Ann.e Ann.e komentáře u knih

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Moc na poezii nejsem, je pro mě těžké vůbec pochopit, co tím chtěl básník říci. Ale tohle bylo přesně to, co jsem potřebovala. Básně jsou vlastně prosté, ale mají v sobě tolik vřelosti a nostalgie. Budu se k Mamince rozhodně vracet. A sáhnu určitě i po dalších Seifertových dílech.

03.07.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Určitě jedna z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četla.
Příběh je krásně napsaný, smrt jako vypravěčka je velmi originální a samotná Liesel je kouzelná. Líbilo se mi, jak se Liesel pročítala knížkami a jak měla velmi krásná přátelství.
Obrovské plus za to, jak bylo vše popisováno - metafory, přirovnání...

11.08.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Jednoduše ÚŽASNÁ kniha!

08.10.2023 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

(SPOILER) To bylo tak... nečekané. Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale a zajímavý děj mě nakonec vtáhl, a já se nemohla odtrhnout. Moc se mi líbily postavy, každá měla své chyby i klady, bylo zajímavé sledovat např. Wernera a jeho vývoj a postoj vůči nacismu. Přesto mě ale překvapilo, že tři čtvrtiny knížky směřovaly k jednomu momentu, kdy se Werner a Marie-Laure setkají - a pak nic. Ano, bylo to realistické - na to jako čtenářka nejsem tolik zvyklá, takže jsem se díky tomu dál posunula.
Vynechala bych části z roku 1974 a 2014, nějak mi neseděl vývoj Marie-Laure... a to, že o Wernerovi mluvila jako o: "tom německém klukovi Wernerovi Pfennigovi" mě naprosto šokovalo, když jí zachránil život... její čistota a láska k druhým lidem jako by zmizela. :(

Ale kniha byla opravdu moc krásná, bylo tam mnoho nádherných myšlenek a zajímavý historický kontext. Pulitzerova cena jí právem náleží. :)

05.09.2023 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Mnoho příhod mě bavilo (např. když Péťa opravil chyby v dopise pana Svobody), jazykově vlastně dokonalé (protože autor ví, co dělá) a obrovská poklona panu Poláčkovi, že něco takového dokázal napsat za války, když v podstatě čekal na transport.
Druhá část ve snech mi připadala jako fajn osvěžení, ale po pár desítkách stran už jsem si přála návrat do reality. :)

05.02.2023 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Dechberoucí a krásné, jedna z knížek, kterou bych každému doporučila.

15.08.2022 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Knihu jsem četla v době, kdy toho na mě bylo docela dost, a proto pro mě byla balzámem na duši. Krásný příběh o přátelství, lásce a naději. Okamžitě jsem sáhla po dalším dílu, protože si mě všechny postavy získaly, a já se tak začala těšit, jak to s nimi bude dál!

21.08.2023 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Příběh je to prostě nádherný. Překvapilo mě, kolik se toho za dvě stě stránek může stát, jak barvitě může být vystižena krajina i postavy samotné. Nejvíce mě dojala Edmundova proměna a ocenila jsem i krásné vztahy (především ten Aslanův k Lucince a Zuzaně).

09.07.2023 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Petr a Lucie je dílem, které má místo v klasice místo jisté. Jazyk a myšlenky autora - úžasné. Bohužel mi ale vadila postava Lucie, její přístup. To, že Petrovi otevřela oči, není špatně, spíš mi např. vadilo, že jí a její mamince připadalo normální vyrábět zbraně, kterými zabíjení vlastně podporují (anebo ukončují, toť otázka). Nicméně to, že jí ani nenapadlo se nad tím zamyslet...
Příběh ale ve mně mnoho zanechal a samotná láska Petra a Lucie je nádherná :)

05.02.2023 3 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Kniha se mi moc líbila svým obalem a zajímavou anotací, a tak jsem si ji s nadšením půjčila v knihovně. Vyprávěno je to hezky, ani chvilku jsem se nenudila, mnoho myšlenek mě donutilo podívat se na určitou problematiku i jiným úhlem pohledu a zvážit více názorů (i když to nutně neznamená, že bych ten svůj změnila).

Na druhou stranu mi to připadalo takové jednostranné a generalizující - např. všichni v církvi jsou špatní, muži jsou hrozní a nedá se s nimi vydržet apd. Hlavní hrdinka si mě získala svou statečností, ale zároveň se chovala, jako kdyby měla monopol na pravdu a nepřipouštěla jiný názor. Ve světě, kde žijeme, je názorů tolik, že se musíme naučit diskutovat.

