babyboar babyboar komentáře u knih

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Nemohu říct, že by mne kniha úplně emocionálně odrovnala, ale rozhodně jde o velmi čtivý román s velmi zvláštním příběhem. Přes všechny těžkosti, které se v knize odehrávají zůstává hlavním motivem dospívání protagonistky a její přerod z dítěte chráněného snovou realitou v mladou ženu chápající skutečný svět. Zasazení děje do 80. let je v poslední době poměrně populární a i zde autorka zvolila velmi dobře. Menší informovanost obyvatelstva nejen o nemoci AIDS, ale i absence moderních komunikačních technologií přidávají románu z pohledu čtenáře 21. století na atraktivitě. Kolikrát mi při čtení blesklo hlavou "kdyby tak měli internet/ mobil". Je pravda, že příběh je tak nacpán vztahy mezi všemi postavami, že jen velmi málo uvěřitelný, ale o to se autorka snad ani nepokoušela. Jeho poselství tkví v něčem jiném.

05.09.2015 4 z 5

Poprvé šéfem Poprvé šéfem Ralph Frenzel

Šikovná příručka, poměrně dobře uplatnitelná v mnoha firmách. Pokud na vás padne vedoucí funkce bez předchozího varování, najdete zde několikero užitečných rad do začátků.

05.09.2015 4 z 5

Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky Kateřina Hošková

Knížka nabitá nápady pro učitele českého jazyka, knihovníky čí lektory kurzů tvůrčího psaní pro děti a mládež. Určitě některé z nich využiji pro svou práci. Jednu hvězdičku dávám dolů za "slovníček" termínů, který není příliš odborně zvládnut.

24.08.2015 4 z 5

Zpátky ve hře Zpátky ve hře Michal Viewegh

Nového Viewegha jsem si přečetla ze zvědavosti a taky z důvodu profesního zaměření. Po úvodních povídkách jsem měla dost, leč neumím knihy odkládat nedočtené. Ne všechny povídky jsou tak primitivní, v některých je i nápad, ovšem shrnout se to všechno dá do dvou slov: nářky a sex. Některé povídky čtenáře nutí přemýšlet o tom jaké to je, když "nemáte o čem přemýšlet", aneb jak se asi žije s amnézií. Z vlastní zkušenosti vím jak se žije s člověkem, který má problémy s pamětí a že to není žití snadné. Ovšem ty prasklé aorty a vzlyky mě už u MV začínají nudit. Ještě jsem to pochopila u předchozího dílka, kdy nám, svým čtenářům chtěl naznačit jak to s ním bylo, je a bude. Jenže tohle měl být návrat do hry. No, není. A pokud ano, čtenář při tom sedí na trestné lavici.

19.08.2015 3 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Není to jednoduché čtení, čtenář se musí soustředit na postavy, uvědomit si, o které generaci je řeč a v jakém příbuzenském vztahu je popisovaná postava. Vyčerpávající sága o ženách tří generací zevrubně popisuje osudy i osob z jejich okolí a zároveň kolem nechává plynout dějiny ne nepodobné těm českým.

16.08.2015 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Musím poopravit své rozpaky z prvních stran knihy. Sice se v ní objevuje mnoho erotických okamžiků, ale téměř všechny mají své opodstatnění. Je to kniha, která člověka nutí přemýšlet. Vždycky, když dočtu nějaký příběh odehrávající se na pozadí historických událostí 20. století a pustím si současné zprávy, vždycky si říkám jak dlouho ještě bude trvat než se lidstvo poučí z vlastních chyb.Na to, že knihu psal cizinec, je velmi dobře vykreslena našeho historie i smýšlení. Jakou moc mají peníze? Co je to láska a může existovat ve více formách? I to jsu otázky, které se během čtení vkrádají na mysl.Krásná vila a její osud jsou jen třešničkou na dortu.

03.07.2015 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Patrik Hartl mě baví. Tahle sice ne tolik jako Malý pražský erotikon, ale pořád je to vtipné čtení o současných Češích posledních dekád.

