Barbarka_CZ Barbarka_CZ komentáře u knih

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Tak tohle byla paráda. Už dááávno mi není -náct, ale Prašinu jsem si užila se vším všudy. Jízda od začátku do konce, bez zastávek a hluchých míst, bez moralizování a zdlouhavého popisování vztahů. Hlavně akce a napětí. Super. Tři čtvrtě roku jsem nebyla s to se do něčeho začíst, Prašinu jsem si ale užila a jen těžko se od ní otrhávala. Hned jdu na další díl. Doporučuji.

13.11.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Ze série Naslouchač (která by měla mít pět dílů, přičemž vydány jsou dosud dva z nich, třetí má vyjít v červnu) jsem nadšená, i když dokonalá není. Přiznávám, že jsem se trochu vyděsila, když jsem zjistila, že hlavní hrdinka se v příběhu poprvé výrazněji objevuje v pěti letech. A i když později trochu dospěla, pořád to vypadalo na příběh spíš pro náctileté, však je jí po nemalou část prvního a po celý druhý díl teprve 13 let! Nicméně nejspíš i proto, že se až tak moc nechová jako začínající puberťačka, což může být dáno jak prostředím, ve kterém vyrůstala, tak i jejími zvláštními schopnostmi (jak jinak si totiž vysvětlit, že puberťák není věčně uražený, náladový, impulzivní a o tom, co se děje kolem něj, většinou alespoň chvíli přemýšlí...?), se příběh i mně, kterážto už mám za sebou i Kristova léta, opravdu líbil.

Je znát, že autorka nepíše "z vody" jeden díl po druhém, ale že má určitou představu, jak by se měl příběh vyvíjet. Možná jen v pár poznámkách, možná v nějaké obsáhlejší osnově. Každopádně je to propracované, hezky to na sebe navazuje a zapadá do sebe. Vymyšlený, postapokalyptický svět je detailně popsaný, má své názvosloví, historii, geografii (vycházející ze skutečné podoby Evropy)... Uvidíme, zda bude v tomto nastalém trendu pokračovat i třetí díl, jehož termín vydání se už několikrát posunul.

Co mě maličko neuspokojilo, byl závěr druhého dílu. Přišel mi zbytečně uspěchaný, hlavní hrdinka během doslova pár minut, ve stresující a nebezpečné situaci, najednou přijde na to, co musí udělat a co se kolem ní vlastně děje. A přiznávám, já sama jsem z toho lehce zmatená a úplně se "nechytám". Nu, nechám se tedy překvapit a uvidím...

24.02.2020 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Famózní zakončení fantastické ságy, v níž je každý díl lepší než předchozí. Závěrečná kniha neměla hluchých míst, akční od začátku do konce. Zprvu možná i maličko děsivých bezmála 1000 stran se četlo samo, jednotlivé příběhové linie se (jako vždy) skvěle doplňovaly až došlo k jejich závěrečnému splynutí.

Nebudu dělat hrdinu a klidně přiznám, že jsem místy na slova a věty z nich vytvořených přes slzy neviděla. Zejména osud Třináctky mě "dostal", Manon a Abraxose jsem si zamilovala od chvíle, kdy se v knize poprvé objevili (navzdory tomu, že mnoho čtenářů považovalo její příběh z počátku za nezajímavý) a spolu s nimi jsem si postupně našla cestu i k celému jejímu kruhu. To, co čarodějnice udělaly a jaké to mělo následky... Ano, pro příběh to nejspíš bylo nezbytné a správné, ale přesto - ach jo!

Sarah J. Maas dokázala od prvního dílu této série, který se tvářil jako Mortal Combat, postupně vystavět opravdu kvalitní fantasy ságu plnou překvapení. Romantické linky, v některých případech předvídatelné, bych jí nevyčítala, osobně mi nijak zvlášť nevadily. Málokdy čtu knihy více než jednou, ale v případě Skleněného trůnu určitě udělám za čas výjimku.

