Angie.D Angie.D komentáře u knih

Prudká rozkoš Prudká rozkoš Linnea May

(SPOILER) Eh no. Do knihy som sa púšťala s tým, že som chcela nenáročnú romantickú oddychovku, ktorú rýchlo prečítam. Toto kniha splnila. Ale...

Hlavná hrdinka bola pre mňa úplne nezaujímavá postava, vôbec nebola bližšie predstavená. Nič sa o nej čitateľ nedozvie okrem toho, že bez dôvodu kradne, má temné chúťky byť zväzovaná a bitá a jej expriateľ jej na to povedal, že je chorá - Táto veta bola v knihe zopakovaná minimálne 5x a to PRESNE rovnakými slovami. Čo pri krátkej 200 stranovej knihe fakt bije do očí.
Hlavný hrdina je vlastne kriminálnik, ktorý mlátil ľudí už od detstva tak, že im spôsoboval škodu na zdraví, ale to sa tu akosi javí v poriadku, keďže po tom čo to oznámi Liane tá sa ním nechá pretiahnuť. Okay... -_-

Dej bol neoriginálny, predvíteľný, nedotiahnutý, nelogický. Celé to na mňa pôsobilo ako amatérska erotická fanfiction.
Slovenský preklad tomu tiež zrovna nepridal - "chichotajúci" sa muž (hlavne taký ako on) je niečo čo si naozaj neviem predstaviť...

03.02.2022 odpad!

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Druhá časť je o úroveň lepšia ako prvá, všetko graduje, je tu oveľa viac akcie, záhad, temnoty, poprepletaných vzťahov. Hltala som každú stranu a nevedela sa odtrhnúť, kým som knihu v rekordnom čase neprečítala a hneď kupovala tretiu :)
Táto séria je prudko návyková!

Osobne ma troška zamrzelo, ktorého z chlapov si Celeana v tejto knihe vybrala, nakoľko mne je celý čas oveľa viac sympatickejší ten druhý. Tým pádom som ich romániku a láske až tak veľmi nevedela fandiť a veľmi si ich vzťah ani do budúcna neviem predstaviť, ale uvidíme s čím nás ešte autorka prekvapí.
Zato kamarátsky vzťah s Nehemiou je skvelý od prvej časti, tie dve sa proste našli.

V tejto knihe sa viac dozvedáme aj o svete, v ktorom hrdinovia žijú, o kráľovi, o minulosti a neskutočne ma to baví! Vidno, že Sarah to má premyslené do detailov a to milujem.
Opäť sa tu síce pre mňa nekonali žiadne prekvapivé odhalenia a zvraty, ale neprekáža mi to, užívam si to!

P.S. oproti ACOTAR je toto úplne vanilla čo sa týka vzťahov a posteľových scén, ale mám pocit, že to vyvažuje väčšou krvilačnosťou :D

18.01.2024 5 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

2.5*
Knižka je oddychovka, keď máte chuť na niečo nenáročné, miestami pritiahnuté za vlasy, ale zároveň príjemné a romantické.

Hlavné postavy sa správali zvláštne. Začalo to veľmi zaujímavo, jednorázovkou v aute, kde sa Sera zdala veľmi sebavedomá a odvážna a Ben sexy, charizmatický "bad boy".
Avšak, žiaľ už po pár kapitolách sa ich správanie totálne zmenilo, Sera si vôbec neverí, stále si myslí, že si nič nezaslúži. A Ben bol opísaný až príliš dokonalo. Zároveň ma ale striasalo z toho, ako stále Seru všade prenasledoval a jeho insta love bola totálne neuveriteľná. Čakala som, že sa z toho vykľuje aspoň niečo také, že ju pozná odniekiaľ. Bolo by to oveľa uveriteľnejšie ako to, že jej vyznáva lásku len tak odrazu od prvého momentu. To mi žiaľ značne ubralo dojem z knihy.

