Bašťák Bašťák komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Po Marťanovi a Artemis bylo zcela jasné o co půjde. Autorův styl jsem si soukromě pojmenoval jako "laboratorní sci-fi", kdy málem na každé stránce nechybí nějaký ten vědecký experiment nebo výpočet. Ale nevadí to, neboť příběh samotný je opravdu napínavý. Hlavně popis prvního kontaktu a ten mimozemšťan je podán naprosto skvěle a skoro bych řekl výjimečně uvěřitelně. Bavilo moc, otázka?

16.07.2022 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Něco jako nedělní výlet do ZOO, který se poněkud extrémně vymkne z pantů, tedy těch mimozemských. Povedené.

03.12.2022 4 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Tedy, že se z toho vyklube Svatební cesta do Jiljí jsem nečekal :-) Ale super!

14.02.2023 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Klasické dílo sci-fi, které mě uvedlo do rodiny podobných post-apokalyptických děl už někde na střední škole. A drží mne to stále. Skvělé i vzhledem k době, kdy byla kniha napsána.

11.09.2015 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Skoro bych dílo nazval Alternativní dějiny Třetí říše, aneb cesta tam a zase zpátky :-) To co v první části vypadá jako klasická agento-mutantská žánrovka s alternativními kulisami, se překvapivě ve druhé části vyvine ve velice mrazivý příběh konce Protektorátu, který Čecha opravdu zabolí. Zvlášť teď, kdy bylo výročí Lidic. Šílené, když si uvědomíme, že k tomu ve skutečnosti možná až tak moc nechybělo. Měli bychom si vážit všech kdo pomohli s odstraněním fašismu a ne jim ještě sprejovat pomníky. Velmi dobré, čtivé, zábavné, děkuji.

12.06.2020 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Po díle Aga dva díly od Sněgoňové. Neřekl bych, že jsou nějak horší. Sněgonová zkrátka tolik nehláškuje, její styl je více popisný, dějový a ne tak soustružně vybroušený jako díly od Kotlety. Díky tomu, ale oblíbené postavy dostávají jakýsi 3D lidštější rozměr a obsah, který potom Kotleta dokonale využije (viz díly Vrabčák a Aga). Tedy doufám, protože se hned pouštím do kotletovské Operace Petragun. Legie zkrátka u mě zatím tímto způsobem funguje skvěle. Díky za ni.

05.03.2023 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Operace Thümmel je teda pěknej propadák :-) Teda samozřejmě ta operace jako taková. Kniha o ní je naopak dost povedená. Čekal jsem moderní akční záležitost, kde svět na pozadí bude jen taková kulisa. Ale překvapivě i zde je čím se bavit. Dobré, asi si dám i další díly.

30.10.2022 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Taková o dost drsnější verze toho, co se nám aktuálně odehrává doslova za dveřmi :-) Připadalo mi, jako by autor do knihy zahrnul včerejší zpravodajství ČT24, protože ty české reálie jsou opravdu vtipné a hlavně čtivé. Narážky jako "litoval jsem každého s příjmením Bureš" nebo vtip o promíchaných alternativách :D:D to už jsou takové třešničky na dortu, :-D dost dobrý. Jediný problém mám trochu s tím epilogem, ani ne tak se samotným osudem hlavního hrdiny, jako to vysvětlení, ale budiž.

19.03.2021 4 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Skvělé. Román přesvědčivým způsobem vtáhne čtenáře do traumatického období našich dějin - událostí vrcholících odstoupením Sudet po Mnichovské dohodě. V několika rovinách se dozvídáme zajímavé a méně známé okolnosti této historické etapy. Možná je ve výsledku poučnější něž kdejaká učebnice historie. Díky moc za tuto knihu.

24.09.2016 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Osazenstvo Kraksny si odskočí do rutašského "Obchoďáku na konci vesmíru" nakoupit nějaké ty high-tech mimozemské hračičky, a při tom zlikviduje hezkou skupinku místních psychicky narušených emzáků - respektive ne tak úplně emzáků..... Oceňuji že Legii nedocházejí dobré nápady a zábavnost, jen tak dál!

25.11.2023 4 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Tedy kapitáne Bouchači taková rozkrádačka majetku v emzáckém vlastnictví to jistě jen tak neprojde bez povšimnutí příslušných švestkových orgánů :-) A navíc ten vývoz zmr**da Lenina do vesmíru, to už je teda opravdu na pováženou! :-)

12.03.2023 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Další „výletovka“ tentokrát do útrob emzáckého spaceshipu. V podstatě dost podobný průběh jako díl s Amandou, jen jiné kulisy, asi jako další epizoda dobrého sci-fi seriálu na pokračování. Za mě povedené a zábavné.

31.12.2022 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Kniha mě ohromně bavila. Autor zaslouží velké ocenění, a česká stopa v knize je fajn a není nijak násilná. Super. Dějové linie se skvěle prolínají, nejvíc mě bavily rozdílné pohledy jednotlivých postav na průběh stejné události. V některých situacích jsem měl tendenci se až smát, jak byl pohled na průběh událostí u postav z různých časů rozdílný. Ve skutečnosti je to však spíše k pláči, pokud by se něco takového skutečně stalo, asi by to byla pro zúčastněné naprostá katastrofa a hrůza. Už se těším na druhý díl.

