Aya81 Aya81 komentáře u knih

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Jako... jupííí! Konečně zase český autor v tomto typu žánru. A dobrý autor! Teda autorka :) Konečně se setkáváme s tajemnem v českých luzích a hájích. A není to jen nějaká slátanina nadupaná vybafujícími přízraky a honičkami po lesích.. Je to kniha, která má obsáhlý děj, příběh, vykreslené charaktery hlavních postav, autorka neopomíjí používat krásný český jazyk, metafory, dlouhé popisy. To, co (soudě podle některých recenzí) jiným kazí dojem z četby, v tom já se rochním. Mám ráda dějové odbočky, popisy, nevadí mi líčení všedních dějů, to všechno dodává příběhu reálnost. Mystično je také uvěřitelné (dá-li se to o mystičnu vůbec říct), slovanské pohanské božstvo, tradice, rituály, vždyť to je naše historie, to je s naším krajem spjato a zapomenuto. Opravdu mne kniha (samozřejmě v rámci žánru, nesrovnávám s literární klasikou) nadchla. Nebála jsem se, ale očekávání ledového strachu je spíš dáno anotací, která zas až tak duchu knihy neodpovídá. Jediné, co mi chybělo, byl nějaký dovětek na závěr. Mystická část příběhu se vlastně uzavřela, ale když už kniha věnovala tolik prostoru i vztahům ve vesnici a pátrání policie, ještě by si vše zasloužilo rozuzlení ne pouze ve světě nadpřirozena, ale i ve světě lidí. Moc by mne zajímalo, jak se s předloženým vysvětlením popasovali vyšetřovatelé (obávám se, že by Petr ještě zažil krušné chvíle a systém by prostě nedokázal zaplnit díry příběhu bez jeho spoluúčasti) a jak by se vše promítlo do vztahů ve vesnici, co si budeme povídat, lidé jsou ... jen lidé.
Každopádně po Kateřině Šardické další nadějná česká autorka, tohle pro mne ještě o pár levelů výše kvůli jazykové zdatnosti a hlubšímu doprovodnému příběhu. Těším se na další tvorbu!

14.10.2022 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Kniha mne neskutečně zasáhla. Bylo mi do breku z osudu většiny postav. Jak se životní cesty dokážou třeba jen maličkostí zamotat.. fikce, ale přece tak reálná. Smekám před schopností autorky absolutně vtáhnout čtenáře do příběhu.

08.07.2022 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Remarque popsat válku umí. To je bez debat. Dokáže přiblížit nejen vlastní boj, situaci v bombardovaném městě, život vojáků na frontě, ale i pocity, myšlenky a nálady. Skvěle vystihne i podstatu příčin, zbytečnosti celé války, politické pozadí. Člověku z toho mrazí a nechápe, nebo vlastně i chápe, proč to musí lidé zažívat zas a znova :(

02.07.2022 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Četlo se dobře, ale trochu takové "neurazí - nenadchne", chybělo tomu k 5 hvězdám něco malinko navíc.

21.03.2022 4 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Kniha, kterou stálo za to číst. I když je teď doba, kdy se nám aktuální válečné příběhy odehrávají doslova za humny. Tenhle příběh je strašný i krásný zároveň. Strašný, jak ukazuje hrůzy, jichž jsou lidé schopní. Krásný naopak tím, že líčí i dobro, které dokážou dělat pro druhé, a riskovat při tom vlastní štěstí a život. Mám z toho husí kůži a míchá se ve mě koktejl emocí - dojetí, obdiv, zhnuseni, strach ...

13.03.2022 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Tak jako... mně se to líbilo. Karika má jiný styl a fakt to nemusí sedět každému. Snad až trochu přehnaně míchá dohromady rovinu strachu, paranormálna a vlivu lidské psychiky.. plus přidává kapku filosofování. Logika příběhu není důležitá, možná až naopak - určitá nelogičnost hraje prim. Jenže ono to tak je. Lidé se pod tlakem většinou logicky nechovají. Úžasně jsem se trochu bála a hodně přemitala, jak to asi autor rozuzlí.

02.01.2022 5 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Irving, skvělý jako (téměř) vždy! Osudy hlavních hrdinů obyčejné i neobyčejné, řada absurdit, které přitom v Irvingově podání znějí tak "normálně"... Žádná postava není černobílá, všechny mají svoje špatné stránky. Také žádná z nich není vyloženě sympatická, přesto je musíte mít rádi. Vše je dokonale propleteno. Už se těším, až si (po přestávce) přečtu nějakou jeho další lahůdku.

20.05.2020 5 z 5

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

Havran je prostě kultovní. Je zajímavé, i když ne neočekávané, jak každý překlad dá básni úplně jiný rozměr. Samozřejmě ale - nic se nevyrovná originálu, který má vábivý rytmus a nejvíc vystihuje pocity autora. Ostatní básně podle mne už jen stěží sekundují titulnímu majstrštyku.

02.03.2020 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Ke dnu se mi líbilo mnohem víc než Do tmy. Bylo to takové víc ponuré, víc do hloubky, víc postav a příběhů.. přestože nebylo vysvětleno skoro nic a vlastně jsme životy postav jen tak propluli a nic se nedozvěděli. Tajemství zůstala z větší části skryta u dna. Člověk si ale nesmí do postav projektovat moc svých žalů a bolístek, protože jinak by ho kniha mohla lehce stáhnout do temnoty vlastního života.