22.06.2015 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Něžná a romantická americká lovestory pro dívky. Nechybí sociální aspekty a kontrast mezi rodinami obou hlavních hrdinů. Zaujalo mě, že děj se odehrává v roce, kdy jsem se narodila a v Americe všichni sledovali seriály, které jsme tu pak hltali na začátku devadesátek. :-D Čtvrtá hvězda je za to, že poslední věta není "Padli si do náruče a žili spolu šťastně až do smrti." Zůstala ve mně zvědavost, jak se to asi mohlo odvíjet dál.

16.06.2015 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jednoslovné hodnocení: nadšení! Hlavní hrdina je velký sympaťák, ačkoli nejde o červenou knihovnu. Nejsem pravidelný čtenář scifi, ale s Marťanem mi bylo líto se rozloučit. Markovi jsem fandila, aby to všechno nakonec zvládnul, prožívala jsem vše, co se mu přihodilo. Četba této knihy mi krásně vyšla těsně po návštěvě výstavy Gateway to space, která mě naladila na vesmírné lety.Sice jsem spoustě věcí nerozuměla a nenapadlo by mne pátrat nad tím, co všechno je technicky možné a co ne, ale knihu jsem si užila až do posledního písmenka. Těším se na filmové zpracování a doufám, že z toho nebude obyčejný béčkový film.

11.06.2015 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Jedna z nejtlustších knih jakou jsem přečetla a přestože mě některá místa uklimbávala, nějak se mi po jejích postavách začíná stýskat a těším se alespoň na Jablko.Krásný popis viktoriánského Londýna se všemi jeho zákoutími, spousta dobových prvků a přesto zabalené do moderních vypravěčských postupů. (Pořád jsem doufala, že bude odhalena identita vypravěčky!) Žádný příběh Pretty Woman (i když jsem si Sugar s krásnými vlnitými vlasy představovala jako Julii Roberts, nebo Patricii Kelly v klipu First Time), dramatický konec s velkým prostorem pro čtenářovu fantazii. Na druhou stranu musím říct, že pokud by v knize nebylo cca 500 stran, nijak by tím příběh neztratil na kráse a přitažlivosti. V podobném duchu doporučuji též nově vydanou Francouzovu milenku!

19.05.2015 4 z 5

Celkem jde o Merde Celkem jde o Merde Stephen Clarke

Paul West je pro mě už odpočinková klasika. A ačkoli mě třetí díl tolik nenadchl jako první, bavila jsem se velmi dobře. Karikování národních stereotypů rozšířené z Angličanů a Francouzů i na Američany je poměrně povedené. Ovšem hláška, že důvěryhodnost realitních makléřů je v žebříčku hned za masovými vrahy je nezapomenutelná! :-D

24.04.2015 4 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Můj internetový oblíbenec. Tištěná podoba pobaví zasvěcené. Kdo vystudoval češtinu, nebo dělal korektury, nebude zklamán.Poučení: výjimka není jímka! Interpunkce není sprosté slovo. V češtině existují i termíny jako palatalizace velár.:-)

10.04.2015 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha mne velmi pobavila, přestože obsahovala i místa k pláči. Takové knižní "Vyprávěj". Na Goodreads autora někdo komentoval slovy "Viewegh style", což neberu jako hanlivé, ale jako naději, že se na naší scéně možná objevil jeho nástupce. Sem tam jsem si musela uvědomit, která manželka patří ke kterému muži a které děti jsou čí, ale jinak je to dílko velmi čtivé, ze života (trochu extrémního, ale velmi uvěřitelného), s petrou škálou postav, kterou jsou i přes své chyby vlastně sympatické. Těším se, až si přečtu autorovu předchozí knihu a snad nebudu zklamaná.

10.04.2015 5 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Asi nemohou souhlasit, že druhý díl je lepší než první. Přeci jen už čtenář ví, na jaký druh psaní a příběhu se připravit. Ovšem jedná se o knihu velmi čtivou, byť je příběh zamotaný jako klubko. Krátké kapitoly a střídání jednotlivých postav nutí číst dál a dál. Fascinuje mne, že příběh na toto téma napsali dva muži. O to více mne na knize štve černobílý přístup, kde muži jsou příčinou veškerého zla a ženy jejich oběťmi. O tom jestli budu číst druhý díl jsem pochybovala, nyní jsem však přesvědčená, že ten třetí musím rozhodně přečíst. Čtenář celou dobu tak nějak tuší, jak se asi věci mají, snad až do poslední stránky a ráda bych si potvrdila či vyvrátila své doměnky.

