Arkagas Arkagas komentáře u knih

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

K téhle knize mám dvě věci - je to skvělý psychologický román o 4 hlavních postavách, který Vás nenechá vydechnout. A za druhé - rozhodně knihu budou vnímat jinak lidé, co děti mají a jinak lidé, co děti nemají.
Blythe se splnil sen - porodila dceru. Ale už v porodnici jí bylo jasné, že je něco špatně. Čím byla Violett starší, tím se její pocit prohluboval až nabyla dojmu, že ji dcera nesnáší. Nebo že by snad ona nesnášela ji? Celou dobu jsem přemýšlela nad tím, kam se tenhle příběh bude ubírat. Chvíli to vypadá, že čtete o klasické laktační psychóze a vztahu matka - dcera a vzápětí Vás autorka úplně utře a dá Vám jasně najevo, že nemáte ani tušení, o čem je řeč.
Když se Blythe narodí vysněný syn Sam, zdá se, že do sebe konečně děj zapadne a vše se ustání - omyl, zase nemáte ani tucha, o co tu jde.
Tahle kniha je skvělá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a krátké úderné kapitoly Vás nutí číst dál a dál.

Není to sice jazykově bůhví jaký literární skvost, ale je to kniha, která mě neskutečně bavila a kterou si někdy v čase rozhodně přečtu ráda znovu.
Protože ne všechny rodinné vztahy končí dobře...

22.02.2022 5 z 5

Všichni sou trapný Všichni sou trapný Simona Bohatá

(SPOILER) Kniha, která Vás dokonale přesune na pražský Žižkov v době normalizace, do míst, kam se někteří báli chodit i za světla, nebo naopak do míst, kde Vás vždy vítali s otevřenou náručí. Pavlačové domy se záchody na chodbě, přátelství, láska, nenávist a jedna třída základky, kde se sešli absolutně rozlišní spolužáci. Doba, kdy bylo normální zavírat kluky za rvačky do blázince a jejich rodiče za černý nákup do vězení. Doba, kdy bohatí náctiletí chtěli vykrádat své rodiče, protože věděli, že majetek je pojištěný a veksláci by jejich zboží vzali hned. A doba, kdy bylo těžké se kamkoliv hnout bez esenbáka v zádech. Simona Bohatá napsala dokonale syrovou a ryzí prózu, kterou asi nepochopí všichni, ale Ti, kteří mají rádi Prahu a znají nynější Žižkov ji jistě ocení. Nevěděla jsem, co mám od knihy čekat a dostal se mi do rukou skvost, o kterém budu ještě nějakou dobu přemýšlet.

26.11.2021 3 z 5

Dům u hřbitova Dům u hřbitova John Everson

Tohle je po dlouhé době horor, který si právem může říkat horor a ne thriller s hororovými prvky. Je tu všechno - hřbitov, strašidelný dům, ve kterém údajně přebývá čarodejnice, krvavé rituály, ale! Především díky skvělému námětu proměnit dům u hřbitova v halloweenský hororový strašidelný dům je tu především zmíněna pocta všem klasickým hororům, které autor velmi dobře zná. Takže tu máme i zombie, Carrie, Frediho Kruegera a to všechno není nesmyslně splácané dohromady, ale tvoří kulisu opravdu skvělého příběhu, který by byl tak dokonalý jako film! Na pozadí vraždění a strašení tu nechybí ani lehká romantická linka a při čtení se rozhodně nebudete nudit. Po dlouhé době je tohle kniha, při které jsem se místry příjemně bála a držela palce všem, kteří bojovali za život. Knížky z Carcosy jsou ostatně jakousi zárukou kvality, protože manželé Žáčkovi vše dělají s láskou. Měla jsem tu čest je vidět osobně a děkuju za to, že tohle nakladatelství rozjeli.

