azzies azzies komentáře u knih

A A Pavel Čech

Ano, Pavel Čech krásně maluje. A umí hezky vyprávět. Pokud je to barevně platí to dvojnásob. Tady tedy až na konci knihy.
Nemyslím si, že život v diktatuře je černobílý (ať už je náš pohled na něj jakýkoliv). Opodstatnění pro takovou kresbu tady je, pro mě to bylo takové malé zklamání, protože v barvách bych si "A" užil patrně o něco víc.

05.01.2019 4 z 5

Alexandrijská knihovna Alexandrijská knihovna Steve Berry

Ano, místy je to přitažené za vlasy, prezident of USA je až okatě ukázkový klaďas. Ale v rámci žánru to asi nejde jinak a především je to velmi čtivě napsáno. Kniha baví, tempo velmi rychlé, akce dost, zmatků překvapivě málo. Jen ten konec...
Takže za mě to je dobrá kniha, bavil jsem se.
Docela by mě zajímalo, co všechno je realita a co je fikce. Kdo četl, tak ví.
"Církev si ohromně zakládá na tom co dělá, ale nerada vysvětluje proč".

21.05.2020 4 z 5

Zkoušky Zkoušky Vicente Segrelles

Stále platí to samé co pro první dva díly. Kresba je nádherná, hlavní hrdina vypadá jako východoněmecká filmová hvězda 80-tých let, příběh není příliš komplikovaný a bubliny s myšlenkami postavy jsou zbytečné...Ale přesto láká k přečtení.
A to je kvalita, kterou nemá každá série.

18.05.2020 4 z 5

Svatokrádežná svatba Svatokrádežná svatba Alejandro Jodorowsky

Komiks se mi četl velmi dobře a stejně tak mě bavil. Příběh není překombinovaný a jednání postav má víceméně smysl. Občasné twisty a prvky fantazy jsou jedinými vadami na kráse. Bratranec hlavní postavy má kouzelnou moc? Nebo nemá?
Kresba je velmi, velmi zdařilá. Fantazijně realistická, plná propracovaných detailů. I ve velmi tmavých panelech je ale stále zřetelná a výrazná a často jsem se bavil jenom tím, že jsem si opakovaně a důkladně prohlížel některé panely. Bohužel, obličeje mají zbytečně velké oči a postavy jsou přehnaně protáhlé.
A tak stejně, jako u Bílého Lámy , jsem rád, že jsem knihu četl, ale jednou to stačilo.

15.01.2020 4 z 5

Conan: Zrozen na bitevním poli Conan: Zrozen na bitevním poli Kurt Busiek

Překvapení roku.
Ano, viděl jsem film s Arniem, ne, této knize se v ničem nepodobá a těžko uvěřit, že mají stejnou předlohu, povídky R.E. Howarda, a stejně jako film, tak i tento komiks není přímým převyprávěním konkrétní povídky.
Příběh je poeticky pochmurný a na mě působil velice promyšleně, děj má hlavu a patu, motivace postav jsou logické, prvky fantasy jsou přítomny (čekal jsem je tedy ve větší míře) a vůbec na mě kniha působí jako léty prověřená kvalita.
Kresba je skvělá. Mohl bych tady vypsat všechny možné superlativy, místo nich napíšu, že ze začátku jsem se v ní trochu ztrácel, ale tak , jak jsem se nořil do příběhu, tak jsem se kochal kresbou víc a víc. Na každé stránce je na co se dívat, emoce a nálady postav jsou velmi dobře zpracované.
Jediné zklamání bylo zjištění, že další díly nedělal stejný kreslíř.
Update - tento díl je prequel, proto vznikl až jako poslední, děkuji za upozornění.

01.09.2019 5 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Po Uhtredově sérii jsem zkoušel Hledání svatého grálu, ale první kniha mi vůbec nesedla, ani jsem ji nedočetl, nad Sharpem jsem tudíž váhal.
Nakonec jsem to zkusil a už mám za sebou Sharpův hněv a dávám si pauzu.
Sharp začíná bojovat jako řadový voják v Indii a řízením osudu se účastní většiny důležitých bojů, které povedou až k porážce Napoleona.
Cornwell je vynikající vypravěč, umí skvěle popisovat bitvy, splétá příběh Sharpova života na pozadí historických událostí o kterých se dozvíme něco víc, než známe ze školy a hlavně - výborně baví.
V každé knize se Sharp posouvá dál, jak v rámci armády, tak zeměpisně. Každá kniha má svoji podzápletku a většina z nich i svoje prostředí. Např. Sharpův Trafalgar se celý odehrává na moři a patří k tomu vůbec nejlepšímu, co autor napsal. V jiných se pravda, trochu víc rozvášnil a popis děje před bitvou je i na 20 stránek, ale to mu rád odpustím, vezmu schody po dvou a pak se začtu, fandím Sharpovi a najednou je dobojováno.