P. S.: Kam se hrabou Dvory, ty jsou oproti Skleněnému trůnu jen romantickou pohádkou (omluvám se všem jejim fanouškům).

05.09.2019 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Šok. To je asi slovo, které je pro mě osobně pro tento díl nejvýstižnější. Je až neuvěřitelné, jak do sebe zapadly střípky obří skládačky z minulých knih, o kterých jsem ani netušila, že jsou součástí většího celku. Je sice pravda, že prvních cca 300 stran bylo trochu nudných, ale zbytek knihy to bohatě vynahradil. Posledních asi 60 stran jsem skoro nedýchala a doslova je hltala. Na jednu stranu jsem strašlivě chtěla vědět, jak to dopadne, i když jsem tušila, že si autorka (jako vždy) vychutná otevřený konec - a taky že ano.

Na stranu druhou se mi přesně proto nechtělo knihu dočíst, nechtěla jsem, aby skončila. Pokud totiž Sarah dodrží dosavadní pořadí sérií Trůn vs. Dvůr, tak se pokračování příběhu Aelin, Jeřába, Lysandry, Aediona, Elide, Lorcana, Manon, Doriena a dalších dočkáme nejdřív za rok, spíš za dobu o nemálo delší. Teď na jaře má vyjít třetí díl Dvora, pak sice Trůn, ale pokud mám správné informace, bude to kniha odehrávající se ve stejné době jako Říše bouří pojednávající o Chaolovi. Pak by mohl přijít na řadu další díl Dvora a teprve POTÉ pokračování tohoto příběhu. Ach jo...

Při dočítání jsem nevěřila vlastním očím. To, co se přede mnou odehrávalo, považuji za spisovatelské mistrovské dílo. Nebyla jsem si jistá, jestli budu brečet, řvát, rozervu knihu na malé kousky a vyhodím z okna nebo se jí začnu zbožně klanět. Už dlouho se mi nestalo, abych knihu hlasitě komentovala. Tentokrát jsem se tomu ovšem neubránila.

Je mi jasné, že přinejmenším týden, spíš dva nebudu moci sáhnout po jiném dílku a že se mi o světě zachyceném v knize a jeho hrdinech bude zdát. Tahle kniha, ač byla ze začátku možná zbytečně natahovaná, ve mně zanechala hluboký dojem. Jako ostatně skoro každá z pera Sarah. Pořád je sice mým nejoblíbenějším dílem Trůnu Dědička ohně, autorka si však stále drží vysokou úroveň a z neuzavřených konců jejích knih mi běhá mráz po zádech.

P.S.: A co říkám na často kritizovanou erotiku, která je v knize nejednou zachycena a "rozmáznuta"? Já s ní problém nemám, ostatně vztahy a sex k životu patří. Je jen logické, že čím spolu hrdinové tráví více času, tím se prohlubují také vzájemné sympatie. A že pokud spolu někteří tvoří pár, dříve či později na to pradávné spojení dojít musí. Kdyby ne, byla bych zklamaná.

04.01.2018 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Opět další výborná kniha z pera (notebooku) tohoto autora. Je to drsné? Ano. Je to sugestivní? Ano. Je to nezapomenutelné? Ano. Je to napínavé? Ano. Je to prostě skvělé!

17.09.2015 5 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Tahle kniha, vůbec poslední zeměplošská, se mi hodnotí strašně těžko. Ale přece to zkusím.

1) Je dojemná, a to tak, že maximálně. Ze dvou důvodů - jednak proto, že žádná další už nebude. A za druhé z důvodu, který tu psát nebudu, protože by šlo o nemalý spoiler. Upřímně a na rovinu říkám, že jsem tuhle knížku probrečela. Někdy víc, že mi ani kapesník nestačil, jindy mi jen tak trochu zvlhly oči. Nejsem si jistá, kolikrát budu schopná se k tomuhle dílku v budoucnu vrátit, aniž bych neměla slzy v očích už při samém začátku čtení...

