Angie.D Angie.D komentáře u knih

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Od tejto novely som dostala presne to, čo som aj očakávala. Dozvedela som sa ako pokračovali životy tesne po vojne, a ja som rada, že som sa mohla ešte raz na chvíľku vrátiť do Velarisu a k príbehu Feyre a Rhysa. Potešilo ma, že tam bolo aj pár kapitol z pohľadu iných postáv, ktoré načrtávali možné príbehy do budúcna.
Kniha sa viac zameriava na emócie a vnútorné vysporiadavanie sa postáv, ako na akciu. Chápem, že niektorým sa táto kniha mohla zdať nudná a že sa tam nič nedialo, ale je to doplnková novela, nie samostatná kniha a treba to tak brať :)
Za mňa to bolo veľmi príjemné čítanie a užila som si oslavy zimného slnovratu spolu s nimi.

08.02.2022 5 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Do knižky som sa pustila z dôvodu, že vyšiel seriál a rada mám najskôr prečítaný podklad a potom až pozerám. Nečakala som, že to bude až tak dobré :) Čítalo sa to ľahko, strany utekali jedna za druhou, napätie sa stupňovalo a od druhej polovice som už knižku nemohla odložiť kým som ju neprečítala.
Kapitoly sa striedali z pohľadu každého z "Bayview four" a tak si čitateľ môže postupne utvárať názor na ich charaktery a tipovať kto čo urobil. Páčila sa mi aj romantická dejová linka, ktorá nebola nasilu a nepotlačila do úzadia hlavný dej o vražde a vyšetrovaní. Pričom tí dvaja mali teda riadnu chémiu :)
Jediný "problém", ktorý som s knihou mala bol, že postavy mali zvláštne mená. Tým, že som knihu čítala v angličtine sa mi niekoľko krát počas čítania stalo, že som si predstavovala muža a niekedy až po pár kapitolách som zistila, že je to vlastne žena, len má akoby mužské meno :D

03.02.2022 5 z 5

Cesta dvou Cesta dvou Tom Jurka

Krásny príbeh dvoch ľudí, ktorí išli do sveta hľadať samých seba a nakoniec našli seba navzájom :)
Knižka je plná cestovateľských zážitkov, reálnych skúseností (aj tých nepríjemných) a zároveň opisuje vzťah od jeho úplných začiatkov, cez pochybnosti, nezhody a osobnostný vývoj, tak ako to v živote býva, žiadne prikrášlenia ako je všetko dokonalé :) To som fakt veľmi ocenila.

Tým, že Patris a Toma dlhšie sledujem na Instagrame, tak som si vedela živo predstaviť nielen ich ako postavy, ale aj miesta, ktoré sa v knihe opisovali. Napomáhali tomu aj nádherné ilustrácie v knihe. Obaja sú neskutočne odvážne a inšpiratívne osoby (sem tam blázni :D ), ktorí idú pri cestovaní za hranice komfortu. Viac krát som si pri čítaní hovorila, že uf to by som teda ja nedala. Už sa teším na pokračovanie s dobrodružstvami z Afriky :)

"Strach je největší zloděj zážitků. Neboj se vykročit do neznáma, protože nikdy nevíš, co nebo kdo na tebe čeká."

Jediné čo mi "vadilo" bolo, že som niekedy mala problém s metaforami a prirovnaniami v češtine, čo teda ja čítam česky bežne, ale tu som akosi musela viac zapájať mozgové závity a čítať niektoré vety aj viac krát aby som pochopila :D

03.02.2022 5 z 5

Začať znova Začať znova Mona Kasten

Mám rada knižky z vysokoškolského prostredia, tým pádom som očakávala, že sa mi táto bude páčiť. Kniha naozaj nesklamala.
Postavy mi boli sympatické, dobre to medzi nimi iskrilo. I keď hlavný hrdina Kaden bol svojim správaním prípad pre psychológa a sem tam mi išiel svojimi zmenami nálad riadne na nervy. Patrilo to však k príbehu, všetko malo svoj dôvod. Obe postavy si niesli v sebe traumy z minulosti, ktorými sa autorka v knihe zaoberala.
Knižka je romantika spojená s ťažšími témami, avšak stále je to príjemná oddychovka :) Je zábavná, netočí si len o dvoch hlavných postavách, stále sa v nej niečo deje.
Super boli aj vedľajšie postavy, veľmi som si ich obľúbila a teším sa na ďalšie časti, ktoré budú práve o nich .