26.02.2020 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda je prostě klasika. Má úplně jasné poselství. Kdo by chtěl být sobecký a chamtivý Scrooge? Vánoce všemu dodávají podmanivé kouzlo a snad každý po jejím přečtením okamžitě musí běžet udělat nějaký ten dobrý skutek. Co kdyby se duchové Vánoc zjevili příště zrovna jemu?
Dickens umí popsat prostředí Londýna poloviny 19. století ve všech svých dílech bravurně. Je to nejen sonda do lidské duše, ale i do doby minulé. Z hlediska času ne až tak dávno... ale z hlediska toho, jak si dnes žijeme, až nepředstavitelně dávné.
U Dickensových děl má člověk pocit, že se v té době alespoň na chvíli ocitá. A to umí málokterý spisovatel. Více takových Vánočních koled, Davidů Copperfieldů i Oliverů Twistů, více literárních skvostů!

26.02.2018 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Atmosféru příběhu vytváří spousta rozporuplných, ale přitom vlastně souvisejících pocitů. Strach x odhodlání, zhnusení x okouzlení, realita x sen, slušné vychování x protest. Je třeba hledat alegorie našeho života. Konec je zvláštním rozuzlení celého díla, jakoby tím koncem příběh teprve začal. Dobře se četl, a i když nebudete chtít jít hlouběji pod povrch samotného příběhu, rozhodně nezklame. Opravdu nádherné ilustrace jsou bonusem.

10.01.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Nečekala jsem nic zázračného, o to víc jsem byla příjemně překvapena. První zkušenost s Murakamim hodnotím pozitivně. O co méně dává kniha do děje a příběhu, o to víc je v její atmosféře. Ta je melancholická až depresivní, a přesto optimistická. Hlavní hrdina Tóru je úplně obyčejný kluk, a přece je něčím výjimečný. Člověk se musí ptát, jestli je to jen rys díla tohoto autora, nebo zda jsou v Japonsku tak časté psychické problémy lidí a sebevraždy. Když tak o tom přemýšlím, v každém díle, které jsem četla a bylo z Japonska nebo zde nějací Japonci vystupovali, minimálně jedna osoba spáchala sebevraždu...

10.11.2017 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milá, nenáročná kniha povídek. Kočky mám moc ráda, takže s většinou hlavních hrdinů povídek souzním...

07.02.2024 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Parádní příběh z "budoucnosti lidstva". Promyšlený svět, sympatické hlavní postavy, moderní pojetí odvěkého boje dobra a zla, lidskosti a zkaženosti. Těším se na další díly.

06.11.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Díl od dílu je to lepší. Zápletka skvělá a Harry mne baví a v tomto dílu mne těšil i svým chováním v osobním životě. Že by dospíval..?

06.08.2022 5 z 5

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

Hrozně zvláštní kniha. Příběh mne zaujal, doslova vtáhl. Obrazy z války byly v mých představách jako živé. Atmosféru dokázal autor vykouzlit skvěle. Zato hlavní hrdina a jeho rozhodnutí mne často hrozně štvaly. Celkově ale hodnotím vysoko.

17.05.2022 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Asi se to zrovna hodilo k mému momentálnímu rozpoložení.. Nebo je ta kniha sakra dobrá. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak je možné, že mne tak uchvátila. Úplně jsem z ní cítila tu vyšší sílu, která vládne všehomíru, a přestože tam byly hororové prvky, na mne dýchalo uklidňující kouzlo žen Hampstockových a víra, že všechno bude dobré... Cítila jsem touhu ponořit se do kouzelného oceánu a rozplynout se v ničem a ve všem. Překrásné ilustrace tomu dávaly tu správnou náladu a vířily fantazii.

30.04.2021 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Dobre napsané, nechybí napětí, dlouho mi vadilo prerusovani děje z minulosti dějem současným, ktery vyzníval "prazdne", ale ukázalo se, ze svůj význam mel. Nicméně i přes chytrou myšlenku nametu, i přes skvele zpracování, i přes úžasnou obálku knihy, i přes ctivost příběhu.. na tu pátou hvězdu mi něco chybělo. Asi to mrazení, ktere se nějak nedostavilo.

02.03.2021 4 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

První část knihy mi přišla jako opravdové wow. Napjatá atmosféra, plíživý všudypřítomný strach, tajemné zlo číhající v lese... díky tomu se příběh čte jedním dechem. To vše dobře doplňují emoce, chování a myšlenkové pochody v hlavách hlavních hrdinů. Hra o nervy je skvěle rozehrána a člověk úplně cítí mrazení na kůži. Druhá část knihy ale celkový dojem kazí. Atmosféra je rázem ztracena, zlo dostává jiné obrysy, z původně tajemného psycha je spíš béčkový horor. Myslím, že si autor mohl druhou část odpustit. Stačilo jen malinko pozměnit konec části první (ať už výstupem z lesa nebo otevřeným koncem, kde by hlavní hrdina "zůstal") a příběh se mohl uzavřít. Proto srážím hvězdu.

29.07.2020 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Další skvělej Harry. Zápletce a dramatičnosti není co vytknout. Člověk se ani nestihne začíst, hltá stránky a najednou je na konci. Podezírá hned toho, hned toho... drží palce ať to Harry všechno zvládne bez ztráty kytičky... Pro příště snad jen doufam, ze už fakt nezačne znova chlastat (i když to k němu asi patří).

15.03.2020 5 z 5