blonďatá.luc blonďatá.luc komentáře u knih

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Upřímně, nečekala jsem vůbec nic. A dostala jsem toho tolik! Příběh vyprávěný ve dvou vrstvách - současnost a minulost - dvěma hlavními ženskými postavami. Příběh, který vám nic nezatají. A zároveň příběh, který vás úplně rozbije... Z počátku jsem sice byla lehce rozpačitá, moc jsem nevěděla, zda mě kniha bude bavit - ale po pár stránkách jsem nemohla přestat číst, bylo to jak droga! A konec? Najednou mi po tvářích tekly slzy a já se je ani nesnažila zastavit... Jedna z nejlepších knížek tohoto roku!

29.11.2019 5 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Za mě rozhodně nejlepší kniha tohoto roku! Čekala jsem na ni od okamžiku, kdy někdy během loňského roku vyšla v originále. Zamilovala jsem si prostředí, kde se to odehrává. Zamilovala jsem si Baze, protože je prostě božský tím, jaký je. (Že by moje nová nejoblíbenější knižní postava?) Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a tak když jsem ji v 1:30 ráno dočetla, pustila jsem se do ní znovu. I když má kolem 500 stránek, nenechte se zmást, uteče to rychleji než se vám bude líbit a vy najednou nebudete vědět, co dělat. Touto knihou mi Rainbow dokázala, proč jsem ji a další autory YA literatury tak intenzivně hájila před svými vyučujícími, kteří prostě takové knihy nepovažují za literaturu. Doporučuji všem, kterým nevadí svět fantasy, hledání pravdy (takže něco detektivního), přátelství a láska. Nesouhlasím ale s tím, že se v knize nachází tolik líbání, kolik bychom očekávali - chtěla bych ho tam mnohem víc!

15.08.2016 5 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Kniha mě naprosto polapila a já se nemohla odtrhnout až do samého konce - je vidět, že autorka už je zkušenější, lépe volila slova a celkově se jí dařilo lépe vystavět příběh. Hlavní hrdinové spolu byli tak sladcí a úžasní (hlavně Isaac teda). Kniha by se mi líbila ještě více, kdyby se ve vyprávění střídali, ale co už. Je to takové milé, oddechové čtení, ve kterém hlavním hrdinům budete přát jejich zasloužený happy end - protože byť je příběh plný klišé a až tak moc dějem čtenáře překvapit nedokáže, je skvěle napsaný a já při nejedné scéně tála.

04.04.2020 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Knížka mě chytla už od prvních stránek a já měla obrovský problém ji odložit. Celou dobu jsem se snažila odhadnout, jak to celé dopadne. Vytvořila jsem více různých teorií, ale žádná z nich nakonec nebyla pravdivá (i když mi k odhalení moc nechybělo). Moc se mi líbilo, jak byly jednotlivé postavy vykreslené, líbilo se mi, jak se ve vyprávění střídaly tři hlavní postavy a jak za každou kapitolou promlouvaly i postavy jiné. Sice mi některé byly sympatičtější než jiné, ale jedno měly stejné - byly skutečné - nikdo z nich nebyl vyloženě zlý nebo hodný. Taky se mi líbilo, jak se v příběhu řešily obyčejné věci, působilo to tak reálně a skutečně, že se v tom někteří určitě musí najít. Na druhou stranu kniha čtenářům opět může ukázat, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled jeví. Pojednává o rodině a výchově, o přátelství, o manželství - a věřím, že když se do ní pustíte, budete stejně nadšení jako já (pokud teda máte rádi psychologické thrillery/společenské romány).

18.02.2020 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Rozjezd této knihy byl vážně pomalý - ve vyprávění se střídaly dvě hlavní postavy, obě hodně zvláštní, ale sympatizovala jsem s nimi a soucítila. K žádné jsem si ale nevytvořila výrazný vztah. Pomalu se příběh rozvíjel dál a já si pořád říkala - co to čtu? O co tady proboha jde? Postupně má zvědavost nabírala na síle a já nebyla knihu schopná odložit. Pak přišla druhá část a najednou všechno začalo dávat smysl. Samotný konec mě sice nepřekvapil, ale rozhodně mě dostal (protože člověk přeci nemůže odhadnout úplně všechno). Thriller měl takovou hodně ponurou a temnou atmosféru, i když se odehrával převážně v létě - zřejmě na mě severské prostředí tak působí. I po dočtení nad knihou musím dumat a chtě nechtě musím přiznat, že něco takového jsem snad ještě nečetla - čtenář ví, o čem kniha je a co se v ní řeší, ale zároveň jako by se v knize nic nedělo, přesto je v neustálém napětí.

