý príbeh "typicky rakúskej" pomazánky Liptauer a ako sa vyrába bryndza na Liptove... a mnoho ďalších zaujímavých medajlónov. Teším sa na Českú babičku!

19.07.2012 5 z 5

Moskva-kva-kva Moskva-kva-kva Vasilij Pavlovič Aksjonov

Fakt len kva-kva, ľahký žáner - dovolenkové čítanie. Kto čaká niečo naozaj vtipné a originálne, nepríde si na svoje. Dosť mi vadila naivná hlavná os príbehu, v ktorej sú hádam všetky mužské postavy, starí i mladí, zamilované do ideálnej, prenádhernej, inteligentnej (?) študentky z papalášskej rodiny, pričom tá si po svojom rieši sexuálnu výchovu. K tomu ešte trochu Stalina a trochu Hitlera ako korenie a leitmotív starogréckej báje o Ariadninej niti na spestrenie. Tri hviezdičky dávam len pre to, že napriek všetkému to malo spád.

03.04.2012 3 z 5