27.08.2021 5 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Je k tomu vůbec potřeba něco dodávat? Toto je vizuální předloha mého nejoblíbenějšího filmu, kde Drákulu ztvárnil Gary Oldman. Jak film, tak tento komiks jsou prostě dokonalé. Správně temné, s krvavými přechody. Tohle je prostě grafická lahoda. Text znalce filmu nepřekvapí, stejně jako znalce Draculy děj, ale pokud se tohle dostane do rukou někomu, kdo Draculu nikdy nečetl, ani neviděl, troufám si říct, že to v něm musí - prostě musí probudit jakousi lásku k tomuto dílu. Dokonalost, potřebuju nutně doma v Draculovské poličce.

13.05.2021 5 z 5

Čáslavská Čáslavská Jan Novák

Skvěle graficky i textově vyvedená kniha, která Vám přiblíží život Věry Čáslavské nejen v těch veselých okamžicích, které máme v podvědomí tak nějak všichni, ale hlavně z té druhé stránky, která rozhodně nebyla veselá. Pochopíte, čím vším si Věra Čáslavská prošla, jak neskutečně silná to musela být žena, na kterou můžeme být právem hrdí. Psychické, ale i fyzické týrání vlastním mužem, odsouzení svého vlastního syna k 5 letům vězení, nemožnost pracovat a nutnost se skrývat. Neskutečně silný opravdový příběh ženy, která bojovala až do konce. Příběh vyvedený v podmanivé kresbě a barvách, které celé dílo ještě umocňují. Děkuju tvůrcům, že tato kniha vznikla a že se ke mě dostala.

09.05.2021 5 z 5

Čtvrtý jezdec Apokalypsy Čtvrtý jezdec Apokalypsy Hana Parkánová-Whitton

Velmi příjemná česká, místy až pohádková detektivka. Příběh Kateřiny, která se rozhodla, že si potřebuje odpočinout od svého partnera a učení na VŠ a jako brigádu vzala průvodcovství na hradě Zelená hůrka, protože v jejím podhradí strávila část dětství u babičky Rózinky. Po příjezdu na hrad ji ale doprovází série úmrtí a vzkazů pode dveřmi, které mají souviset s hradní kaplí a freskou čtyř jezdců apokalypsy. Kateřina pátrá na vlastní pěst a díky zdravému rozumu pochopí, že tohle někdo činí naschvál a kvůli ní.. proč ale? A to je hlavní zápletka knihy :) Knížka je čtivá, nenáročná a co oceňuji je to, že autorka sem zapasovala historické informace ve velmi přirozené a nenáročné formě, takže se člověk ještě něco dozví. Moje MHD kniha, kterou jsem celou přečetla díky popojíždění MHD asi za týden.

18.04.2021 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kdo by neznal Malého prince.. Kniha, ke které se vracím pravidelně, tentokrát mi ji předčítala dcera a bylo to tak krásnéé. Miluju, když někdo předčítá a tady jsme byly spokojené obě, Stelli že se jedná o krátkou knížku a já, že se k ní zase vracím. Malého prince buď milujete, nebo Vám nic neříká, jiná cesta tu prý není. Ale já jsem někde uprostřed, nejsem nějaký zarytý fanda, ale ke knize se vracím ráda.

07.02.2021 5 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

komu uniklo toto unikátní zpracování na motivy klasického románu, nechť to napraví. Jedná se o 48 stran skvělého příběhu s originální komiksovou kresbou, která je dokonalá. Autor vydal více děl a já toto ulovila v dětské knihovně. Jsem nadšená, že se ke mě tato kniha dostala a hned jak se otevře knihovna se vrhnu i na jeho další díla. Za přečtení rozhodně stojí. :)

29.01.2021

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Třetí kniha ze série Do tmy - za mě první zkušenost. Jazyk psaní Anny Bolavé je dokonalý, skvostný a jedinečný. Obsahově kniha rozhodně nesedne každému, ostatně i já jsem s ní do 3/4 měla dost problém, co se týče pochopení děje.
Ale i přesto, že si netroufám říct, co přesně se autorka snažila v této knize předat, jsem nadšená. Pro někoho mysteriózní linka, pro někoho jasný příběh o duševní nemoci. Kde je pravda? A co za tajemství se skrývá ve vile u řeky?
Krásné. Knihu jsem viděla zde na ig a dojmy z ní mě přesvědčili o přečtení. Když se přede mnou objevila v knihovně v novinkách, nebylo o čem přemýšlet.

