asakz asakz komentáře u knih

Z upířích archívů II. Z upířích archívů II. Otto Penzler

Vcelku zdařilá antologie méně známých upířích povídek. Každé povídce předchází stručný medailon jejího autora. Ideální pro dlouhé pochmurné zimní večery ;-)

23.12.2019 4 z 5

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

(SPOILER) Nějak jsem nepochopil, proč Čechov nazval tuto hru komedií, když je to čistá tragédie od začátku do konce. Není to ale tragédie vyumělkovaná, nýbrž že života. Knížečka, ač tenká, představuje úplné panoptikum lidských charakterů narušených různými vadami - egocentrickou a ješitnou Arkadinovou, nezodpovědného Trigorina, nerozumnou a citovou Zarečnou, neurvalého Šamrajeva, poníženého a uťápnutého Medvěděnka a především zneuznaného a nihilistického Trepleva marně hledajícího smysl svého života. Jedinou výjimkou by snad mohl být starý a nemocný Sorin, jehož okrajová postava snad, pokud právě nespí, vyjadřuje jakési zdravé životní jádro. Všichni pak dostávají to, co nechtěli, a chtějí to, co nemohou dostat (přičemž klíčem k pochopení lidského neštěstí je to druhé spíše než to první). Celé dílo je pak nadčasové, že by se stejně dobře mohlo odehrávat v Česku 21. století jako v Rusku století devatenáctého. Moje vnímání příběhu bylo do značné míry ovlivněno Klusovým stejnojmenným albem, které mě ostatně k jeho přečtení inspirovalo. V závěru jsem tak byl překvapen, když se zdánlivě schylovalo k happyendu, ale to si jen Čechov pohrál se čtenářem či divákem, aby vzápětí nechal vše vyústit v nevyhnutelný a nezvratný tragický konec.

20.10.2019 5 z 5

Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Samuel Langhorne Clemens

Humorné vyprávění o tom, co by se stalo, kdyby se inteligentní a podnikavý Američan 19. století ocitnul v době krále Artuše. Pod vrstvou humoru a dobrodružství se však line jako červená nit oslava demokracie a lidského rozumu (asi podobně jako Neználek ve Slunečním městě a ještě více na Měsíci je oslavou komunismu). Román je to každopádně čtivý a ve svém závěru smutně dojemný.

13.10.2019 4 z 5

Kniha světel Kniha světel Chaim Potok

Velmi silná kniha. V té povrchnější rovině je to příběh o mladém muži studujícím kabalu, sloužícím v americké armádě v Koreji a jeho příteli snažícímu se vypořádat s rolí svých rodičů v tragédii Hirošimy a Nagasaki. Do toho se prolíná zvláštní snivá mystika vizí a hlasů, které promlouvají k hlavnímu hrdinovi. Ale v hlubší rovině se celou knihou vine otázka po smyslu lidského utrpení a životních ztrát, otázka, s níž je hlavní hrdina opakovaně konfrontován, aniž se však nechá zlomit a svést k nářkům nad svým osudem. A to mu dodává obdivuhodnou morální sílu a hloubku, tím větší, že si jí sám není plně vědom. Přál bych si alespoň malý odlesk tohoto kouzla nechat dopadnout i do svého vnitřního života.

27.08.2019 5 z 5

Zelená tvář Zelená tvář Gustav Meyrink (p)

Typicky meyrinkovský román, v němž čtenář může nalézat různé roviny a významy odpovídající stupni jeho vývoje a zkušeností. Tak se tu prolíná romantický motiv s plastickým vykreslením psychologie postav, praktické duchovní poučky s dobrodružstvím a bizarní exotikou také tolik příznačnou pro autora. Osobně jsem knihu četl již poněkolikáté, tentokrát paralelně s poslechem audioknihy Nevilla Goddarda a fascinovalo mne jak podobná poselství ke mně obě díla vysílala. Co se Meyrinka týče, vždy jsem měl trochu problém strávit závěry většiny jeho románů a tento není výjimkou. Závěrečná apokalyptická scéna a její rozuzlení na mne působí dojmem, že zde už autor mluví o něčem, co sám nepoznal, a tak popouští uzdu divoké fantazii. Ale to je jen můj pocit a odebírat kvůli němu byť jedinou hvězdičku románu, který tak geniálně spojuje duchovní poučení s napínavým příběhem a kvalitním slohem, rozhodně nebudu.