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Prvá polovica knihy 3 hviezdy, druhá polovica 4. Zaokrúhlila som hore kvôli tej peknej myšlienke, ktorá sa tiahla celou knihou, že všetko zlé sa nakoniec na dobré obráti, len treba vydržať a nevzdávať sa :)
Knižka sa číta dobre, príbeh je pekný a donúti čitateľa byť vďačný za to, čo v živote má. Akurát hlavná hrdinka bola pre mňa úplne mimo môj "vkus" a nedokázala som jej správaniu rozumieť. Ale ťažko súdiť jej povahu v situácii, v ktorej som ja nikdy nebola..

24 dní do Vianoc 24 dní do Vianoc Michala Ries

Toto bolo D O K O N A L É :) Toto si chcete prečítať! Nielen pre fanúšikov romantiky, ale myslím, že aj pre tých, ktorí bežne romantike až tak neholdujú, ale chcú si dopriať svieži, vtipný príbeh o láske a o živote celkovo.

Mala som od knižky veľké očakávania, keďže autorkin štýl písania mi sedí a už v sérii Na love som zistila, že píše super a má skvelý zmysel pre humor. Zároveň sa očakávania zvyšovali pribúdajúcimi nadšenými recenziami. Nemala som teda pochýb, že kniha bude super, ale poviem vám, ešte predčila moje očakávania!

Nejdem písať o deji, keďže ten je v anotácii.
Je to krásne vianočný príbeh, filmovo romantický, správne pojašený a zároveň dotýkajúci sa vážnych tém a s perfektnou dávkou skvelého humoru. Miestami som mala slzy v očiach od dojatia a miestami som reálne plakala od smiechu (kapitola 19 halooo! :D :D ).
Hlavné postavy sú dobre opísané, postupne sa o nich dozvedáme viac a tak si k nim ako čitateľ vieme vybudovať vzťah. Chcela by som mať aspoň kúsok Nininej odvahy a bezprostrednosti
Ako by Nina povedala, Dominik je nechutne dokonalý :D A tak som si ho zamilovala rovnako ako ona.
Páčilo sa mi, že v každej kapitole sme mali aj kúsok z pohľadu Dominika.

Knižku radím medzi skvosty v mojej knižnici a určite si ju rada prečítam niekoľko krát, keď sa budem chcieť vianočne naladiť, prípadne si zlepšiť náladu.
Páčil sa mi nápad, ktorý som zahliadla na internete, čítať to pred Vianocami ako adventný kalendár, každý deň jednu kapitolu. Možno to niektorý rok tak vyskúšam :)

02.01.2023 5 z 5

Z krvi a popola Z krvi a popola Jennifer L. Armentrout

Knihu hodnotím na 3,5* (ale zaokrúhľujem dole lebo som znechutená z SK prekladu a pokazilo mi to dojem)

Príbeh ma bavil, dokonca aj prvá polovica, ktorú viacerí kritizujú, kde moc akcie nebolo. Autorka zaujímavo vystavala svet a bytosti, ktoré v ňom žijú. Postavy boli super, i keď Poppy bola miestami (často :D) hlúpa a naivná, (a nadržaná :D ). No vzhľadom na jej minulosť, a to ako a kde vyrastala, mi to prišlo realistické. Páčilo sa mi, že i tak bola badass hrdinka a bojovala sama za seba a svoje šťastie a slobodu.
Nechýbala chémia medzi hl. postavami, i zopár horúcich scén. Ale nejakému hlbšiemu vzťahu medzi postavami som žiaľ uveriť nevedela. Celý čas mi to skôr prišlo o túžbe a vášni, hlavne na konci sa to dosť ukzázalo. Ale možno v ďalšej časti sa to vyvinie.