23.10.2019 5 z 5

Dokonalá přítelkyně Dokonalá přítelkyně Karen Hamilton

Tento thriller vypráví o “dokonalé” přítelkyni, kterou by asi žádný normálně smýšlející kluk nechtěl mít na krku. Byť se kniha zdá objemná, dojdete na její konec a ani nebudete vědět jak. Příběh postupně graduje, odhaluje vám spojitosti, a tak na samém konci možná naleznete pro Juliette jistou dávku pochopení (říkám možná). Mně samotné hlavní hrdinka neučarovala, ale byla jsem moc zvědavá, jaké jsou její plány a jak (či spíše jestli vůbec) jí vyjdou. Nečekejte thriller, u kterého vám bude běhat mráz po zádech, ale spíše takovou zajímavou, lehce děsivou četbu. Může vám ale minimálně připomenout, že je důležité být opatrní, když si do života pouštíte novou osobu. Nikdy totiž nevíte, jaké jsou její úmysly. Co mi na knize přišlo zajímavé bylo přiblížení práce letušek - protože to se jako profese hlavní hrdinky moc často nevidí.

19.08.2019 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Tato knížka si získala mé srdce - hlavně díky Runemu, který je neskutečný ♥. Ano, je to snad až přehnané, dost možná i nereálné - ale není pěkné se v deštivém počasí zasnít, odpoutat se od reality a ponořit se do světa fantazie a velké lásky?

05.10.2017 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Jedna z nejlepších knih vůbec. V knihách se vyskytují pocity, čtenáři si jich všímají a pomáhají jim pochopit příběh - tato kniha vás ale donutí cítit to stejné, co hlavní hrdinové! Ty city vás pohltí a nepustí ani po dočtení knihy, kdy vaše tváře budou plné slz. Velmi brzy jsem odhalila, co se Milesovi v minulosti stalo a jak je to u těchto knih docela zvykem, dalo se odhadnout, jak to celé skončí. Ale vůbec mi to nevadilo! Vřele doporučuji všem, co nejsou suchaři a nebojí se něco cítit, protože Miles s Tate za to stojí.

31.08.2016 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

No, nebudu to dlouho protahovat - jsem nadšená! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout od samého začátku, žádný zdlouhavý nástup tu nebyl. Jednotlivé postavy (a že jich není málo) byly bez debat zajímavé, byť jejich charaktery nebyly vykresleny do detailů jako tomu bylo například v knize Za zavřenými dveřmi, a ten příběh mě naprosto polapil. Mráz mi běhal po zádech a nemohla jsem se dočkat toho, jak to celé dopadne - jasně že jsem měla jistá očekávání, která se nakonec potvrdila, ale to knize rozhodně neubralo na napětí a čtivosti. Zároveň se nemusíte bát zdlouhavých popisů, kniha má tak akorát stránek na vysvětlení a zachycení všeho podstatného. Pokud hledáte nějaký psychologický thriller, do kterého byste se pustili, a tento vás prozatím minul, už nehledejte - protože pokud dáte knize Ani muk šanci, nebudete litovat.

18.02.2020 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Sotva jsem se pustila do čtení, zklamání začalo narůstat. Tohle že je ono? Jako vážně? Kniha na kterou jsem tak dlouho čekala? Nemůžu o knize říct, že by to byl vyložený propadák, ale po předchozích knihách ... Musím říct, že už samotná anotace mě příliš nenadchla, a mé obavy se potvrdily. Děj mi přišel až moc natahovaný - na můj vkus jsem se až moc často nudila a nedělalo mi žádný problém knihu odložit (i třeba uprostřed stránky). Samotný konec, který hodně lidí hodnotilo kladně, pro mě nebyl až takovým překvapením a celkově mi moc neseděl (je na můj vkus asi až moc přitažený za vlasy). Navíc jako věčné naivní romantické duši mi přijde prostě a jednoduše nereálný. Kniha má ale i své kladné stránky - například prolínání minulosti se současností či střídání vypravěčů. Taky jednotlivé postavy jsou prokreslené velmi pěkně, jsou oproti jiným knihám “reálné” a jejich chování mi přišlo poměrně uvěřitelné (i když jsem si asi žádnou z nich neoblíbila, což k mému zklamání určitě taky napomohlo). Pokud jste se s touto autorkou ještě nesetkali, doporučuji začít s jinou její knihou - protože byť jsem ke knize kritická, pořád je to takový lepší průměr, ale na předchozí dvě prostě nemá.

