Azizi Azizi komentáře u knih

Nov Nov Stephenie Meyer

Veľmi slabý diel. A to aj na tento žáner. Nuda, žiaden dej, len depresia, opravovanie motoriek a Bellina snaha vyvolať vnútorný hlas. Dokonca ani záver, ktorý bol vo filme perfektný vo mne nedokázal prebudiť takmer žiadne iné emócie než tam.

03.07.2012 3 z 5

Súmrak Súmrak Stephenie Meyer

Neviem čo čakáte od oddychového románu pre dievčatá. Naviac si myslím, že ak by to bolo prepracovanejšie, možno zhrnuté do menej kníh, láska Belly a Edwarda by bola posunutá do úzadia a najväčší priestor by bol venovaný Cullenovcom, ktorí majú podľa mňa vcelku veľký potenciál, mohlo by to byť dosť dobré.

23.06.2012 4 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Túto knihu som zo série čítala ako prvú. Prvý film sa mi nepáčil, druhý film som ani nedokázala dopozerať. Strašná nuda. Ale potom som sa k nemu vrátila a ten záver ma dostal tak, že som sa nakoniec rozhodla prečítať si tento krát tretiu knihu namiesto filmu. Nezdá sa mi to však až o toľko lepšie ako filmy. No ale aby som sa dostala k samotnej knihe. Neskutočne mi lezie na nervy Jake a Charlie. Pasáže s nimi som mala chuť preskočiť a že ich nebolo málo. O niečo menej ale tiež mi trochu vadí prehnaná láska Belly a Edwarda. Ale to pripisujem hlavne tomu, že neznášam príbehy o láske. To ostatné mi až tak nevadilo. Aj keď jasné, kniha by mohla byť oveľa prepracovanejšia a tak. Ale boli tam momenty, ktoré sa mi veľmi páčili. Zvlášť mám rada Carlislea a Alice, takže jedná sa hlavne o pasáže s nimi.

19.06.2012 4 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Chytilo ma to síce až za polovicou, ale i tak v pohode. Pár z vecí, ktoré ma dostali (pozor, môže byť spoiler!): výrok “Och, bohové, zabásnul jsem celé bojište...“ (Sam Elánius), jedna z Karotkových neuveriteľných schopností, a to s ľahkosťou premeniť vojnu na futbal, ako aj záverečný pochod výkvetu ankh-morporskej spoločnosti na čele so vždy pripraveným a po krádeži jednej kabelky aj skutočne šťastným vojvodom Elániom.

16.06.2012 4 z 5

Lví král Lví král Walt Disney

Leví kráľ je jedna z rozprávok môjho detstva. Neskôr som videla aj film, ale hlavne to pre mňa bola vždy táto Disney kniha. A ešte teraz sa mi veľmi jasne z nej vybavuje väčšina ilustrácií aj keď to už bolo tak dávno. Na dojímavý príbeh malého lvíčaťa sa jednoducho nezabúda.

15.06.2012

Historie obratlovců Historie obratlovců Zbyněk Roček

Skvelá kniha. Veľmi pútavo a detailne napísaná, s množstvom ilustrácií, opisov a citácií. Je tu všetko cez morfológiu, ekológiu, systém... Odporúčam samozrejme ako vysokošolskú učebnicu, ale aj ako populárno náučnú literatúru pre tých, ktorí sa bližšie zaujímajú o paleozoológiu stavovcov.

20.02.2012 5 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Už iba ten názov Zbohom a ďakujeme za ryby (spolu s pointou) stojí za to :D Ďalšia perfektná kniha zo série.

24.01.2012 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Stratený svet je voľným pokračovaním Jurského parku a dosahuje, aspoň podľa mňa, rovnakej kvality. Čítala som ho ako prvý, takže možno má pre mňa aj väčšiu hodnotu, ale v zásade tie knihy ani neodlišujem (vnímam ich ako jednu). Podrobnejší komentár pri Jurskom parku :)

12.01.2012

Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Turid Rugaas

Tak neviem, zatiaľ som tú knižku len prelistovala, ale mám pocit, že nič nové som sa nedozvedela. Väčšinou mi tie veci prídu logické a samozrejmé. A pritom som doteraz nikdy nemala žiadnu knihu o správaní psov. Ale tak nevedela som, že tie veci môžem tiež praktizovať, napríklad to zívanie, nakláňanie hlavy (asi najväčšie plus celej knihy), aj keď zas napríklad ten pohľad som sa dovtípila aj sama, že by nemal byť priamy... A ešte som aj čakala, že bude tá knižka väčšia, príde mi skôr ako taká brožúrka.