Čo mi však trocha vadilo, je naozj veľká predvídateľnosť deja a "zvraty a šoky" sa na konci pre mňa žiadne nekonali. Všetko bolo výrazne naznčované už od začiatku. Napriek tomu ma príbeh bavil a určite si chcem prečítať pokračovanie a verím, že autorka to ešte rozbalí a naservíruje nám viac prekvapení a akcie.

K SK prekladu sa tu vyjadrovať nejdem, lebo to by som napísala sloh o všetkom čo tam bolo zlé a aká som sklamaná a nahnevaná. Od nepreloženej mapy, preklepov, krkolomných zmysel nedávajúcich viet, gramatických chýb až po naozaj zle preložené vety, ktoré menili význam a bolo tak vďaka tomu v knihe kopec nezmyselných hovadín.

Odporúčam knihu kupovať v CZ preklade alebo originál. :)

11.07.2022 3 z 5

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

Ak hľadáte veľmi napínavý thriller, z ktorého budete mať zimomriavky a nebudete tušiť čo sa z toho vykľuje, toto NIEJE ono :)
Príbeh to bol dobrý, zaujímalo ma ako to celé dopadne, avšak zápletku som tušila už takmer od začiatku, postavy mi nijako zvlášť k srdcu neprirástli, niektoré časti boli opísané veľmi plytko a pár vecí mi prišlo nedotiahnutých, resp. sa spomenuli a potom to už nikto neriešil, čo mi prišlo škoda a nedávalo zmysel.
Bolo to fajn, ale čítala som oveľa lepšie thrillery/rodinné drámy.

Zaujímavé na knihe je, že každá kapitola rozpráva príbeh "z pohľadu" inej postavy, prípadne iná časová linka a pekne sa to postupne prepája. Nebolo to rušivé a myslím, že bežný čitateľ sa ľahko zorientuje o koho kapitolu sa jedná. Tým, že kapitoly boli dosť krátke čítanie ubiehalo naozaj rýchlo.

Kniha je ideálne čítanie pre tých, ktorí skôr hľadajú drámu ako thriller a ktorí nemajú radi veľmi napínavné až strašidelné príbehy, ale zároveň túžia troška po záhade.

13.06.2022 3 z 5

Layla Layla Colleen Hoover

(SPOILER) Asi by som dala 4.5 hviezdičky, ak by sa dalo :) Bolo to super, ale dosť ma štval hlavný hrdina. Primárne to bolo tým, že to bolo písané z jeho pohľadu a tak som mala možnosť čítať všetky jeho myšlienky a pocity, ktoré mi vadili... Zato však je kniha plná pekných a/alebo zaujímavých citátov, ktoré som si musela povyznačovať.

“I think existence is simply luck of the draw. We’re here for a while, and then we’re not.”

Knižka začína ako pekný romantický príbeh, láska medzi Laylou a Leedsom je proste osudová :)

"Like I’d never really opened my eyes until she came along. I was blind but now I see."

Následne však kniha prejde cez romantiku k tragédii, dráme, thrilleru, proste celá škála žánrov. Niekomu to môže vadiť, ak čakal iba romantiku, prípadne nemusí byť fanúšikom paranormálnych javov, avšak mne to presne takto vyhovovalo a fascinovalo ma to :) Netušila som do čoho idem a tak to bolo pre mňa o to väčšie prekvapenie. To mi inak dosť vadí na slovenskej obálke, že v podstate ničí čitateľom ten moment prekvapenia, keď nastúpi do deja paranormálno, nakoľko z obálky je to dosť zjavné. Rovnako aj tá prvá veta hneď v anotácii... Som fakt rada, že som mala možnosť si to prečítať bez týchto spoilerov ešte v angličtine.

Kniha bola miestami strašidelná, až mi zimomriavky naskakovali (hlavne, keď som to čítala večer pred spaním :D ). Čo si budeme, Colleen vie písať - čítalo sa to fakt rýchlo a stránky som s napätím obracala jednu za druhou. Hlavný hrdina Leeds mi svojim správaním fakt vadil, úplne som bola z neho znechutená a dvíhal sa mi žalúdok, avšak koniec to celé pekne vysvetlil a troškaaaa sa mi podarilo ho stolerovať.
Ale tak kniha nebola o tom, aby sme si obľúbili hlavných hrdinov... Rovnako ako pri autorkinom staršom príbehu Verity.