Taktiež mi prekážalo, že v knihe bolo veľmi málo opisov. Fakt, väčšinu postáv netuším ako vyzerali, ani len hlavná hrdinka nebola poriadne opísaná. Dej sa odohrával na rôznych lokáciách ako dva byty, práca, bar a podobne, ale nič z toho nebolo nijako opísané. Nepotrpím si na veľké opisy, ale tuto to bolo ich absenciou dohnané do extrému.
Je to obrovská škoda, nakoľko sa v príbehu spomenie (dosť náhodne), že sa to odohráva v Johannesburgu. Nevyužitý potenciál, nakoľko romcom kníh odohrávajúcich sa v Južnej Afrike zas toľko nie je.

Čo sa mi ale páčilo boli zaujímavé témy, ktoré sa v knihe vyskytovali - alkoholizmus, závislosť na hrách, aký to má dopad na život rodiny a na deti, rozpadnuté manželstvo v skorom veku, zodpovednosť za mladšieho súrodenca...
A ešte boli super spestrením gay pár "Serini tátovia" :)
Za to zaokrúhľujem nahor.

29.10.2023 3 z 5

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

3.5*

Keď sa rozprávková svadba zmení na nočnú moru.

Musím povedať, že námet ma zaujal hneď a našťastie ma kniha úplne nesklamala.
Ak máte radi krimi príbehy, či už knižné alebo filmové, na štýl uzavretej spoločnosti, vraždy a hľadania páchateľa v úzkom kruhu ľudí, toto vás bude baviť. Je to síce viac zamotané pretože až takmer do záveru netušíme nielen kto je vrah, ale ani kto je obeť.
Spočiatku môže byť mätúce striedanie kapitol z pohľadu veľa postáv, teda aspoň ja som si na to dlhšie zvykala a zorientovávala sa. Akonáhle som si vedela pospájať kto je kto, začala som vymýšlať svoje teórie :) Rozuzlenie sa mi páčilo, veľa vecí postupne začalo dávať zmysel a prišla som na ne priebežne. Malo to grády, správnu dávku tajomna, desivosti, creepy pocitov, ale niečo špeci sa žiaľ nekonalo.
Nikto mi nebol sympatický a po pravde mi bolo jedno kto umrel, všetci boli mimo. Zároveň mi aj chýbalo, že sa nevie kto je obeť, tak som si nemohla užívať hádanie počas celej knihy kto je vrah.

28.04.2023 3 z 5

Španielsky ľúbostný podvod Španielsky ľúbostný podvod Elena Armas

No... takto dlho ako túto som dávno nejakú knihu nečítala. Nebola zlá. Samo o sebe je príbeh fajn, nájdete tam fake dating + hate-to-love (aj keď ten hate je tiež fake) + španielské výrazy, ktoré tomu dodávali správny šmrnc :)

Ale prvá tretina knihy bola vyslovene utrpenie, postavy sa správali divne, nedávali logiku, neverila som im ich dohodu a dej ma nebavil. Dialógy boli tiež zvláštne, akoby vytrhnuté z kontextu. Zlepšilo sa to, keď konečne začali predstierať a odišli do Španielska, to ma bavilo a bolo to miestami aj vtipné. Autorke sa tam konečne podarilo uveriteľne opísať iskrenie medzi postavami. Hot scény boli napísané fajn a neboli tam nasilu počas celej knihy, ale iba k záveru, čo hodnotím pozitívne.

Hlavná hrdinka je ale tak užvanená (a často zabrzdená), že som sem tam už len očkom preletela celé strany (nepreháňam!) jej vnútorného monológu, ktorý sa dokola opakoval. Naozaj opakoval, tými istými slovami. Knižka bola na jej škodu príliš dlhá. Oveľa lepšie by sa čítala, keby bola osekaná o nepodstatné a nudné detaily, čiže polovicu knihy :D

Zhrnutie - totally not worth the hype.
Asi som do toho išla po všetkých tých nadšených recenziách s príliš veľkými očakávaniami, ktoré sa žiaľ nenaplnili. Nerozumiem tomu hype-u okolo tejto knihy, existuje nekonečne veľa lepších romantických kníh.

