barunka66 barunka66 komentáře u knih

Cit slečny Smilly pre sneh Cit slečny Smilly pre sneh Peter Høeg

Mám ráda severské autory, ty popisy krajiny, žádný spěch. Toto bylo někdy až moc zdlouhavé, ale zajímavé, dozvěděla jsem se spoustu věcí o životě v Grónsku. To sepětí s přírodou, vlastní životní rytmus a tím pádem pocit ztracenost v "moderním" světě. Moře, ledovce, sníh - pro mne neznámá témata, ale děkuji za ně. Číselné obory v matematice propojené s vývojovou psychologií v úvodní kapitole - to mě dostalo! A samozřejmě nečekaný závěr a rozuzlení. Bylo to dlouhé, ale dočetla jsem.

26.11.2020 3 z 5

Bůh za tebe bojuje do poslední chvíle Bůh za tebe bojuje do poslední chvíle Marián Kuffa

Pana faráře znám z přednášek, ale v knize se můžu k některým myšlenkám vracet. Dobře se to četlo, i když jsem u něho zvyklá na tu slovenčinu. Obdivuhodný člověk, tolik síly a zároveň pokory. Sloužit těm nejpotřebnějším. Každý na takové velké dílo nemá, ale každý máme jiné, třeba malé životní úkoly, jenom se nebát je přijmout.

16.11.2020 5 z 5

Na prahu lásky Na prahu lásky Markéta Procházková - Lutková

Když je ve čtenářské výzvě kniha básní, tak pro mě jasná volba. Jenom jsem ji nemohla sehnat. Svůj výtisk z r. 1984, na který jsem si vystála frontu před knihkupectvím, jsem někomu půjčila a nevrátil se mi. Nenašla jsem už ani ten na průklepáku psaný opis, který mezi námi mladými koloval. Dívčí, něžné, bolavé, pravdivé - i po těch letech. Ale hodně jsem si jich pamatovala zpaměti - třeba tuto (snad to tak nějak je)
Slzičky slzy
změňte se v oblázky
aby vás ucítil
kdo po mně šlape
aby šel jemněji
než umřu z nelásky.
Autorka, pro nás "Markétka", letos zemřela. Děkuji.

13.11.2020 5 z 5

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

Čtivé to bylo, ale opravdu nepravděpodobné a neskutečné. Jsem také porodní bába, dostala jsme tu knihu asi kvůli své profesi, tak jsem se dost divila, že to autorce recenzoval nějaký odborník. Tak např. - nevím, jak v Americe, konec pánevní se u nás rodí také spontánně, nejen císařským řezem. Že by porodní asistentka nevěděla, s kým čeká dítě? Je to otázka morálky nebo odbornosti? Syndrom polycystických ovarií neznamená, že žena nemůže vůbec otěhotnět. Asi bych se takové "odbornici" nesvěřila. Rodička během porodu zemře a nikdo to neřeší a nehledají dítě - sice asi 50. léta, ale to je jak za středověku. Jak už se někdo vyjádřil, taková červená knihovna.

13.11.2020 1 z 5

Učinit se modlitbou  - 15 dní s Etty Hillesumovou Učinit se modlitbou - 15 dní s Etty Hillesumovou Pierre Ferriere

Zase něco úplně jiného. Nedá se číst najednou. Myšlenky aktuální i pro dnešní dobu, ani jsem nevnímala, že jsem mimo křesťanskou literaturu. Takové hodně lidské. Byla jsem nemocná, procházela jsem ji po jednotlivých kapitolách. Takové domácí duchovní cvičení v domácí izolaci. Děkuji za doporučení.

13.11.2020 5 z 5

Mezi dětmi ulice Mezi dětmi ulice Jana Jeklová

Kniha psaná srdcem. Jana má odvahu, trpělivost, ale hlavně má lásku. A ta dokáže divy. Ty děti potřebují ze všeho nejvíc cítit, že jsou milované. Není to jen sladké líbivé čtení, nebyl to rok pohodičky mezi černoušky. Byl to rok tvrdých bojů - za sebe, za ty děti. Jani, díky.

02.11.2020 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Helena Šmahelová

Autorka popisuje rozpad jednoho normálního , klidného manželství. Jak to prožívá muž a žena. Jak se žena vyrovnává s tím, že se zamiiuje, jak muž prožívá nevěru své ženy. Rozpad rodiny je vždy bolestný, zraňuje všechny, rodiče i děti. Nikdo není vítězem, jsou jen poražení, všichni nakonec prohrávají.

