Annie42 Annie42 komentáře u knih

Interview s Allenem Ginsbergem pro Gay Sunshine Interview s Allenem Ginsbergem pro Gay Sunshine Allen Young

Je to už teraz vlastne také historické čítanie, veľa vecí ma prekvapilo, nadchlo i pobúrilo, zarazilo a donútilo premýšľať. Rozhovor sa nedá zhodnotiť ako celok, je tak hutný a plný rôznych obrazov a informácií, že je dobré sa k nemu vrátiť viackrát. Rozhodne je ale Ginsberg veľmi zaujímavou persónou a nie je na zahodenie si jeho myšlienky dnes čítať, pýtať sa, čo je inak, a čo ešte zostáva stále tak, ako to on zažíval 70 rokov dozadu.

04.03.2018 4 z 5

Mladá nevesta Mladá nevesta Alessandro Baricco

Okúzľujúca kniha o dospievaní jedného mladého dievčaťa. O sexuálnom i duchovnom prebudení, o pochopení svojej úlohy, rodinnej histórii a dedičstve strachu, o nutnosti opakovania. Mladá nevesta pripomína občas každého z nás - keď zistíme, že skutočnosť sa nezhoduje s očakávaním, a naše túžby nemôžu byť okamžite naplnené. Obraciame sa prosebne i s naliehavou pyšnosťou na druhých, aby nám naše šťastie privolali. Dobiedzame, zúfame, plačeme, hľadáme príčinu vonku a odmietame sa obrátiť k sebe, nájsť odvahu rozhodnúť o svojom živote sami. Mladej neveste sa nakoniec z tohto začarovaného kruhu podarí vystúpiť, všetko sa odvinie prirodzene, aj keď nepochybne zvláštne.

V dejovej linke maľuje Baricco obraz svojráznej Rodiny, kde všetko prebieha podľa presných pravidiel a s podivnou pomalosťou, ktorá ale nie je ťažkopádna. O všetkých postavách sa postupne dozvedáme pikantné životné súvislosti, ktoré sú predostreté väčšinou v explicitných sexuálnych scénach. Trojuholník tajomstva, sexu a pravdy je výrazným motívom knihy.

Aj formálne vie kniha prekvapiť, autor pri rozprávaní plynule prechádza z tretej osoby do prvej, tlmočí dej ústami postáv, ústami nezaujatého abstraktného rozprávača, ale aj svojimi vlastnými. Prechod medzi všetkými týmito módmi vo viacerých pasážach vysvetľuje, rovnako ako osvetľuje svoje motivácie k napísaniu knihy a čriepky z osobného života.

Aj keď je knižka zahalená magickým a podivným plášťom, ktorý privádza našu pozornosť k užívaniu si jedinečného Bariccovho poetického jazyka, jadrom knihy sú veľmi jasné a priame zdelenia. Každý, kto je ochotný načúvať a nazerať aj za občas veľmi bizarné obrazy, dokáže pre seba objaviť veľa cenných odpovedí. Rozhodne odporúčam.

"V opakovaní pohybov zastavujeme svet: je to ako držať za ruku dieťa, aby sa nestratilo."

01.03.2018 5 z 5