25.02.2023 2 z 5

Zmiznutie sestier Hollowových Zmiznutie sestier Hollowových Krystal Sutherland

Eh.. ja ani neviem ako na túto knihu reagovať :D Veľmi ma bavila a určite ju odporúčam prečítať ak máte chuť na niečo divné a tajomné.

I keď ma však bavila, nepohltila ma. I keď tam bola ťažká téma, nedokázalo to vo mne vyvolať väčšie emócie. I keď tam bolo tajomno, nebola som až tak napätá.
ALE zároveň ma fascinoval originálny a temný príbeh, s ktorým autorka prišla. Páčilo sa mi záverečné rozuzlenie. Knižka tiež nádherne popisuje puto medzi sestrami a lásku rodičov k deťom.
Príbeh má zaujímavý mix záhady, mystérioznosti, fantasy, rozprávky/legiend a zároveň realistickosi, drsnosti a lásky. Je to taká tá "divnokniha".

Tajomstvo zmiznutia sestier sa čitateľ dozvedá naozaj až na konci, takže to núti čítať ďalej. Nemyslím si, že by bol príbeh hororový alebo by sa nedal čítať v noci, ako som v niektorých recenziách čítala. Ale to je veľmi individuálne :) Skôr mi miestami prišiel nechutný a chaotický, ale i to malo svoje čaro a dotváralo to atmosféru. Väčšinu času som nad knihou krčila nos, keďže snáď na každej stránke bol popis smradu hniloby, rozkladu, krvi, mäsa, plesne a čo ja viem čoho ešte.

I keď vzhľadom na Epilóg očakávam pokračovanie, úplne v pohode sa dá vystačiť iba s touto jednou časťou.

Celkovo hodnotím pozitívne, sadlo mi to. Len som asi očakávala trocha viac. Hodnotím 3.5*

24.02.2023 3 z 5

Najlepšie lži Najlepšie lži Sarah Lyu

"Suffering isn't romantic. It's just painful.”

Táto knižka nepatrí medzi najznámejšie, aspoň ja ju veľmi medzi recenziami nevídam. Ale podľa anotácie som vedela, že tento príbeh ma bude baviť a nemýlila som sa. Pútavý, správne psychotický, manipulatívny.

Príbeh začína na konci - osudnou nocou, kedy Elise stlačí spúšť a zastrelí priateľa svojej najlepšej kamarátky Remy. Od tohto momentu sa vraciame späť do minulosti a zisťujeme čo všetko k tejto noci viedlo. Bola to náhoda? Bola to nehoda? Bolo to schválne? Akú rolu v tom kto zohráva?

Nemôžem povedať, že by bol samotný príbeh veľmi prekvapivý, veľa vecí som očakávala, ale i tak ma neprestávali postavy baviť a sem tam udivovať svojim správaním.
Kniha má v sebe viacero traumatických tém od nešťastných vzťahov v rodine, pocity samoty, stratu blízkej osoby, až po skvelo popísané toxické priateľstvo.

Zopár vecí mi troška vadilo, knižke by neuškodilo pár strán navyše s viac rozpísanými niektorými časťami, sem tam sa opakovali frázy a podobne, preto sa prikláňam ku 3.5*, ale inak knihu celkovo hodnotím pozitívne :)
Keby som ju čítala ako mladšia, bola by som z nej nadšená.

"Boli to nádherné lži - tie najlepšie lži. Teraz som však pripravená na pravdu."

