Bonda Bonda komentáře u knih

Adam a Otka Adam a Otka Bohumil Říha

Kniha mě od začátku do konce fascinovala, v dobrém i ve zlém. Dalo by se na ní ukázat hodně proměn životního stylu, hodnot, vztahů a výchovy. Autor umí skvěle psát (bravurně vykreslené charaktery, napětí...) a má nádherně odpozorované dětské myšlení. Knížka zabírá svět do šířky i hloubky, ale z dnešního pohledu bych její hodnoty pokládala až za ohrožující. Tím spíš, že je autor předkládá tak sebejistě.

19.05.2024

Polča Polča Guus Kuijer

Takovou dceru by chtěl mít každý. Dceru, která stojí statečně při vás v největším vašem svrabu a přitom dokáže asertivně ochránit i sama sebe a dává si pozor, aby se s ní zacházelo adekvátně k jejím možnostem. Dceru, která vycítí, co se mezi lidmi nebo s ní samotnou děje. A dokáže se ozvat. Rozhodla jsem se, že je mi jedno, že tato ústřední úžasná hrdinka je úplně nerealistická a maximálně idealizovaná. Vždyť na Pipi Dlouhou punčochu se taky nezlobíme, že reálná devítiletá děvčátka jsou úplně jiná. Polča i Pipi můžou být vzorem a zrovna v Polče je mnoho situací, u kterých myslím může velmi pomoci, když se na ně holčička trochu připraví v knize jako čtenářka, než se s nimi utká na vlastní kůži (ať už je to útok cizího dospělého na ulici nebo věcí týkající se přátelství, lásky atd.). Knížka inteligentně naťukává spoustu otázek (např. otázku poslušnosti) a nevyhýbá se ani spiritualitě a konečnosti života. Napadlo mě, že národ, který má ve svém kánonu Annu Frankovou nebo Etty Hillesum, už těžko může stvořit povrchní nebo slabou dívčí hrdinku.

18.05.2024 5 z 5

Lidské klubíčko Lidské klubíčko Vladimír Vokolek

Skvělá, přirozená a suverénní poezie pro děti s duchovní tématikou. Krásné edičně připraveno, motivy se řetězí a navazují na sebe.

18.05.2024 5 z 5

Natálie není sama Natálie není sama Zuzana Nováková (p)

Krásně zvládnuté vyprávění. Do popisu věrohodně působících všednodenních událostí jsou zakomponovány pohádkové příběhy a dávají tak knize druhou, kouzelnou rovinu. Dobře se hodí k povaze hlavní hrdinky Natálie, předškoláčky s bohatou fantazií, podnikavé a zároveň stále zasněněné. Vztahy v její rodině působí klidně a nepostrádají něhu. Šestiletá posluchačka v roce 2024 naprosto spokojená.

17.05.2024 5 z 5

Plechová Mína Plechová Mína Pavel Hrnčíř

Jazyková a stylová pochoutka. Hravostí, poťouchlostí i humanistickým étosem v pozadí mi připomněla prózy Ivana Vyskočila. Nikdy nevíte, co od časoprostoru a jeho pravidel můžete čekat, a to udržuje vaše pobavení i čtenářské napětí. Jiné čtenářky mě upozornily, že pochechtávání se napjatému vztahu mezi holčičkou a Mínou-minou není úplně na místě a může působit cynicky. Tak přemýšlím, nakolik je tu absurdní humor zbarvený do černa. Na mě osobně kniha se svou zeleninovou symbolikou, rozpustilými nonsensy a textovou rozvolněností působila světle a vzdušně, ale čtenář s jinou lidskou zkušeností bude zřejmě víc zasažený vážným antimilitaristickým apelem.