29.06.2019 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Ke knize (komiksu) jsem se dostal až po filmu, který jsem viděl náhodou a hodně se mi líbil. Říkal jsem si, že předloze se moc podobat nebude, jak už to tak bývá. Recenze filmu naopak napovídaly něco jiného, takže jsem si chtěl komiks přečíst, což byl v roce 2016 (tedy před druhým cz vydáním) problém. Ceny v bazarech se pohybovaly mezi 2 - 3 násobkem ceny nové knihy (která byla vyprodaná).
Při čtení zdejších komentářů si říkám, jestli samé superlativy nemohou případné čtenáře spíše odradit, ale i já přidám vysoké hodnocení knihy.
Grafické zpracování a kresby odpovídají době, ve které vznikaly ale jejich barevné tóny nejsou zastaralé, ani retro. Na mě působily tak nějak posmutně, ošuntěle...nejspíš tak, jak měly. To ale nic nemění na tom, že je to kresba výborná propracovaná a plná detailů, které doplňují skvělý příběh. V něm se protíná tolik vrstev, linek a nuancí, že jsem knihu četl postupně, po jednotlivých sešitech několik týdnů a vždy se před dalším sešitem vrátil ještě k těm předchozím, abych si "to" co se odehrává ještě jednou vychutnal (to se mi zatím u jiného komiksu nestalo).
Je potřeba říct, že se nejedná o typický majnstrým, ikdyž v DC universu má svoje pevné místo a Dr. Manhattan dost důležitou úlohu pro ostatní "pláštěnkáře".
Chápu, že se autor nechtěl o nějakém filmu nic slyšet, je tu jedno velké ale...ten film se povedl a velmi, velmi odpovídá předloze, se vším všudy.
Za mě tedy 100% a Vy neváhejte ani chvíli !

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Je těžké hodnotit Problém tří těles, když už jsem přečetl celou sérii.
Děj začíná nenápadně, na počátku kulturní revoluce. Objevuje se okolnostmi života utrápená postava a pak tajná vojenská základna. Aha, a už to jede.
Autorovi se daří postupně vytvářet solidní konstrukci příběhu, který je vlastně velmi jednoduchý a celkově překračuje několik století. Větší množství problémů teoretické fyziky (a jejich řešení/vysvětlování) mě bavilo a dává této konstrukci solidní základy. Některé momenty mi možná přišly možná trochu nedotažené (oblek pro VR, hybernace), ale těch lepších bylo daleko, daleko víc.
Jednotlivé (důležité) postavy a jejich motivace jsou velice dobře vykresleny a já jako čtenář jsem dobře chápal kdo, co a proč dělá. I humor tu má své místo, policajt Ta Š. (čínská jména nebyla překvapivě takový problém)
Nejsilnější momenty?
Pasáž o největší a "té" pravé lásce.
Hledání vnitřního klidu a jeho souvislost s prázdnotou.
Někdo zmiňoval srovnání s díly pánů Lema, Clarka či Asimova. Co k tomu říct? Jděte a zkuste.
Takže ano, je to skvělá kniha a skvělá série.

Velké putování Vlase a Brady Velké putování Vlase a Brady František Skála

Svébytný a skvělý komiks skvělého autora, který nám představil pohádkový svět, který je jiný, zábavný, nápaditý, ale taky děsivý a nebezpečný. Dva kamarádi se vydali na pouť do neznáma a spolu čelí nebezpepečenstvím, která jim hrozí.
Zní to to možná obyčejně, ale obyčejné to není.
Jsi tady? Trochu...
Bonus: na konci vyprávění jsou fotky (skutečné) toho, co poutníci během své cesty viděli, resp. toho, co vyfotil tučňák :-)
Bonus 2: divadelní představení pro děti, které svého času hrálo jedno pražské divadlo ( p. Skála se na něm podílel a i proto to byla pecka)

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Jestli bych měl něco pavouku Čendovi vytknout, tak snad jen to co ostatním Čechovým knihám - ať bude knížka sebedelší, pořád bude krátká a ilustrací málo, protože je to prostě paráda.

13.01.2018 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Překvapení roku.
Je to napínavé, překvapující, originální,zábavné a čtivé.
Co víc si přát?