30.06.2019 5 z 5

Netopýři – 7 povídek Netopýři – 7 povídek Gustav Meyer

I když snad Meyrinkovy knihy a povídky nepřináší čtenáři přímo osvícení a sám autor celý život hledal, patří
rozhodně mezi to nejlepší, co může přemýšlivý a filosoficky založený člověk v beletristické literatuře nalézt. I tento soubor povídek čtenáři předkládá originální příběhy a vybízí k zamyšlení nad podstatou našeho života a povahou našeho poznání a iluze. Doporučuji.

03.06.2019 5 z 5

Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století: Rodinná zahrada Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století: Rodinná zahrada Eva Hauserová

Vcelku zajímavá a pestrá kniha pokrývající oblasti jako ekosystém zahrady a proces sukcese, půda a voda na pozemku, návrh pozemku, pěstování kulturních rostlin včetně semenaření, chov drůbeže a živočichové na pozemku a jejich význam. Samozřejmě s ohledem na rozsah témat a omezenou velikost knihy témata nejsou rozpracována do velké hloubky. Přesto se domnívám, že tam nalezne zajímavé informace i zkušenější zahradník a proto knihu mohu jen doporučit.

19.05.2019 4 z 5

Tajemné vědomí rostlin Tajemné vědomí rostlin Joseph Scheppach

Kniha má poněkud kolísavou úroveň, zejména její začátek je poměrně zmatený, rozpačitý a autorův reportážní styl mi přišel poněkud rušivý a nepatřičný. V dalších kapitolách však tyto nešvary mizí, kniha je čtivá a plná zajímavých, i když často velmi kontroverzních informací. Doporučuji všem milovníkům rostlinné říše a novinek vědeckého poznání.

07.04.2019 4 z 5

Záhadní lidé Záhadní lidé Frank Edwards

Krátké zdokumentované příběhy lidí, jejichž schopnosti se poněkud vymykaly našemu současnému chápání světa. Trochu zvláštní je, že drtivá většina z nich se odehrála v 19tém nebo počátkem 20tého století. Že by lidé od té doby, snad v důsledku technologií a životního stylu, o tyto schopnosti přišli? Nebo tehdy byli pouze naivnější a nechali se snáz napálit? Nebo ...?

17.03.2019 3 z 5

Poselství zážitků na prahu smrti Poselství zážitků na prahu smrti Penny Sartori

Kniha sice nepřináší žádné revoluční poznatky ohledně NDE fenoménu a jejím základem je pouze malá prospektivní studie, která zmapovala pouhých 15 NDE zážitků, přesto se jedná o cenný příspěvek k rozpoznání a akceptaci tohoto jevu jak odbornou, tak i širší laickou veřejností. Je třeba ocenit vytrvalost, s jakou se autorka průzkumu věnovala přes komplikace a omezení jejího osobního života. Navíc každá kniha tohoto druhu přispívá určitým dílem k přehodnocení hodnotového žebříčku běžně vyznávaného v současné společnosti (už nejen západní). A to, domnívám se, potřebujeme jako sůl. Trochu rušivě na mne působil dle mého zbytečný překlad mezinárodně zavedeného pojmu NDE jako ZBS, ale to je jen drobná poznámka na okraj.