13.12.2020 4 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Bazar zlých snů je netypicky, ale i typicky Kingovská kniha. Najdeme zde povídky, které jsou prostě mistrně zpracované a "Kingovština" je tady naprosto jasná, beze sporu. Na druhou stranu jsou v této knize i povídky, do kterých bych nikdy neřekla, že jsou z pera Kinga. Téma posmrtného života, vymítání nemoci, ale i neštěstí a odhodlání raději zemřít. K tomu navíc povídka, kde se dostáváme do deštného pralesa, kde se objevují duchové mamutů a slonů a chrání chrám.. waw, děkuji za tuto knihu, přesvědčila jsem se u ní, že i když známe Kinga v jeho klasické podobě, nedivila bych se, kdyby po jeho smrti vyšly romány, do kterých bychom nikdy neřekli, že je napsal sám. Naprosto mě dostala povídka Ur (dlouho nebudu uvažovat nad koupí čtečky), ale další, které mě chytly za srdce jsou: Duna, Zlý chlapeček a samozřejmě Míle 81.

03.10.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

(SPOILER) starší kniha, která je ale výborná! Po hodně dlouhé době je tohle thriller, ve kterém jsem až do odhalení vraha nebyla schopná určit, kdo to je.
Příběh se odehrává v Bostonu, kde působí Dr. Cathrin Cordellová na oddělení chirurgie vážných případů společně s doktorem Falcem.
Nikdo kromě ní netuší, že před dvěma lety byla brutálně znásilněna a málem zabita v Savaně, odkud se jí povedlo dostat jen díky tomu že zabila vraha. Odtud utekla právě do Bostonu. Když se ale začínají objevovat vraždy, které vypadají stejně jako její případ, začíná se bát - a má čeho, vrah, kterému se přezdívá Chirurg, jelikož jeho modem operandi je vyříznutí ženských orgánů a následné podříznutí skalpelem má spadeno právě na Cathrin.
Zabila onehdy tedy opravdu vraha? Nebo se jedná o jeho napodobitele? A opravdu si Cathrin nic nepamatuje?
Kniha je dokonale zamotaná a přesto jednoduchá o pár postavách. Vyšetřovatelé Moore a Rizzolová jsou oba svým způsobem sympaťáci, i když se navzájem moc nemusí.
Místy je to i vtipné, ale komu vadí v knihách krev - nečíst, tady je jí vcelku dost, i když se jedná spíše o kult krve, než o vraždění.
Co je za mě v knize zbytečné a ubírá ji jednu hvězdu je romantická linka, ale ničemu tam nevadí.

15.09.2020 4 z 5

Červený trpaslík – Omnibus Červený trpaslík – Omnibus Rob Grant

1, miluju tu knihu!
2, je to povinnost pro všechny kdo milují seriál
3, nutně ji potřebuju jako svou vlastní doma

Kdo zná seriál, dá mi asi za pravdu, že lidi se dělí na 2 skupiny - buď ho milujete, nebo nesnášíte a já patřím do té první skupiny. Všichni hrdinové, kteří nás provázeli roky po palubě trpaslíka (který má mimochodem na délku 10km) jsou v této knize stejní jako v seriálu a přesto jiní. Zatímco milovaný seriál jel hlavně na vlně humoru, díky téhle knize poznáváme víc charaktery postav jako takových a někdy mi jich upřímně bylo až líto. Nejsou tu jen ty komické a vtipné pasáže, ale i jejich strasti, smutky a trápení. Tahle kniha je dokonalá. Myslím že i hodnocení 94% na DK Vás jen utvrdí v tom, že mám pravdu ❤️
Při dočítání poslední stránky mi bylo smutno že se s nimi zase loučím...

