AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft dokazuje, že je mistrem tajemné, děsuplné atmosféry, kterou umí skvěle navodit. I bez dialogů se mu daří vytvořit skvělé originální povídky plné zajímavých postav, příšer. Hlavní hrdinové jsou vesměs sympatičtí, plni odhodlání bojovat se zlem. Někdy jsou povídky obtížnější ke čtení, chybí o trošičku víc akce.

25.07.2022 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Román se rozjíždí pomalu, člověk by ho ani netipoval na hororové dílo. V závěrečné části už King rozjíždí svou obvyklou jízdu plnou napětí, mystična. Postava Dannyho je hodně dojemná, malý človíček, který musí být dospělejší než rodiče.
Jak si hotel pohrává se svými návštěvníky je děsivé.

31.12.2020 3 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Dobrá oddychovka s tématem alternativní historie, kde stránky mizely rychlým tempem. Velmi čtivé se svižným dějem. Více se mi líbila druhá část o Martinovi a Kláře, líčení těžkých životních podmínek v Čechách i v Hitlerburgu. Ocenil jsem, možná pro někoho překvapivě, opravdu drsný osud hlavních postav.

13.08.2020 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Úžasná kniha, co chytí za srdce. Navíc mě svým tématem velmi zasahovala, vyvolávala spoustu otázek, námětů k přemýšlení.

24.06.2019 5 z 5

Hlava 22 Hlava 22 Joseph Heller

Množství příhod z doby 2. světové války z prostředí amerických letců bombardovacích letadel, které jsou plné vtipných, ironických a absurdních situací a dialogů ilustrujících nesmyslnost rozkazů a vůbec vedení války (např. provianťák Milo). Nádherně zobrazena snaha dostat se z vojenské mašinérie a naproti tomu snaha zabránit tomu těmi, pro které je válka základem života.
Trochu mi neseděl způsob napsání, přivítal bych spíš ucelený román. Nečetlo se to úplně lehce, některé dialogy hodně dlouhé.

28.03.2024 3 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Mafiánský román, který vás zbaví iluzí o demokracii, o hodnotách jako morálka, čest (mafiánská čest neexistuje), spravedlnost, poctivost. Výborně popsány mechanismy fungování mafie, rozkrádání veřejných financí.
Dostáváme naservírován obraz skutečného života.
Příběh má spád, napětí, zvraty. Mě bavila hlavně první polovina knihy, kde byly všechny tři dějové linky s různými charaktery hlavních postav.
Z některých scén, především u Denisy, se až zvedal žaludek.

21.12.2023 4 z 5

Rédl - příběh člověka, který chtěl být čestný Rédl - příběh člověka, který chtěl být čestný Jiří W. Procházka

Detektivky nemusím, ale toto mě opravdu zaujalo. Tím, že se jedná o přepis televizní minisérie, chyběly stránky navíc :-), které prodlužují knihu, a děj plynul rychlým tempem. Příběh je akční, má spád, zvraty, zajímavý námět z 90. let a smutný, hořký konec.
Výborné jsou různé hlášky, děj je vyprávěn z pohledu různých postav.

12.01.2023 4 z 5

Ta zatracená skála: Obléhání Malty 1565 Ta zatracená skála: Obléhání Malty 1565 Luboš Taraba

Velice poutavě napsáno, doslova vás to přiková ke knize, vyprávění jde rychle vpřed. Srozumitelně jsou popsány základní reálie vztahu osmanské říše a Evropy. Popis samotného obléhání je neuvěřitelně realistický až neuvěřitelný, fascinovaně čtete o různých podrobnostech a jednotlivostech, které se během bojů odehrávaly, šťastných i smutných koncích jednotlivých aktérů, důležitých maličkostech. Uchvátí vás odvaha a statečnost vojáků i prostých lidí. Neuvěřitelné, čeho byli lidé schopni, pro jaké hodnoty šli umírat.
Škoda jen překlepů a chyb.

29.09.2022 4 z 5

Motory Boha Motory Boha Jack McDevitt

Poutavé sci-fi, místy trochu rozvláčné. Ale má svou krásnou stránku a tou je archeologický podtext. Scény na planetách považuji za výborně a poutavě napsané. Kniha nemá extra dějový spád, ale má výbornou atmosféru, zajímavé postavy, které se autor nebojí obětovat, mají své charaktery a vztahy mezi sebou. technické záležitosti jsou popsány přehledně.
Co mi přišlo zvláštní je skutečnost, že po objevu zaniklých civilizací, a zvlášt Quaraquy a "města Oz", nedošlo k masivnímu hledání signálu z Bety Pax.
Taky se mohlo více pozornosti věnovat jednotlivým monumentům a jejich Stavitelům. Doufám, že v dalších dílech se dozvíme více o ničivém oblaku (drakovi), proč, odkud útočí.

09.06.2022 3 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Od knihy, která získala ceny Hugo, Nebula i Locus jsem čekal o něco víc. Téma i začátek knihy byly opravdu výborné, pak se to "bohužel" omezilo hlavně na popis astronautického výcviku a řešení problému diskriminace a rasismu. Škoda, že se více pozornosti nedostalo popisu situace ve světě po pádu meteoritu.
Oceňuji, že se kniha částečně drží i skutečné historie. Postavy samy o sobě jsou zajímavé, i když jejich popis nejde nijak do hloubky. Děj ale ubíhá velmi svižně, nechybí mu dramatické situace.
Těším se na pokračování, předpokládám, že se bude věnovat i misi na Mars.