03.03.2019 5 z 5

Alchymie jako cesta zasvěcení Alchymie jako cesta zasvěcení Johannes Helmond

Čekal jsem alespoň náznak praktického návodu, ale v tomto jsem byl zklamán. První část knihy představuje sáhodlouhé procesí laikovi nesrozumitelných alchymických symbolů, do nichž autor nevnáší ani trochu světla, pouze cituje a svými komentáři jen umocňuje kryptičnost alchymických textů. V této fázi jsem byl v pokušení knihu odložit a setrval u ní pouze díky představě, že obrazné alchymické symboly možná vůbec nemají být pochopeny rozumem, ale spíše vstřebány podvědomím. V takovém případě ovšem knize citelně chybí obrazový materiál, který podvědomí jistě oslovuje nejlépe. Druhá část knihy věnující se popisu mystérií je mnohem srozumitelnější, ale přesto jsem z ní nedokázal vyvodit žádné praktické závěry, o něž mi především šlo. Takto se mi kniha jeví jako zajímavé teoretické pojednání o podstatě, původu a účelu člověka, které však bohužel ze své aktuální úrovně poznání nedokáži ani potvrdit, ani vyvrátit, ani uvést v praktické upotřebení.

02.03.2019 4 z 5

Odpověď na Jóba Odpověď na Jóba Carl Gustav Jung

Ani se nedivím, že komentáře pod touto knihou se příliš nemnoží. Na jedné straně autor, jehož nesmírný rozhled a génius mají v současné době stěží obdoby, a na druhé straně tak komplexní a kontroverzní téma. Krom toho mám pocit, jako by dílo ani být komentováno být nechtělo: píši komentář už napočtvrté - poprvé jsem o něj podvědomým omylem přišel dříve, než jsem ho stačil odeslat, napodruhé se zcela nepovedl, takže jsem ho dobrovolně smazal, a napotřetí se opět neuložil z důvodů, které mi nejsou známy. Jung zde psychologicky analyzuje starozákonního Boha, jakožto archetyp nadaný jistou avšak pouze omezenou (zvláště v kontrastu s indickým pojetím Boha) měrou vědomím. Poukazuje na jeho zjevnou morální inferioritu v konfrontaci s Jóbem. Boha však nechápe jako statické, nadčasové jsoucno, ale sleduje dynamiku jeho vývoje od počátku biblické historie přes fatální "utkání" s Jóbem, Henochovy vize, zrození a obětování Krista, zjevení Apokalypsy až po moderní dobu. Bohu inherentní a nezbytný, leč zdánlivě neřešitelný konflikt mezi protiklady dobra a zla se v různých obdobích různou měrou a způsobem přelévá do částí jeho stvoření a nakonec vše logicky vyúsťuje v nejobtížněji pochopitelný akt vůbec - smíření protikladů, hieros gamos. To je však jen velmi stručný a subjektivní pokus o popis Jungova komplexního textu. Rozhodně nemohu tvrdit, že bych vše zcela pochopil, a proto je pro mne obtížné posoudit, nakolik se jedná pouze o složitou spekulativní konstrukci a nakolik je možné z díla vyvodit nějaké praktické závěry pro lidský život, případně jaké by tyto závěry měly být. Myslím, že kniha může přivodit přinejmenším rozladění ortodoxním křesťanům, ale každému přemýšlivému člověku bude minimálně zajímavou inspirací k zamyšlení.

16.02.2019 4 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Tahle kniha je prostě klenot. Tak jednoduchá a tak krásná. Přestože je autorka zajisté velmi inteligentní a vzdělaná, ubránila se pokušení vytvářet komplikované teorie, postupy či doktríny. Místo toho se drží toho, co je podstatné, i když je to velmi prosté. A tak dostáváme knihu, která obsahuje jak čtivý a poutavý příběh jednoho lidského osudu, tak silné povzbuzení k tomu, co koneckonců potřebujeme všichni nejvíce - k odvaze být za všech okolností sami sebou a čelit tajemství života s radostí, důvěrou a bez výčitek.

11.02.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Krásná kniha o těch trochu tajemných, tichých a mnohdy velmi starých bytostech jménem stromy. O jejich fascinujícím životě, který často uniká našemu příliš hektickému a příliš účelovému vidění světa.