Príbeh je fakt super, originálny, mrazivý, prekvapivý. Zápletku som si myslela, že som odhalila (čo mi nevadilo).
Ale záver ma nakoniec prekvapil a zistila som, že až tak som to teda neodhalila! Autorka vie ako zamotať čitateľom mozgy :)

07.02.2022 5 z 5

Americká královna Americká královna Sierra Simone

Upozornenie, knižka je doosť horúca :P

Nie som až tak fanúšik erotickej literatúry, keďže čo som zatiaľ čítala, všetko mi prišlo na jedno kopyto a bez logiky.
Americká královna je ale našťastie iná. Všetci traja hlavní hrdinovia sú sympatickí, majú slabé aj silné stránky a všetky dávajú zmysel. Síce sú tam niektoré situácie troška pritiahnuté za vlasy, ale je to fikcia, takže mi to až tak nevadí a vynahradil to dobrý štýl písania, zaujímavý dej, chémia medzi postavami a neotrepané sexuálne scény. Autorka pri sex scénach rozoberala aj emočný aspekt a fyzickú bolesť. Prišlo mi to takto oveľa uveriteľnejšie, ako keď hrdinky sú zo všetkého len vzrušené a nič ich nebolí...

Viac ma bavila vzťahová dejová linka medzi hlavnými postavami, ako tá politická/dramatická, ale tak to asi aj malo byť :)
Záver bol predvídateľný, teda aspoň ja som to očakávala asi od polovice knihy, ale dojem mi to nepokazilo. Chystám sa určite aj na ďalšie časti, ktoré som ani pôvodne v pláne nemala :)

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Opäť ako predošlé Bridgertonovky sa to číta ľahko a rýchlo. Išla som do knihy na istotu, keďže pri tejto sérii viem čo očakávať a viem, že ma bude baviť lebo milujem autorkin štýl písania a vtipné dialógy.
Konkrétne táto časť bola pre mňa ideálnou voľbou práve na predvianočné čítanie, nakoľko má príbeh v sebe dosť výrazné prvky Popolušky. Niekomu to nemusí sedieť, mne a môjmu srdiečku to však úplne ulahodilo :)
Jediné, čo by som vytkla, že sa veľké odhalenie konalo až dosť ku koncu knihy a moje nervy a trpezlivosť to znášali ťažšie :D A takisto by som prijala dlhšie rozpísaný záver po vysvetlení si všetkého.
Benedicta som predtým veľmi nevnímala, prišiel mi najmenej zaujímavý, ale opak je pravdou.
V tejto časti som si úplne najviac zamilovala pani matku Bridgertonovú a dosť tu ukázala svoj vtipný charakter aj Hyacinth, takže sa teším na knihu venovanú jej.

Čekanka Čekanka Julia Quinn

No... veľmi som sa na príbeh o Penelope a Colinovi tešila. Asi najviac zo všetkých, ale bohužiaľ, táto časť bola zatiaľ najslabšia.
Nakoľko milujem Bridgerton sériu a autorkin štýl písania mi nesmierne sedí, tak som si čítanie i tak užila. Ono celkovo bol vlastne príbeh dobrý, nebyť Colina... Určite bola táto časť najviac nabitá akciou, alebo ako to nazvať, proste bola najnapínavejšia (ale iba vďaka Lady Whistledown)! :)

