Arkagas Arkagas komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Dnes už klasické dílo, které má i v dnešní době obrovský přesah. Krysař je jedna z knih, ke které se pravidelně vracím, pravidelně u ní brečím - stejně jako u muzikálu od Dana Landy nebo filmu. V jakékoliv podobě je tahle postava součást mého života a už se to nikdy nezmění.
A tohle krásné vydání jsem si koupila jen pro potěchu duše, protože se mi prostě líbí :)
Pokud jste Krysaře nikdy nečetli, rozhodně to napravte, protože je to kniha, která velmi otevírá oči - a duši.

21.01.2022

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Útlá kniha s neskutečně silným, smutným a srdcervoucím příběhem. Malá Bára je dítě plné energie, s obrovským nadáním, ale bohužel se narodila do rodiny, kde pro toto není pochopení. Matka je přesvědčena, že je na vše sama, nikdo ji nikdy nepomůže, včetně manžela a že svět se točí jen kolem ní. je hysterická, zlá a nadržuje svojí milované Katušce, která je přece dokonalá. Otec je očividný podpantoflák, a i když ho jeho žena neskutečně irituje, plní její rozkazy - bohužel jen ty, které by nikdy plnit neměl.
A Katka jako starší sestra nenabízí své mladší sestřičce oporu, ale naopak jí ještě podkopává nohy a říká jí jak je hnusná.
Pak se ale objeví nový pan učitel, přezdívaný Frodo, který má snahu tuto rodinnou situaci řešit. Plamínek naděje je tak zažehnut...

Jako máma 12 leté dcery jsem tuhle knížku četla s obrovským respektem a smekám před Petrou Dvořákovou, jaké dílo dokázala napsat. Kniha psána nenáročným jazykem - máte pocit, jako by vedle Vás Bára seděla a vyprávěla svůj příběh a přesto Vám z knihy nejspíše bude špatně. Je to kniha, která bude člověkem rezonovat dlouho. Kniha o beznaději, lásce a útěku z reality.
velmi silná kniha.

11.12.2020 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Druhé setkání s Pod Kupolí téměř po více než 10 letech a dojmy diametrálně jiné, což jen dokazuje to, že King píše tak, abyste se v jeho postavách našli a reflektovali v jakémkoliv věku. Když se na Chester´s Mill spustí obrovská kupole, která uzavře jeho obyvatele nadobro ve svém vlastním světě, začne na povrch vyplouvat ta největší lidská špína, jaká se v nás skrývá. Intriky, podrazy, vraždy, drogy, korupce a oproti tomu parta oddaných přátel, kteří tlo všechno chtějí zastavit, i přesto, že nevědí, jestli to má vůbec smysl. Mnoha čtenářům by se mohlo zdát, že Pod kupolí není hororem v pravém slova smyslu, ale přece je. Rozpad osobností, vraždy, sebevraždy a pár opravdu nechutných scén jen dotvářejí tu kompletní bezmoc a zoufalost při čtení téhle knihy. I přesto, kolik postav se zde objevuje jsme díky Kingovu mistrovskému umu schopni se nejen orientovat, ale především nás žene za tím, abychom o nich zjistili víc. Pod kupolí je rozhodně jedna z jeho nejpropracovanějších knih a troufám si říct, že se řadí i mezi top knihy jeho kariéry. Nenechte se mást počtem stran, tohle je jedna velká jízda.

15.08.2023

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Uf. Další Dvořáková a další silná kniha. Tak nějak už jsme si zvykli, že v jejích knihách není nakonec nic jak jsme si mysleli na začátku, ale přece jen tohle je hodně silné. Zahrada je kniha, která zpracovává jedno z nejtěžších témat lidskou a neodsuzující formou, což je v dnešní době dost vzácnost. Pomáhá nám nahlédnout do myšlení člověka, který se s tímto problémem potýká a věřte mi, ta kniha ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po přečtení. Do poloviny jsem si říkala: „oukej, tak už mi řekni, o co tady jde a proč se pořád točíme v zahradě..." A pak to přišlo - přišlo zamyšlení se nad tématem i pochopení, proč má Zahrada růžový přebal. Přečteno na jeden zátah, ta kniha se i přes své těžké téma nedá odložit.

