AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Výborně zpracované téma smutné tragédie z konce války. Silný příběh, smutné osudy obyčejných lidi. Ukazuje, že nebyly jen Lidice, Ležáky, ale že i jiné obce trpěly za války. Autorka zvolila skvěle kombinaci vyprávění a informací z úředních pramenů a doplnila příběh fotografiemi.
Velmi smutno mi bylo z toho, jak dopadli hlavní vinici :-((

02.07.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Neuvěřitelně silný příběh založený na skutečných reáliích. Výborně kombinuje metodu vyprávění a zápisů z úředních spisů. Autorka postupně odkrývá jednotlivá tajemství rodiny, jejich obavy až do konce.
Vypravěčsky je to napsáno skvěle, těžko se odtrhnout, výborně zachyceny pocity postav.

19.10.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silné vyprávění vystavěné na skutečném příběhu. Je to ve zkratce o vnitřní síle mladé dívky, jejíž život je sice neustále podrobován zkouškám, je v něm spousta bolesti, bídy, smutku, ale stále se snaží vidět svět a život pozitivně a vytěžit z něj co nejvíc.
Můžeme vidět, čím si lidé procházeli v pohnutých poválečných a popřevratových letech. Annino manželství je vskutku velmi specifické, pragmatické a patrně jen velmi těžko by fungovalo i v normálních podmínkách.
Napsáno velmi čtivě, postavy mají svůj charakter, nejsou černobílé.

19.10.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha s velice silným příběhem a osudy (často tragickými) lidí spjatých s Bílou vodou za minulého režimu, která vychází i z historických pramenů. Na jedné straně je až neskutečné číst o tom, co byli jedni schopni jiným dělat, jak malou cenu mohl mít lidský život, na druhé straně je obdivuhodná síla řádových sester prát se s osudem.
První polovina knihy mi přišla lepší a konec vyznívá přece jen optimističtěji.

16.04.2024 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Klasika, která donutí zamyslet se nad příběhem starého rybáře, který vede nemilosrdný boj o svou kořist.
Nádherně vylíčena tvrdá realita těžké fyzické práce, divokého moře.
Žádné strhující tempo, nečekané zvraty.
Místo toho vylíčena krása lidského přátelství, smyslu života.

13.04.2021 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Zajímavé, pragmatické a dodnes pravdivé dílko, které i po tolika staletích vystihuje velmi přesně povahu lidí, moci, praktiky a typy vládnutí a ovládání lidí, druhy vojsk atd. Autor popisuje přirozené podmínky pro to, jak dosáhnout vlády a udržet si ji, dokresluje svá tvrzení mnoha příklady z historie.
V té době to chtělo odvahu napsat, co panovníci dělají špatně a radit jim.
Knihu jsem znal, k přečtení mě přivedly zmínky o ní v knize Ve stínu mafie od Kariky.

09.01.2024 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Čekal jsem něco hororového, mystického, takže námět mírným zklamáním. Celkově mě příběh příliš nepohltil, jak se píše níže, je to příběh o přežití a o tom, co s člověkem může udělat jeho hlava.
Třetí hvězdu dávám za naturalistický popis prožitků lapeného člověka, atmosféru a samotný závěr knihy.

13.06.2022 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Syrová, místy brutální kniha o tom, jak hnusná může být lidská povaha, jak se člověk může změnit. Skvělý vypravěčský styl, čtenář držen neustále v napětí a očekávání. Popisy v Birkenau neuvěřitelně živé a srdce beroucí.
Zajímavé bylo, jací k sobě dokázali lidé být i v svobodné, "demokratické" Americe, jak malou cenu tam mohl mít život.
Konec jsem čekal trochu jiný s přihlédnutím na dosavadní průběh knihy, přišel mi uspěchaný.
Je to fikce, ale podobné postavy, osudy byly ve válce běžné.

13.07.2021 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Výborný thriller/horor. Mrazivá atmosféra dýchá z každé stránky. Při čtení jsem měl místy až nepříjemný pocit v břiše, podobně jako u knih J. Ketchuma. Nejsou tu hluchá místa, čtete a čtete, kniha postupně graduje, nabírá na "strašidelnosti", objevují se další a další ukázky moci Černého krále.
Pátou hvězdičku dávám za konec. Především za to, že ho autor dokázal udělat krátký, ale přitom velmi působivý.

19.08.2020 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Kniha plná rozporů, kniha o utrpení i o lidskosti , o "radosti" nad smrtí jiného i o pomoci bližnímu a přátelství, o vítězství ducha nad tělem i o smrtelnosti lidského těla.
King skvěle přibližuje jednotlivé postavy, které se vyvíjí, v příběhu je mnoho zajímavých osudů chodců, přestože se "jen" jde, nejsou v ní nudná, stereotypní místa. Jde o netradiční a kratší kingovku, ale o to víc mě zaujala.
Závěr je zvláštní, čekáme vyvrcholení, odhalení příčin Pochodu, výběr ceny, ale dostaneme jen Pochod.

