Berg1 Berg1 komentáře u knih

Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Matěj Balga

Matěje jsem poprvé slyšel mluvit v Casablance na Wavu a jeho vyprávění mě zaujalo, tak jsem si časem koupil i knihu. Na jejím začátku jsme měl trochu problém s tím, jak stále dokola popisuje svojí nešťastnou lásku a důvody proč vlastně odjel. Přijde mi, že veškeré své zápisky psal hlavně pro sebe a knížka je jen vedlejší produkt.
Postupem času mě to ale začalo bavit. Není to žádný klasický cestopis, je to vlastně jen proud myšlenek a pocitů někoho kdo se vydal na dlouhou cestu a pořádně ani neví proč. Kapitoly jsou krátké, hodně z nich má jen několik vět a tak se to čte snadno a rychle to utíká. Jak taky vtěsnat 3 roky intenzivních prožitků na pár stránek textu?
Druhou polovinu už jsem přečetl skoro na jeden zátah a určitě to řadím k nejlepším cestovatelským knihám, které jsem kdy četl - například Zibura je sice vtipný, ale Matěj jde víc do hloubky a to je mi bližší. Sdílím s ním pohled na svět a i přesto že jsem toho nacestoval relativně hodně, tu jednu velkou cestu jakou udělal on za sebou nemám a dost možná už se k ní nikdy nedostanu. Čtení této knihy mi ale rozhodně dodalo novou motivaci

31.08.2020 4 z 5

Síla mýtu Síla mýtu Joseph Campbell

Kniha, ve které tvoří polovinu obsahu povídání o mýtech a jejich významu na vývoj společnosti a druhou názory pana Campbella na spirituálno a boha. To první mě bavilo, to druhé moc ne. Zajímavých myšlenek je v knize hodně, za přečtení určitě stojí. Čekal jsem ale víc.
* po dvou měsících od přečtení přidávám hvězdu, musím uznat že mi některé myšlenky zůstaly v hlavě

19.08.2019 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Krátká a ve své době asi hodně neobvyklá satira společnosti. Voltairův přínos ke společenským změnám 18. a 19. století je nezpochybnitelný, knihu ale hodnotím čistě subjektivně. Za ty zhruba dvě hodiny čtení se toho stane hodně - naivní Candide procestuje velký kus světa a ke svému překvapení zjistí že všude, kromě rovnostářského a náboženstvím neposkvrněného Eldoráda, lidé pouze trpí. Občas se v knize objeví zajímavé myšlenky, občas je to vtipné, ale pokud by kniha měla třeba třikrát větší rozsah tak už bych to pravděpodobně nedal. Takhle doporučit můžu.

05.05.2019 3 z 5