29.12.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač. Je třeba říkat víc? Zaklínače čtu roky pořád dokola a poprvé jsem se s ním setkala v nějakých 15, nebo 16 letech. Tenhle rereading byl snad mým 12.Poslední přání je kniha několika povídek, kde nás autor seznamuje se všemi stěžejními monstry, které posléze v knihách potkáme. Je to komplexní úvod do světa Zaklínače se vším všudy, ve kterém nás Gerald seznámí i s tím, jak se poprvé setkal s Yenefer. Je zbytečné tady o knihách psát víc, protože Zaklínač je kult. Buď ho milujete, nebo Vám nic neříká, ale neznám nikoho, kdo by absolutně nevěděl, o co se jedná.Pro mě je Zaklínač část mého života - ten knižní. Hry jsem nikdy nehrála a ze seriálu na Netflixu, primárně z druhé řady jsem tam zhnusená, že sbírám odvahu podívat se na další. Co se týká první série, měla jedno obrovské plus - donutila tisíce lidí přečíst si knihy. Sám Henry to ale nikdy neměl šanci utáhnout, což jsme věděli tak nějak všichni.
Zaklínač je ale srdcovka. 10/10

27.11.2022 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

(SPOILER) Ústav je kniha, která Kingovce chytne a nepustí. Ale i pokud nejste úplně fanda krále hororu, troufám si říct, že v knize najdete zalíbení. Máte rádi Stranger Things? Dejte si Ústav. Prosím. Luke Ellis je velmi nadané dítě, schopné studovat ve 12 letech na VŠ. Jenže jednoho dne se probudí v pokoji, který je úplně stejný jako jeho, jen bez okna. Rodiče jsou mrtví a on velmi rychle pochopí, že se ocitl na místě, odkud nejspíše není návratu. Útěchou mu zůstává, že na tomhle místě není sám a velmi brzy pochopí, že ústav je místo, kde se shromažďují a týrají děti s nadáním telepatie, telekineze, nebo obojího. V jeho vedení je ředitelka, která nezná slitování a lékaři i všichni zaměstnanci jsou vlastně chodící bestie. Až na jednu výjimku, která Lukovi pomůže se dostat ven a díky které se zapřísáhne, že svoje kamarády zachrání. Vodní nádrže, injekce, světla Stassi, psychický i fyzický teror. Dětská síla a odhodlání a boj vedený skrze schopnosti. To všechno tady je. Příběh s přesahem, ve kterém nejde primárně o násilí, ale o lidské odhodlání, odvahu, přátelství a v neposlední řadě i o to, že náhody neexistují. Ústav je typicky netypický King, kde jen opět dokazuje, že svou studnu inspirace a představivosti ještě nevyčerpal. Doslov na konci je už jen třešničkou na dortu.

23.07.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

(SPOILER) Billy Summers je kniha, o které mnozí tvrdí, že je to příběh, u kterého snad ani není uvěřitelné, že ho napsal King. A přesto má jeho nezapomenutelnou ruku, co se popisů a atmosféry týká. Ano, na Stephena je to možná dost netypická kniha, primárně co se romantické dějové linky týká, ale přesto je to kniha, kterou z poslední produkce řadím k jedním z nejlepších. Billy jako veterán válečný veterán přechází k práci nájemného vraha, ale přesto se řídí morální zásadou, že zabíjí jen opravdu zlé lidi. Tenhle úkol má být jeho poslední a jako krytí mu má sloužit příběh o tom, že je spisovatel a pracuje na své knize. A tak Billy začíná skutečně psát svůj životní příběh, ve kterém velkou roli hraje zabíjení lidí - nejen ve Falludže, na kterou vzpomíná velmi, opravdu velmi detailně a barvitě, ale i v civilním životě. Vše jde jako po drátkách, do doby, než před jeho úkrytem vyhodí tři mladíci z dodávky brutálně zbitou, zdrogovanou a znásilněnou Alici. A Billy ví, že teď se to celý podělá, ale přesto se rozhodne Alici pomoct.
Billy Summers je totiž chlap, který má přes všechno to zabíjení srdce na pravém místě. Chlap, který se nebál pomstít smrt svojí malé sestřičky už v 9 letech a chlap, který si doslova prošel peklem.
Chcete číst Kinga, ale bojíte se, že na Vás jsou jeho knihy příliš popisné, zdlouhavé a nebaví Vás pomalé budování atmosféry? Sáhněte po Billym. Při pasážích, kdy Stephen King popisuje Falludžu bych mu i snavijákem sežrala, že tam bojoval doopravdy on.