17.01.2024 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Kniha s velice silným příběhem, co v člověku zanechá stopu, nutí ho k zamyšlení nad tím, co je skutečné, co je naším cílem na světě. Bylo mi to doporučeno jako sci-fi, ale je to spíše román o dvou lidech s neobvyklým osudem, co jsou k sobě nepřekonatelně přitahováni.
Příběh ubíhá stále stejným tempem, trochu mi ale chyběla gradace, zrychlení děje. Styl napsání knihy se vyloženě hodí ke čtení při šálku dobrého japonského čaje :-)
Postavy jsou psychologicky zajímavé, mě osobně fascinovaly pasáže, kdy si Tengo vařil "jednoduché" jídlo, které se skládalo snad ze čtyř chodů. Holt jiná kultura stravování, než chleba se šunkou :-)

26.05.2023 4 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Jiný typ knih, které běžně čtu. Ale zaujala svým originálním světem, postavami. Bylo to jiné sci-fi, netradičně pojatí cizokrajní össeané se svým "zajímavým" náboženstvím a hmyzím bohem, rituály.
Ze začátku mi vadila cizokrajná slova, co se občas ani nedala přečíst :), ale zvykl jsem si. Škoda jen, že je celý příběh plánován na větší množství knih. Bude trvat, než se doberu konce.
Lucas Hildebrandt mi přišel i přes svůj cynismus jako sympaťak. Hodně toho v mládí vytrpěl a řekl bych, že jeho otec věděl, proč ho tak nutil do učení všeho kolem Össe. Ostatní postavy mi přišly malinko nevýrazné, předpokládám, že další výraznou bude Aš-šád.
Re Akkütlix!

21.03.2022 3 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Simmons umí udělat tu správnou atmosféru stejně jako King. vyžívá se v popisech a pomalém stupňování napětí, děje. Díky tomu je však kniha také o něco delší, než by mohla být. Až kolem strany 300 začíná děj nabírat spád.
Velmi se mi líbil doslov knihy, kde Simmons velmi přesně popsal příčiny o tolik chudšího světa dnešních dětí.

18.09.2023 4 z 5

Vzácný druh Vzácný druh Erik Hofstatter

Hutná kniha, kde si ani na chvíli neodpočinete od překvapivého děje :-)
Rozsahem krátké, ale velmi výživné, s výborným napínavým námětem a koncem.
Více takových hororů!
P.S. Člověk by si i řekl, že by sám mohl napsat něco takového, ale ono to asi nebude zase tak snadné :-)

12.05.2022 3 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Úžasná kniha, která obsahuje nepřeberné množství zajímavých informací, perliček o královstvích, rodech, městech,... Dokresluje románový svět, informuje o historii světa od samého počátku. Ideální by bylo udělat ke každé kapitole samostatnou knihu. Chci víc informací o různých zemích, národech, jménech valyriských mečů, dracích, atd. :-)
Škoda, že u rodokmenů nejsou životopisná data. Nádherné ilustrace, mapky. Je to prostě překrásná kniha, má své chybky (např. v překladu), ale která ne :-)
Povinná pro obdivovatele díla G.R.R. Martina.

01.09.2021 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Výborná detektivka. Tentokrát bez nadpřirozena, duchařiny, ale o to víc ze skutečného světa. Je děsivé, jaké lidi můžeme denně potkávat a přitom netušíme, jaké pocity, osobnosti, charaktery se za nimi skrývají.
Na základě několika narážek v knize jsem čekal drsnější závěr, ale jsem nakonec rád, že to tak "dobře dopadlo".
Časem zkusím i další případ detektiva Hodgese

09.03.2021 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Krásná kniha, která mě znovu vrátila do mladších let :) Úžasná Bábi. Kdo ví, jak by vypadala historie knih Zeměplochy, kdyby se usídlila v Ankh-Morporku :-)
Nevtíravý humor, úžasná slova a překlad pana Kantůrka.

11.02.2021

Písek Písek Hugh Howey

Postkatastrofický svět, kde lidé přežívají s málem a svým důvtipem. Zaujal mě už název knihy a během čtení jsem výběru nelitoval. Krásná ukázka lidského lpění na životě, vynalézavosti, ale na druhé straně také bezcitnosti, lhostejnosti. V knize mohlo být více informací o původu, příčinách stavu země. Více rozvinout konec, informovat o společnosti na východě. Výborný byl nápad a popis práce s pískem pomocí potápěčského obleku. Myslím, že by si kniha zasloužila pokračování.

09.09.2020 4 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Příjemná oddychovka na léto. Koniáš je i přes svůj vzhled a chování sympaťák, ale jeho štěstí je až příliš veliké. Neustále se setkává s nejlepším šermířem, bojovníkem, jakého kdy potkal, s obrovskými presilami, a stejně je vždy na vítězné straně.
Povídky jsou jinak čtivé, s různými zápletkami.
Chybí mi ale v knize mapa

15.07.2023 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft dokazuje, že je mistrem tajemné, děsuplné atmosféry, kterou umí skvěle navodit. I bez dialogů se mu daří vytvořit skvělé originální povídky plné zajímavých postav, příšer. Hlavní hrdinové jsou vesměs sympatičtí, plni odhodlání bojovat se zlem. Někdy jsou povídky obtížnější ke čtení, chybí o trošičku víc akce.

25.07.2022 3 z 5