20.02.2023 4 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Po tom sklamaní akým bola štvrtá časť som sa obávala pustiť do ďalšej. Bála som sa, že to pôjde ďalej dolu vodou a aj kvôli tomu, že už tu nebude to tajomno okolo Lady Whistledown.
Ale knižka ma pozitívne prekvapila, bola oveľa lepšia ako predošlá, z hlavných postáv mi ani jedna nevadila, ich správanie bolo realistické, uveriteľné, s veľa ľudskými chybami a i napriek tomu (alebo práve vďaka tomu?) ma ich príbeh bavil a fandila som im :)
Knižná Eloise mi je oveľa viac sympatická ako tá seriálová.
Na začiatku každej kapitoly nás namiesto stĺpčeka lady W. čaká úryvok z listu Eloise pre niekoho z jej blízkych, čo mi príde ako dobrá náhrada.

05.08.2022 4 z 5

Jeden z nás je na řadě Jeden z nás je na řadě Karen M. McManus

Pokračovanie One of us is lying je dobré, ale nie až tak ako prvá časť :) Tak na 3.5* skôr
Prvú polovicu knihy sa toho moc nedialo, skôr sa to zameriavalo na zoznamovanie sa s novými postavami a pripomenutie si starých, na preskúmanie vzťahov medzi nimi a pod. Od polovice knihy sa konečne viac začala riešiť samotná záhada Truth or Dare hry.
Nápad je zaujímavý, avšak:
- postavy mi neboli tak sympatické, ako tie v prvej knihe
- nebol tu ani jeden pár, ktorý by ma zaujímal a fandila by som mu
- zápletku, a teda to, kto je za tým, som odhalila už dosť dávno pred tým, než to odhalili postavy a dosť ma to štvalo, lebo tá osoba bola tak očividná, že mi prišlo až neuveriteľné, že by boli tak slepí a nedoplo im to už v polovici knihy.

Samozrejme boli tam aj veci a objasnenia, ktoré som nečakala a úplný záver priniesol prekvapenie. Príbeh je ako celok zaujímavý a knižka sa čítala dobre aj v angličtine.

Na úteku Na úteku Michala Ries

Do knižky som išla s malými očakávaniami, lebo (ja viem, hanba mi) som mala v sebe zakorenené predsudky voči slovenským autorkám. Každopádne... vôbec neľutujem, že som tejto knižke dala šancu, lebo sa z toho vykľul perfektne vymyslený príbeh, uveriteľný, s postavami, ktoré boli reálne a neliezli mi na nervy, napísaný brutálne "čtivým" štýlom a s perfektným humorom! :) A hlavne, dialógy neboli silené. Wau, táto autorka fakt vie písať!
Oceňujem motorkárske prostredie, nič také som zatiaľ nečítala, fascinovalo ma to a absolútne som tomu všetkému verila, ani raz som nemala pochybnosti o tom, že by autorka nevedela o čom píše. I keď sa príbeh odohrával na Slovensku, nebol podľa mňa "príliš slovenský", ale ani sa nesnažil tváriť "zahranične" (chápete čo myslím, že? :D). Užívala som si, že poznám miesta, ktoré sa v knihe spomínali a vedela som si to tak lepšie predstaviť.

Hlavná hrdinka Júlia nie je úplne moja šálka kávy, ale nevadilo mi o nej čítať. Na svoj vek bola celkom vyzretá názormi aj správaním. Iba na záver ma nahnevala dvoma vecami.
Veľmi som si obľúbila aj postavu Betky, taký typ človeka mať v živote je šťastie (i keď miestami bola až otravná). Bolo mi jej veľmi ľúto, čo sa deje za jej chrbtom, avšak nemyslím si ani, že je správne sa vydať za muža, ktorý ju nikdy nemiloval a ona to vie.