2) Je to pořád Zeměplocha sira Terryho Pratchetta, ALE! Jak se píše v doslovu, ta kniha má začátek, prostředek i konec. Příběh je úplný a nic skutečně podstatného v něm nechybí. Jenomže zároveň je strašlivě znát, že TP nestihl této knize dát konečnou podobu. Je to hrozně syrové, chybí tam spousta typicky pratchettovské "omáčky". Jako když porovnáte hotový, barevný obraz s náčrtem, který je vyvedený nahrubo a černým uhlem. Vidíte všechno důležité, ale ty krásné detaily, které dělají obraz obrazem, chybí... S tím souvisí i fakt, že kdo nebude mít načtené předchozí příběhy (a možná nejen ty s Toničkou), nejspíš mu některé věci tak docela nedojdou nebo se v nich ztratí.

3) Nemůžu se zbavit dojmu, že když TP knihu psal, věděl, že se už brzy setká se Smrtěm.

Celkové vzato je to knížka, kterou si rozhodně stojí za to přečíst. Už jen z nostalgie. Ale nečekejte žádný "nářez", je to spíš Pratchettův epilog... nebo ještě spíš nekrolog. Na který navíc neměl dost času.

26.06.2017 4 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Tak jo, dočteno. Uff. Tohle bylo... Páni. Asi nemám slov. Už u Dědičky ohně jsem si myslela, že je to TOP, že nic lepšího nemůže přijít. Mýlila jsem se. Hvězdičky mi nestačí, čehož jsem se po minulém dílu tak trochu (dost) obávala. Doufám, že CooBoo dodá překlad dalšího dílu co nejrychleji, protože jinak se asi zblázním. :D

A co říct k samotnému ději?
POZOR, MOŽNÉ SPOILERY!!!
Většina knihy se odehrává v poklidnějším tempu, které je však pouze přípravou na velkolepé ohnivě-ledové finále. Wau! Poslední třetinu knihy jsem se nemohla odtrhnout, dočetla jsem po půl čtvrté ráno. :)
Aelin mě chvílemi trochu štvala, hlavně ze začátku mi přišlo, že se vrátila do období prvního dílu, kdy nevěděla, co vlastně chce. Ale ono se jí ani není moc co divit, její úděl nebyl snadný a vyrovnat se s tím vším, co se na ni nahrnulo (navíc bez Jeřába)...
Manon byla mou oblíbenou postavou už ve třetím dílu, zejména díky jejímu chování k Abraxasovi. Trochu mě překvapilo, kolik lidí psalo, že pasáže s ní je nebavily a že je skoro až přeskakovaly. V tomhle dílu se ukázala jako opravdová dědička klanu, krvelačná, chladnokrevná bestie. A přece ne. A to je dobře, moc dobře. Na konci předchozí knihy jsem si říkala, že doufám, že nakonec sehraje pozitivní roli. Jak to tak vypadá, nemýlila jsem se, to mě moc těší.
A Lysandra - kdo by ji nemiloval? Ostatně i Kaitlin se zajímavě vybarvila, až mi jí bylo za její sebeobětování líto.
Jediné, čemu se těžko věří, že všechny ty hrůzy prožívají hrdinové, kterým je sotva dvacet let (pominu-li víly). Ale když na tohle zapomenu, pustím to z hlavy, tak tahle série je prostě terno. Fakt. Vřele doporučuji.

04.01.2017 5 z 5

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Co k tomuhle napsat... Proti zombie apokalypse vůbec nic nemám, právě naopak, ale tohle fakt ne. Příběh byl plochý, málo propracovaný, postavy až do poloviny knihy absolutně nejasné a nedostatečně vykreslené (a ani pak to žádná velká sonda do jejich osobností nebyla) a celé to bylo hrozně uspěchané, nerealistické (na zamoření celého USA stačí jediný den? wtf?). Pozitivně hodnotím vyprávění z vícero pohledů a to, že se tam stále něco dělo, ale to je tak všechno. Jinak v příběhu je také spousta amatérských chyb jednoduchým přeskakováním v čase počínaje (to už tam skoro mohlo být napsáno "o týden/měsíc později", což nesnáším) přes nelogičnosti a nedostatečně vysvětlené věci (v jednu chvíli sedí dotyčný v autě a v následující větě sahá po kanystu benzínu na verandě domu???) až po podivný, nepravděpodobný happy end (více méně). Po Apokalypse Z a Všemi dary obdarované opravdu velká slabota. Za snadnou čitelnost (cca od druhé třetiny knihy) dávám dvě hvězdičky.