Čo bolo super, je jednozačne postava Penelope. Ona ako hlavná hrdinka mi sadla, je vtipná, inteligentná, silná a bolo cítiť ako dospela za tie roky. Jej láska ku Colinovi bola nespochybniteľná (to ale na vybudovanie chémie medzi postavami nestačí).
Ďalej boli super aj postavy Hyacinth, lady Danbury a mladšej sestry Penelope (aj keď tú už v druhej polovici nikto ani nespomenul).
Kto ma však NESKUTOČNE sklamal, je Colin. Zo seriálu a aj predošlých kníh mi bol sympatický, myslela som, že ho mám najradšej a tešila som sa na jeho knihu. Z jeho postavy sa však vykľul ***. V knihe bolo viacero prípadov, kedy sa choval ako schyzofrenik. Nehovoriac o tom, že bol rodený manipulátor, ktorý sa navonok tvári usmiato a pritom vnútri pod povrchom drieme nevyrovnaný, závistlivý, nespokojný človek so sklonmi k agresii. Ešte aj Penelope tam v jednej scéne povedala ako bude mať modriny v tomto manželstve, po tom čo ju tak silno zdrapol za rameno, keď bol naštvaný. Myslím, že si P zaslúži niekoho lepšieho, ale je zaslepená svojím vysneným dokonalým Colinom, ktorého si zidealizovala za tie roky.
Ťažko sa mi verilo vzťahu medzi nimi dvoma, resp. som medzi nimi necítila žiadnu chémiu (oproti párom v predošlých knihách fakt nula bodov).

Teším sa však na ďalšie časti, snáď budú lepšie :)

03.02.2022 3 z 5

Všetko príšerné aj krásne Všetko príšerné aj krásne Bryn Greenwood

Netypický romantický príbeh o dvoch zvláštnych bytostiach a množstve strašných udalostí, ktoré ich postretli.
Knižka sa nečíta ľahko, postavy si nezamilujete, ale napriek tomu sa oplatí si to prečítať, lebo príbeh je silný.

Twisted Games: Hry na ostří nože Twisted Games: Hry na ostří nože Ana Huang

Určite to bolo lepšie ako prvá časť. Postavy boli ooveľa sympatickejši (asi to bude tým, že ani jedna z hlavných postáv nebol toxický násilnický psychopat) a aj dejovo/zápletkami to bolo na vyššej úrovni.

Zápletka s princeznou a bodyguardom je zaujímavá a sexy a kniha sa samo o sebe číta ľahko, je to taká oddychovka. Máme tu aj nejaké tie tajomstvá z minulosti (i keď dosť predvídateľné), ktoré nútia čítať ďalej. Hlavní hrdinovia majú medzi sebou chémiu a je celkom ľahké im fandiť.
Niektoré sexuálne scény ale boli úplný cringe, vôbec sa mi do deja nehodili svojím prevedením a ani k postavám mi nepasovali.
Čo mi ešte vadilo bolo, že cez začiatok ich "vzťahu", ako sa spoznali a ako bol Rhys jej bodyguardom, kniha len preletala, skoky v deji boli na mesiace až roky.
Potešili ma ale scény v Kostarike, keďže to je moja srdcová krajina, to som si užila :)

Suma sumárom, netrpela som pri tom ako pri jednotke, čítalo sa to dobre a rýchlo, aj som pri tom vypla mozog.
Nečakajte nič svetaborné a príjemne si pri tom oddýchnete :)

15.09.2023

Twisted Love: Bezpodmienečná láska Twisted Love: Bezpodmienečná láska Ana Huang

2.5*
Ech, celé to bolo pritiahnuté za vlasy. Začalo to dobre a následne z toho bol tak neuveriteľný príbeh, autorka tam napchala snáď všetky zápletky čo sa dali a prispôsobovala si fungovanie spoločností, FBI a neviem čoho ešte, podľa toho, ako sa jej chcelo. Aj tie zápletky boli len také povrchové. Jediné čomu sa venovala hlbšie bol Avin strach z vody, čo ma zaujímalo.

Alex bol jeden z najnesymaptickejších hlavných hrdinov akých som zažila. Takýto chlap a takéto správanie niekomu príde sexy a v poriadku? Ew, striasalo ma pri väčšine jeho slov a správaní. To nebolo, že by bol nedostupný, že by bol bad boy, že by mal nejaké úchylky. On bol proste psychopat, násilník a stalker. Smutné, že takéto správanie autorka podsúva ako v poriadku a nebodaj aj sexy.

Erotické scény boli nuda a ak ešte raz budem čítať slovné spojenie "vlhké záhyby" tak si grcnem.