26.06.2019 4 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Kniha je pro mne opravdovým překvapením. Dostala jsem se k ní víceméně náhodou a tak jsem vůbec nic neočekávala. Možná právě proto si mě kniha a její hlavní hrdinka získaly. Z počátku jsem byla taková nejistá, nejsem zvyklá na takové popisy pocitů a poměrně málo akce - v závěru to ovšem všechno zapadlo do sebe a dávalo smysl a já dostala přesně takovou knihu, po jaké bych znovu s chutí sáhla. Jistě, není to úplně top kniha tohoto žánru, ale to přeci nevadí. Takže pokud se přenesete přes velmi časté popisy pocitů a smíříte se s nedostatkem akce, nebudete zklamaní.

09.07.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Prostě wow!!! Nemohla jsem přestat číst, ani na vteřinu jsem knihu nechtěla odložit a po jejím dočtení jsem se jenom usmívala. Brilantně napsané, perfektně promyšlené! Minimum nezáživných pasáží. Za mě jedna z nejlepších knih tohoto žánru, protože mi opět rozšířila obzory, čeho všeho jsou lidé vlastně schopni. Ano, je tam trochu vyšetřování, na což já moc nejsem, ale je to hlavně psychologické. A stojí to za to!

11.02.2018 5 z 5

Souhlasím s ostatními - není to jak klasický Harry. Ale proč by musel takový být? Je to jak dárek pro věrné fanoušky, kteří to ocení - kteří doufali v možnost vrátit se do Bradavic a kouzelnického světa. Do příběhu jsem se zamilovala a jsem ráda, že jsem si knihu pořídila. Škoda, že je to pouhý scénář, ale i to má své kouzlo no :)

25.09.2016 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

První kniha, kterou jsem od autorky přečetla, a nemám tedy srovnání. Mohu ale s klidem říct, že je to čtivě napsaný příběh, ve kterém se čtenář snad ani nemá šanci ztratit (ani postavy se mi nijak nepletly, přesto že jich je tam vážně hodně). Postavy jsem si oblíbila, postupem času mi přišlo, jako bych je znala řadu let a ne jen pár stránek. Poslední třetina knihy mi přišla slabší, vyhnaná do absurdna, ale myslím si, že nějaký takový konec příběh potřeboval - jinak by to bylo takové plkání o ničem. Určitě zkusím i další autorčinu knihu, protože vyprávět vážně umí!

29.11.2019 4 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Colleen Hoover - ach, jak já ty tvoje knížky zbožňuji! Když vyšla v češtině další, hned jsem si ji běžela koupit a pustila jsem se do čtení. Už předním jsem věděla, o čem kniha má být, co je tentokrát tím ústředním tématem, ale pořád jsem to v tom neviděla - z počátku mi kniha přišla poměrně o ničem, jako průměrný young adult román. Postavy mi sice byly sympatické (vesměs), ale žádná mě přímo nenadchla. Pomalu jsem propadala panice - že by další zklamání tohoto roku? Pak se ale začal blížit konec (řekněme posledních 100 stran) a já začala roztávat. Všechno mi najednou začalo dávat smysl, našla jsem v postavách zalíbení a v závěru jsem se s nimi nechtěla rozloučit. Kniha mě zase poučila o něčem, o čem jsem toho moc nevěděla, a opět mi ukázala, jak nevšímaví lidé dokáží (mnohdy třeba neúmyslně) být. Rozhodně netvrdím, že je to autorčina nejlepší kniha, jelikož u některých jsem konec obrečela, ale určitě stojí za přečtení - nejde jí totiž upřít čtivost a ani závažnost téma, kterému se věnuje. Navíc opět odkrývá další tabu společnosti - takže by se jí třeba nemuseli vyhýbat ani jedinci, kteří si připadají věkem mimo cílovou skupinu YA. Upřímně jsem moc zvědavá, s čím přijde autorka příště - protože ona rozhodně umí překvapit!

