BariEli BariEli komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tohle bylo velké překvapení. Bomba. Ani jsem netušila, že v českých vodách ulovím kvalitní současnou autorku, která má originalní cit a fantazii. Těším se na další díl. Vlastne ho otevírám právě teď.

01.10.2019 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Málo čtu biografie a po přečtení téhle toho lituji. Bylo to neuvěřitelné. S takovým nadhledem a (jak psal již někdo přede mnou) takovou dávkou sebeironie jsem se ještě nesetkala. Bylo to přímé, na plnou hubu jak se říká. A až překvapivě nadčasové. Nejvíc mi utkvěla tato pasáž:
"Tak jsem si to myslela, ale měla jsem držet hubu, protože pro pravdu se lidi nejvíc zlobí. Jenže to nebyl jediný případ v mém životě, že jsem ztratila přátele, protože jsem si nebrala servítek. Nikdy jsem nevěřila v lichotky a přetvářku a tím, že jsem nalejvala čisté víno, udělala jsem si mnoho nepřátel. Svět chce být klamán, a kdo říká, co si myslí, je blázen a zaslouží si, co ho potká. Kdysi za to upalovali, dneska člověka znemožní prolhanou propagandou a umučí ho duševně."
No není to nesmrtelné?!

06.05.2021 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Tohle ano, to můžu. Sympatický Joona, napínavý a čtivý děj, zamotaný příběh psychiatra, kterého dohnala vlastní minulost. Ve čtení série rozhodně budu pokračovat. Dávám 4* z 5-ti neboli "hodně slušné" ;-)
------
Poznámka pod čarou: Já teprve teď zjistila, že Kepler není Kepler, WOW :-) Jsem blesk? :-D

19.11.2017 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Přemýšlím, že mi vůbec nepřísluší toto jakkoli hodnotit. Takže za mě jen - Všechna čest! Všechna čest všem, se kterými se zacházelo hůř než s hadrem a oni si přesto zachovali lidskost! A sebrali všechnu sílu, aby to své bolavé svědectví poslali dalším generacím. Musíme si historii připomínat neustále, aby se už nikdy neopakovala!

10.03.2020 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Otevřít Kingovu knihu je pro mě jako na zlomek vteřiny ucítit něco velmi známého a zároveň to neumět vůbec nikam zařadit.
Výborný propracovaný příběh, který mě hned od prvních stran uhranul. Jak se teď můžu pustit do další četby? Jakákoliv další knížka bude trpět strovnáváním:-)

23.02.2019 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Je tedy pravda, že NEkonec Prodlužování času mě zarazil...ale nešlo vlastně přesně o to? Možná 15 let...možná 20 nebo i 25...
Osobně mě nejvíc zasáhla povídka Velký řidič. Četla jsem ji na služební cestě, sama v cizí zemi v malém cizím hotelovém pokoji...brrr.
A 1922? Tohle umí vážně jen King. Celou dobu máte sevřené hrdlo a husí kůži úplně všude!

20.07.2018 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

První díl jsem sice nečetla (takže nemohu porovnat), ale tohle mě bavilo. Bylo to napínavé jako kšandy až do konce.

16.03.2021 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Líbila! Má to ale jedno velké ALE. Nevím proč, ale vůbec se mi nečetla lehce. Příběh měl v sobě všechno, nechybělo ani jedno písmenko... tak proč jsem se tak natrápila? Chybělo mi tam takové to flow, kdy čtete a čtete a nechcete knihu odložit, i když už je skoro ráno.

09.02.2021 4 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Ano, s největší pravděpodobností Charrière nesepsal svoje zážitky. Dejme tomu, že se inspiroval u spoluvězňů. Ale opravdu to vadí? Mně ne. Bavilo by mě to, i kdyby šlo čistě o fantazii. Držela jsem Motýlkovi palce!

12.02.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Rozhodla jsem se dát C.J. další šanci. Myslím si, že třetí už jí nedám. Mě to taaak nebavilo! Ale tak moc, že jsem to několikrát chtěla vzdát. Nejsem typ, co by jen tak zaklapl rozečtenou knihu. Tak jsem zatnula zuby a dočetla! Ale byla to dřina!

19.01.2021 2 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

O la lá! Už dlouho jsem neměla v ruce kousek, který by mi svým stylem tak dokonale vyhovoval! Chválím citlivý překlad! Hlavně popisy prostředí se mi líbily. Co se týká příběhu, to bylo taky něco. Deprese, úzkost, stres z hlavní hrdinky skoro stříkaly. Liamovi jsem držela palce! No a vrah? Chtělo by se mi tvrdit, že mě nepřekvapil a čekala jsem to...ale ne, spadla mi brada!
Dávám za 4 a určitě si přečtu další od této nadějné severské autorky!

