asakz asakz komentáře u knih

Asklépios Asklépios Jakub Hlaváček

Je mi líto, ale pro mne tato knížečka byla trochu zklamáním. Oceňuji kvalitní práci překladatelů a krátký historický úvod. Nicméně pokud jsem v tom textu hledal nějaké hlubší poznání a myšlenky, které by mne někam posunuly, našel jsem snad jen náznaky a něco, co možná může (ale nemusí) být torzem starobylé moudrosti. Pokud původní autor měl co sdělit, zajisté to byly věci takového charakteru, že je těžké je vůbec vyjádřit slovy. A tato prvotní potíž je ještě znásobena a sdělení zajisté značně rozmlženo překladem (patrně násobným), který se může snažit o technickou správnost a odhadování slov na základě kontextu, ale jehož tvůrci jistě nedisponují vhledem původního autora díla. Ve výsledku se nemohu zbavit dojmu, že mnohé dílo indické filosofie mne oslovuje více a je pro mne přínosnější než tento hermetický spisek...

16.02.2021 4 z 5

Tanec reality Tanec reality Alejandro Jodorowsky

Po delší době kniha, která mne opravdu zaujala. Zhruba do poloviny je to vyprávění člověka, který prošel dětstvím a mládím narušeným neuspokojivými vztahy s rodinou a spolužáky, člověka, jenž zoufale hledal svoje pravé já často v bizarních výstřelcích a výstřednostech. I v tomto těžkém období se však nechal vést spodním pozitivním proudem a láskou k lidem. Druhá polovina se již vyznačuje mnohem větší vyzrálostí a autorovo hledání v ní vyúsťuje ve svéráznou terapeutickou metodu tarologie, psychomagie a psychošamanismu. Ačkoliv nemohu říci, že bych tuto kombinaci hlubinné psychologie a rituální magie šité na míru (jakožto aktivní komunikace směrem k nevědomí) zcela chápal, pokud si Jodorowsky nevymýšlí, její účinnost je obdivuhodná. Bohužel, podobně jako v případě Junga, i zde je zřejmé, a patrně ještě větší měrou, že metoda sama o sobě tvoří jen část (tu menší) úspěchu, zatímco zásadní roli hraje samotná výjimečná osobnost terapeuta. Přesto a navzdory faktu, že mi jakožto introvertovi vždy byla bližší čistě mentální forma magie, než rituální, to bylo nesmírně zajímavé čtení.

03.02.2021 5 z 5

Dantovo Inferno - Prolog: Mágův sen Dantovo Inferno - Prolog: Mágův sen Carl Friedrich Frey

Počítám, že nízké hodnocení zde ani tak neodráží nízkou kvalitu díla jako spíš pokrytí nevhodného čtenářského segmentu. Tedy: nejedná se ani o komiksové převyprávění klasického Dantova díla, ani o dobrodružnou horror-fantasy, není to ani pohádka pro jednodušší vyznavače satanismu. Spíše tu máme komiksově zpracovanou cestu do temných stránek lidské duše s referencemi na hlubinnou psychologii a vyzrálejší formu okultismu. Maně mi vyvstává na mysli Jungova Červená kniha, ačkoliv se zde jedná o pouhý prolog v miniaturním rozsahu 36ti stran (zbytek náplně sešitu tvoří dokreslující texty - rozhovor a historie vzniku - a 2 krátké parodující komiksy). Musím však připustit, že velkou část předkládaných myšlenek jsem prostě nepochopil a vkrádala se mi do mysli otázka, zdali náhodou nejde o zdánlivě hlubokomyslné promluvy, které jsou ve skutečnosti žvásty, jimž nerozuměli ani autoři samotní. Nezdá se mi to však pravděpodobné a i na základě doplňujících textů věřím, že kreslíř i scénárista skutečně pracují se stínovou stránkou své psýché a toto je poměrně zajímavý produkt jejich úsilí.

25.12.2020 4 z 5

Alchymie a kabala Alchymie a kabala Gerhard Gershom Scholem

Gershom Scholem byl patrně velký učenec a v této útlé knize se snaží prozkoumat z historického hlediska vazby mezi kabalistickou a alchymistickou symbolikou. Jako katalog referencí na historická díla nějakým způsobem se dotýkající této problematiky kniha poslouží dobře. To je však asi tak vše, co může nabídnout. Scholem není mystik ani praktický alchymista, takže jeho postřehy, zdá se mi, zůstávají na povrchu a nesnaží se překročit popisný a historiografický rozměr. Pro někoho tak dílo nepochybně může být přínosné; já jsem z něj pro sebe vytěžil méně než jsem doufal.