20.06.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Zase půjdu proti proudu (hurá do mě). Listopád je kniha, která mě bohužel nezaujala vůbec ničím. Téma alternativní budoucnosti je ošemetné samo o sobě a bylo na něj napsáno už tolik knih, že dle mě nemůže přijít už nikdo s ničím novým.Listopád mi bohužel nenabídl žádný moment, u kterého bych se zastavila a řekla si:„ty jo, tak tohle je skvělý!" Celé mi to přišlo jako deník z roku 1987, kde v nadpise kapitol Alena změnila jen datum na rok 1992, 2004, 2012... Je to kniha o historii naší země, kterou by měl každý znát a ano, možná pro mladší generaci bude přínosná, mě bohužel nedala absolutně nic. Styl psaní je dobrý jako u ostatních jejích knih, ale za mě bohužel. Tohle je kniha, kterou jsem přečetla a nezanechala ve mě absolutně žádný dojem. Škoda.

06.07.2021 2 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Co napsat ke knize, na kterou se těšíte od jejího oznámení. Genesis je sice typická Carterovka a přesto je jiná. Všichni kdo Chrise sledujeme víme, čím si prošel a co málem zapříčinilo konec jeho spisovatelské kariéry. A přesto všechno se nám ukázal opět ve své nejlepší formě - brutální, krvavý, a přesto lidský a s poselstvím. Ani v Genesis nechybí vraždy, které jsou na pokraji lidského chápání, ale proč tentokrát "Mentor" vraždí tak, jak vraždí je koneckonců naprosto pochopitelné a uvěřitelné. I to je to, co mám na Chrisových knihách ráda - jsou znepokojivé, šokující a přesto lidské.
O to víc, že Chris sériové vrahy sám vyslýchal a myslím, že do značné míry čerpá z toho, co v životě zažil.
Když se v knize dostaneme k tomu, proč se jmenuje zrovna Genesis, upřímně mi spadla brada :-D. Člověk tak nějak čeká biblické vysvětlení a ono hele, zase všechno jinak.
Děkuju Chrisovi, že to nevzdal, že napsal další skvělou knihu, která Vás nenechá klidnými a těším se na další...Mám chuť si dát rereading všech jeho knih a nejspíš to ještě letos udělám. :)

26.03.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Jsem hodně skeptická ke knihám, kde někdo zmiňuje Kariku a Kinga v jedné větě - proboha proč?! Jednoho miluju, druhý mi nesmí už do baráku po osobní debatě na jedné FB stránce. Šepot z lesa je kniha, na kterou jsem měla spadeno od jejího vydání a vyplatilo se počkat. Musím uznat, že na stylu psaní Katky je rozhodne cítit vliv toho, že Kinga čte - pomalé popisy, které budují atmosféru má skvělé. Tahle kniha není ani hororem, ani thrillerem ve svém slova smyslu, je to spíš těžký, plíživý román, který poukazuje na to, že zlo se nemusí vždy nutně odehrávat explicitně jen někde venku, ale jeho velká část řádí mezi lidmi, kamarády a přáteli. Tahle kniha je mixem mystična, detektivky, kriticko-společenského románu a přesto má v sobě momenty, ze kterých nemá člověk dobrý pocit a příjemně ho mrazí v zádech. Spoiler: Hanku bych za její chování nakopala do pr...Celkově je to ale jedna z mála českých knih v tomto žánru, ze které jsem v poslední době nadšená a která se vážně povedla.
Moje hodnocení: 9/10

