bh69 bh69 komentáře u knih

Nerozumím tak vysokému hodnocení ... Zatím jsem přečetl asi půlku prvního dílu a jsem dost zklamaný. Autor nepřekročil svoje možnosti, ani literární kvalitou, ani obsahem se to neliší od jeho detektivek. Je to dost nudné, nepropracované, styl psaní je průměrný a působí často naivně a amatérsky ... Kdyby se autor místo častých a někdy až trapných milostných zápletek raději víc věnoval skutečné historii a hlubším myšlenkám.

09.08.2018 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nadějný začátek, ale nakonec velké zklamání. Nechápu tak vysoké hodnocení ani ocenění knihy. Na mně působí nevyváženým, nedopracovaným dojmem. Všechno je to nějak povrchní, postavy nemají hloubku, je to spíš panoptikum figurek. O hardcore scifi bych už vůbec nemluvil, problém tří těles je zajímavý, nanovlákno už je dost přitažené za vlasy (ale dá se to akceptovat), na konci knihy ale autor spadne do laciných nesmyslů, které nemají s fyzikou ani s logikou nic společného (nechci spoilovat). Stejně jako hollywoodské filmy se tváří vědecky, ale je to povrchní pseudověda, tváří se filozoficky, ale nic doopravdy hlubšího nepřináší. Logika je pro autora často na vedlejší koleji, stejně tak absence nějakých normálních lidí. Svět - ve kterém je středem všeho Čína - je spíš nějakým roztříštěným stínem pomateného světa vnímaným několika pošahanými postavami. Stejně pošahaní jsou i mimozemšťané a jejich komunikace s pátou kolonou na Zemi. Je to škoda, protože zpočátku to je docela zajímavé a autor by měl potenciál na lepší knihu. Číst další díly by byla ztráta času ...

13.04.2020

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Je to docela příjemné čtení a i když nejsem cílovou skupinou této knížky, přečetl jsem ji nakonec celou (ano, taky mne k tomu vedla zmínka v seriálu Přátelé :)). Je to taková mile naivní americká Babička, Broučči a Kája Mařík :)

02.05.2020 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Nemám vůči p.Mackovi předsudky a věřím, že svůj pokus o pokračování napsal hlavně proto, že má rád originál. Přesto nemůžu hodnotit kladně. Kniha má totiž až příliš slabin - naprostá absence příběhu, v podstatě zopakování prostředí a situace první knihy, křečovitá snaha o napodobení původního jazyka a celkově dost toporný styl, opakující se obraty (zejména co se týká slečny Barbory), zbytečné recyklování pasáží původní knihy (stačilo by přece jen naznačit, netřeba je převyprávět), množství trapně použitých vousatých vtipů (Kameňák 10 ?), snad až na náznak proměny Milouše a na nového strýce Františka jsou postavy méně než ploché. Opakované kulinářské a vinařské vsuvky působí nepatřičně a kostrbatě a spíš jako projev snobismu p.Macka, než jako prvek patřící skutečně k postavám knihy. Po proškrtání těchto zcizených nebo nepovedených pasáží by ale v podstatě nic nezbylo, vlastních nápadů je tu méně než šafránu. Kniha tak není pokračováním, ale podivným plagiátem. Je mi docela líto snahy M.Vladyky, který si s načtěním knihy dal práci a snažil se jako profík - hlavně díky němu jsem audioknihu doposlouchal.

22.04.2018 1 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Klasika, které jsem se už několikrát vrátil a nikdy mně nenudila. Jedna z mála sci-fi , knížek, kde science nedostává zabrat .. Další díly už bohužel stejnou kvalitu a styl neudržely ..

03.12.2023

Jirka postrach rodiny Jirka postrach rodiny Richmal Crompton

Výborná knížka pro děti i dospělé. 100% klasika anglického humoru. Jenže háček je v tom, že tyto knihy nejsou v češtině dostupné. Nechápu, že v dnešní době, kdy vychází tuny škváru, se nenajde nakladatelství, které by tuto knihu a další ze série vydalo znovu. Tím spíš, že už jsou skvěle přeložené !

01.03.2019 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Zpočátku celkem slušně napsaná drsnější detektivka, která ale bohužel dospěje do slabého, nelogického a za vlasy přitaženého konce ... Číst se to dá, ale žádná velká literatura (ani v kontextu detektivního žánru) to není. Překlad ujde, jen je občas kostrbatější a paní překladatelka si neohlídala drobné excesy - např. Leni Riefenstahl skutečně nebyl muž. Nebo obraty, že "budík quartz ukazoval 7:00" nebo "Hřmění vrtule (vrtulníku)" ...

05.03.2014 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Velké zklamání, tenhle styl humoru za každou cenu mi nesedl. Občasné vulgarity působi trapně, styl psaní autora mi nesedl.

