anmaride anmaride komentáře u knih

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Začala jsem číst Zeměmoří vlastně jen proto, že jsem s tímto žánrem literatury neměla moc zkušeností. A hle, jsem již u druhého dílu, stejně perfektního jako první. Navazují na sebe opravdu jen volně, ale... Baví mě to. Možná proto, že mám s fantasy málo zkušeností a nebo možná proto, že ten únik do jiných světů je prostě dokonalý. Autorka dokázala popsat vše tak, že jsem to viděla úplně živě. Hned běžím pro třetí díl.

06.05.2018 5 z 5

Všichni ptáci na nebi Všichni ptáci na nebi Charlie Jane Anders

Všechny ty žánry v knize mám ráda. Samostatně. Miluju dystopie, ráda si přečtu sci-fi, nebo uteču do světa fantasy knížek. Ale vše dohromady? Ze začátku ano, bylo to sice křehké, ale fungovalo to. Od druhé půlky už se to začalo trochu rozpadat, napadlo mě knihu i odložit, ale to si zase příběh nezasloužil. Dočetla jsem, ovšem můžu dát jen 3 hvězdičky. A obrovský plus za odvahu spojit všechny žánry dohromady a taky za tu parádní obálku. :)

22.03.2018 3 z 5

KunLun KunLun Liisa Cay Pasila

Doporučuji číst pomalu, vychutnávat všechny myšlenky, které nám chce knížka sdělit. Přemýšlet nad nimi, učit se z nich, meditovat. Jinak ano, líbí se mi a doporučuji!

27.07.2017 4 z 5

Případ ambiciózního démona Případ ambiciózního démona Martina Eretová

Nová autorka přišla s docela originálním příběhem, kterej jsem zhltla během několika málo dnů a pravidelně s tím doma otravovala a vyprávěla, co se v knize zrovna děje.
Zmizela mladá reportérka Zina a detektiv David ji tak úplně náhodou najde. A nenajde ji v současnosti, ale v 50. letech minulého století. A nejsou to naše 50. léta. Jsou v Mýtoversu, v jiný dimenzi, je to vlastně spíš taková představa 50. let - Praha je celou dobu zamračená, po polích se procházej “tajný americký agenti a nasazují mandelinky na úrodu… tenhle druh humoru a ironie mi dost seděl.
Akční scény mi seděly míň, ale dalo se to zkousnout a část u Slovanů, kam naši hrdinové přes trhliny v Mýtoversu skočili, mě bavila (vzhledem ke konceptu kolektivní představy o dané době) asi nejvíc.
Těším se na další díly!

15.05.2024 5 z 5

Ocelová křídla motýla Ocelová křídla motýla Petra Kubašková

Miluju autorčiny čarodějky, tohle je samozřejmě úplně něco jiného, ale ten čtivej styl si příběh samozřejmě zanechává. Poslouchala jsem jako audioknížku a myslím, že to mě drželo v pozornosti více, než kdybych vzala do ruky knihu.
Příběh byl až takovej snovej, ale jak se říká "neurazil, nenadchl". Pár silnějších momentů, ale za chvilku nebudu vědět, o čem kniha byla.

15.05.2024 3 z 5

Soumrak Soumrak Jessie Cave

Tohle bylo tak citlivý, niterný, tak skutečný. Byla jsem (s) Ruth, která se snažila vypořádat s obrovskou ztrátou, všechny ty myšlenky, vzpomínky a činy křičely touhou tu bolest zastavit. Styl psaní autorky je mi blízkej, je to takovej ten tok myšlenek, zároveň v tom drží linku příběhu a vzpomínek.
Začátek byl takovej těžší, krkolomnej a chvilku mi trvalo, než jsem se naladila. Ale pak dobrý!
A přečtěte tu knihu celou, včetně poděkování.

15.05.2024 5 z 5

Ty moje skvostné zvířátko Ty moje skvostné zvířátko Marieke Lucas Rijneveld

Strašně moc jsem bojovala s tím, zda dočíst či ne. Jsem za půlkou, ale nakonec jsem se rozhodla odložit. Ta kniha je skvělá, výborně napsaná. Autor má talent, jeho hutný texty se dostávaj pod kůži. Tentokrát mi ale forma monologu a myšlenkových pochodů nesedla. Myšlenky trýznivé, bolestivé a nechutné mě ve čtení brzdily, četla jsem to k uzoufání pomalu. Variace na Lolitu tu byla několikrát, Nabokov je jen jeden a asi mě nikdy žádný jiný podobný příběh tolik nebavil jako od něj. Ale Rijneveld je za mě tedy opravdu talentovaný a do jeho ostatní tvorby minimálně nakouknu.