05.11.2018 5 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Chuť přečíst knihu jsem dostal, přiznávám, až po shlédnutí stejnojmenné trojdílné filmové série. Ten film mě tak zaujal, že jsem se prakticky obratem pustil do knihy a musím říct, že jsem nadšen. Není mi úplně jasné jak v roce 1884 mohl autor napsat tak skvěle čtivou knihu, které od první stránky nechybí napětí, dramatičnost děje, historické poučení i humor. Prostě dokonalé epické počteníčko :-) Osobně se domnívám, že autor byl zkrátka spisovatelský génius a Nobelova cena mu po právu náleží. Historie sice trochu plave na vodě, udatní polští rekové jsou až trochu moc udatní a přesila kozáků a tatarů "nesmírná", ale to nevadí. Při čtení je zkrátka třeba myslet na to, že (jak sám Sienkiewicz uváděl) psal knihu hlavně pro "povzbuzení srdcí" národa (tedy toho polského) v době nesvobody. Sháním Potopu :-)

17.03.2018 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Zajímavá kniha žánru alternativní historie. Realisticky a přesvědčivě vykreslené alternativní reálie poválečného Německa a vlastně celé Evropy. Detektivní příběh není tak důležitý ale ve druhé polovině knihy správně graduje i když předvídatelně, protože jak to bylo s konečným řešením ví každý. Proto konec není tak překvapivý - ostatně mu chybí epilog (na rozdíl třeba od filmového zpracování, které je ovšem minimálně o jednu hvězdu horší) což je možná škoda - na druhou stranu , možná to byl autorův záměr a příběh tak působí ještě více mrazivěji.

05.08.2016 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Nejvíc mě na této sérii baví jak autor vypouští důležité informace pro děj i "svět" sila jakoby mimochodem, v rámci rozhovoru jednotlivých postav. Z ničeho nic se dovíme omračující informaci a wau, hned to začne v hlavě šrotovat... Jsem rád že Dvojka (vlastně jednička) dosahuje kvalit jedničky (vlastně dvojky) . Super super a nemůžu se dočkat jak to dopadne, mnohé už bylo naznačeno.....

06.03.2016 5 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Stejně jako u Devíti dní a nocí tady máme silnou hrdinku, která se musí vypořádat s neočekávanou situací a přežít ve zcela novém světě do kterého je v podstatě omylem přenesena z minulosti. Ve sci-fi jako už tolikrát. Toto je popsáno velice dobře a moderně - svět je naší hrdince správně cizí ani ne tak samotným okolím jako spíše proměnou charakterů a morálky lidstva. Uvidíme jak se to vyvine dál. Jako samostatný román bych řekl, že tomu něco málo k úplnému topu chybí. Autorka však oznámila další díly, takže se můžeme těšit na pokračování a tak tento díl tedy beru jako povedený začátek nového světa a série o něm. Těším se.

27.06.2023 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Po přečtení velice silný pocit, že stejně jako u Sila začínáme odněkud zprostředka a bude muset nutně přijít nějaký prequelový díl :-) neboť mnohé není známo a už vůbec ne vysvětleno. Tak to prostě u Hugha Howeye je. Úvodní část má opět velmi překvapivé vyústění děje, to mě dostalo, podobně jako u Sila. Autor vsadil zkrátka na osvědčenou kartu, se svým originálním stylem si to nejspíš může dovolit. Pro mě rozhodně příjemné překvapení.

08.10.2020 5 z 5

Kontakt Kontakt Carl Sagan

Na rozdíl od aktuální produkce nejrůznějších alternativních světů, časových zlomů a mezigalaktických válek, kterými nás autoři v poslední době zavalují (neříkám, že je to ve všech případech špatně), má tato kniha poselství, které není triviální, respektive nejde jen o zábavu. Vždyť také autor byl především astronom a popularizátor vědy, který stál dá se říci přímo u toho (SETI). Hlavní poselství, že kontakt s cizí civilizací přinese lidem tolik nutné vzájemné porozumnění, že jsme všichni spolucestujícími na nebezpečné cestě v prostoru a čase, a proto nikdo z nás není sám je velice silné a dává naději. Doufejme tedy, že až jednou ke kontaktu dojde (a já věřím že ano), může být tato kniha takovým malým manuálem, čeho se vyvarovat, nebo naopak na co klást důraz. Jen doufám, že ty bytosti tam jsou spíše typu Správců stanice než nějací šílení vetřelci. :-) no uvidíme.
EDIT: ještě oblíbená citace: "Celý život studovala vesmír, ale přehlédla jeho nejjasnější zprávu: Pro malé tvory, jako jsme my, je nekonečno snesitelné jen skrze lásku".
EDIT2: kniha je předlohou k velmi známému filmu s Jodie Foster. Film mám rád, ale nečekejte to samé od knihy. Ta je spíše takovou soft-populárně-naučnou až nábožensky-filozofickou záležitostí.

17.01.2019 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Sci-fi moderního střihu. Především úvodní část knihy velmi dobrá, překvapující. Celkově výborné.

17.09.2015 5 z 5