backschratcher backschratcher komentáře u knih

Generál M. R. Štefánik Generál M. R. Štefánik Mariana Čengel Solčanská

Lepšie ako Banášov rozsiahly román, v ktorom vystupuje Štefánik bez duše. Solčanská tlačí na pílu, postavy sú vyprofilované vynikajúcim spôsobom a vás Benešove soirée pred smrťou s jednotlivými aktérmi jeho života začne baviť. Nazeranie cez prizmu legendy a hrdinu bez bázne a hany je v tomto prípade lepšie odložiť. Ak tak urobíte, román si vychutnáte naplno.

16.07.2019 4 z 5

Prebijem sa! Štefánik Prebijem sa! Štefánik Jozef Banáš

Ako píše Ladiva - "umrnčaný" štýl knihe nesedí. Nespočetné množstvo "dojatých" a "rozochvených" strán na mňa pôsobilo veľmi rušivo. Román je vďaka tomu patetický a ubolený. Neublíži ani neurazí. Oslavné ódy na toto dielo však považujem za prehnané.

08.07.2019 3 z 5

Zima sveta Zima sveta Ken Follett

Oproti Pádu titanov o dve triedy slabšie pokračovanie. Autorovi pri Zime sveta evidentne dochádzal dych a hlavné postavy sú k historickým udalostiam občas priradené naozaj nešťastne. Čítať sa to však dá.

23.05.2018 3 z 5

Karl Hermann Frank (1898-1946) Karl Hermann Frank (1898-1946) René Küpper

Brilantná biografia K. H. Franka. Veľkou výhodou autora je fakt, že sa dokázal odosobniť od akéhokoľvek resentimentu voči Frankovej osobe, ktorý je však z pohľadu českej historickej a publicistickej spisby do veľkej miery pochopiteľný. Záverečná úvaha Reného Küppera je veľmi inšpiratívna, Frankovu politiku "cukru a biča" zhodnotil racionálne a kriticky. V neposlednom rade treba oceniť vynikajúci preklad Blanky Pscheidtovej. Argo odviedlo vydaním Frankovej biografie poctivú prácu.

03.03.2017 5 z 5

Vojna: Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914 - 1918 Vojna: Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914 - 1918 Samuel Činčurák

Kniha zachytáva život významného predstaviteľa spolku Modrý kríž a náboženského spisovateľa Samuela Činčuráka počas jeho dlhého vyše štvorročného účinkovania na bojiskách 1. svetovej vojny. Zastával funkciu "pucáka" (osobného sluhu) českého dôstojníka pri zásobovacej kolóne prevážajúcej zásoby z tylových oblastí na front. Spolu so svojou zásobovacou jednotkou a vozmi sa dostal na srbský, ruský i taliansky front. V zápiskoch je podrobne vykreslený ťažký život bojujúcich vojakov poznačený všadeprítomným hladom, ale má aj sociálny rozmer, pretože Činčurák opisuje nespravodlivosť, ktorá panuje v zásobovaní. Obyčajný vojak dostal vždy oveľa menej potravín ako dôstojníci, čo autora núti premýšľať nad zmyslom samotného vojnového konfliktu. Nevyhýba sa sprievodným javom vojny v podobe sexuálnych orgií, ťažkých zranení bojujúcich vojakov a mizerného života miestneho trpiaceho obyvateľstva. Hoci bol Samuel Činčurák vo svojej podstate hlboko veriaci človek, hrôzy vojnového besnenia opisuje bez príkras, čím sa dielo stáva najosobnejšou autentickou výpoveďou.
Knihu dopĺňa štúdia vojenského historika Pavla Mičianika o mieste slovenského vojaka v 1. svetovej vojne a Ivana Mojmíra Zoborského (vnuka autora), ktorý sa zaoberá literárnou tvorbou autora a vlastnými spomienkami na starého otca. Pre milovníkov histórie je Vojna hodnotným čítaním o dobe, ktorú by asi nikto z nás nechcel zažiť.

11.10.2016 5 z 5

Rudolf Beran a jeho doba Rudolf Beran a jeho doba Jaroslav Rokoský

Rozsiahly životopis Rudolfa Berana prináša ucelený pohľad na túto osobnosť a na dobu, v ktorej žil. Autor sa snažil vysporiadať s problematikou zložitého obdobia druhej republiky a Protektorátu, pričom na základe množstva preštudovaného archívneho materiálu a literatúry dospel k objektívnemu obrazu tohto významného politika prvej polovice 20. storočia. Niektoré časti knihy sú možno až zbytočne príliš dlhé a podrobné (napr. prezidentská voľba Beneša v roku 1935), ale dielu ako celku napriek tomu neškodia. Keďže Beran a agrárna strana boli označení za "zradcov" a hlavných vinníkov mníchovských udalostí, komunistický režim sa ich potreboval zbaviť. Súdny proces s Rudolfom Beranom pred nemeckým Volksgerichtom a neskôr ľudovodemokratickým súdom je opísaný mimoriadne podrobne, ukazuje však, že Beran v ťažkých dejinných skúškach obstál. Napriek tomu ako symbol politiky druhej (i prvej) republiky musel prehrať. Veľmi dôležitá a potrebná kniha.