Páčilo sa mi, ako je tu popísané vysporiadavanie sa so smútkom a stratou blízkej osoby a taktiež, že tu nie je glorifikovaná nevera a prahnutie po zadanom mužovi, ale čítali sme Júliine výčitky svedomia a zúfalstvo, čo robiť. Že s tým fakt bojovala i napriek tomu, že je v podstate ešte teenagerka a v jej veku by sa polovica báb riadila pudmi už dávno :)
Adam mi ako chlap prišiel ok, i keď som z neho neodpadávala, nie je to môj typ. Ale s Juliou mali fakt brutálnu chémiu! Knižka mala síce máličko pikantných scén, napriek tomu to v celej knihe iskrilo :)
V knihe sú aj skvelé vedľajšie postavy, ako napríklad Júliina babka alebo Lukáš - obaja extrémne vtipné a osviežujúce charaktery.

Knihu odporúčam všetkými desiatimi - kto má rád romantiku, drámu, realistické vzťahy, krutosť ale i krásu života, určite si príde na svoje :)

03.02.2022 5 z 5

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Púšťala som sa do toho s malo dušou a očakávaním, že preplačem celú knihu, keďže anotácia knihy sa ma osobne dotýka.
Avšak, našťastie, dej knihy sa uberal úplne iným smerom, ako som čakala. Každopádne, i keď to bola ťažká téma, čítalo sa to ľahko, príbeh bol zaujímavý. Nie vždy som s hlavnou hrdinkou a jej rozhodnutiami súhlasila, ale dokázala som pochopiť jej pocity.
Autorka zvládla skvelo opísať/chovaním ukázať, tie pocity viny, smútku, beznádeje, snahy ignorovať realitu, hnevu..., ktoré pociťovala Cody po strate Meg.
Romantická dejová linka mi tam spočiatku prišla trochu navyše, ale nakoniec mi to nevadilo a ich vzťah mi prišiel uveriteľný.
Knižka stojí za prečítanie, odporúčam.
Ak však hľadáte oddychové čítanie, toto nie je tá správna voľba.

03.02.2022 4 z 5

Ži, kým sa dá Ži, kým sa dá Camille Pagán

Kniha je písaná štýlom, s akým som sa doteraz nestretla a spočiatku som bola z toho nesvoja. Ide vlastne o knihu, ktorú píše otec svojej dcére. O jeho živote kým ešte nebola na svete, o tom ako spoznal jej matku a jej manžela, o jeho pádoch aj radostiach, o tom keď do ich rodiny vstúpili tragédie, no najmä píše o láske vo všetkých formách.

Úprimne, príbeh bol na mňa troška depresívny. Niežeby sa tam dialo stále niečo smutné. Ale bolo to až príliš realistické alebo ako to nazvať. Sama som z toho upadala do depky, že starnem :) Asi som si nevybrala správne obdobie na čítanie tejto knihy, na začiatok roka som túžila po troška sladšom príbehu.
Každopádne to bol ale dobrý príbeh, zaujímavo napísaný a s peknými myšlienkami.
Neurazí, ale ani nenadchne.

Trón zo skla Trón zo skla Sarah J. Maas

Po rokoch odkladania tejto série som sa do nej konečne pustila a teraz neviem na čo som preboha celé roky čakala! Keby som ju čítala už pred tými xy rokmi, viem, že by sa stala mojou srdcovou záležitosťou.

Sarah proste vie písať, vie perfektne vystavať svety a poprepletané vzťahy svojich postáv.
Celeana mi je sympatická, baví ma žiť s ňou jej príbeh a baví ma aj jej nerozhodnosť medzi dvoma mužmi v jej okolí :D Povedzme si narovinu, bežné správanie peknej baby v jej veku.

Tréningy, záhadné vraždy, turnaj, intrigy. Všetko je to super a hltala som to. I keď miestami ma zamrzelo, že turnaj autorka značne urýchlovala a preskakovala aj dni, osobne by mi vôbec nevadilo čítať viac o jednotlivých eliminačných kolách a úlohách, s ktorými sa musela popasovať.
Dej je podľa mňa dosť predvítateľný, čakala som brutálne prekvapenia podľa recenzií, ale žiadne sa nekonalo. ALE zároveň mi to vôbec nevadí, lebo napriek tomu sa to číta skvelo a chytilo ma to tak, ako už dávno nejaká kniha nie.