Na útěku Na útěku Marek Vadas

Kniha s originální atmosférou, napůl snovou a napůl naopak jako by text zastřeně mluvil o reálných pozemských problémech v nešťastných částech světa: migrace, diktatura, občanský strach, nepromyšlenost vedení státu, lidská sousedská lhostejnost... Ilustrace napojují text na africký kontinent (barva pleti, oděvy), kde údajně autor dlouhou dobu žil. Imaginace a symboličnost se zajímavě pojí s odkazy k realitě.

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Michael Engler

Symbolický příběh pro děti o silném rozhodnutí, odhodlání, odvaze, naději, vytrvalosti, vzájemné pomoci a týmové spolupráci. Může působit jako povzbuzení pro někoho, kdo se bojí udělat životní změnu nebo kdo potřebuje povzbuzení na těžké cestě, pro kterou se sám rozhodl. Obsahuje velké množství pro děti pravděpodobně atraktivních a výrazných ilustrací.

13.05.2024

Sen o stříbrné zemi Sen o stříbrné zemi Lucia Magašvári

(SPOILER) Holčička z bohaté česko-argentinské rodiny je vychovávána k opovržení a odporu vůči chudým lidem. Kouzlem se dostane mezi chudé a stane se závislá na jejich pomoci. Navíc pozná, že její rodina nepatřila mezi bohaté odjakživa. Po navrácení původních podmínek se dívka rozhodne jít cestou sociální pomoci. Knihu bych označila jako sympatickou moralitu, která způsobem vyprávění ani zvoleným jazykem nenadchne ani neurazí. Je i trochu napínavá a určitě si svoje čtenáře najde.

13.05.2024 4 z 5

Židle pro Anhelinu Židle pro Anhelinu Ivona Březinová

Solidní práce. Samozřejmě pracuje i se stereotypy, ale celková šíře témat a podtémat zahrnutých do vyprávění je za mě dostačující k hlubšímu vykreslení situace. Autorka píše o českých dětech a jejich postojích k nové příchozím spolužákům z Ukrajiny, o samotných Ukrajincích s různými osudy a zázemím, snaží se nechat dětského čtenáře trochu nahlédnout i do perspektivy dospělých, zároveň dává nenápadnou minilekci ukrajinštiny. Jako ústřední hrdinku si zvolila traumatizovanou dvanáctiletou dívku, vyděšenou a neochotnou zapojit se do života v nové zemi. Knížku jsem četla šestileté dceři. Osmdesát stran jsme zvládly za jeden den, kniha ji chytla.

Jmenuji se Olenka Jmenuji se Olenka Lenka Rožnovská

Přehledné, jednoduché, věrohodné vyprávění pro děti zhruba od šesti let (můj odhad), které může nejmladším čtenářům vysvětlit, proč a jak se k nám dostaly ukrajinské děti a jejich matky. Kniha obsahuje i napínavou epizodu, v níž šestiletá hrdinka nastoupí do vlaku jako první, rodiče zůstanou na perónu a vlak se rozjede někam směrem ke hranici. Pouze věrný pes zareaguje pohotově a vyskočí rychle do vlaku za svou chráněnkyní. Kniha zdařile střídá vypravěčské perspektivy a jistě splní svůj účel, za mě by ale více vynikla s lepšími ilustracemi.

Hvězdy nad Ukrajinou Hvězdy nad Ukrajinou Radka Zadinová

(SPOILER) Kniha pro mě není příliš realistická. Hlavní hrdinka je po nuceném příchodu do Čech vržena do české třídy a stojí tu sama bez podpory ukrajinských kamarádů a bez jakékoliv organizované podpory dospělých (žádný pokus o usnadnění adaptace). Dívku okamžitě začne šikanovat několik vrstevníků, ovšem ona jako idealizovaná superhrdinka neztrácí sebevědomí a vede si tak dobře, že se nejen postupně stane oblíbenou, ale nakonec se upřímně omluví své největší trýznitelce, protože pochopí, že šlo jen o závist a žárlivost a na základě toho náhledu je schopná odpuštění. K popularitě jí dopomůže kromě fyzického půvabu fenomenální fotbalové nadání a píle. Hezká a houževnatá desetiletá ukrajinská fotbalistka získává srdce chlapců a smíření s novým místem k životu. Ne, že by se takový příběh nemohl stát, ale cítím v tom schéma a šustění papírem a zároveň odlehlost od většinové zkušenosti.