24.12.2020 3 z 5

Inferno Inferno August Strindberg

Tohle je paranoidně-alchymisticko-mysticko-psychologicko-biblicko-filosofická jízda. Bosch vtělený do (pseudo?)autobiografického příběhu z konce 19. století. Přerod bezvěrce přes zmatenou larvu v nefalšovaného mystika. Pěkné, čtivé, poučné.

30.11.2020 5 z 5

Bosch Bosch neznámý - neuveden

Bosch je skutečně Mistr Malíř a ponořit se do jeho fantastického světa je zážitek. Bohužel kniha jako taková má dvě vady: příliš malý formát (který už nevyváží ani mnoho detailních výřezů) a poněkud zbytečný doprovodný text obsahující málo informací a mnoho spekulací. Bosch má ode mne minimálně 6*, kniha však pouze 4.

18.11.2020 4 z 5

Jidášovo evangelium Jidášovo evangelium neznámý - neuveden

Jelikož původní rukopis byl v době překladu již ve velmi špatném stavu (stručná historie kodexu tvoří první část publikace), text je bohužel natolik zlomkovitý, že jeho obsah bez dalšího kontextu vyvstává jen ve velmi hrubých rysech a nejasně. Jako doplněk pro nadšence zajímající se o raně křesťanské a gnostické spisy ovšem určitě svůj přínos má a pečlivou práci překladatele je třeba ocenit. Jinak je to ovšem smutný doklad o ničení kulturního dědictví ve jménu hrabivosti jednoho či několika dementních jedinců.

26.09.2020 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Ač svým rozsahem drobné, svým obsahem jedno z největších a nejhlubších děl o duchovním hledání člověka, jaká jsem kdy četl. Krásné, poetické, hluboce moudré, plné lásky a pochopení, křišťálově čisté, zářící a plné útěchy pro každého, kdo je na Cestě.

20.09.2020 5 z 5

C. G. Jung – Život v knihách C. G. Jung – Život v knihách Sonu Shamdasani

Jungův životopis z pohledu literárních děl, která v průběhu života četl, jimiž se inspiroval, která komentoval nebo v neposlední řadě jejichž autorem či spoluautorem byl. Kniha je luxusně zpracovaná, vytištěná na silném křídovém papíru - něco pro bibliofila nebo ideální dárek. Obsahově ji myslím nejlépe vystihují poslední věty úvodu: "V následujícím textu budu sledovat některá Jungova klíčová setkání s knihami, nikoli ovšem v podobě úplné inventury či katalogu, ale spíše formou slastného listování. Podnikneme procházku Jungovou knihovnou." Ačkoliv jsem si hodně sliboval od obrazového materiálu, v průběhu čtení jsem celkem překvapivě zjistil, že gró knihy přece jen tvoří text, který je sám o sobě velmi zajímavý a fotografie už ho jen vhodným způsobem podbarvují a krášlí. Ke knize bych měl dvě drobné výtky: místy jsem narazil na zjevné nepřesnosti v překladu a nenávidím poznámky na konci knihy (proč nemohou být na stránce pod čarou? listovat pořád dozadu je děsná otrava). Ale i přes tyto drobné nedostatky rozhodně doporučuji a plný počet hvězd je zasloužený.

20.09.2020 5 z 5

Bílý dominikán Bílý dominikán Gustav Meyrink (p)

Pozoruhodná kniha. Člověk se vůbec nediví, že toto dílo "Junga zasáhlo ještě silněji" (než Golem a Zelená tvář, viz Shamdasani: C. G. Jung - Život v knihách, str. 142). Jsou zde totiž do očí bijící paralely k některým Jungovým idejím - symbolika domu, jehož patra odpovídají časové souslednosti a ukrývají historii předků, mystická svatba a last but not least individuace jakožto nejzazší cíl lidské bytosti. Chtělo by se skoro věřit, že Meyrink Junga četl, což asi nelze vyloučit, ale není mi známo, že by se o tom někde zmiňoval. Zajímavá je také předpověď zahlcení světa individui, které bychom asi v moderním jazyce označili za "sluníčkáře" či "dobrosery" a trefně je tu vystižena jejich smutná podstata: "Opakují větu: 'Milujte se navzájem' tolikrát, až ji ztupí; ten, kdo ji vyslovil první, předal těm, kdo ji poslouchají, magický dar; oni však plivou ta slova do ucha jako jed - a z nich pak vyrůstají zlo a zoufalství, vražda, krveprolití a zpustošení." Jaká prorocká slova! Jinak kniha, ačkoliv autor navozuje pocit, že ji přijal po způsobu jakéhosi channellingu, nese jasný Meyrinkův rukopis, včetně závěru, který je ... no jak bych to pojmenoval ... prostě divný. Možná ale očekávám od vyvrcholení příliš mnoho, víc, než je vůbec možno vtělit do slov. Takže za mne 5 hvězd a jednoznačné doporučení.