04.02.2019 5 z 5

Síla ticha Síla ticha Carlos Castaneda

Kdysi jsem již Castanedovy knihy četl. A ohlédnu-li se zpět, musím konstatovat, že se stal téměř zázrak - tyto knihy mne opravdu někam posunuly. Ne teoreticky, ale hluboce prakticky. Pak jsem ovšem podlehl pochybnostem a pomluvám, které jsem porůznu o Castanedovi přečetl, o knihy řízením osudu přišel a svou pozornost odvrátil jinam. Až nyní mi bylo dáno vrátit se ke Castanedovi právě touto knihou a ocenil jsem její úžasný náboj. Nemyslím si, že bych ho tu dokázal ve zkrácené podobě alespoň trochu zprostředkovat a tak jen dodám: jste-li otevření netradičním myšlenkám, čtěte, praktikujte a změňte život k lepšímu.

21.01.2019 5 z 5

Udělit hodnocení a sepsat nějaký ucelený komentář k této knize bude opravdu těžké. Asi každému, kdo má mozek k myšlení, musí už dnes být nad slunce jasné, že v našem světě probíhají velmi podivné, nepřehledné a zřejmě zásadní změny, jejichž součástí je mimo jiné i ovlivňování mas někým, kdo používá média, politiky, internet, ale i skutečné akce, aniž by sám byl zřetelně vidět a byly zřejmé jeho cíle. A stejně jako není zřetelné, kdo tento "někdo" je, není jasné ani to, kolik těchto entit je a jaké jsou mezi nimi vztahy, aliance či nepřátelství. Říkejme tomu hybridní válka. Paní Alvarová se ve své knize zaměřuje na jedinou takovou "šedou eminenci", totiž Rusko a jmenovitě Putina (ačkoliv člověk by řekl, že Putin bude zřejmě jen viditelnou tváří širší zájmové skupiny) a tvrdí, že Rusové mají v této hybridní válce značnou převahu nad západními demokraciemi. Tato jednostrannost je podle mne první slabinou této knihy - je mi opravdu zatěžko uvěřit, že západní tajné služby, zejména americká CIA a NSA, byly natolik naivní a bezbranné, aby nechaly věci dojít bez jakékoliv protireakce tak daleko, jak paní Alvarová píše. Ostatně to, že západní propaganda, financovaná korporacemi, není žádné neviňátko, ilustruje sama autorka (i když jen jakoby mimochodem) na kauze tabákového průmyslu. Obávám se proto, že situace bude poněkud složitější než zlý Putin vs hodný zbytek demokratického světa (pominu okrajové autorčiny narážky na to, že nějakou propagandu podobného druhu zřejmě financuje i Čína). Kdyby toto byla jediná slabá stránka knihy, hodnotil bych výše - bohužel však není. Zdá se mi, že autorka sama podléhá přesně těm nešvarům, které kritizuje - stereotypnímu vidění světa, nekontrolovaným emocím a šíření neověřených informací. Jak jinak by se mohla vysmívat naivitě maminky, která se na fóru ptá na možnou souvislost mezi nočním svícením a výskytem rakoviny? Jednoduchý dotaz do Googlu nám vrátí kvanta článků o vztahu mezi nočním svícením a hladinou melatoninu a možném vztahu ke zdravotním potížím včetně rakoviny - a pardon, nejsou to informace z trolích továren, ledaže by trolové už publikovali i na Harvardu. Jak jinak by mohla posměšně tvrdit o jistém článku na Protiproudu, že nazývá 16 uprchlíků hordami, když tento článek pojednává o masové migraci do Itálie, kde slovo "hordy" není zas tak nadnesené (autorka si článek zřejmě vůbec neotevřela a domnívala se, že pojednává o České republice). A co už opravdu nemohu snést, je její nadřazený blahosklonně shovívavý postoj k naivním Čechům, kteří se bojí všeho cizího a nenávidí cizince. Je zajímavé, jak často k tomuto nebo podobnému pohrdlivému postoji dospívají čeští expati (extrémním příkladem byl krátce po revoluci jistý Ross Hedvicek). Paní Alvarová, i kdybyste snad měla pravdu (osobně a na základě svých zkušeností ovšem nevěřím, že co Čech to xenofob), mohlo by vám jako zkušené propagandistce dojít, že tento způsob určité dehonestace vaší cílové skupiny je značně kontraproduktivní. Ale abych jen nehaněl - nerad bych, aby můj komentář vyzněl tak, že knihu nemá cenu kupovat a číst. Pominu-li výše zmíněné kixy, obsahuje zajisté spoustu zajímavých informací pro přemýšlivého člověka a jistě má velký potenciál dodat vašim úvahám o současné politické a společenské situaci západního světa další rozměr.