04.09.2020 4 z 5

Duchové mrtvých Duchové mrtvých Richard Corben

V knihovně jsem narazila na toto komiksové zpracování 5 básní a 9 povídek, na které jsem byla velmi zvědavá.
A povedlo se, nemůžu říct, že by se mi líbila kresba úplně ve všech částech, ale jako celek to působí výborně - dýchá z toho atmosféra šílenství a strachu, která má. Velmi mě potěšilo, že je zde zpracována má milovaná povídka zkáza domu Usherů, která je za mě nej z celé knihy. Celkově jsem ale nadšená.
Moc se mi líbil dodatek na konci, kde je napsána omluva čtenářům za to, že třeba zrovna nebyl vybrán jejich oblíbený překlad, protože jen Havran je aktuálně k dostání v 17 různých vydáních a překladech.
Za mne velmi zdařilé dílko, které fanoušky E.A.Poa určitě potěší :)

27.08.2020 4 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Uááááá, za mě nejlepší komiksová kniha, kterou jsem za celý svůj život četla, a to vesměs všichni víte, že na 1. místě je vždy Vrána a hned jí šlape na paty Dracula. Z pekla je ale zcela něco jiného. Tato kniha je předlohou filmu Z pekla s Johny Deppem, na který se podívám velmi brzy - zase.
Kdo by čekal klasický oddechový komiks, je na omylu. Přesto, že se jedná o obrazovou knihu, je velmi psychologická, hodně náročná a troufám si říct, že nesedne každému. Příběh Jacka Rozparovače a jeho vražd londýnských kurev v roce 1888 tady není až tak stěžejní, jako příběh, který ho k tomu vedl. V téhle knize je hodně popsána mytologie starého Londýna - posvátná místa, fungování řádu svobodných zednářů a děj kolem královské rodiny.
Naprosto skvělé a výborné, vše do sebe zapadá a i když při čtení budete mít pocit, že vše je pravdivé a skutečné, stále je to jen komiks :)
Zakončení je vskutku originální, jaké bych nečekala, možná proto, že Dr.Gully hledal přeci jen celý život co to je čtvrtý rozměr.
Celkově bych teď o tomto skvostu mohla psát román, ale kdo toto nečetl, nejspíš by nepochopil.

V knize je mnoho stran dodatků, anotací jednotlivých postav a jako bonus hezky zpracovaný komiks o Jacku Rozparovači, který vychází z článků o něm vydaných.
Kniha je nádherná, černobílé kresby mají své kouzlo a chce si na ní udělat klid.

17.07.2020 5 z 5

Velké putování Vlase a Brady Velké putování Vlase a Brady František Skála

Nádhera! Krásné české dílko, které neohromí sice svou rozsáhlostí, ale nádherným příběhem. Vlas a Brada, dva kamarádi z jeskyňky, kteří se vydávají na cestu plnou dobrodružství, ale i nástrah. Zní to jako klasický příběh, ale to rozhodně není.. protože "jsi tu?" "Trochu.."
Nádherné české dílko, které pohladí na duši a které si nutně musím pořídit do sbírky.
Jako bonus jsou vzadu fotografie (skutečné) věcí, které při putování s Vlasem a Bradou vyfotil pak tučňák..

Moje hodnocení: 10/10 ⭐️⭐️⭐️

17.07.2020 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Tak jo, po přečtení Duch domu Ashburnů jsem dala šanci i téhle. Za mě je tahle kniha rozhodně lepší než Duch domu Ashburnů a to proto, že je tady příběh víc propracovaný, jedná se konečně o duchařinu jak má být a zároveň o vyprávění člověka, který nemá kam jinam jít a tak je odkázán s těmito duchy žít. Zatím co Duch domu Ashburnů jel na vlně "je to nechutné a máte se bát", tady autorka zvolila příjemné pomalé tempo, které Vás vtáhne do děje a nepustí, nebudete se možná bát, ale za to Vás udrží v napětí. Sázka na jistotu jsou krátké kapitoly, které rychle ubíhají. Přečteno za jeden den.