01.04.2015 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Ač nerada, odebírám jednu hvězdu za pokřivené historické a technické reálie. Moc se mi líbil naivní dětský pohled na válku a holocaust, který vystihuje jejich nesmyslnost a naopak ukazuje na sílu přátelství bez ohledu na původ. Stáhla jsem si i film a vypadá, že se drží knihy velmi přesně. Jen mne mrzí, že si ji v knihovně půjčují spíše dospělí než mládež. Ještě se těším na srovnání s knížkou Veroniky Válkové Terezínské ghetto a na její podání holokaustu dětem.

09.03.2015 4 z 5

Řeč o řeči Řeč o řeči Marie Čechová

Sborník aktualizovaných statí a článků naší přední lingvistky a lingvodidaktičky. Je rozdělen do třech částí, v první se věnuje jazykovým jevům, ve druhé části vyučování češtině a v závěrečné části představuje význačné osobnosti české bohemistiky minulého století. Nezbytná výbava knihovny lingvisty i pedagoga.

03.03.2015 5 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Oddychovka, po jejímž přečtení zjistíte, že drobná dramata všedního dne nezažíváte jen vy sama. (Muže tato drobná kniha asi nezaujme - vlastní zkušenost).

16.02.2015 3 z 5

Jak voní týden Jak voní týden Olga Masiuková

Velmi pěkná kniha pro mladší čtenáře (Albatros uvádí od 7 let), která nás seznámí se světem malé nevidomé holčičky, světem, který si většina z nás (raději) ani neumí představit. Konstantinka nás seznamuje se svými vjemy během jednotlivých dnů v týdnu, ale její vyprávění má daleko větších časový rozsah. Dozvídáme se o tom, že její tatínek žije v jiném městě, že navštěvuje školu, kde se nevidomé děti integrují s vidoucími, na jaké situace naráží v komunikaci s lidmi z okolí (a kolik idiomů se společně se zrakem vlastně používá!), jaká přání má a jak je takový svět snadno ovlivnitelný (projížďka na kole a vítr ve tvářích), ale zároveň i zranitelný. Doporučuji přečíst večer společně každý den jednu kapitolu. Velmi podařené ilustrace jsou jen třešničkou na dortu. Ilustátorka zachycuje v barvách svět kolem nás a tyto obrázky střídá šedočernými obrysy ztvárňující svět nevidomých.

10.02.2015 5 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Na knížku jsem byla velmi zvědavá, protože se o ní na konci minulého roku hodně mluvilo a psalo na sociálních sítích. Čtenářky popisovaly záchvaty smíchu, které během čtení dostávaly a tak jsem se i já chtěla připojit do jejich řad. Bohužel, knížka je průměrným ženským čtivem a jediná originalita (kterou jako vášnivá kuchařka oceňuji) je recept v úvodu každé kapitoly, který se pak nějakým způsobem odrazí v příběhu. Ovšem nevím, zdali jsou recepty na skutečná jídla, neboť obsahují chyby (ingredience se pak neobjevují v postupu, ale jsou tam namísto nich jiné). Tolik úžasného Kopřivu si představuji asi jako Martina Maxu v Kameňáku a vůbec celá kniha je tak trochu "Troškovská". Údajně se již chystá filmové zpracování, které si nejspíše nechám ujít, pokud to nebude český film v neděli večer na ČT. Konec, který nás má z romantických obláčků srazit do syrovosti života už působí lehce šroubovaně, ale aspoň že tak. Ohromná růžovoučká svatba by asi knihu zařadila do kategorie "nečitelené".

10.02.2015 3 z 5

Zločin na Starém Městě pražském Zločin na Starém Městě pražském Daniela Krolupperová

Krásná historická detektivka pro starší děti plná skutečných historických osobností, nenásilně didaktická (poučila jsem se i já), s krásnou atmosférou. Dobrým nápadem je prolínání různých časových rovin příběhu. Jedna z nejpovedenějších knih autorky.

06.02.2015 5 z 5