15.05.2024

Jít krást koně Jít krást koně Per Petterson

Měla jsem na seznamu dlouho, dokonce jsem asi před 5 lety zkoušela číst a nešlo to. Teď na to ale uzrál čas a já si ten příběh neskutečně užila. Je to náročnější text, pozvolný, hodně emotivní. Prolíná se, přelévá pozvolna tam a zpět. Velmi zajímavá záležitost!

19.02.2024 5 z 5

Žít navěky Žít navěky Dara Horn

Náhodný výběr v knihovně a musím říct, že mě to fakt moc bavilo. Od první stránky mě příběh pohltil a já se těšila na každou chvilku, kterou s Rachel prožiju. Prolínání minulosti a současnosti bylo psáno lehce, nerušilo a i když se skákalo sem a tam, vůbec to nevadilo. Zajímavý téma, zajímavé úvahy. Super!

01.02.2022 5 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Zaujala mě obálka. Tak moc, že jsem si knihu bez většího prozkoumání ihned nesla domů. Zklamání přišlo ve chvíli, kdy jsem zjistila, že je to horor. Já jsem hroznej posera, horory čtu minimálně, takže jsem to začala číst s tím, že se mi to určitě nebude líbit. Prvních asi 60 stran jsem se nemohla vůbec začíst, odložila jsem, ale nakonec mi to nedalo... A byla to jízda! Dočetla jsem to za večer, nešlo se odtrhnout, bylo to tak zvláštně tajemný, atmosférický, děsivý, mrazivý... Co je pravda? Co sen? A za co může psychika? Líbilo se mi to!

26.01.2022 4 z 5

Zahrada kouzel Zahrada kouzel Sarah Addison Allen

Tato kniha pro mě byl takový pokus. Běžně romány pro ženy tohoto typu nečtu. Avšak v mé slabé chvilce, kdy jsem potřebovala opravdu oddych, jsem tomu dala šanci a vyzkoušela se začíst. Překvapilo mě vysoké hodnocení. Děj je předvídatelný, konec jasný od prvních stránek. V podstatě mi před očima běžel ten typicky sladký německý romantický film. Ženy typu “ne, ne, ano, ne, ano” - nerozhodné, hysterické. Ale to asi ke knihám tohoto žánru patří. Prvky fantasy, bylinky a kouzelná jabloň zvedly mé hodnocení na dvě hvězdy.

10.02.2019 2 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Neměla jsem žádná velká očekávání. Hodně jsem z toho cítila, že je příběh psaný pro mladší čtenáře než jsem já, ale snažila jsem se nad to povznést a knihu si užívat. Námět byl opravdu originalní, četlo se to skvěle. A stejně jako se od první stránky lepšil příběh, tak se lepšil i autorův sloh, což mě hodně překvapilo a potěšilo. Konec jsem doslova zhltla. Za mě dobrý. Fakt dobrý.

12.06.2018 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Příběh, který pohltí, který musíte číst ve dne v noci, dokud nespolknete to očekávané poslední písmenko. Ale i tak vám v hlavě bliká varovná kontrolka, že je to celé až moc přehnané a nereálné. Ne to čtení, ten příběh. :)
Ale nechci odrazovat, za přečtení jsem ráda a na odpočinek do podzimního sychravého počasí je to ideál, protože ta atmosféra je v knize opravdu supr.

11.11.2017 4 z 5

O snovačce a přemyslovi O snovačce a přemyslovi Vilma Kadlečková

Proplétání historie v moderní době, snování - anagramy, pražské a brněnské uličky... to vše dohromady dává skvělý příběh, na který je ale potřeba si udělat čas a soustředit se na všechny skutečné, mytické, historické i současné události. Osobně mi dělalo velký problém se z počátku do příběhu začíst, uchopit jej. Mnoho věcí není vysvětleno hned, chvilku trvalo, než jsem se zorientovala. Ale po hlasitém "cvak" mohu říct, že je to kniha velmi výjimečná.

22.10.2017 4 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Jestli se všechny ty příběhy staly, tak je to síla. U čtení smích střídal strach, smutek, beznaděj. Pražský jazyk tomu dodá správný říz, takže se vezete od začátku do konce, čtení přerušíte jen kvůli dalšímu loku piva.
Za mě jo, bavilo hodně.

20.07.2017 5 z 5