07.06.2020 2 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Že je Ďáblův hřbet tak nějak sázka na jistotu jsem věděla díky nadšeným ohlasům z mého okolí. I proto jsem si ho nechávala na čas, kdy se na něj budu moct soustředit a udělala jsem dobře. Osídlovaní hranic ve 13.století a zlo, které se prolíná celým příběhem.
Na, která žije roky sama v lese je považována za čarodejnici. Ale tuhle cestu si nevybrala sama a síly, které tu byli dávno před lidmi to ví. I proto je Na pod jejich jakousi ochranou.
Když na místo dojede karavana mužů, žen a dětí, z nichž každý bojuje vlastně sám se sebou, netuší ještě, jaká odplata je čeká za to, co časem provedou s Na.
Démoni a Ďábel totiž nikdy nespí. Jsou temní, krutí a všude.
Pro milovníky okultních záležitostí a lidských příběhů je tahle kniha velmi povedenou záležitostí. Určitá prvoplánovost se jí ale ani tak upřít nedá, protože tohle je téma, které prostě baví a táhne.
Někomu může vadit, že se skoro celou knihu téměř nic neděje a poznáváme psychologii postav, mě naopak ta největší řežba na konci absolutně sedla.

23.12.2023 4 z 5

Čtyři po půlnoci Čtyři po půlnoci Stephen King

První souborné vydání těchto 4 novel v jedné knize je počin, který nesmí chybět žádnému fandovi. Čtyři absolutně rozdílná díla, z nichž veřejnosti jsou známí Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady aka Tajemné okno jako filmová verze. Já si ale nejvíc užila Policajta z knihovny, kterého jsem četla poprvé v životě a jestli něco SK umí, tak vyvolat ve mě dost nepříjemné pocity z příští návštěvy knihovny. Psychologické drama, skvěle vykreslené postavy a notná dávka nechutných scén, které jsou SK vlastní nechybí ani v těchto novelách a nudit se rozhodně nebudete. Napětí, akce, strach, zoufalost, odvaha, sem tam nějaká ta nechuťárna v podobě démona a jeho počínání, ale především opravdové charaktery a lidské chování postav plné životních chyb a přešlapů. To je to, co tu jako vždycky najdeme. Chvíle s touhle knihou, kterou jsem četla hlavně po půlnoci jsem si užila na maximum.
Moje hodnocení: 10/10 :-)

05.11.2023 5 z 5

V hrůze a krvi zrozeni V hrůze a krvi zrozeni * antologie

Antologie, na kterou jsem byla zvědavá a když se objevila v Black Friday u Dobráka za 49,- nešlo odolat. Jak to tak bývá, najdou se zde slabší, ale i fakt hodně povedené povídky, při kterých se sice asi bát nebudete, ale rozhodně zanechají nepříjemné pocity. Tahle sbírka je důkazem toho, že v našich vodách se najdou autoři, kteří umí vybudovat atmosféru na pár stranách a já doufám, že tyhle jejich příběhy nejsou poslední. Obálka je skvostná a k antologii se hodí, byť za mě osobně je škoda, že je generovaná Mind Journey a nevytvořil ji nějaký český autor, jelikož by to dalo knížce za mě ještě větší rozměr. Přečteno, nechávám si doma a věřím, že se k některým příběhům v budoucnu vrátím.

29.07.2023 4 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

(SPOILER) V první řadě nutno říct, že tohle není horor! Je to skvělý psychologický thriller, ale horor ta kniha nepotkala ani z rychlíku, takže opravdu netuším, kdo to narval na obálku knihy... Pojď se mnou je příběh o Aaronovi, muži, který po tragické smrti své ženy zjišťuje, že ji vlastně vůbec neznal. Neměl šanci - Alisson před ním svá tajemství jako novinářka uměla dokonale skrývat. Kdo by čekal příběh ohledně nevěry, je na omylu. Alisson na vlastní pěst pátrala po vrahovi své sestry, který navíc neměl na krku jen její vraždu. Tahle kniha je atmosférická, uvěřitelná, lidská, plná smutku a přešlapů a přesto ji nějak nelze odložit. Sledovat cestu Aarona je někdy opravdu bolestivé a člověk mu drží všechny palce, protože jeho láska ke své ženě je z té knihy úplně hmatatelná. Po přečtení doslovu, že je kniha věnována jeho kamarádce, která byla také zastřelena v obchodním centru mi to celé dalo mnohem větší smysl. Bravurně napsaná kniha s přesahem, která by v té záplavě thrillerů na jedno brdo měla rozhodně být víc vidět.
Moje hodnocení: 8/10

22.05.2023 4 z 5