11.01.2012 4 z 5

Pes Pes Michal Císařovský

Táto kniha je úchvatná obsahovo, ale aj celkovým prevedením. Okrem domestikácie psa, fylogenézy psovitých šeliem a podobne ponúka kniha veľmi podrobné portréty jednotlivých psích rás. Plemená sú zoradené do skupín prevažne s ohľadom na ich vzájomné vzťahy. Napríklad malý kontinentálny španiel, ktorý býva bežne v literatúre zaraďovaný medzi spoločenské psy, je tu zaradený medzi ostatné zemné španiely, čo dáva z hľadiska jeho pôvodu omnoho väčší zmysel. Vlastne skupina spoločenské psy je v knihe úplne vynechaná. Je to logické, vzhľadom k tomu, že väčšina spoločenských plemien spolu nemá okrem súčasného určenia nič spoločné. Každé plemeno (skupina plemien) je tu popísané najmä z hľadiska jeho histórie a príbuzenských vzťahov. Súčasťou je aj štandard plemena a súčasné, ale i historické obrázky. Vzhľadom k tomu, že som ešte nikdy nedržala v rukách kvalitnejšiu knihu o psoch a predpokladám, že tak skoro ani držať nebudem, tak ju vrelo odporúčam všetkým, ktorí sa zaujímajú o históriu psích plemien a ich vzájomné vzťahy, ale aj psie plemená všeobecne. Ja som z nej úplne nadšená, prekonala aj moje už tak vysoké očakávania.

29.12.2011 5 z 5

Nikdo není daleko Nikdo není daleko Richard David Bach

Pár viet (myslené doslova) s peknou myšlienkou. Asi som po Čajke, ktorá na mňa zapôsobila mimoriadne výrazne, čakala niečo viac.

23.12.2011 5 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Kde je Mrakoplaš, tak tam je u mňa automaticky 5 hviezdičiek (už len tá postava sama o sebe je dokonalá). O tejto knihe som dlho len snívala, až som ju nakoniec dostala na Vianoce. Je skutočne nádherná, tie ilustrácie sú krásne, kvalitný papier a také tie rôzne zaujímavé drobnôstky (ako napríklad obrázky všelijakých druhov drakov)... Napriek tomu som sa po celý čas nemohla zbaviť pocitu, že príbeh za tými ostatnými Mrakoplašvými zaostával. Veľmi veľa pozlátka (nevravím, že to nie je dobre), ale to niečo, čo ma na podobných knihách baví, toho tam bolo pomenej.

17.11.2011 5 z 5

Dcéry šťastia Dcéry šťastia Amy Tan

Aká škoda, že kniha nie je inšpirovaná skutočnosťou (aj keď podobné životné osudy sa už určite odohrali). Tieto príbehy (niektoré celkom pútavé a zaujímavé, iné menej) približujú život v Číne, ako aj život Číňaniek v americkej čínskej štvrti. Napätie v tom však určite nehľadajte, je to skôr akési rozprávanie zo života, ktorý nebol vždy ľahký. Orientálne, miestami dojemné (záver ma dostal).

13.11.2011 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Som presvedčená o tom, že HP sú knižky len pre ľudí, ktorí čítajú srdcom, emóciami... A nepotrebujú analyzovať, nehľadajú nepodstatné nedostatky... Je pre ľudí, ktorí ešte stále dokážu snívať. Tak ako väčšina detí, ale nemusia to byť len deti. Tieto knižky vo mne vyvolávali neopísateľné pocity, nebolo to len napätie, dobrodružstvo a také tie bežné veci, ale niečo omnoho viac. Niečo, vďaka čomu sa svet týchto kníh stal doslova súčasťou môjho života a navždy ňou aj zostane.