13.12.2016 2 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Konečně dočteno. Co k tomu napsat? Nápad jednoznačně neotřelý a skvělý. Nicméně styl psaní autora mě nenachl, ani vlastně pořádně nevím proč. Rozhodně to není knížka, kterou je radno odkládat nebo číst po krátkých úsecích, jinak se začnete ztrácet. Obávám se, že navzdory originalitě na tuhle knihu brzy zapomenu.

21.11.2016 3 z 5

Tři banány aneb Petr na pohádkové planetě Tři banány aneb Petr na pohádkové planetě Zdeněk Karel Slabý

Moje absolutně nejoblíbenější pohádková knížka. Četla jsem ji snad stokrát a pořád nemohu uvěřit tomu, že ji tolik lidí vůbec nezná. Skvělý příběh, hezké obrázky.

23.04.2015 5 z 5

Trilogii jsem přečetla cca za týden a musím říct, že už dlouho mě žádná kniha nechytla tolik jako tahle. Je to svižné, akční, má to spád, popisy nejsou zdlouhavé a kdo má bujnou fantazii (jako já), tak si snadno představí sám sebe na místě hlavní hrdinky a všechny ty hrůzy kolem. Jsou tam sice asi dvě krátké pasáže, které mi přišly zbytečně rozvleklé a až moc romantické, ale to je na sedmi stech stránkách jinak kvalitního příběhu odpustitelné. Jenom jsem získala dojem, že v závěru buď autorce došly nápady, jak to celé ukončit, nebo byla tlačena časem. Je to škoda, protože těch posledních asi osm stran je nejslabších z celé knihy. Nicméně zase oceňuji to, co tomuto úplnému konci předcházelo, to, jak se děj vyvinul, mě překvapilo. Určitě se chystám zhlédnout i filmovou podobu, abych si udělala obrázek. Zatím jsem si našla jen oficiální trailery a několik "klipů" a musím říct, že mi přijde, že filmy jsou hodně ochuzené o spoustu zajímavých věcí, pocitů a myšlenek, které jsou součástí knihy. A také je škoda, že se nenašel lepší producent, který by zajistil pořádné zpracování triků, protože příběh by si to zasloužil. Každopádně celkově musím říct, že Hunger games rozhodně nejsou pouze přeceňovaným příběhem s dobrým PR (jako třeba v současnosti oblíbený pan Grey a jeho Anastacia).

23.02.2015 5 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Skvele pokracovani jednicky, v porovani s ni a se za zaverecnym dilem ale malicko slabsi (rychle jsem zapomnela, o cem to vlastne bylo), druhe dva dily ve mne rezonovaly dele. Porad je to ale opravdu dobra kniha, autor drzi lajnu - akce, napeti, tajemstvi, zadna hlucha mista. Super cteni na par veceru.

08.12.2021 4 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Vyborne zakonceni serie, skoda, ze autor napsal jenom tri dily, vubec se mi knihu nechtelo odlozit. Jednoznacne nejlepsi dil.

08.12.2021 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Mozna zbytecne moc vysvetlovani "zrejmych" veci a myslenkovych pochodu vraha. Tedy alespon pro nas, milovniky Chrise a jeho Roberta. Ale porad velmi, velmi ctive.

02.10.2019 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Do téhle dystopie se mi dlouho nechtělo. Kdysi jsem četla ukázku a zrovna dvakrát mi neseděly neustálé změny vyprávění z různých úhlů, různými postavami. Nicméně asi i díky tomu, že je kniha rozdělena na opravdu krátké kapitoly, u kterých dochází ke střídání "vypravěče", zase tolik to v konečném důsledku nevadí.

Samotná hlavní myšlenka příběhu je docela drsná - rozpojování dětí, které natolik vytočily své vlastní rodiče (příp. nebyly "dost dobré" pro pěstouny), až je tito poslali na smrt. Nebo vlastně ne na smrt, ale na jinou formu existence - po částech v tělech jiných lidí.

