bejan bejan komentáře u knih

Želvou proti zdi Želvou proti zdi Daniela Fischerová

Mám rád knihy, které mě rozesmějí a zároveň přimějí k zamyšlení. Málokdy se mi to stává a u povídek naprosto zřídka. Výjimkou jsou povídky Daniely Fisherové, které mohou být stejně dobře knížkou na dovolenou, jako inspirací k metafyzickému přemýšlení. Bravo!

22.07.2017 5 z 5

Kniha Ester Kniha Ester Marek Pietoň

Milenec Ostravy, milovník starých časů a hledač pokladů napsal příběh o Ostravě, o lidském údělu, o ženské touze a o andělech. Je to po dlouhých letech poprvé, kdy scénologie zaniklé Ostravy použitá v próze nepůsobí křečovitě a nepatřičně naroubovaně. Žádná idylka, žádný kabaret. Ostrava prvorepubliková v podání Marka Pietoně je drsná jako struska, smutná jako padající popílek, ale také zářící touhou po životě jako vysoká pec na Žofince.

Tahle kniha nesmí minout nikoho, kdo se zajímá o minulost Ostravy a o její duši.

Klíčová slova: Lilith, Bulgakov, Chagall, Aronofsky, židovská mystika, Jehošua...

14.11.2016 5 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Krásná kniha. Krásný jazyk. I ten smutek v knize je krásný. Pro mě výsostná literatura. A navíc podobné zážitky z dětství, z paneláku. Generační blízkost se nezapře.

28.05.2016 5 z 5

Proč státy selhávají Proč státy selhávají Daron Acemoglu

Není to až tak čtivá kniha, ale přichází se zajímavým názorem. Bohatství, nebo chudoba států nezávisí na geografických, kulturních, rasových, nebo náboženských okolnostech, ale na nastavení systému - jeho pravidlech a institucích.

18.04.2016 4 z 5

Ohrožená Evropa - Rodící se krize Ohrožená Evropa - Rodící se krize George Friedman

Friedman opět velmi čtivý a inspirující. Ve všech svých prognózách vychází z analýzy pevně ukotvené ve studiu minulosti a stejné je to i v této knize. Zajímavé je osobní východisko knihy.
Za mizernou redakci textu, která propustila takové množství chyb musím však knize ubrat půl hvězdičky :-(

27.12.2015 5 z 5

Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu Jozef Vričan

Nic podrobnějšího a nic lepšího o heroickém působení českých vojáků na Sočské frontě v letech 1915-1918 nenajdete. Výborná kniha.

19.10.2015 5 z 5

Lidské tělo Lidské tělo neznámý - neuveden

Od té doby, kdy jsem četl tuhle knihu, každou další encyklopedii lidského těla s ní srovnávám a myslím, že nic lepšího dosud nevyšlo. Jistě, jsou obsáhlejší, propracovanější, odbornější, ale na téhle populárně naučné úrovni nic lepšího nevyšlo.

28.09.2015 5 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Úžasná kniha. Až jsem se zastyděl, že jsem ji nečetl mnohem dříve. Mám pocit, že začíná být aktuálnější víc, než kdykoliv dříve. Pozor na překlad! Karlach výborný, Eisner špatný.

27.09.2015 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Ještě se mi nestalo, abych byl v první třetině knihy nadšen, ve druhé rozčarován a ve třetí naprosto znechucen. Několik pasáží v knize je skvělých, obzvláště kavkazská část, ale odmítl jsem přijmout rámec, do kterého Littell téma holokaustu zasadil. Kombinovat sexuální perverze, vraždy, incest a podobné věci s holokaustem mi připadá nejen nevhodné, ale i laciné. A závěr knihy je literárním klišé opsaným z nepovedeného thrilleru. Přečíst jsem si tu knihu musel, protože když vás zajímá téma holokaustu, tak prostě musíte přečíst všechno...

27.09.2015 2 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Výborně zpracovaná látka. Velmi dobře napsaná kniha. K tématu doporučuji ještě tyto knihy: Jan Novák: Zatím dobrý, Kettner. Jedlička: Tři kontra gestapo

27.09.2015 5 z 5

Mimo řadu Mimo řadu Malcolm Gladwell

Gladwell se jako vždy umí dívat na věci z různých úhlů pohledu. V knize Mimo řadu, která má velmi výstižný podtitul Anatomie úspěchu se zaobírá fenoménem úspěchu. Proč jsou jedni lidé veleúspěšní a jiní ne, když mají stejný talent a jsou stejně pracovití? Gladwell odhaluje, že je celá řada okolností ve společnosti, které faktor úspěchu docela dost ovlivňují. Ne že by chtěl říct, že nemá cenu se o úspěch pokoušet, jen "pitvá" životní dráhy úspěšných a objevuje, že na úspěch má vliv mimo jiné i to kde, kdy, komu se narodíte, v jakém prostředí vyrůstáte, do jaké školy chodíte, v jaké fázi vývoje technologické nebo politické se nachází společnost, ve které se chcete realizovat. Zajímavé, velmi zajímavé...