26.06.2019 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Tuto knihu nejde nezbožňovat! Silný příběh na poměrně tabu téma, který vás prostě nenechá chladnými. Hlavní hrdinka je tak reálná, že se do ní dokážete vcítit a prožívat s ní každý řádek této dokonalé knihy. V některých momentech budete trnout hrůzou a budete zděšení, v jiných momentech vám bude jihnout srdce a vy budete zamilovaní. Je to jednoznačně jedna z nejlepších knížek mého života a vřele ji všem doporučuji,. věřím, že ani vás nenechá chladnými.

01.09.2018 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Já prostě zbožňuji tuto knihu! Všechno to na mě působilo, já s hrdiny prožívala každý jejich okamžik, usmívala jsem se, trnula hrůzou, brečela ... Málokdy se mi stane, že ve mně kniha vyvolá tolik pocitů jako právě tento román! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout ani na moment a po dočtení, sotva jsem alespoň trochu vstřebala pocity, jsem se pustila do re-readingu. A to už přeci jen něco znamená ♥.

19.03.2018 5 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Kniha plná emocí, která si vás získá. Vůbec nic jsem neočekávala a dostala jsem toho tolik. Vztah Noaha a jeho bratrů, Echo a její životní problémy... Postavy jsou propracované a rozhodně nejsou dokonalé, příběh je originální a napsán je - geniálně. Miluji, když se ve vyprávění střídají hlavní postavy a v této knize se mi to splnilo. Takže pokud váháte, pojďte do toho!

28.08.2016 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Byla to parádní jízda! Autorka se toho nebála, a tak hlavní hrdinové byli skutečně uvěřitelní, jako správní "mladí dospělí". Chtěli si užívat života plnými doušky (a svých těl taky), zároveň už mysleli na budoucnost (ještě aby ne, když na ně koukali jako na vzory miliony lidí). Oba jsem si oblíbila a upřímně se mi s nimi nechtělo loučit (jejich blízké jsem měla taky ráda, když nad tím tak dumám, v knize není žádná postava, která by byla rozený záporák). Přesto si myslím, že kdyby měla kniha o pár stránek méně, byla by ještě mnohem lepší (některé pasáže byly až zbytečně protahované). Kniha mi trochu přiblížila život mediálně sledovaných lidí, kteří si mnohdy nemohou vybírat, jakým směrem se bude jejich život ubírat. Zároveň to bylo ideální čtení na léto – u knihy jsem vůbec nepřemýšlela a jen si to užívala, jelikož kniha je mimo jiné plná vtipných momentů. Po dočtení chápu, proč je označená jako nejlepší LGBT kniha tohoto roku.

07.08.2020 5 z 5

Líbánky Líbánky Tina Seskis

S knihou jsem měla jeden velmi zásadní problém - nesnášela jsem hlavní hrdinku! Vadila mi její nerozhodnost, střídání názorů, její výbušnost... Vadilo mi na ní snad úplně všechno, co mi vadit mohlo (abyste si to dokázali představit, uvedu příklad hned ze začátku knihy - její manžel zmizí a její starostí je, jestli se chová tak, aby nevypadala podezřele - prostě cože! Kdyby mi zmizela má drahá polovička, šílela bych strachy, hledala bych, nejspíš bych měla hysterické záchvaty pláče... a poslední, co by mě zajímalo by bylo to, jak u toho všeho vypadám). Kniha je rozdělená do několika úseků - v prvních částech knihy se nám prolíná minulost se současností, postupně tak odhalujeme vývoj jejich vztahu (pěkně podivného vztahu)
- musím ovšem ocenit časovou osu, kterou nám vyprávění v minulosti nastavilo - pokaždé bylo uvedeno, jak moc zpátky v čase jsme. To rozuzlení ovšem... bylo to trochu přitažené za vlasy - možná trochu víc. Kdyby mi hlavní hrdinka sedla víc, určitě by se mi kniha četla mnohem lépe, ale takto pro mne představuje pouze zklamání a další knihu, ke které se nikdy nevrátím.

21.03.2020 2 z 5