03.11.2011

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Pokračovanie Barvy kouzel, lahôdka. Odporúčam všetkými desiatimi! Tak ako niekto vyrastal na Karlovi Mayovi, Julesovi Verneovi, neskôr Troch Pátračoch a Harrym Potterovi, tak ja som niekde medzi tým vyrastala na Mrakoplašovi, Dvoukvítkovi a Zavazadle. Odvtedy má pre mňa literatúra, ktorá je vtipná (ale ozaj VTIPNÁ, takým tým svojským britským inteligentným humorom, ktorý vás chytí a viac nepustí) vyššiu cenu než akákoľvek iná.

17.10.2011 5 z 5

24 adventných príbehov 24 adventných príbehov Katharina von Krosigk

Túto knižku som mala dostať až na Vianoce, ale ešte predtým som veľmi ochorela, preto som ju nakoniec ako jediný darček dostala predčasne. Ako malú ma nesmierne okúzlila, no to okúzlenie cítim aj dnes. Ľudia keď dospejú, prestanú vnímať Vianoce ako niečo čarovné, niečo skutočne neobvyklé, priam až nadprirodzené. Povedia si formulku, že sú to sviatky pokoja a mieru, ktoré treba tráviť s najbližšími a prípadne sa to aj snažia naplniť. Ale to detské čaro sa chtiac či nechtiac vytráca. Ja však nedokážem pripustiť, aby sa to stalo aj mne. Túžim Vianoce stále vnímať tak, ako keď som ako dieťa každý adventný deň prečítala jedno z dobrodružstiev malých anjelikov pri príprave tých najkrajších Vianoc. A keďže po tom som túžila vždy a bez prestania, tak sa mi to aj vyplnilo. Keď človek dospeje, neznamená to, že sa musí za každú cenu vo všetkých ohľadoch stať dospelým. Ak si to veľmi želá, na niektoré veci sa stále môže a dokáže pozerať očami dieťaťa. Pretože nie vždy musí byť pohľad dospelých ten jediný správny, možno racionálny, to áno, ale nie jediný správny. Prekrásna vianočná knižka s nádhernými ilustráciami...

12.10.2011 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Fantasy v rúšku nie veľmi zaujímavej detektívky? Tak to vážne nie je nič pre mňa... Naviac takmer všetky postavy z hliadky považujem oproti ostatným zeměplošským postavám iba za podpriemerné. Avšak nájde sa tu aj zopár vtipných momentov a preto napriek všetkému si myslím, že kniha stojí za prečítanie.

08.10.2011 3 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Stráže! Stráže!, teda prvý príbeh s hliadkou ma nezaujal takmer vôbec. Bohužiaľ ani dejovo, ani humorom. Najlepšia postava pre mňa bol však Karotka, ten jeho neprekonateľný zmysel pre česť a spravodlivosť by dostal asi každého. Odhliadnuc od jeho celkového životného príbehu, ktorý takpovediac nemá chybu. Ďalej ma zaujal chov bahenných dráčkov, pretože osobne sa vcelku orientujem v chove psov. Chovateľstvo drakov je však by som povedala trošku viac, ehm...rizikovejšie hobby. Úplne však viem pochopiť chovateľskú vášeň lady Berankinovej.

Možno to vyzerá, že kritizujem svojho inak obľúbeného autora, ale nie je to tak. Niektoré jeho knihy sa mi páčia nesmierne a niektoré pomenej, ale mám rada všetky, inak by som ich nečítala. Terry Pratchett je vynikajúci autor a to, že mne osobne úplne nesadla práve Hliadka nič neznamená. Niekomu sa zas nemusí až tak páčiť môj obľúbený Mrakoplaš...

04.10.2011 2 z 5

Záhada kapitánovej zátoky Záhada kapitánovej zátoky Ruth Nulton Moore

Hawai a dokonalá nuda. Čo viac? Nič. Tento román ani zďaleka nedosahuje kvality predchádzajúcich dielov a chce to mať veľmi pevné nervy dočítať ho do až konca. Aloha!

02.10.2011 odpad!

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Od tejto knihy som nečakala veľa, napriek tomu ma dokázala sklamať. Kúpila som si ju, pretože milujem britský humor, ale tých pár pasáží zo 400 stranovej knihy, ktoré ma dokázali jemne pobaviť je skutočne málo. No a posledná štvrtina už postráda akúkoľvek štipku humoru a ešte viac tak pokazila celkový dojem z knihy. V každom prípade už len ten dej nie je celkovo vôbec nič pre mňa.

13.09.2011 1 z 5