ALE, autorka píše pútavo a číta sa to ľahko je to oddychové, sem-tam na zasmiatie a bola som zvedavá ako sa to bude vyvíjať. Takže svojim spôsobom ma to bavilo, aj keď to malo milión chýb :D

18.08.2023 2 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Neočakávala som od knihy nič a dostala som tak veľa! Príbeh siroty Olivie ma zaujal od prvých strán (ťažký život v sirotinci) a pribúdajúcimi stranami (Gallant) sa moje nadšenie len stupňovalo.
Vôbec mi neprekážalo, že Olivia má iba 14 a ani to, že je nemá. Spočiatku ma to zarazilo, keď som si predstavila, že tam nebudú dialógy, ale moje obavy boli úplne zbytočné. Autorka to perfektne vyvážila vnútornými myšlienkami Olivie, dialógmi iných postáv, skvelými opismi prostredia a atmosféry, samotným príbehom.

Kniha má ťažkú, dusnú atmosféru plnú duchov, "živých" tieňov, preludov, tajomstiev. Nenazvala by som to úplne hororovou atmosférou, ale pre mladších čitateľov, ktorí chcú začať s niečím strašidelnejším a napínavým je toto podľa mňa skvelá voľba. Je to však plnohodnotné čítanie aj pre dospelých. Celý príbeh je temne smuto-pekný. Autorka vie nádherne narábať so slovami, niektoré vety a slovné spojenia som si čítala aj viac krát a obdivovala ako to je napísané. V tomto vyzdvihujem aj slovenský preklad.

Knižka nie je dlhá, prečítate ju za chvíľu, keďže je popretkávaná fascinujúcimi ilustráciami, zápiskami z denníka, vsuvkami o Pánovi Domu. Ale myslím, že zanechá v čitateľovi dojem na dlhšie.

Je to krásne napísaný príbeh s tajomným dejom a ja som si ho náramne užila. Tak šup čítať a zistiť prečo Olivia nehovorí, kto sú jej rodičia, čo sa im stalo, prečo vidí duchov, čo sa deje s Gallantom...
Ideálne čítanie na jeseň/upršané dni :)

06.08.2023 5 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Toto čo bolo??
Očakávala som, že kniha sa bude uberať klasickým obohratým dejom "nehoda/amnézia/ten dobrý manžel nie je taký dobrý". Mýlila som sa. Nenechajte sa zmiasť popisom. Autorka vymyslela úplne inú zápletku.

Prvý zvrat, ktorý prišiel v druhej polovici knihy som tušila, takže to ma až tak neprekvapilo. Ale ku koncu boli ďalšie a ďalšie zvraty, ktoré som nečakala.
Táto kniha mi zavarila mozog, nevedela som čo si myslieť, doteraz si nie som istá čo sa vlastne stalo tak, ako bolo opísané. Donútilo ma to sa zamýšľať, analyzovať dej a postavy. Rozmýšľam nad tým ešte aj po prečítaní. Milujem takýto typ kníh! Ktoré ma vycucajú a nechajú s otázkami v hlave a s "prácou" ešte aj po dočítaní.

Veľmi sa mi páčilo ako autorka popísala stav kómy, analyzovanie toho čo človek v kóme počuje, čo sa mu deje, spomínanie si. V knihe sa striedajú kapitoly Pred nehodou, Počas kómy a Minulosť prostredníctvom denníkov z detstva. Postupne sa touto formou odkrývajú tajomstvá a prišlo mi to zaujímavé.

Čo sa mi moc nepozdávalo bola dejová linka s Amberiným ex a že niektoré veci ostali nevypovedané. Ja viem, že si ich asi mám domyslieť, resp. dešifrovať ale nech rozmýšľam jak rozmýšľam, nejak mi to nesedí. Neviem čo si myslieť a mám pocit, že CELÁ KNIHA MA OKLAMALA! :D
Ale aj tak ju odporúčam ak máte radi psycho thrillery a nevadia vám otvorené konce.