18.09.2020 5 z 5

Vzpomínky / Sny / Myšlenky C. G. Junga Vzpomínky / Sny / Myšlenky C. G. Junga Aniela Jaffé

Vskutku fascinující kniha. Přestože je jako autor uvedena Aniela Jaffé, jedná se z větší části o Jungovu autobiografii psanou v "ich" formě a uspořádanou dílem chronologicky a dílem tematicky. Dodatek pak tvoří velmi stručný výběr z Jungovy korespondence, Jungovy medailonky tří významných osobností z jeho života, kapitola o Jungově rodině od A. Jaffé a malý, ale velmi zdařilý slovníček pojmů. Přiloženo je též pseudognostické Jungovo dílko Septem sermones ad mortuos, které mně před mnoha lety přišlo jako nesmírně hluboké filosofické pojednání, avšak nyní se mi spíše jeví jako trochu zbytečné žonglování abstraktními pojmy a možná i trochu rozumím, proč se k němu později Jung nechtěl příliš znát. Jako celek je kniha čtivá, nabitá informacemi a dobře uspořádaná. Taktéž nelze pominout vynikající překlad od pana Plocka včetně užitečných poznámek pod čarou a nádherné ediční poznámky svědčící o hlubokém zájmu, znalostech a pochopení Jungova díla. Jediné, co snad trochu chybí, je obrazová příloha. V každém případě tohle prostě nesmí chybět v knihovně žádného Jungova příznivce.

01.09.2020 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Asi nemá cenu komentovat děj této knihy. Má v sobě cosi hlubšího, co přesahuje popis konkrétních událostí či nějaký prvoplánový účel (jako např. ekologický manifest). Asi by mne v životě nenapadlo tuto knihu číst, kdyby mi nebyla doporučena ... ve snu. A stejně jako sen, tato kniha zanechala hlubokou stopu v mé duši.

09.08.2020 5 z 5

Život v zahradě Život v zahradě Penelope Lively

Tahle kniha se mi těžko hodnotí. Zpočátku pro mne představovala velké zklamání - domníval jsem se, že kniha bude o autorčiných vlastních zkušenostech se zahradou a zahradničením, ale podstatná část knihy je ve skutečnosti soupisem literárních a výtvarných děl týkajících se zahrad, proložených krátkými úryvky vytrženými z kontextu a úvahami o jejich autorech. Ještě vzdálenější a nudnější mi přišly popisy módních trendů v britském zahradničení. Nebýt tak nadšený pro zahrady, knihu bych brzy odložil. Teprve závěrečná část knihy s tak trochu filosofickým zamyšlením o významu zahrad a zahradničení mi byla bližší a zlepšila celkový dojem z knihy.

06.07.2020 3 z 5

Energetický vampyrismus Energetický vampyrismus Alexander Astrogor

Nemám nejmenší pochybnosti o tom, že energetický vampyrismus je velmi reálný a bohužel asi nijak vzácný jev. Postřehy v knize jsou velmi trefné a pravdivé. Horší je to s praktickou stránkou věci: autor předkládá čtenáři víceméně všeobecné rady, které by vesměs člověka napadly i bez toho, aby musel číst tuto knihu nebo být psychologický génius. Navíc knize škodí určitá chaotičnost a neuspořádanost, za níž je zřejmě zodpovědný autor, stejně jako nepříliš dobrý překlad a korektura od společnosti Redigo. Za tyto nešvary hvězdičku dolu, ale i tak kniha stojí za přečtení, možná i opakované.

11.05.2020 4 z 5

Jak žijí žížaly? Jak žijí žížaly? Guy Barter

Pěkná publikace obsahující směsici různých informací vztahujících se nějakým způsobem k zahradě. Každé z témat je zpracované na jedné straně či dvoustraně a proložené ilustracemi, takže samozřejmé nelze jít příliš do hloubky. A ačkoliv většina informací pro mne vyloženě ohromující (jak slibuje podtitul) nebyla, pár překvapujících údajů tam bylo a zajímavý byl i ten méně šokující zbytek knihy.