Táto prvá časť mi príde len taká rozbehová, úvod do sveta a myslenia postáv a viem, že neskôr nás čaká oveľa viac akcie a napätia.

Hodnotím 4.5/5*

18.01.2024 5 z 5

Vražedná čepeľ Vražedná čepeľ Sarah J. Maas

Moje prvé stretnutie so Celeanou a s odstupom času musím povedať, že to bol najlepší nápad začať touto knihou noviel a až potom sa pustiť do hlavnej série.

Následne som tým pádom vedela o čom hovoria v rôznych narážkach v ďalších knihách, či už čo sa týka Celeaniných zážitkov alebo postáv, s ktorými sa v jednotlivých poviedkach stretla.
Taktiež sa mi páčilo zažiť Celeanu takú, aká bola predtým než ju zradili a zotročili, aký život mala, aká bola obávaná vrahyňa a vedela som tak lepšie pochopiť jej zmenu a aj správanie v ďalších knihách a všetko do seba krásne zapadalo.

Nie všetky poviedky ma bavili rovnako, niektoré boli slabšie, niektoré lepšie, preto hodnotím 4.
Za mňa najlepšia Vrahyňa v púšti :)

18.01.2024 4 z 5

Hrôza v Harrow Lake Hrôza v Harrow Lake Kat Ellis

Ide o YA príbeh o záhadnej minulosti hrdinky, ktorej otec je slávny režisér hororových filmov. Lola sa ocitne v rodnom meste svojej mamy, ktorá tam pred rokmi zmizla a dejú sa tam zvláštne veci. Knižka sa tvári, že má byť hororom, čo ma zaujalo. Ale za mňa sa k hororu ani nepribližovala, išlo skôr o psychadelický thriller pre teenagerov.
Asi som ale od toho čakala menej, takže ma to vlastne príjemne prekvapilo, že ma to celkom bavilo :)
Hlavná hrdinka je dosť otravná, správaním aj štýlom komunikácie s inými ľuďmi. Ale možno je to len tým, že som na knihu už pristará :D
Polovicu knihy som po pravde netušila čo sa tam deje a čo z toho vylezie. Udržiavalo to moju zvedavosť, nútilo ma čítať ďalej, ale nejako veľmi v napätí som nebola. Ku koncu knihy už čitateľ dokáže odhadnúť akým smerom to ide a ako to skončí, čo ja hodnotím pozitívne. Pozitívum je aj to, že kniha je útla a nie je tam tak zbytočná "omáčka" a dej odsýpa. Viacero vecí však ostalo nevysvetlených a to ma trocha irituje.

Hodnotím ako fajn priemer, určite by som si to užila viac, keby som cca vo veku 15-18 rokov. Tejto vekovej kategórii to môžem určite doporučiť (ale asi nie citlivejším povahám).

11.05.2023 3 z 5

Vlna vzdoru Vlna vzdoru Natalie C. Parker

Druhá časť ma bavila ešte o niečo viac ako prvá!
Takisto je plná napätia, akcie, bojov, takže sa čitateľ nenudí ani na jednej strane. Caledonia má stále extrémne veľa šťastia a všetko jej zázrakom vychádza, ale who cares, je to fantasy kniha, nehráme sa tu na realistickosť :)

Dej pokračuje tesne tam, kde skončila prvá časť. Už sa neplavíme len v čisto ženskej posádke, ale spoznávame tu kopec nových postáv, ktoré ma bavili a myslím, že do príbehu vniesli čo bolo treba. Caledonia mi v tejto časti príde emočne vyspelejšia, a celkovo dospelejšia ako v prvej, otvorenejšia novým vzťahom a dôvere neznámym ľuďom. Tento pokrok sa mi veľmi páčil. V tejto časti som dostala aj to, čo mi chýbalo v jednotke a to bližšie vysvetlenie prečo je Aric pri moci, ako vládne a čo sa približne stalo so starým svetom.