08.10.2023 2 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Čtenářsky velice přívětivé, příběh je moc zajímavý, akorát ten konec byl takový... zvláštní.

14.09.2023 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Bylo to velice čtivé, rozuzlení nečekané, akorát slečna Marplová nevystupovala v knize tolik, jak jsem čekala.

05.09.2023 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Geniální dílo popisující vzestup amorální člověka - jenže na vině toho všeho není jenom Georges Duroy, ale i jeho milenky a tak nějak i francouzská společnost, protože nikdo není schopen odhalit, co je Duroy zač.
Obrovské plus za skvělé vykreslení tehdejší francouzské společnosti.

21.07.2023 5 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Moc krásný příběh, hořkosladký, sladkobolný.
Je úžasné, jak autor dokáže vytvořit prostředí a postavy pomocí složitých souvětí a metafor.

12.08.2022 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Kundera patří mezi mé oblíbené spisovatele. Ale spíš jsou mi blízké jeho eseje než romány. Příběh sám byl poměrně zajímavý, postavy propracované, moc se mi líbily filosofické pasáže a části o historickém kontextu, ve kterém se kniha odehrává. Ale moc nechápu, proč Kundera demonstroval myšlenky o lehkosti / těžkosti bytí právě takto a proč tam muselo být tolik erotiky...

02.09.2023 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

(SPOILER) Mám z této knihy rozporuplné pocity - co bych vyzdvihla: krásná obálka, originální záložka, podstata příběhu Matka a dcera mě naprosto dostala. Je nádherné, že se Kei rozhodla dát své dceři život, a přivést tak do světa výjimečnou dívenku. To je podle mě důležité poselství.
Ale zbytek mě bohužel zklamal. Postavy jednaly šablonovitě, popisy kavárny a pravidel se opakovaly nebo zpomalovaly rozjetý příběh.
Nápad na knihu je to geniální, a proto bych ji doporučila i ostatním. Sice to není můj šálek kávy, ale věřím a vidím podle komentářů, že má kniha co předat.

20.07.2023

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

Co bylo cílem autorky? Napsat knihu pro young adult generaci čtenářů jako letní osvěžení s jemným a pohodovým tématem? Jestli ano, moc nerozumím příběhu, který nám předložila. Tolik bolavých témat (rozvod, rakovina, drogy, nepřijetí atd.), toxické vztahy a toxické chování...
Jestli ne, potom to chápu a asi bych měla změnit hodnocení. Každopádně postavy mi moc sympatické nebyly, nejvíce mě mrzelo, jak se Belly zachovala ke Camovi. Vždyť i autorce snad muselo být jasné, že Cam je pro Belly lepší, protože z ní dělá lepšího člověka!

14.09.2023 2 z 5

Je (středověk) doba temna? Je (středověk) doba temna? Ivan Foletti

Na rovinu přiznávám, že nejsem žádnou odbornicí na středověk či umění. Na druhou stranu jsem mnoho předsudků nebo chybných přestav o středověku měla, a tak mi publikace ukázala nový, barvitější pohled na toto dlouhé období. Užívala jsem si každou stránku, bylo krásné vidět, co lidé dokázali vybudovat a vytvořit...

29.08.2023 5 z 5

Anna z Avonlea Anna z Avonlea Lucy Maud Montgomery

(SPOILER) V mnoha ohledech příjemné pokračování Anny ze Zeleného domu. Přece jenom tam ale bylo několik věcí, kterým jsem nerozuměla. Proč má Anna s Marillou radši Davyho? Jak může být Davy tak cynický? Proč Anna "pohrdá" lidmi, kteří nemají takovou fantazii (doporučila bych jí přečíst si Rozum a cit)? Z jakého důvodu si troufá posuzovat Freda Wrighta, když je to budoucí muž její nejlepší kamarádky, která má skvělý úsudek? Na druhou stranu tam byly krásné a barvité popisy přírody a hezké postřehy. Kniha mě bavila, Anna jako učitelka byla úžasná a jsem ráda, že se začíná rozvíjet i její vztah s Gilbertem.

23.08.2023 3 z 5

Rouška Veroničina Rouška Veroničina Jan Zahradníček

Tolik moudrosti je v básních Jana Zahradníčka. Jeho tvorbu (Roušku Veroničinu, Znamení moci a Z pozůstalosti - tohle vše knížka obsahuje) krásně rozebírá Pavel Želivan, který mi pomohl si uvědomit některé nuance této nádherné A hluboké poezie.

22.08.2023 5 z 5