07.12.2022 5 z 5

Ano, asi to bylo trosku natažený, ale pořád je to velká zábava.

29.10.2021 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Byl jsem na rozpacích, jestli tam pustit tu patou...ale ano, kniha má slabší stránky, ale celkový dojem je výborný, příběh mě pohltil a až do poslední stránky jsem se bavil.
Zároveň kniha nabízí i zamyšlení nad některými aspekty lidského žití, jako je tak často zmiňovaný vztah k rodině, úcta k ostatním, pokora...ale také to, že tohle vše je jen pozlátko a že se jedná pouze o výměnný obchod. Já ti pomůžu a až to budu potřebovat, pomužeš ty mě. Tečka. Možná proto je to čtení tak působivé, Puzo nejenom, že velmi přesně popsal a vysvětlil principy fungování mafie, ale zároveň je příběh Kmotra působivý a vlastně strhující. Jako že života, chce se mi říct. Do očí pak bije kontrast křesťanské sounáležitosti a pragmetického násilí nezbytného k prosazování vlastních cílů.
V příběhu se dočkáme několika zvratů, dějových skoků a moc často nevídaných "vysvětlovacích" odboček, které autor používá, aby do děje uvedl novou postavu (případně se k ni později vrátil) a čtenář měl pak jasno o její motivaci. V některých případech jsou to pasáže i trochu nadbytečné.
A ne moc uvěřitelně pak vypadá snaha o legalizování činnosti mafie a především upuštění od trestné činnosti. Možná to mělo být morální poselství, možná ne.
"Každý syn potřebuje otce dva, protože svět je příliš krutý."

22.04.2020 5 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Typický A.C.C. chtělo by se říct - neobvyklý námět vyprávěný velmi poutavým jazykem, začátek knihy zajímavý, následně velmi strhující čtení a závěr takový...jakoby nevěděl, čím příběh zakončit.
A mezitím spousta podnětů k přemýšlení a filozofování. Opět mě napadá, kolik myšlenek z této knihy se objevuje v dílech jiných autorů i o 50 let mladších... Jeden vyvolený, který pozná pravdu. Nejvyšší forma inteligence jako samotná energie? Telepatické schopnosti lidí budoucnosti?
Město a hvězdy rozhodně patří k nejzajímavějším scifi dílům 20 století ,stejně jako Vesmírná Odysea. Třebas má svoje chyby.
A je to stále zábavná kniha, která svým stylem vyprávěním nezestárla.

06.04.2020 4 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Kotletu jsem zkoušel číst...a nedočetl.
Komiks jsem viděl v knihovně, tak jsem mu dal šanci...a udělal jsem moc dobře.
Příběh je občas \"inspirovaný\" jinými, známějšími, ale celé to dává smysl a přes občasné podivné skoky v příběhu se to dobře čte. Motivace postav jsou logické, zasazení do naší kotliny zábavné. Humor svérázný, nikoli laciný.
Kresba je velmi slušně provedená, zaměřená na mladší čtenáře, jednotlivé postavy rozeznatelné, jediné, co se opakovaně nedařilo byla (bohužel) odhalená ...ženská ňadra.
Přes scénáristické \"šotky\" považuji tuto knihu za českého skokana posledního roku.

31.01.2020 5 z 5

Legenda o nekonečnu Legenda o nekonečnu Nikkarin (p)

Po přečtení musím konstatovat, že moje obavy se nenaplnily.
Příběh má hlavu a patu, zápletka je originální, hlavní padouch je potrestán. Co mi trošku vadilo? Nenašel jsem vodítka, která by během vyprávění ukazovala kdo je hlavní padouch, notabene, že nějaký padouch vůbec existuje. Rozložení panelů nijak nepřekvapí, celostránek málo (koráb je parádní). Občasný skok v ději mezi panely mě donutil zkontrolovat, zda jsem nepřeskočil o list dopředu, nebo zda nenásleduje uvození další kapitoly.
Čím víc jsem se blížil k závěru, tím větší jsem měl radost, že tato kniha vznikla a tak nějak mi přestalo úplně vadit, že tím autor oddálil závěr 130-ky. Proč?
Postavy jsou obstojně vykreslené, chování až na vyjímky logické a jejich motivace vesměs také. A to, zdá se mi, není v takovém rozsahu úplně málo. Zvláště v případě, že kreslíř je zároveň scénáristou. (spojení Nikkarina s vyjímečně schopným scénáristou by mělo jistě velmi zajímavé výsledky).
V části, kde postavy putují dalekými tajemnými kraji jsem vysloveně litoval, že se krom putování nic neděje, protože tyto panely patří k tomu nejlepšímu z celé knihy (graficky).
Kresba pokračuje ve stylu Huberta a Huga, barevná paleta je windosově pastelová.
Někdo může namítat, že většina ženských postav v díle "je nějakým způsobem romantizovaná" a že hlavní ženská hrdinka by nemusela mít bikini-brnění. Co na to říct? Snad jen to, že v době, kdy budou vycházet pouze naprosto politicky a gendrově korektní a vyvážená díla, může někdo namítat, že tato díla jsou sice politicky a gendrově korektní, ale např. ideově jsou to díla naprosto nepřípustná a proto pro mládež nevhodná.
Inu, to posoudí až historici. My ostatní se můžeme zatím nechat bavit autorovou fantazií a dumat nad tím, jakou může mít chuť kobliha ochucená vesmírným prachem.