06.05.2023 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Skvost. Kniha, která vypráví příběh skvělé a dokonalé maloměstské paničky s rodinou a oproti tomu nezávislé a free Mii s dcerou, která se vlastně celý život protlouká a cestuje křížem krážem po Americe, aby vydělala na nájem pomocí fotografování. Její příběh je ale mnohem složitější a když se v restauraci, kde vypomáhá seznámí s číňankou, která musela odložit dítě u hasičů, protože si nemohla dovolit ho nechat, otevře se v ní její životní příběh, který nikdo kromě ní netuší. Mia se snaží pomoct získat Bebe její dítě zpět, i když už je téměř dokončená adopce u rodiny, která je stejně tak vzorná jako rodina Richardsonových. Není proto překvapením, že nová matka malé Ling je nejlepší kamarádka Eleny a ta bojuje za to, aby jí dítě zůstalo. Když se dozví, že do toho má Mia tendence zasahovat, rozhodne se, že si ji jako novinářka proklepne a to, co zjistí ji více než překvapí. V rukávu má tak obrovskou zbraň, kterou hodlá použít proti ní. Celá situace je ale mnohem složitější, protože Mii dcera Pearl se sblížila s Eleninými dětmi a stali se tak vlastně jednou velkou rodinou.
Knížka je vlastně kriticko-společenským románem, který otevírá mnoho témat - přátelství, náhradní rodičovství, bohatství vs chudobu, ale primárně to, že co je dané společností není vždy správné. Nutí Vás neustále číst dál a ani na chvilku Vám nedá vydechnout.
Skvost. Podle knihy byl natočen 10 dílný seriál.

11.08.2022 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Miluju styl psaní Cartera - tu brutalitu a zároveň naději v jednom. Na téhle knize oceňuji, že se Chris tolik nevracel k prožitkům a fungování Huntera, ale naplno se věnoval příběhu. Mladá kapsářka Angela našla v ukradené tašce deník - deník, ve kterém je dopodrobna zaznamenáno 16 vražd. A Hunterovi je hned jasné, že prioritou není jen najít autora a vraha, ale především ochránit Angelu, protože nemají čest s jen tak nějakým začátečníkem.
Vyšetřování jede na plné obrátky a zatímco se zamotaný příběh pomalu rozmotává, nám čtenářům dochází, že vrah, který tu fuguruje je sice stroj na zabíjení, ale zároveň absolutně zlomená duše, která vlastně neměla na vybranou. A to je to, co se mi na knihách Chrise líbí - jako psycholog umí vytvořit geniální příběh s přidanou hodnotou.

Poděkování a vzpomínka na začátku knihy na jeho partnerku, která spáchala sebevraždu mi vehnalo slzy do očí, ale i on sám je důkazem toho, že ať se stane cokoliv, život plyne dál.

21.01.2022 5 z 5

To To Stephen King

městečko Derry, ve kterém v roce 1957 začíná série podivných úmrtí, ze kterých skupinka mladých kamarádů viní divného klauna Pennywise, který naláká malého George do kanálu a jeho tělo je posléze nalezeno bez ruky a v dost hrozném stavu. Scéna, kterou zná snad každý, i ten, kdo TO nikdy nečetl, ani neviděl. Tahle série podivných úmrtí má ale jedno společné - oběti před a během smrti vidí svůj nejhorší a největší strach. Někdo vidí vlkodlaka, jiný upíra, na někoho útočí Frankenstein či obrovský pavouk. Co je ale TO? Richie,, Eddie, Bill, Mike, Ben, Beverly a Stanley jsou přátelé, kteří proti TOMU bojovali už jako malí. Jediný Mike ale v Derry zůstává do dospělosti a když se v roce 1985 začne příběh opakovat, svolává celou starou partu, aby přijeli a společně TO konečně porazili. TO je považováno za nejstěžejnější knihu Kingova portfolia a za jeden z nejlepších hororů jaký byl kdy napsán. Nutno říct, že samotnou knihu psal 4 roky od roku 1981, tudíž je krásné ji dnes číst s tím, že nadpis Derry 1985 byl pro Stephena tehdy aktuální. Ne, u téhle knihy se nejspíš nebudete bát, ale budete u ní hodně přemýšlet a držet postavám palce. Ano, místy je nechutná a někomu se může zdát moc brutální a drsná, ale zase a opět - i přes to všechno je to kniha o lásce, odhodlání a přátelství, které přemůže všechno. Jazyková forma je typicky Kingovská - dlouhé popisy, pomalu se plížící zlo a do toho naprosto nečekaná akce. Ano, tohle je bezesporu kniha, na kterou člověk jen tak nezapomene. A Pennywise potkat nechcete, i když i on byl kdysi jen Bob Grey.
„My všichni se tu vznášíme."