21.03.2018 1 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Asi jako všechny dnešní bestsellery - nafouklá bublina a žádná kvalitní literatura. Snaha vymyslet něco překvapujícího a dostatečně "zamotaného" vede k překombinovanosti a nevěrohodnosti, logika dostává občas na frak.

26.05.2014 2 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Asi nejsem dostatečným intelektuálem, ale přečtení této knihy pro mne bylo rozhodně spíš utrpením než potěšením. A vlastně ve mne nic nezanechala .. Tohle šlo mimo mně. Možná je to moje chyba, ale přijde mi to jako samoúčelná a samolibá exhibice autora, která je ale prázdnou skořápkou kolem laciného slaboučkého příběhu ... Pro mne je král nahý ...

10.08.2012 1 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Po zklamání z prvního dílu jsem další začal číst už jenom ze zvědavosti. Ale zatím, po cca 1/4 musím říct, že je ještě horší. Už nemá ani atmosféru a originalitu začátku prvního, je to obsahově i formálně podprůměrná kniha. A co je horší, autor už ani nezakrývá čínskou levičáckou ideologii. Nevím jestli z vlastního přesvědčení, oportunismu nebo to prostě do knihy "musel" přimíchat, aby mu prošla (jak to známe i z naší ještě pořád nedávné zkušenosti - i když se obávám, že mladší ročníky, kteří tady dávají vysoká hodnocení, už tuto zkušenost číst i mezi řádky postrádají ...)

15.04.2020 1 z 5

Teorie času Teorie času Tomáš Košumberský

Stačí shlednout úvodní video nebo si přečíst kousek na autorově webu nebo diskuze na facebooku a je jasné, že je to pomatený člověk, kterému chybí špetka soudnosti a sebekritiky ... (a Voprsk je taky dobrej případ :-) )

27.10.2018 odpad!

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Doporučuji jako audioknihu se skvělým V.Brodským. (jen poznámka k těm komentářům dožadujících se vysvětlení smyslu apod - opravdu potřebujete mít všechno logické a polopaticky do detailu jasné ? Není dobrá literatura právě v tom, že vede k zamyšlení, že nechává prostor pro fantazii a vlastní projekce a výklady ? Zkuste tak moc nepřemýšlet a nechat na sebe umění prostě působit :)

20.10.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Audiokniha je pěkně načtená, dobře se to poslouchá. Kniha sama je sice i o buddhismu, ale trochu naivním a povrchním způsobem. Prostě spíš taková pohádka. Dal bych přednost lehce civilnějšímu, míň "pozitivnímu" vyprávění, tohle už mi přišlo přeslazený. Prostě zase ten bestsellerový styl čtení pro americkou hospodyňku.

01.08.2017 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

krásná knížka - humor, pohoda, ze života, skvěle se čte ...

10.08.2012 5 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Pro mně s postupem čtení větší a větší zklamání. Napřed to vypadá na seriozní biografickou a duchovní literaturu, ale pak to rychle sklouzává do pseudoduchovních autorčiných fantazií a výmyslů ... Škoda, že to tímto způsobem shodila, některé pasáže a myšlenky jsou dobré.

20.08.2015 3 z 5

Tyhle knihy se těžko hodnotí - na jednu stranu jsou to takový naivní "rodokapsy" se spoustou klišé, neuvěřitelných náhod a zápletek, ale na druhou stranu se to dobře čte a autor dokáže čtenáře upoutat. Ideální pohádky před spaním. Takže poctivé 3 *.

25.05.2015 3 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Docela dobře se to čte, ale je to takové naivní a vadí mně nevyrovnanost - autor snadno sklouzává do klišé, nelogičností a těžko uvěřitelných situací ... A v této knize mi navíc vadilo, že 15-tiletý Oldřich jako dítě necítí a nejedná. Naopak milostné avantýry postav, kterými autor opepřuje každou knihu působí často dost pubertálně :)

18.05.2015 3 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Kniha má asi 330 stran, z toho asi 290 stran je o tom kdo s kým se sešel, jaký proviant sehnal, koho uplatil .. prostě nuda, nuda, šeď, šeď .. Uznávám, že to autor měl docela do detailu promyšlený, ale to na zajímavosti moc nepřidává. Postupně jsem už ani nečetl, ale přelítával stránky očima a hledal pasáže, které stojí za to číst poctivě. Vůbec je celý román napsaný takovým popisným, odtažitým stylem, jako nějaká úřední zpráva. No a konec mi přišel poněkud odbytý, autor to vzal na pár stránkách z jedný vody na čisto. Pro mně zklamání.

04.03.2015 2 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

film mně zklamal a kniha to jen potvrdila... Zkouším ji po čase číst podruhé, poprvé jsem ji odložil, a v polovině opět váhám, jestli stojí za čas. Je to sbírka nesourodých povídek, které samostatně jsou nezajímavé, plytké, nudné a vysledek je zmatený ..

10.12.2023 2 z 5