Kniha je poměrně dlouhou dobu čtivě napsaným, ale poměrně obyčejným příběhem několika dětí, které se svému osudu vzepřely a snaží se ukrýt před systémem a následným rozpojením.

To hlavní, gró celého příběhu přichází až v závěru, kdy se hlavní hrdinové ocitnou ve sklizňovém táboře a čekají na den, který pro ně bude znamenat konec starého života a začátek něčeho nového. Popis průběhu rozpojení jedné z vedlejších postav je jen pro silné nátury. Sice se tam neobjevuje žádná krev ani nic podobně drastického, ale síla to tedy je. Pro čtenáře s bujnou představivostí určitě.

Kniha rozhodně slouží k zamyšlení. Přestože z cca 80 procent jde o příběh několika jednotlivců, kteří se toulají světem a ukrývají se před nezleťáky (něco jako policie), ukrývá v sobě i hluboké poselství. Skutečně existuje lidská duše, která nikdy neumírá? Co je to za rodiče, že jsou schopní poslat své vlastní dítě na smrt? A kam až je možné posunout zákony, aniž by se lidé vzpírali?

Dávám tři hvězdy, ve skutečnosti tři a půl. Je to čtivé, ale myslím, že se toto téma dalo uchopit lépe.

10.07.2017 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Carter je prostě jedinečný. Jen... Tomuhle příběhu zkrátka něco chybí. Nějaká jiskra, zvrat, šok. Ani popisy vražd mě tentokrát zase tolik nebraly. Každopádně pořád je to dobrá knížka, možná jsem jen panem autorem už moc "rozmazlená".

30.06.2017 3 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Dámy a Pány jsem poprvé četla před lety někdy v době mé středoškolské docházky. Dnes už můj věk začíná na číslici 3 a protože se chystám na poslední zeměplošskou knihu z pera sira T.P., Pastýřskou korunu, sáhla jsem po nich znovu. Prý se na ně totiž lehce odkazuje. A zjistila jsem, že původní tři hvězdy, které jsem tomuto dílku dala, musím zvednout přinejmenším na čtyři, lépe čtyři a půl (pět si nechávám pro Carpe jugulum). Je zajímavé, jak se s časem mění pohled člověka na určité literární dílo, z mnoha důvodů. Knihy sira T.P. jsou toho krásným příkladem. Už se těším, až si Dámy a Pány přečtu třeba za dalších deset, patnáct let, určitě v nich opět najdu zalíbení a opět i něco nového...

13.06.2017 4 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Jestli to bude takhle pokračovat dál, tak fakt nevím, kde vezmu u dalšího dílu další hvězdičku. :D Skvělá knihy, vtipná i smutná, napínavá i vyvolávající melancholii (v pozitivním slova smyslu). Dokonce mě v určité chvíli "dohnala k slzám". Paráda. Už aby byl podzim!

15.05.2016 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Výborná kniha, i když přiznávám, že hlavním plus je pro mě coby milovníka koček Petronius. :) Nicméně doporučuji všem, včetně těch, kterým žánr sci-fi mnoho neříká (ostatně ani já nejsem jeho fanoušek). Jen ten konec by mohl být trochu... Snad méně patetický?

12.03.2013 5 z 5

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Nejsem cílová skupina, už je mi dávno -cet, ale pořád ráda čtu YA. Tahle kniha (zatím mám za sebou teprve tento první díl) je sakra hodně inspirovaná HP, celkově je ale jednodušší, méně rafinovaná. Dobře se čte, ke konci prostě nemůžete přestat (já četla do pěti ráno, nedokázala jsem se odtrhnout). Rozhodně chci vědět, jak to celé dopadne. Ze svého pohledu dospěláka dávám 3 hvězdy, kdyby mi bylo o dvacet méně, dala bych nejspíš plný počet - takže v průměru 4, ať nekazím celkové hodnocení jenom kvůli tomu, že tato kniha není původně psaná pro mě. ;)

11.01.2021 4 z 5