02.11.2020 3 z 5

Má rodina a jiná zemětřesení Má rodina a jiná zemětřesení Ivan Kraus

Laskavý humor a moudrost zároveň. Příjemné, povzbuzující čtení.
Zařazuji do letošní výzvy. Kniha začíná kapitolou: To na tobě uschne.

12.10.2020 3 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

Anglický humor, vtipné zážitky studenta a začínajícího lékaře. Trochu mi to připomnělo naše Básníky, jenom víc retro. Četla jsem to zrovna v době, kdy jsme prožívali státnice a konec studia medicíny v rodině, takže to bylo takové odlehčení.

11.10.2020 4 z 5

Knížka s červeným obalem Knížka s červeným obalem Alexandra Berková

Vrátila jsem se k ní asi po deseti letech. Krátké příběhy, vytříbený jazyk. Frutrace, zranění,vždy z pohledu ženy a k tomu absurdní humor. Nejvíce se mi líbila povídka Pavučina. Kdysi jsem ji snad viděla jako nějaký krátký amatérský (?) film.

11.10.2020 4 z 5

Nonstop Eufrat Nonstop Eufrat Veronika Bendová

Knihu jsem objevila ve formě e-knihy v době, kdy jsem nemohla do knihovny. Anotace ( o prožívání víry) vůbec nenaznačovala, jakému tématu bude věnována. Složitá otázka situace dnešních mladých kněží, vyrovnávání se s pochybnostmi o správnosti volby své cesty, touha po rodině, možnosti odchodu z kněžství. Autorka neposuzuje, nehodnotí. Ukazuje, jak mohou být tyto vnitřní boje prožívány a jak ovlivňuje rozhodnutí jednoho člověka i ostatní.

11.10.2020 3 z 5

Umění najít pravou míru Umění najít pravou míru Anselm Grün

Můj oblíbený autor, znám jeho styl psaní. Přeḱvapilo mne, v čem všem neumíme tu pravou míru nacházet. Naučit se taky říkat ne, chránit si své hranice. Určitě se k ní budu vracet.

Vatikánská princezna Vatikánská princezna C. W. Gortner

Tato kniha mne donutila si trochu připomenout dějepis a historické okolnosti té doby. V tomto podání je Lucrezia Borgia podaná jako mladinká oběť krutých vtahů kruté doby. Touha po moci, intriky, nenávist, msta, boje. To vše ve vlastní rodině.

11.10.2020 3 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Nazvala bych to učebnicí speciální pedagogiky v kostce. Jak povrchní mohou být naše soudy a odsudky jednání zlobivých a "zlých" dětí. Kolik zranění a bolesti se za tím skrývá.! Doporučuji všem pedagogům a těm, kdo pracují s dětmi, s problémovou mládeží.

11.10.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Četla jsem už podruhé, stále tam objevuji něco nového. Líbí se mi styl psaní, V popředí sběr bylin, v pozadí životní příběh jednotlivce, rodiny, okolní komunity. Lehce se dotýkat těžkých a citlivých témat.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Náhodně objevená kniha, viděla jsem film natočený podle ní. Chtěla jsem si ji přečíst a srovnat. Filmová verze je podle mne velmi přesným ztvárněním. SiIný příběh o marném boji proti předsudkům,nepochopitelná nespravedlnost.Viděno z pohledu malého děvčete.

Slunečnice Slunečnice Klára Mandausová

(SPOILER) Svižně psané, dobře se čte, nenáročná oddychovka. Jen ten konec - rozpad rodiny, navázání nových vztahú a dítě někde mezi tím pro mne není happyendem.

11.10.2020 1 z 5

Návrat mladého prince Návrat mladého prince Alejandro Guillermo Roemmers

Asi jsem čekala víc. Snaha předat spoustu pěkných a hlubokých myšlenek mladým, zakomponování do příběhu na mne působilo trochu násilně, pro mladé dost neuchopitelně. Exupery je Exupery.

11.10.2020 2 z 5

Po proudu plavou jenom chcíplé ryby Po proudu plavou jenom chcíplé ryby Robert Dojčár

Nenápadná knížečka, střízlivý pohled věřícího lékaře, otevřené svědectví o tom, jak skloubit v současném světě profesní život a rodinu i osobní duchovní potřeby. Autor přiznává vlastní boje i nedokonalosti, selhání. Pro mne přínosný pohled odborníka, psychiatra na některé otázky a problémy věřících. Z celého textu je cítit Franklovský, logoterapeutcký duch. Podle mne vhodné čtení pro dnešní mladé muže.

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Moc pěkné čtení, pro děti i dospělé! Nejen pohádka, ale i filosofie, ekologie.Tolik podobné skutečnému světu!

20.10.2019 5 z 5