16.09.2015

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Jedna z mých oblíbených dětských knih foglarovského období. Kouzlo Rychlých šípů je v partě. Je věk, kdy chceme být v partě a když v tomto období vezmete Foglarovky do ruky, jste ztraceni. Kouzlo Stínadel (a Foglarovek obecně) je v dobrodružství, které ve Foglarově podání čeká za každým rohem a je doslova na dosah ruky. Alespoň v mém dětství to tak bylo. Nevím, jestli dnešním dětem, které nikdo nepustí na půlden samotné někam ven, může Foglar něco říct.

Největším přínosem Foglara je etický podtext všech jeho knih. Největší slabinou je jazyk. Ale to zjistíte, až když si po letech zkusíte některou z jeho knih znovu přečíst...

16.09.2015 5 z 5

Kongo severu: Oblasti, kde nic není Kongo severu: Oblasti, kde nic není Jiří Černický

Nic lepšího v české literatuře v roce 2023 nevzniklo. Autentické, odžité, odpozorované. Má-li literatura jít na dřeň, tak tady se tak činí.

03.03.2024 5 z 5

Přemalovat pot Přemalovat pot Jan Sojka

Jsou sbírky, ve kterých stačí přečíst prvních pár veršů a víte, že se setkáváte se skutečnou poezií. Toto je ten případ. Pravdivé, osobní, silné.

03.02.2023 5 z 5

Strašlivá závrať Strašlivá závrať Benjamín Labatut

Ještě je leden 2023 a já vím, že lepší knihu si letos už nepřečtu. Bravurní forma a hloubka tématu může způsobit čtenáři až závrať! Není to kniha o fyzice a géniích, kteří pronikají do jejích hloubek, vůbec to není kniha o fyzice…

Už dlouho se mi nestalo, že jsem si chtěl knihu znovu přečíst hned po jejím dočtení.

PS Smekám klobouk před překladatelkou Annou Štádlerovou

21.01.2023 5 z 5

Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci Andrej Borisovič Zubov

Tenhle soubor přednášek o zlomovém roce 1917 stojí za přečtení. Působivé je neustálé srovnávání tehdejší ruské reality a dnešní ruské reality. A nevyznívá to vůbec dobře.
Profesor Zubov je zapálený a já to u historiků mám rád. Možná bych docenil obsáhlejší poznámkový aparát, ale k tomu poslouží ony dvousvazkové dějiny ruska.

Nepochopil jsem jedinou věc. Proč mezi těmi klíčovými událostmi vedoucími k bolševickému převratu v rusku chybí právě tzv. útok na Zimní palác? Nevypadla vám z toho jedna přednáška? :-)

A mínus nakladateli za mizerné korektury.

18.04.2022 4 z 5

Mipam - lama s paterou moudrostí Mipam - lama s paterou moudrostí Alexandra David-Néel

Krásná věc. Velmi netradičně a uvěřitelně podaný příběh "svatého muže".

29.01.2022 5 z 5

Tony Pagoda a jeho přátelé Tony Pagoda a jeho přátelé Paolo Sorrentino

Tohle je knížka pro lidi bezpečně nad 40 let. No dobrá, tak spíš nad 45…
Vy mladší to ani nezkoušejte, protože “Kdo utíká a řve, má vrch nad životem…”
“Na tyhle debility je ještě čas, teď běžte plácat hovadiny až do tří do rána s klukama vašeho věku a na všechno ostatní se vykašlete.”

Je to knížka o životě, o lásce k životu a o nostalgii.

29.01.2022 5 z 5

Příručka Pestrá stoa Příručka Pestrá stoa Epiktétos

Tuhle knížku potřebujete. Její název je přesný, je to příručka, kterou noste všude s sebou. Čtěte si v ní, nechte to na sebe působit a jednejte podle ní. Rozhodně je lepší než všechny “motivační” a “afirmační” knížky. Číst v ní každou možnou chvíli je zaručeně přínosnější než přejíždění prstem po displeji na sociálních sítích.
Stoa vám dodá klid a odvahu…

01.01.2022 5 z 5

Když je vše řečeno Když je vše řečeno Anne Griffin

Irové musí milovat literaturu, protože mají skvělé vypravěče!

Na tohle skvěle vystavěné vyprávění o životě jednoho irského farmáře si udělejte čas, pohodlně se usaďte do starobylého křesla, nalijte si sklenici dobré whiskey (i když já raději whisky) a nenechte se při čtení rušit. Neuspěchejte to, stejně jako doporučuji neuspěchat degustaci kvalitní whisky. Odmění se vám nejenom prvním dojmem, ale i delším dojezdem…

28.12.2021 5 z 5