11.01.2021 4 z 5

Pokud jste viděli dokumentární sérii HBO Černobyl, budete mít pocit, že autoři seriálu asi čerpali i odtud.
Na tohle jsem vážně nebyla připravená. Že budu brečet i u takovéhle publikace? No je to tak...ono taky zkuste se udržet, když čtete o matce, která přemlouvá synka, aby ještě vydržet do jara. Aby umřel až v době, kdy bude země měkčí, aby šel vykopat hrob! Šílené! Nepředstavitelné! Syrové!
A paradox celé události je, že jsme z toho my (Evropa) vyvázli ještě 'dobře'. Sověti totiž stavěli jěšté pátý a šestý blok. Neměli ty správné kameny do betonu. Tak po sovětsku použili jiné, větší. A průzkum pak zjistil, že díky tomu vznikaly v betonu obrovské dutiny. Kdyby k nehodě 1986 nedošlo a pátý a šestý blok spustili... raději ani nemyslet!

04.07.2020 4 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

Vůbec žádná očekávání jsem od Pádu andělů neměla. Nebo vlastně ano: očekávala jsem, že projdu první dvě až tři kapitoly, zjistím, že jsem na to moc stará, že je to na mě naivní a hloupoučké a já to s červenáním ve tvářích vrátím do knihovny se slovy, že jsem to půjčovala pro mou dceru.
Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem zjistila, že hltám stránku za stránkou a odmítám knížku odložit. Moje představivost jela na plné obrátky. Děj je akční, oba hrdinové jsou neuvěřitelně sympatičtí. Já se snad i zamilovala, WOW❤ A to nádherné špičkování mezi nimi. Pomalu jsem viděla, jak mezi nimi přeskakují jiskry.
Celý příběh jsem zvládla do 24 hodin a to se mi teda už léta nestalo.
Pro mě nejmilejší knižní překvapení tohoto roku a uděluji 5⭐

23.11.2017 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Tady se nedá dát méně než za 5*. Čtivě a poutavě psáno, uvěřitelný vývoj postav, kratičké kapitoly, kniha dlouhá přesně akorát. Nechybělo ani nepřebývalo ani jedno písmenko. Nemohla jsem knihu odložit. Já nemám jedinou věc, kterou bych vytkla. Hlavně druhá polovina knihy, kdy se mi ježily vlasy na hlavě s každou další kapitolou. Story o manželech, kteří tak moc chtěli být rodiči (dobrými rodiči), až je to málem poslalo do pekla.

22.04.2021 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Já jsem Sáru nenáviděla! Nesnášela jsem ji z celého svého nitra! Opravdu dlouho se mi nestalo, že by ve mě kniha vyvolala takové silné emoce! Po každé kapitole o ní jsem měla chuť knihu vzteky zahodit do kouta. A pak... pár stran před koncem... cože?! Ona je prostě máma!
-----------
"Jedna z nejtěžších věcí na rodičovství je nutnost volby - ta rychlá rozhodnutí, která děláte mrknutím oka. Jsou okamžiky, kdy na vás vaše dítě hledí a čeká, že víte, co je správné. Ale co když to nevíte? Když vůbec nevíte, co odpovědět? Když jste stejně vyděšení jako to dítě?"
---------
"Být matkou znamená odpouštět a obětovat se." E.M.Remarque

10.02.2020 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Oh, tak z tohoto příběhu se mi dělalo skutečně špatně. Ale proč vlastně? Grace a Jack jsou tak dokonalý pár. On je úspěšný právník, který zastupuje týrané ženy. Ona je stále elegantně upravená ženuška v domácnosti, která krásně maluje a výborně vaří. Bydlí v nádherném sídle, do kterého se nastěhovali hned po svatbě. Mají přátele, dokonalá idylka...a nebo ne?
B. A. Paris nám dovolí nahlédnout za zavřené dveře a na skutečný stav věci. Jak je to s tou jejich dokonalostí a láskou? A proč v celém přízemí jsou ve dne zatažené žaluzie?
Líbily se mi dvě roviny příběhu, kdy přepínáme mezi přítomností a minulostí. Vůbec jsem při četbě neřešila uvěřitelnost/neuvěřitelnost. Ráda bych doufala, že takovýto příběh JE nereálný!

28.01.2018 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

No....NE! Ani jako rychlovka ke kafi.

14.02.2021 2 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Nemá nejkrásnější obálku. Nemá ani nejoriginálnější název. Nemá nálepku bestseller. Je to na první pohled tuctovka. V knihovně potkáte mnohem přitažlivější...přesto je něčím uhrančivá. Paradoxně to nejlepší na ní je to, co v ní není. Neobsahuje žádné drastické "záběry", násilí a potoky krve. Není to tam černé na bílém. Ale cítíte to. Z každé stránky, z každé kapitoly. Rozuzlení je snadno odhanutelné, žádný wow efekt nečekejte. I tak je to čtivé, doporučuji se 4⭐

01.07.2019 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Já jsem si asi vypěstovala averzi k tomu týpkovi. Mrzí mě to. Dala jsem mu druhou šanci, ale od první věty Dívky v ledu jsem věděla, že tohle ne!
Zmínila jsem to už u Temných hlubin - nerozumím tomu obecnému nadšení a hvězdičkové hysterii.
No aspoň jsem si splnila jedno téma výzvy. Toť ale bohužel vše.

14.11.2018 2 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Ten King je vážně střelec! Pokračovat v něčem takovém jako je Osvícení!
Vše ostatní bylo napsáno v předchozích komentářích.
Pokud jste četli Osvícení a váhate, radím : Jděte do toho!

17.10.2018 5 z 5