Becca_books Becca_books komentáře u knih

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Knihu jsem pořídila pro dceru. Zároveň se mi moc líbila obálka.
Příběh je vyprávěn citlivě, ale zároveň má čtenář představu jaké hrůzy se odehrávají. Myslím, že je text srozumitelný dětskému čtenáři a dceru knížka opravdu chytla. Jde o vyprávění devítiletého židovského chlapce Felixe, který se v Polsku v roce 1942 snaží najít své rodiče. Určitě doporučujeme.

27.05.2023

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Sérii s Erikou Foster už jsem jednou četla ale jelikož vyšel nejnovější díl, měla jsem potřebu si ji připomenout od začátku než se pustím do nejnovějšího dílu :)

09.11.2022

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Po všech thrillerech a detektivkách první půlky roku jsem si řekla, že zkusím nějakou romantickou Young Adult, co už mám jednak déle na seznam, jednak se hodí k prázdninovému letnímu čtení a taky jimi mám zaplavený instagram. A zvolila jsem dobře. 406 stran zfouknuto za den a půl Postavy mi sedly, líbilo se mi, že se příběh netočil jen kolem kluků, ale popsal život na univerzitě, problémy, se kterými se mladí lidé potýkají a hlavně příběh Sage mě dostal. Ještěže je Black Friday u Knihy Dobrovský a já tak koupila rovnou oba díly. To, že kniha končí přesně uprostřed dění mě vždy šíleně irituje. Ale naštěstí jsem mohla hned pokračovat takže žádná tragédie

30.07.2022

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Neuvěřitelný příběh mladé židovské Slovenky Violy, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Až na to, že tento příběh není smyšlený, ale vypráví jej přímo samotná Viola.
Viola přežila čtyři koncentrační tábory. Kniha začíná popisem jejího dospívání v prvorepublikovém Lučenci. Klasické problémy dospívajících, první láska... Začátek se může zdát zdlouhavý, ale čtenáře uvede jak do časového horizontu, tak jej seznámí i s postavami a zajímavostmi z dané doby a lokality. Postupně se dočítáte jaká byla situace ve městě a jak se situace Židů zhoršovala. Co vše museli zažít a jak krutí lidé jsou. Viola je se svou rodinou poslána na transport. Popis cesty jsem četla se zatajeným dechem. Vše co se přihodilo jejím příbuzným a známým. Kolik utrpení si všichni museli prožít kdy pro některé ani smrt nebyla vysvobozením se z toho pekla. Podle názvu knihy jsem čekala, že bude kniha více popisovat Mengeleho pokusy (jelikož jsem předtím četla Tatéra z Osvětimi, kde byl Mengele také hodně zmiňován) ale i to co bylo zmíněno bylo šílené a asi bych ani jako čtenář víc neunesla. Knihu doporučuji všem, aby se na tuto dobu a na to co tito lidé jako Viola prožili nikdy nezapomnělo.

08.02.2022

Popravčí Popravčí Chris Carter

Na tuto knihu jsem se pustila hned po přečtení prvního dílů a opět jsem jej přelouskala za dva dny. Líbí se mi propojení více zločinů a autorovo vykreslení jak děje tak postav. Neztrácela jsem se ani v jednom. Autor mě opravdu baví a jeho knihy se čtou samy.

13.08.2020

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Rozečteno knižně a následně doposloucháno jako audiokniha při práci. Super oddychovka. V některých situacích jsem se sama poznávala. Bylo to vtipné. A obálka je krásnááááá :D

17.02.2019 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Z knihy jsem měla obavy, po Weaverovi jsem byla skeptická k tomuto žánru a muži se nelíbila. Přesto jsem se do ni pustila. Asi 3x jsem se musela jít podívat, jestli je to opravdu "1.díl", protože to vyznívalo, jako by kniha navazovala na děj v předchozím díle.
Moc se mi líbil hned napínavý začátek. Žádné okliky, prostě mrtvola na prvním listu :) Postavy Eriky, Mossové i Petersona mi přišly zajímavé. Štvali mě Eričini nadřízení a samozřejmě zazobaný papínek. Líbilo se mi, že jsem celou dobu nevěděla kdo je vrahem takže to pro mě byla na samém konci zajímavé odhalení. A třešničkou na dortu je pro mě britsko-slovenské spojení neb jsem sama z ČR a žiju v Anglii.

22.12.2018 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Nejsem úplně na vánoční romanťárny, ale tahle kniha se mi moc líbila. Myslím, že jsem ji četla ve správnou chvíli a popisovala ty správné věcí - zasněžené hory, chata ve Švýcarsku, lyžování, káva, čokoláda... Hlavní postavy mi byly vcelku sympatické (i když Mina před odjezdem byla děsná :)) Takže se i jejich románek četl celkem v klidu. Navíc konec s kmotrou. Napínavý a milý zároveň.

30.12.2023 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Knížku jsem přečetla jedním dechem stejně jako předtím Tatéra. Líbilo se mi, že byl děj protkaný vzpomínkami jak na rodinu tak na Březinku. Často jsem si říkala, že to snad není možné, co vše musí jeden člověk ještě vytrpět a vždy když se objevilo něco aspoň trošku pozitivního, hned to bylo zastíněno nějakou hrůzou. Obdivuji Cilčinu sílu. I vedlejší postavy mi sedly a celé dohromady to velmi výstižně vykreslilo hrůzy tehdejší doby.