28.12.2018 3 z 5

Cukr - náš zabiják Cukr - náš zabiják Robert H. Lustig

Velmi zajímavá kniha o dopadu nadměrné konzumace cukru na zdraví. Text je podložen obrovským množstvím odborných studií stejně jako vlastními zkušenostmi autora z klinické praxe. Podrobně a srozumitelně i pro laika jsou popsány příslušné fyziologické procesy způsobující obezitu, metabolický syndrom a závislost na cukru. Kniha se zabývá i možnostmi řešení, které bohužel nejsou jednoduché, protože ve svých příčinách se jedná hlavně o problém ekonomicko-politický a i zde společenské zájmy naráží na tvrdou lobby bezohledných penězi řízených korporací. Narozdíl od nakladatele se domnívám, že za přečtení rozhodně stojí i VI. část knihy, přestože se zabývá poměry v USA - řekl bych, že i zde, jako v mnoha jiných oblastech, jsou Američané napřed, takže se můžeme poučit z jejich chyb a, pokud možno, se jim vyhnout. Děkuji za tuto knihu všem, kdo se podíleli na jejím vzniku i překladu a vydání u nás a velmi doporučuji k přečtení.

08.12.2018 5 z 5

Sádhaná - Naplnění života Sádhaná - Naplnění života Rabíndranáth Thákur

Vskutku kvintesence nejhlubších myšlenek indické filosofie podaná tak živým jazykem, že z něj radost a láska tryská plným proudem přímo do duše čtenářovy.

01.11.2018 5 z 5

Proměna krve Proměna krve Gustav Meyrink (p)

Řekl bych, že jedna upřímná autobiografická kniha vydá minimálně za 20 teoretických pojednání, praktických návodů či beletristických děl. Tuhle by si měl přečíst nejen každý obdivovatel Meyrinka, ale obecně každý zájemce o nauky esoterické, okultní, náboženské a duchovno vůbec. A to i přesto, že větší část svého života autor spíše prozkoumával slepé uličky a rozhodně tu nenajdete další návod k instantnímu osvícení.
Edit: Přečetl jsem podruhé. Je zajímavé postavit vedle sebe Meyrinkův koncept Zahaleného a Jungův koncept nevědomí a individuace.

31.10.2018 5 z 5

Sklepní práce Sklepní práce Egon Bondy (p)

Tak tohle je opravdu dosti bizarní dílko. Bez ladu a skladu, byť asi chronologicky řazené, prolínají se v něm originální filosofické a socio-politické úvahy, hospodské příhody, brutální realita s jakýmsi fantazijním světem - výplodem autorova básnického ducha. Bondy je zjevně bystrý pozorovatel, člověk mimořádného rozhledu a vzdělání a originální myslitel, avšak tato kniha je poněkud chaotickou mozaikou útržkovitých příhod a nápadů, která jako by vedla odnikud nikam. Je však také možné, že mi chybí širší kontext autorova díla a životních okolností. Bondyho sarkasmus a zášť k nesmyslnému bytí a trápení stejně jako jeho vzdor vůči Bohu, před nímž se odmítá sklonit jen proto, že je mocnější, jsou mi pochopitelné a v mnohém i blízké, ačkoli asi nejsem tak radikální a (alepoň zatím?) jsem nedospěl k takovému životnímu pesimismu (nebo z něj již naopak vybřednul). Každopádně stojí za přečtení, ať už pro svéráznou poetiku nebo stejně neotřelé filosofické myšlenky.

20.10.2018 4 z 5