Stále je kniha viac dobrodružná, akčná a nezameriava sa na romantickú dejovú linku. Mne to tak vyhovuje, baví ma, že je to len také podprahové a i napriek tomu im fandím a teším sa kam to povedie v záverečnej časti.

Som šťastná, že som na túto "pirátsku" sériu natrafila a myslím, že je škoda, že nie je viac známa. Určite odporúčam každému kto má rád silné ženské hrdinky, akciu, napätie, dobrodružstvo, pevné priateľstvá a lode :)

23.02.2023 5 z 5

Ohnivý príboj Ohnivý príboj Natalie C. Parker

Vôbec som netušila do čoho pri tejto knihe idem, ale dostala som niečo viac a niečo lepšie ako som očakávala.
Príbeh Caledonie je smutný, drsný, krutý, ale zároveň plný nádeje a odvahy a nezlomného priateľstva.
Milujem pirátske príbehy, ale nie toto nie je jeden z tých typických. Tieto "pirátky" bojujú proti zlu, bojujú za svoju pomstu a za lepší svet. Na príbehu som si užívala najviac preniesť sa na chvíľu do života na lodi, ktorý bol popísaný perfektne, a to že celý príbeh je postavený na sile žien.
Kniha podľa mňa pohltí a núti čítať stále ďalej. Neustále sa niečo dialo, nonstop nejaké napätie, nejaká akcia, nejaký boj. Niekomu to môže prísť príliš, mne to takto vyhovovalo. Ani chvíľku som sa nenudila.
Caledonia je síce na môj vkus až prílišná drňáčka, ale po tom čím si prešla, sa tomu veľmi nečudujem. Ona aj ďalšie členky posádky mi prirástli k srdcu, každá bola iná a niečím výnimočná a navzájom sa krásne dopĺňali.

Túto knihu by som žánrovo zaradila medzi dobrodružné príbehy. Je to síce YA a hlavné hrdinky sú vekovo okolo 17 rokov, ale neprekážalo mi to, práveže som vôbec nemala pocit, že by to bolo príliš detské. Myslím, že je to kľudne pre rôzne vekové kategórie. Akurát, ak očakávate od fantasy a dobrodružného príbehu, že v ňom musí byť zakomponovaná láska, tak si ušetrite sklamanie a siahnite po niečom inom :) Toto nie je zaláskovaný príbeh, nie sú tu sexuálne scény, dokonca aj bozkov je tu úplné minimum. A bolo to pre mňa príjemné osvieženie.

Prijala by som však trochu viac rozpísaný svet, v ktorom sa príbeh odohráva. Ako sa napríklad Aric dostal k takej moci, prečo im nikto z "vonkajšieho sveta" neprišiel za tie roky na pomoc, čo sa stalo "starému svetu" a podobne. Verím, že sa odpovede na tieto otázky dozviem v ďalších častiach.
A naozaj by sa v knihe zišla mapa ich sveta! :D

19.02.2023 4 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Milá (nielen) vianočná oddychovka.
Bolo pre mňa ťažšie sa do toho začítať a pochopiť súvislosti, stále sa mi motali postavy (asi aj tým, že som nechápala menám v českom preklade a prišli mi ťažké na zapamätanie) a podobne, ale to je tým, že som nikdy nevidela ani nečítala Vianočnú koledu.

Myslím, že ľudia, ktorí poznajú Vianočnú koledu si tento príbeh užijú oveľa viac a bude sa im aj ľahšie čítať.

Začiatok bol na mňa príliš strohý a rýchly a rozmýšľala som či mi nechýbajú strany v knihe. Ale asi to tak malo byť no :D Následne sa to rozbehlo a keď sa mi konečne podarilo dostať do deja, tak ma to začalo veľmi baviť :)
Postava Holly je super, nie je ani vyslovene dobrá ani zlá, nie je naivná, nie je prehnane rebelantská a podobné neduhy, ktorými trpia hlavné hrdinky v 90% knihách. Jej životný/posmrtný príbeh ma bavil.