24.10.2021 5 z 5

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

Neplodnost - téma v dnešní době stále více aktuální, a přesto žijeme ve společnosti, která ji jaksi nechce tolerovat, nebo úplně neví jak na to. M.Baudyšová stvořila "průvodce" psychickým stavem nejen pro neplodné, ale naopak i pro plodné lidi, kteří tento problém nehodlají respektovat. Nádherná ilustrovaná kniha, která Vám přiblíží problémy neplodných a decentně ukáže, jak se k nim máte chovat. Hormonální léčba, ivf, inseminace.. všechny tyto pojmy v knize najdete.
Smekám před M.Baudyšovou, která se nebála dílo vydat, i když primárně vzniklo proto, aby se ze svých problémů vykreslila.

Nádherná, skvěle zpracovaná kniha, kterou by měl číst každý, kdo stále nechápe, že otázky typu:„a když už budete mít dítě?" nebo „Už máte na čase, nejmladší už nejsi!" nejsou na místě ani u neplodných, ani u plodných lidí. Protože je to záležitost pouze a čistě daného páru.

13.12.2020 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Rereading po letech a stejné, ne - li větší nadšení jako tenkrát. Salem je taková typicky netypická Kingovka, ve které je sice znát jeho ruka a myšlenky, zároveň je to ale kniha svižná od samého začátku a zlo se tu nijak extra neplíží pomalu a nenápadně, ale hned je nám jasné, o co tady jde. Salem je skvělá upířina, ve které není třeba hledat nějaký přesah, ale každého fanouška upírů dostane a bude ji prostě milovat. Scény samotného proměňování, ale i vraždění upírů jsou typicky Kingovské - barvitě popsané a jako živé. Postavy si tady moc neoblibujte, je to vcelku zbytečné, protože v Salemu žije zlo a zlo má rádo krev.

10.04.2023 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Když se řekne Stephen King, všichni čekají horor, thriller nebo napětí. Ale Stephen umí napsat i příběhy bez strašidel, démonů a strachu a přitom s obrovským přesahem a lidskostí. Povznesení je příběh Scotta, který vypadá stále stejně, ale přesto každým dnem ubývá na váze. A jak to dopadne už tak nějak sám tuší. S tímhle tajemstvím se rozhodne svěřit svému dlouholetému příteli a nakonec ji dvou sousedkám - lesbickým manželkám, se kterými neměl ještě nedávno dobrý vztah. Lidé se ale vyvíjí a pochopení lze najít mnohdy i v situacích, ve kterých byste to nečekali. Zatímco Scott se pomalu začíná vznášet, přátelství těhle pár lidí zapouští kořeny.
Tahle kniha je vlastně takovou pohádkou pro dospělé, trošku román, trošku sci-fi, trošku společensky - kritická. Ale konec Vás rozhodně dostane. Jedná se o útlou knížečku o pár stranách, spíše takovou novelu, která vypadá jako příběh pro děti, ale její poselství je obrovské.
Moje hodnocení: 9/10