12.05.2024 3 z 5

Mámo, táto, pojďte si hrát na balón Mámo, táto, pojďte si hrát na balón Pavel Hrnčíř

Zvláštní nápad. Text obsahuje téměř výhradně dialogy čtyřčlenné rodiny, v nichž rodiče a děti improvizují jednoduché příběhy a každý mluví ve své roli. Tahle situace vytváří podklad pro škádlení (například mamince, když je v roli moderní budovy, přisoudí rodina hrb) a slovní hříčky (syn v roli dýmu je hustej). Někdy bylo těžké udržet v mysli, v jakých rolích postavy jsou. Několikrát jsme se doma zasmáli, šestiletá posluchačka chtěla číst vybrané kapitoly opakovaně. Oceňuju originalitu nápadu a skvělé ilustrace.

06.05.2024

Poslední prázdniny Poslední prázdniny Hermína Franková

Jemný a věrohodný psychologický román. Ústřední hrdinka Helena má čerstvě po maturitě a na vysokou školu ji nevzali. Žije vztahem se svou matkou, která si jako mladá nazadaná žena vytvořila s dcerou blízké kamarádské pouto. Heleně pomalu dochází, že by mohla život vzít do vlastních rukou a zařídit si ho po svém, protože ona i maminka už jsou dospělé a vzájemně se nepotřebují. Zajímavým momentem je Helenin pokus o svedení muže dvakrát staršího, než je sama. Její pokusy o duchaplné repliky jsou žalostné a naivní a muž se proto dívce spíš směje, než by byl okouzlen. Helena to do velké míry sama chápe, přesto se svého úmyslu lehko nevzdává.

29.04.2024 5 z 5

Výkladový slovník Výkladový slovník Olga Stehlíková

Kniha ve mně probouzí velkou náklonnost. Vidím tam několik příležitostí: sejít se s dítětem nad jeho každodenní citovou zkušeností, dozvědět se o ní něco. Druhá: umožnit dítěti, aby si ji trochu uvědomilo a udělalo si od ní malinký odstup. Třetí: nechat mu zakusit klopýtnutí nad řečí a třeba i přemýšlení nad ní. Táta zívá pohádku: co to může znamenat, jak to asi vypadá? Co jsou ležaté dny? Čeho je tma plná? Co slibuje ráno? A proč je knížka otvírací svět? Věřím, že Výkladový slovník může podpořit schopnost vnímat "bonusové" možnosti jazyka. V tohle případě vidím jako tu extra funkci jazyka poezii, tu propletenou dvojici jazyk-zkušenost. A dobrodružství jejího propátrávání zevnitř může začít.

30.03.2024 5 z 5

Karolína. Stručný životopis šestnáctileté Karolína. Stručný životopis šestnáctileté Iva Procházková

Klidně bych dala číst třináctileté dívce. Hlavní hrdinka je předčasně vyspělá. Ve třinácti se šťastně zamiluje do dospělého chlapce a ta láska působí jako hluboký vztah svou inteligentních lidí. Oba mají vlastně příkladnou lidskou úroveň a opravdovost. V tom na mě kniha působila nerealisticky, zato ale didakticky. Oba hrdinové jsou velmi chytří a vzorní. Dívka je šikovná vypravěčka a podělí se o mnoho užitečných i zajímavých myšlenek o životě, které podle mého názoru dobře padnou do vnitřního světa dospívajících, a přesto nejsou banální ani tuctové.