V príbehu je správna dávka vianočnosti, kamarátstva, rodiny, morálky, poučenia a hlavne aj romantiky :)

Síce som celý čas tušila ako to dopadne a teda som na konci nebola veľmi prekvapená, napriek tomu ma viacero iných vecí prekvapilo a s koncom som bola veľmi spokojná.

27.12.2022 4 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Aach! Toto bol ten pravý príbeh pre mňa, ulahodilo to môjmu srdcu. Troška smutný, srdcervúci, ale zároveň romantický, veselý, vášnivý. Zo série Bridgerton sa táto časť vyšplahala na prvé miesto, o ktoré sa delí s Vikomtom (i keď každý príbeh je úplne iný).

Francesca ako postava v predošlých knihách nebola výrazná ani prítomná, takže som nevedela čo od nej očakávať. Sklamaná som vôbec nebola, naopak, jej charakter mi veľmi sadol, asi aj najviac zo všetkých hlavných ženských postáv doteraz. Je troška iná, vážnejšia oproti zvyšku jej bláznivých súrodencov, ale ponecháva si ich povestný humor, doberanie a sarkazmus. Zároveň je plná vášne a na danú dobu celkom nemravná :D
Z predošlých kníh som vedela, že je vdova, a som rada, že v tejto knihe sme dostali aj kúsok príbehu jej prvého manželstva.

Hlavná postava Michael, ach... "Veselý nemravník" ako ho volali, ktorý ale vnútri skrýva romantickú dušu a túži po láske. Veľa krát bol v knihe prirovaný ku Colinovi, ale teda Michael má ďalekooo lepší charakter. (i keď Colin bol v tejto časti fajn a bavil ma)
Chémia medzi hlavnými postavami z knihy priam sršala už od samého začiatku a čítať ich pikantné scény ma dosť bavilo.
Vytkla by som iba troška uponáhľaný koniec, resp. veľmi rýchlu zmenu v Michealových presvedčeniach. Rada by som mala viac rozpísané nahliadnutie do myšlienok Michaela aj Francescy po tom čo odišli z Londýna.

I keď od začiatku tušíte ako to skončí, keďže to je predvítateľný typ literatúry, ale to vôbec nevadí, lebo si užívate ten príbeh, ich cestu.
Záverečný list od Janet pre Michela mi dokonca aj vohnal slzu do oka.
Ak ste mali radi Kate a Sophie, poteší vás, že sa tu na chvíľočku mihnú.

Hlavné, čo by som tejto knihe vytkla je žiaľ značné množstvo preklepov a chýb (SK verzia).
Inak odporúčam :)

05.08.2022 5 z 5

Rok v Oxforde Rok v Oxforde Julia Whelan

Nebolo to niečo z čoho by som padala na zadok a nevedela sa od toho odtrhnúť, ale bolo to príjemné čítanie.
Príbeh je pekno-smutný, čo sa dá čakať už z anotácie. Taktiež sa dalo očakávať, ako sa bude vyvíjať dej, no nevadilo mi to.
+ Sympatickí hlavní hrdinovia
+ opisy prostredia Oxfordu. Nútilo ma si googliť tie pekné miesta a živo si to predstavovať
+ úryvky básní. K poézii nemám nejaký zvláštny vzťah, ale toto ma donútilo si googliť básnikov a hľadať si z akej básne to je. Na úryvok básne na začiatku každej kapitoly som sa najviac tešila.

- niektoré konverzácie, resp. reakcie, odpovede postáv, mi nedávali zmysel. Niektoré dialógy boli fakt zvláštne. Upodozrievam z toho ale preklad ;)
- 3 Eleanorini naj kamoši. Všetci boli veľmi zvláštni, nemôžem si pomôcť...