04.03.2023 4 z 5

Deviaty spolok Deviaty spolok Leigh Bardugo

Kľudne aj 4.5*

Tak toto je veľmi zaujímavá kniha :) Ani neviem čo som od nej čakala, ale určite nie to, čo som dostala. To myslím v pozitívnom.
Spočiatku je príbeh dosť chaotický a hneď je čitateľ vyslovene šmarený do deja. Miestami som mala problém sa zorientovať a pospájať si súvislosti, ale postupne sa to vykryštalizovalo a dej nabral na obrátkach a nútil ma čítať ďalej a ďalej. Určite to teda netreba vzdávať po úvodných cca 100 stranách.
Napriek tomu som bola miestami zmätená zo všetkých spolkov a ktorý čo robí (popis k spolkom by sa zišiel na začiatku knihy a nie na konci, kde som to našla po dočítaní knihy :D ).

Knižka je určite skôr pre starších čitateľov (nie je to YA), keďže obsahuje veľa temných scén ohľadom násilia a drog a psychickej traumy.
Postava Alex mi nebola povahou srdcu blízka, ale bavila ma, páčilo sa mi ako sa vyvíjal jej charakter a fandila som jej. Autorka skvelo vystavala aj prostredie Yale univerzity a všetkých spolkov a ich mágie. Prišlo mi to veľmi originálne.
Detektívna/vyšetrovacia zápletka bola skvelá a celý čas som si nebola istá kto za tým všetkým je a ako to je poprepletané. Ten koniec! Už chcem druhú časť :)

27.07.2022 4 z 5

Až ji uvidíš Až ji uvidíš Joy Fielding

Zbožňujem autorku a aj jej príbehy, prečítala som ich už viacero a vždy som bola paf.
Avšak tento príbeh ma akosi nechytil. Zápletka zaujímavá, ale hlavná hrdinka mi vôbec nesadla, väčšinou sa chovala naivne, až hlúpo. Koniec knižky ma tiež veľmi neohúril. Nebudem sa viac rozpisovať lebo nechcem spoilerovať, ale teda zhrnutie, dosť priemer.

03.02.2022 3 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

V prvom rade oceňujem autorku za to, akú námahu si s tým dala, že si všetko preštudovala, pozerala videá, čítala staré knihy a podobne. Klobúk dole!
Knižka ma primárne zaujala tým, že sa týka slovanskej mytológie. Nič podobné som zatiaľ nečítala. Plus spojenie s fantasy...
Určite sa oplatí mať takéto niečo v knižnici a jedného dňa to dať čítať aj svojim deťom, keďže to je vhodné ako pre dievčatá, tak aj pre chlapcov. Aj pre veľkých, aj pre mladších čitateľov :)
Príbeh Moreny a Vesny je niečo nové, neokukané a veľmi sa mi páčilo ako to autorka poňala a pohrala sa so všetkými legendami.
Dej sa odohráva v rôznych časových obdobiach, čo z môjho pohľadu knižke pridáva na zaujímavosti a na konci to všetko pekne do seba zapadlo. Obdobie pred stovkami rokov bolo popísané dobre, vedela som si to všetko v hlave predstaviť.
Príbeh sa číta ľahko, stále sa niečo deje, vtiahlo ma to do deja hneď od prológu. Oceňujem krátke kapitoly, tým príbeh podľa mňa nabral na svižnosti.

Super je aj to, že sa to nedrží primárne okolo romantickej linky, tá je naozaj iba okrajovo, v úzadí, a iba jemne dotvára príbeh a charakter Moreny. Krásne to do príbehu zapadlo.

Morena, síce všetkými známa ako Smrtka, Zubatá, Bohyňa smrti, bola vykreslená veľmi ľudsky a myslím, že málokto si ju ako postavu neobľúbil.
Naopak, jej sestra Vesna, ktorá má predstavovať jej protiklad, čiže život, radosť, dobro, tak predstavovala jej protiklad aj v inom zmysle - túto postavu je NEMOŽNÉ MAŤ RÁD! :D Dávno ma v knihe nejaká postava tak exrémne nevytáčala ako práve Vesna. Neviem či to bol zámer autorky, ale podarilo sa jej z nej spraviť jednu nepríjemnú, ufňukanú, naivnú, do seba zahľadenú, bezcharakternú osobu.

Niektoré dejové zvraty a odhalenia som očakávala, avšak nepokazilo mi to zážitok z knižky.
Pár drobností by som vytkla, prijala by som taktiež viac priestoru pre vedľajšie postavy. Ale inak to je super dielo slovenskej autorky! :)