29.03.2024

Pár nohou Pár nohou Monica Dickens

Kniha, kterou čtu opakovaně. A nejčastěji, když se mi zrovna nedaří. Beru ji i jako učebnici psaní, protože autorka dokáže velmi málo slovy vtipně charakterizovat postavu nebo událost tak, že ji plasticky vidíte. Jde o vzpomínky autorky na roční nemocniční službu. Zachycuje dřinu a tvrdý chléb nemocničních ošetřovatelek. Pokud byl nálet, mohlo se stát, že uprostřed noci přivezli do nemocnice desítky zraněných lidí. Autorka výmluvně zachycuje vše pohlcující tělesnou únavu, ale hlavní pozornost zaměřuje na kolegyně ošetřovatelky (zejména ty služebně vyšší, protože sama byla začátečnice) a vztahy mezi nimi. Je značně kritická a pokud je svědkem hlouposti, snobství, povýšenosti, pokrytectví, žárlivosti, nadutosti, nezvládnuté ctižádosti nebo jakékoliv jiné slabosti, neopomene je vtipně zdůraznit. Sama se vykresluje jako bytost s vlastním názorem a znalostí svých práv a jako tichou rebelku, která se na svět nemocnice dívá s vnitřním nadhledem (někdy i svým způsobem přezíravě). Neschází jí sebevědomí a dokáže se bavit.

27.03.2024 5 z 5

Celie si vymýšlí Celie si vymýšlí Elena Fortún

Pozoruhodné nahlédnutí do života a myšlenkového světa sedmileté holčičky žijící ve 20. letech 20. století v dobře situované španělské měšťanské rodině. Zajímavý materiál.

18.03.2024

Jednu jí vrazím! Jednu jí vrazím! Elisabeth Zöller

Parta dětí hledá společně cestu, jak se postavit šikaně. Rodiče ani učitelka nejsou funkční spolupracovníci, děti se vzchopí samy a teprve tak rozhýbají dospělé. Dobré, ale příliš rychlý závěr.

18.03.2024

Neviditelný Vítek Neviditelný Vítek Astrid Frank

Skvělé pro děti pro uvědomění základních vztahových věcí ve školní třídě. Šestiletá dcera o ději přemýšlela, padlo hodně otázek. Já si knížku zamilovala na první přečtení a už ji mám připravenou jako dárek do budoucí školy, až přijde čas. Aby se mohl děj rozvinout, učitelka v příběhu hrála pasivní úlohu, tak snad to tak nebývá i v realitě. Výraznou postavou je holčička, která se odvážně zastane šikanovaného kamaráda. Jedna z mnoha hrdinek svého typu. Malá rytířka.

09.03.2024 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Příběh je strhující a zajímavě prostý, čistý, bez odboček, zajímavostí a postranních zápletek, které mě ve fantasy literatuře ruší a odvádějí od středu sdělení. Tento příběh se spoléhá jen sám na sebe. Zároveň zanechává otázky po svém významu. V hlavě se mi stále častěji ozývalo slovo mýtus. Černo bílá polarizace (dobro a zlo), strohost a čistota vyprávění jako vysoustruhovaného z jednoho kusu, děj sahající mimo oblast života. A ústřední dvojice, kdy jeden chlapec je dokonalý jako Ježíš (a také se obětuje) a druhý je jeho kopie, pouze s přidaným lidským rysem: s nedokonalostí. Mimo to pokládám knihu za dobrý prostředek, jak ukázat dětem, co je to politická tyranie a policejní stát. Jsou zobrazeny velmi názorně: policie může kdykoliv vtrhnout do domácnosti a její násilí není ničím omezeno; vůdce pořádá velká shromáždění s povinnou účastí, na kterých zastrašuje posluchače, vyžaduje od nich projevy souhlasu a kritika je trestána na místě a bez soudu; rozhodnutí vůdce jsou vykonána bez diskuze; volby neexistují atd. Kdybych chtěla osmiletému dítěti ukázat, co je teror, zkusila bych na to jít přes tenhle čtenářský zážitek.

04.03.2024 5 z 5