24.08.2022 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

40 let jsme čekali na její vydání česky, abychom ji pak všichni max. za hodinu přečetli. A přesto všechno z ní máme obrovskou radost. Ano, není to převratné dílo, ale novelka, která za srdce chytí každého Kingofila, nebo milovníka vlkodlaků. Útlá knížka na křídovém papíru, doplněná obrázky od  Bernie Wrightsona je dílo, které si prostě vystavíte v knihovně a budete se jím kochat pokaždé, když půjdete okolo. Tarker Mills je rozhodně zajímavé městečko s velmi zajímavými obyvateli, které by si zasloužilo mnohem víc prostoru a textu.
Miluju to od první stránky a prvního přičichnutí. A hlavně, tohle je přesně ta kniha, která si myslím přesvědčí i zaryté odpůrce Kinga o tom, že umí vystavět příběh i na pár stranách a nepotřebuje k tomu stovky stran. Právě naopak, v tomhle případě chcete číst dál a nemůžete :-D
Knížku mi poslalo v rámci spolupráce nakladatelství Beta, kterému moc děkuju.

30.11.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

(SPOILER) Později je novela, která Vás dostane do kolen. Jamie nás provází svým životem od 6 let, ve kterém je jen jeho matka - velmi úspěšná žena, pracující v knižním odvětví a její přítelkyně policistka. Jamie je vesměs šťastné dítě, až na to, že vidí mrtvé. A nejen to, je schopný s nimi komunikovat, o čemž ví jen jeho matka. Pak se ale věci zvrtnou a z Jamieho se stává nástroj, jak z mrtvých vytáhnout informace, které si vzali do hrobu, a to samozřejmě nezůstane bez odplaty. Uklidňuje ho jen to, že po nějakém čase se mrtví vypaří.. A pak je tu případ Ranaře - masového vraha, ze kterého vytáhne informaci, kam schoval poslední bombu, než se zastřelil a ten z jeho života nezmizí - tohle je totiž horor vážení! A tak mu nezbyde nic jiného, než s ním vykonat rituál Chüd - tohle je totiž horor vážení!
Tohle je přesně ta kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo tvrdí, že King píše nudné knihy, ve kterých se nic neděje - tady otáčíte stránku za stránkou a říkáte si, jestli je tohle vůbec možný.. ale jak Jamie v knize x krát zmíní - Tohle je horor!
Dokonalost, svižná kniha, který ve výsledku odkazuje na sílu přátelství a lásky, tak jak je u mistra už zvykem. Není to šestý smysl jinak, nenechte se zmást. Je to příběh obyčejných lidí zapletených do neobyčejných událostí.

14.06.2023 5 z 5

Jihočeský horor Jihočeský horor * antologie

Juch! Skvělé hororové povídky z per našich převážně jihočeských autorů. Některé kratší, jiné rozsáhlejší, ale přesto všechny naprosto skvělé. Tíživou atmosféru totiž lze vykřesat i z takových krásných míst jakými jsou Třeboňské rybníky a jejich okolí, nebo i města jako jsou České Budějovice. Tohle mě hodně bavilo. Je to přesně můj šálek čaje, jaký má hororová duše miluje a jako bonus se vše odehrává na místech, která znám. Nemám co vytknout. Nejvíc se mi líbily -  Bazén, Hovořící bytost, Příchozí tisíce otců a Kalvárie. Celá kniha je ale skvělá a za přečtení rozhodně stojí.
Moje hodnocení: 8/10

11.08.2022 4 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Komiksový skvost. Nic jiného se k tomu moc dodat nedá. Kdo zná příběh Harleen, tomu netřeba přibližovat nic o její přeměně z doktorky psychiatrie s Jokerovu milou. Tahle kniha ale popisuje jejich první setkání při boji s Batmanem na ulici a její následné noční můry, které ji ne a ne opustit do doby, než se dostala do Arkhamského psychiatrického ústavu. Nikdo, ani Killer Croc ji nenaháněl tolik hrůzy jako pan J. Ale jak to tak bývá, to čeho se bojíme nejvíc nás zároveň i nejvíc přitahuje. Životní příběh Harleen na pozadí politických událostí Arkhamu, znetvoření Harvyho Denta a totálního šílenství. V tom všem se ale zrodila láska k muži, který se pro ní stal vším. Dokonalá kresba, skvělý příběh a Harleen závislá na kafi, je potřeba něco dodávat?

25.04.2022 5 z 5