04.01.2020 5 z 5

Skutečný příběh Cílka a Lídy Skutečný příběh Cílka a Lídy František Skála

Vzpomínáte si, jak jste si jako malí hráli v lese a ze šišek a mechu stavěli přístřešky pro lesní skřítky? Tak vězte, že pokud tomu dá někdo koncept, příběh a nafotí to, může z toho být originální knížka. Některé momenty pobavily moc, jedno světlo musí stačit a futrál na mobil je přece parádní batůžek. Občas je příběh " trochu haluz" , sem tam je fotka tmavší, než by měla být, celkově to ale čtenáře baví velmi dobře.
Víc takových, chtělo by se říct.

21.12.2019 5 z 5

Cromwell Stone Cromwell Stone Andreas Martens

Začínám tušit, že příběhy HPL nebudou pro mě.
Zpočátku jsem byl nadšený kresbou, která je opravdu velmi propracovaná, nápaditá a plná detailů. Rozložení panelů už je o něco horší, někdy je mnoho svislých (nebo naopak horizontálních) panelů u sebe, takže není ani moc poznat, co vlastně obsahují.
Děj jako takový není komplikovaný, ale pro čtenáře neorientujicího se v HPL je prostě nesrozumitelný. Skoky v příběhu se střídají s jinými nesrovnalostmi, které jsou možná někde dál vysvětleny, možná je třeba znát knižní předlohu, těžko soudit.

17.12.2019 3 z 5

Vei - kniha 1 Vei - kniha 1 Sara Bergmark Elfgren

Pokud by byla celá kniha vypadala jako 4 kapitola, jednalo by se o velmi originální a vyjímečný počin. Takhle můžu konstatovat, že se mi na knize líbila pouze tato kapitola.
Příběh jako takový je zajímavý tak do poloviny, kdy je samé překvapení, pak se vytrácí a konec knihy mě vlastně nezajímal. Většina postav nevzbuzuje moc sympatií, a je nám dosti netaktně podsouváno, které postavy je vyvolávat mají.
Kresba je přehnaně líbivá - svým charakterem a zvolenou paletou barev. A jako kdyby se autoři nemohli rozhodnout, zda se má jednat o komiks pro děti, nebo pro dospívající čtenáře. Ostatními komentujícími zmiňované ženské rysy hlavního hrdiny nelze přehlídnout, jejich smysl možná souvisí se vznikem komiksu v 21 století a možná také ne.
Další kniha, kterou jsem od poloviny pouze prolistoval.
Začínám čím dál tím víc oceňovat autory, kteří u svých děl udrží nastavenou laťku od začátku až do konce, případně je průběžně ještě zvyšují.

20.11.2019 3 z 5

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Tohle je úplně jinak napsaná kniha, než předchozí díly a nelíbila se mi. Od poloviny jsem se do četby musel nutit. Proč? Namísto vyprávění vizionářsky napínavého příběhu se jedná spíše o popis různých autorových fantazií o tom co by, kdyby. Jestliže jsem se u prvního dílu podivoval nad chybějícími "naivními nápady, možná typických pro dobu svého vzniku", tady jich dostáváme požehnaně.
Ano, popis komety po přistání je právě tak dobrý, jak jsem si už u autora zvykl, ale jinak je příběh jaksi uměle tlačen a podivně rozpleten. A závěrečné setkání se známými postavami je to, co jsem chtěl, ale na víc, než 3 stránkách.
Takže ano, donutím se k poslednímu dílu a ne, není to dobrá kniha.

03.10.2019 2 z 5