09.11.2022 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Opět přeletěno za necelé dva dny. Pokračování příběhu z první knihy a rozuzlení. Kniha se mi líbila, autorka píše stylem, že děj tak snadno plyne a tak lehce se čte, že máte knihu za chvíli přečtenou a ani nevíte jak.

30.07.2022 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl. Opět čteno zároveň s podcastem Neplecha ukončena. Osobně se mi druhý díl asi líbí nejméně. Jednak nemám ráda Lockharta a taky pavouky :) Honem jdu na třetí díl :)

22.07.2022

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Jelikož se mi doma objevil třetí a čtvrtý díl a já nesnáším začít sérii jiným než prvním dílem, musela jsem si první a druhý díl pořídit elektronicky
Přestože žánr YA romantika, komiks ani literatura pro dívky nejsou mé oblíbené ani vyhledávané a nejsem ani cílovka, začetla jsem se velmi snadno a všechny strany jsem přeletěla rychlostí blesku.
Líbí se mi LGBT tématika. Myslím, že komiks může být super nejen pro mnoho mladých lidí v podobné situaci ale také pro ostatní aby se mohli na chvíli vcítit do druhé strany.
Nejsem úplně fanda komiksu, jediné co jsem četla jsou asi Čtyřlístky ale u Srdcerváčů se mi líbí i grafika. Jednoduchá, vtipná.

20.07.2022

Mortina Mortina Barbara Cantini

U knihy mě zaujala na první pohled obálka A jelikož se blíží Halloween, objednala jsem ji synovi. Ten je zatím v půlce ale já jsem nevydržela a přečetla jsem si knihu celou sama ️
Děj není nijak překvapivý ale je to milá knížka s moc pěknými ilustracemi a vtipnými poznámkami. Určitě pořídím I další. Pro sebe

31.12.2021

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Knihu jsem přečetla jedním dechem za jeden den. Přestože jde o strašnou dobu na ještě strašnějším místě tak popis příběhu ani místa není nijak drastický. Upřímně bych knihu taky ukončila někdy ve chvíli, kdy byla Gita potlačena branou. Nějak mi ten "happy end" a ještě způsobem jakým byl popsán k celku nesedl.

31.12.2021

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajky Barda Beedleho v angličtině
Knížka je tenoučká a pro děti, takže jsem si říkala, že to bude lehká angličtina. Příběhy se mi docela líbily, ale komentáře Albusem mě nebavily. Celkové mě kniha úplně nenadchla. Jdu to zkusit ještě v češtině, jestli to nebude lepší ???? Každopádně přidávám je sbírce HP.

13.11.2020 2 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Nevěděla jsem do čeho jdu, nečetla jsem žádnou recenzi ani nic podobného. Začátek se trošku táhnul. Anna mi nebyla sympatická. Asi jak Rachel v Dívce z vlaku. Rozčilovalo mě její pití a hazardování s léky. V půlce jsem byla rozzlobená, že je vše vlastně jen výmysl alkoholičky na prášcích. Po přečtení toho co zažila se mi jí trošku zželelo. A závěr mě úplně rozsekal, kdy jsem knihu nemohla odložit. Knihu bych doporučila, ať si udělá každý obrázek sám :)

07.11.2019

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Nevím jestli je to tím, že mám čas číst jen před spaním a po stránce jsem vždy usínala, ale nějak jsem se úplně nemohla začíst. Začátek byl napínavý a zajímavý, ale potom se to začalo nějak pořád motat a ve finále jsem se ztratila v těch rodinných příslušnících vraha...Chybělo mi tam takové to pídění se po drobnostech a hledání vraha podle nějakého detailu. Přišlo mi to vše takové odfláknuté. Přesto jsem zvědavá na další pokračování, protože to už je srdcovka :)

19.01.2019

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Každoročně v lednu k příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27.1.) čtu nějakou knihu k tématu. Četla jsem Tatéra z Osvětimi, Mengeleho děvče, Jak Hitler ukradl růžového králíčka, Hanu, Kdysi, Pootm, Cilčinu cestu a tentokrát jsem se pustila do Chlapce v pruhovaném pyžamu než se do něj pustíme s dětma. A ta knížka mě úplně dostala. Jakmile přešel na druhou stranu plotu, četla jsem bez dechu a brečela jak želva. Tak silné čtení jsem hodně dlouho nezažila. Nevím, zda zvládnu film.

18.02.2024 5 z 5

Ostrov Ostrov Samuel Bjørk (p)

Letos asi po třech letech není mou první knihou roku Bryndza :) I když jej mám připraveného :)
Ostrov se mi po Vlkovi líbil maličko víc. Přišlo mi tam zbytečně moc zápletek a moc lidí. Závěr byl strašně uspěchaný. Jakoby autor psal a psal, rozvíjel spletitosti příběhu a stovek postav a najednou mu došlo, že papírová kniha o tolika stranách by mohla někoho snadno zabít když mu spadne na hlavu, tak to rychle ukončil.
V lese visí anděl se mi zatím z celé série líbila nejvíc.

28.01.2024 4 z 5

Potom Potom Morris Gleitzman

S dcerou jsme četly Kdysi a ona se hned chtěla pustit do dalšího dílu. Druhý díl ze série Felix a Zelda je ještě strhující než ten první. Kniha je skvěle napsaná, nemůžete ji odložit. Felix postupně zjišťuje víc a víc o tom co se kolem něj děje a snaží se uchránit sebe a Zeldu. Zelda však zarytě odmítá, že není Židovka a Felix se ji snaží pomocí příběhů udržet v bezpečí. Velmi silné čtení s ještě silnějším a smutným koncem.

26.11.2023 5 z 5