31.03.2020 4 z 5

Buď, kde jsi Buď, kde jsi Štěpán Smolen

Knihu jsem původně pořídil na základě recenzí jako dárek. Posléze jsem však zapochyboval o jeho vhodnosti a tak skončila na dlouhou dobu opuštěna na dně zásuvky. Až do doby koronavirové pandemie, kdy jsem ji vzal na milost, přiznávám, že s určitou počáteční nechutí plynoucí zřejmě z mého nepříliš vřelého vztahu ke křesťanství, zvláště pak tomu institucionalizovanému. Zde jsem však zažil opravdu příjemné překvapení - příběh je proložený jemným civilním humorem postrádajícím křečovitost, s níž jsem se setkal v jiných dílech křesťanských autorů. Moudra v něm obsažená jsou sdělována nenásilně a, pokud mohu soudit, poukazují na velkou vnitřní vyzrálost a nadhled autora. A zejména dvě závěrečné kapitoly pak, řekl bych, obsahují skutečnou tresť a jádro křesťanství a pohladí čtenáře po vyprahlé duši. Děkuji.

28.03.2020 5 z 5

Mágova cesta. Skutečná příležitost, jak nalézt poklad svého nitra Mágova cesta. Skutečná příležitost, jak nalézt poklad svého nitra William Whitecloud

Perfektní. Prostě si to přečtěte. A pak zkuste prostrčit brčko syrovou bramborou :-)

23.03.2020 5 z 5

Nebeské příbytky Nebeské příbytky Arkadij Borisovič Rovner

Krásná a velmi originální kniha. Je tvořena třemi značně odlišnými díly, každý vyprávěný z pohledu jiné osoby, a fiktivním dopisem redaktorovi. První část může být chápána jako alegorie nebo doslovně jako fantastický příběh - je to asi vcelku jedno, jelikož v říši ducha realita a symbol splývají. Na ni se zřejmě nejlépe hodí podtitul "achymistický román", i když se středověkými alchymistickými díly má máloco společného, snad až na planetární symboly, které jsou zde však použity zcela neortodoxně. Svou příběhovou formou by snad mohla připomínat Chymickou svatbu Christiana Rosenkreuze, ale obsahem i sdělením je ten příběh značně odlišný, jinak začíná i končí a křesťanská pokora hraničící se sebeponižováním je zde nahrazena důrazem na vnitřní radost a odpoutanost. Příběh je čtivý, ale jeho celkový smysl není o nic zřejmější než smysl klasických alchymistických děl. Druhá část je relativně krátká a přijde mi spíše jako vsuvka, která má demonstrovat subjektivitu vnímání reality. Zato třetí díl přináší zásádní informace a je v podstatě klíčem k předchozímu textu a dává mu rozumově uchopitelný rámec. Smysl závěrečného dopisu mi poněkud uniká a dá se asi interpretovat různě. V každém případě se jedná o jedinečné dílo, které nemohu než doporučit a k němuž se v budoucnu pravdědpodobně ještě vrátím.

20.03.2020 5 z 5

150 nejzdravějších potravin na světe 150 nejzdravějších potravin na světe Jonny Bowden

Nemohu říct, že bych tuhle knihu opravdu přečetl - spíše do ní občas nakukuji a listuji v ní. Je to skvělá kniha plná zajímavých informací.

03.01.2020 5 z 5

Mrzáček z Peribonky Mrzáček z Peribonky James Oliver Curwood

Kniha obsahuje tři novely - Mrzáček z Peribonky, Údolí lásky a Boží svět. U první z nich jsem se stále nemohl rozhodnout, zda mi příběh bohatého a čestného muže plného ideálů, který nakonec proti vší pravděpodobnosti dosáhne toho, po čem jeho srdce skrytě touží, přijde spíše hluboký a inspirující nebo naivní á la červená knihovna. Podobně na mne zapůsobil i příběh druhý, ačkoli jsem se čím dál víc klonil k názoru, že je to, ať naivní či ne, opravdu čtení nádherné a povznášející. A koneckonců není přece úlohou krásné literatury seznamovat nás s průměrností, ale naopak stavět před nás ideály, byť nedostižné, a tím nás povzbuzovat k cestě vzhůru. Asi bych však nedal pět hvězdiček nebýt poslední části knihy nazvané Boží svět. Je opravdu vzácné objevit vyznání víry v Boha a přírodu tak prosté, krystalicky čisté a přece hluboké, jaké podává autor jako vyvrcholení celé knihy. Vnáší klid do duše a odhaluje krásu skromnosti.

29.12.2019 5 z 5