13.01.2016 5 z 5

Historie, mýty, jízdní řády Historie, mýty, jízdní řády Jan Rychlík

Profesor Jan Rychlík je uznávanou kapacitou na dejiny strednej Európy a Balkánu. Na inteligentné otázky Vladimíra Kučeru (ktoré sa nevošli do programu Historie.cs) odpovedá s nadhľadom a humorom jemu vlastným. Kniha prináša množstvo informácií o českých, slovenských a československých dejinách v podobe, v akej by nemohla vyjsť odborná publikácia. Čitateľ sa okrem toho dozvie informácie o profesorovej mladosti, študentských časoch, ale v rozhovore dostane priestor aj súčasná politická situácia. Knižný rozhovor Jana Rychlíka s Vladimírom Kučerom je vydarený počin prinášajúci fundované odpovede nielen z oblasti histórie. Ako bývalému študentovi a poslucháčovi profesorových kurzov mi "povídání" prinieslo množstvo podnetov a zamyslení nad hodnotami súčasného života. To všetko navyše premiešané so životnou múdrosťou špičkového vedca. Ku knihe sa určite rád vrátim.

29.10.2015 5 z 5

Ohnivý tygr Ohnivý tygr Tracy Chevalier

Tak nudný historický román som snáď ešte nikdy nečítal. Postavy sú nezaujímavé od prvej stránky, autorka nezvláda čitateľa vtiahnuť do deja. Historické udalosti revolučného Francúzska sa len okrajovo obtierajú okolo nudnej dejovej linky. Pre milovníkov kvalitných historických románov odporúčam knihu obchádzať veľkým oblúkom.

24.05.2015 1 z 5

Fašismus Fašismus Nöel O'Sullivan

Zaujímavá kniha, ktorá volí netradičný prístup k tematike prostredníctvom tzv. aktivistického štýlu politiky. Tento náhľad umožnil autorovi postihnúť špecifické črty fašizmu a zároveň dospel pre niekoho možno k znepokojivému výsledku - predchodca fašizmu a aktivistického štýlu politiky sa zrodil práve v ideále slobody a demokracie, ktorý úspešne rozvinula francúzska revolúcia.

18.07.2014 5 z 5

Lidská tragédie Lidská tragédie Orlando Figes

Výborná kniha, ktorá mapuje vzostup boľševikov v Rusku a podáva obraz politických a spoločenských podmienok od nástupu posledného ruského cára Mikuláša II. až po Leninovu smrť v roku 1924. Dielo sleduje život a premenu Ruska v priebehu celého tridsaťročia, autor si všíma osobnosti veľkej politiky aj obyčajných ľudí, ktorých turbulentné zmeny poznačili. Hoci má kniha vyše 800 strán, vôbec nenudí. Vynikajúca syntéza o počiatkoch a etablovaní jednej totalitnej ideológie. Odporúčam.

31.03.2014 5 z 5

Žandár troch režimov Žandár troch režimov Martin Lacko

Rozhovor so žandárom Gustávom Polčíkom zachytáva neľahké obdobie dvoch totalít. Prostredníctvom Polčíkovho rozprávania sa čitateľ dozvie veľa podrobností o ľudáckom i komunistickom režime. Odporúčam.

02.11.2013 5 z 5

Císař František Josef I: jeho život – jeho doba Císař František Josef I: jeho život – jeho doba Franz Herre

Dobrý populárny životopis.

02.11.2013 4 z 5

Rudé stíny. Sovětské válečné zločiny 1941-1945 Rudé stíny. Sovětské válečné zločiny 1941-1945 Petr Kubík

Kniha je zaujímavá, hoci podáva pohľad len z jednej strany. Ten bol však dlhé roky tabu. Nevýhodou je spracovanie na základe jednostrannej pramennej základne, avšak kniha rozhodne stojí za prečítanie.

02.11.2013 4 z 5

Císařovy kosti Císařovy kosti Adam Williams

Pre mňa osobne slabší zážitok ako prvý diel. Priveľmi rozťahané, avšak námet zaujímavý. Román má takmer 750 strán a dejová línia tým značne utrpela. Som zvedavý na posledné voľné pokračovanie tejto ságy.

02.11.2013 3 z 5

Palác nebeských rozkoší Palác nebeských rozkoší Adam Williams

Kniha sa mi páčila, hoci niektoré pasáže boli príliš dlhé a možno i zbytočné. Napriek tomu autor dej postavil na zaujímavých postavách a román nenudí. Momentálne čítam voľné pokračovanie tejto trojdielnej ságy.

15.08.2013 4 z 5

Čínská hvězda Čínská hvězda Bartle Bull

Mne sa zase druhý diel páčil menej, možno i preto, že sa zmenil na dobrodružný román. Opisy krajín a prostredia ma chvíľami nudili. Napriek tomu celkom dobrý román, hoci som sa k nemu viackrát musel vrátiť.

27.04.2013 3 z 5