11.05.2022 3 z 5

Ztracený ráj Ztracený ráj John Milton

Nejdříve bych složil hold autorovi za krásné dílo, které sepsal v takové náročné formě. Další poklona patří překladateli, který ukázal nádhernou bohatost a šíři českého jazyka. A v neposlední řadě mají můj obdiv všichni, kteří dokázali knihu od prvního do posledního slova. Já, přiznávám, jsem část textu přelétával rychle očima. Opravdu jde o dílo, které se nečte nejsnadněji.
Ale je to skvost, který přibližuje Satanův pád, první hřích a vyhnání Adama a Evy z Ráje. Právě pasáže pokoušení Evy Satanem, potrestání Ďábla a vylíčení budoucnosti lidstva Adamovi se mi líbily nejvíce. Plus i za výborný poznámkový aparát.
Doporučuji, už jen pro obohacení mluvy :-)

06.04.2022 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Pohodová hudebně laděná kniha, v níž opět exceluje Smrť a Albert. Krásně vylíčen vznik hudby s kamením na Zeměploše :)
Mágové perlí a palec nahoru za Zlotu a Perma :)
Člověk se lehce začte a v hlavě slyší tóny kytary

20.01.2021 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Zajímavý "detektivně-romantický" román s humornými i psychologickými prvky, ale také zjištěním, co všechno může přinést láska. Čtivě napsáno, zajímavě poskládaná chronologie děje. Jen ten konec mi přišel trochu nedotažený.

12.11.2020 4 z 5

Pandořina hvězda – Bariéra Pandořina hvězda – Bariéra Peter F. Hamilton

Námět velmi zajímavý (systém kolonizace, omlazování), ale styl psaní mi nesedl. Těžko jsem se prokousával dějem, chyběla mi tam energie, některé popisy byly moc dlouhé, těžkopádné. Problematika Bariéry jakoby stále byla v pozadí. Část, kde se vyšetřuje vražda mi přišla se samotným dějem nesouvisející a jen představující jednu z významnějších postav. Postavy se rychle objevovaly a zase mizely. Plusem je vytvořené Společenství lidí, jejich soužití s mimozemšťany.

04.08.2020 2 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Nevím moc,co říct (napsat). Asi, že jsem čekal něco víc temného, hororového. Vykoupení jsem nečetl (resp. jen závěr, bohužel jsem dříve viděl film). Z ostatních povídek se mi hodně líbila Nadaný žák. Tady King dobře ukázal, jaké zlo se muže skrývat v každém z nás a jak málo stačí,aby se dostalo na povrch. Do povídky Tělo jsem se nedokázal začíst, Dýchací metoda mě moc nezaujala.

21.07.2020 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Na Kinga neobvykle útlé, ale o to svižněji ubíhá děj. Má to svou tíživou atmosféru a člověk minutu po minutě napínavě sleduje, co se právě děje ve městě. Smutné zjištění, že k probuzení jejich schopností a takové tragédii Carrie dohnalo nepřátelské prostředí doma a ve škole. Děti dokáží být kruté :-(
P.S. Trochu mě překvapil velký počet mrtvých v samotném městě oproti školnímu plesu. Ale to je drobnost.

18.05.2020 3 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Velmi zajímavá kniha, čekal jsem od ní méně, než jsem dostal. Velice neotřelý námět, dobře zpracovaný. Rychle ubíhající děj plný zajímavých postav, zvratů. Sice jsem myslel,že hlavní postavou bude Mayo, ale nevadí :-)
Líbilo se mi vykreslení společnosti v plástvi, její fungování. Mohlo to být i trochu podrobnější, zabrousit víc do historie vzniku takového společenství
Občas mi přišlo, že logická návaznost děje trochu skřípe, ale nic tragického :-)

13.03.2020 3 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Kniha na volné odpoledne, pro oddech. Velmi čtivě napsáno, se zajímavými dějovými zvraty, zasazena do zajímavého prostředí (osobně mi připomínalo vikingskou dobu). Klasický děj, kdy odstrkovaný a ponižovaný dosáhne nakonec svého cíle, ale nic není, jak vypadá :-)
Doufám, že v pokračování se dozvíme více o minulosti elfů, rozbití Jedné bohyně.

20.12.2019 3 z 5

1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů 1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů Eric H. Cline

Velmi zajímavá, čtivě napsaná, kniha shrnující poznatky o období konce doby bronzové ve východním Středomoří. Přehledně sesumírovaný vývoj jednotlivých států (Chetité, Egypt, Egeida,...) i možných příčin kolapsu na přelomu 12. a 11. st. př. Kr. Nejsou tam nové objevné teorie, ale jako celek působí kniha výborně.

01.11.2019 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Jako nadšenec Nadace jsem nemohl nezkusit i toto. Námět dobrý (bylo fajn dozvědět se nové věci o původu robotů, kolonizaci vesmíru), prostředí také (velkoměsta na xenofobní Zemi), ale samotné zpracování podstatně slabší. Nemělo to spád, větší vnitřní napětí, bylo to uspávací.
Co se autorovi povedlo, je trefa do možné temné budoucnosti Země.

22.10.2019 2 z 5