Angie.D Angie.D komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Prečítané za jeden a pol dňa. To u mňa hovorí samo za seba.
Čítanie to bolo ťažké vzhľadom na tému a realistickosť s minulosťou, ale neskutočne pútavé, nevedela som sa od toho odtrhnúť. Na viacerých miestach som bola zdesená, znechutená, smutná a silno bojovala so slzami.
Autorka zvládla napísať brutálne silný, surový príbeh, plný ľudského zla, ale zároveň plný nádeje a lásky, hlavne tej materinskej.
Pre citlivé povahy to bude určite náročná kniha, ale podľa mňa by takéto knihy mali byť povinné čítanie v školách. Inak sa zabudne čo bolo v minulosti a chyby sa budú opakovať.
Síce sa kniha môže zdať že je to čítanie pre mládež, vzhľadom na vek hlavnej hrdinky, ale nenechajte sa zmiasť. Toto je čítanie pre všetky generácie. Je to jedna z tých kníh, ktoré len tak nezabudnete.
Určite si prečítam ďalšie knihy od tejto autorky.

11.11.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Toto bolo TAK KRÁSNE! Ach, moje romantické srdiečko to celé tak inteznívne prežívalo.

Na míle to predčilo moje očakávania. Autorka ma krásny štýl písania, bavilo ma všetko cez rozhovory, vnútorné monológy, popis prostredia a danej doby, a každodennej práce v knižnici. Práve to posledné som si užívala obzvlášť, tá atmosféra z knihy sršala a ja som sa totálne ponorila do sveta pána Reeda a Animant.
Nejdem sa viac rozpisovať k deju, proste si to prečítajte ak máte radi milé romantické príbehy, slowburn romance, historické prostredie, niečo na štýl Pýcha a predsudok (ale toto sa číta ľahšie) :)
Kapitoly sú krátke a vždy názov naznačí o čom daná kapitola bude, takže to odsýpa jedna radosť.
Jedinou výhradou je, že koniec by som prijala viac rozpísaný, možno jednu kapitolku navyše, a osobne pán Reed nie je môj typ a Animant mala na môj vkus príliš zvedavú povahu, ale who cares, keď to ako celok bolo taaak dobré.
5 hviezd a prečítam si to jedného dňa znova!

P.S. síce sa kniha radí medzi YA, absolútne sa tým netreba riadiť, podľa môjho názoru je vhodná ako pre násťročné čitateľky, tak aj pre dospelé
P.P.S. myslím, že časovo nesedí používanie vzducholodí na komerčné lety a vládnutie královny Viktórie, ale vedome to ignorujem, keďže je kniha fikcia :)

03.11.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

WOW!
Milujem knihy, ktoré sa mi vryjú pod kožu, nútia ma zamýšľať sa nad nimi, prehodnocovať čo si myslím a čo čítam, ktoré mi rozbúchajú srdce, držia ma v napätí, vydesia ma, šokujú a na záver emočne vyšťavia. Presne takáto je knihy Verity!
Zhltla som ju v priebehu víkendu a druhú polovicu knihy som sa už fakt nedokázala odtrhnúť.
Postavy sú napísané skvelo, i keď nie štýlom, že by ste si mali nejakú obľúbiť. Osobne mi každá jedna z postáv od začiatku prišla dosť psycho.
Oceňujem, že autorka sa nebála ísť za hranice morálky a toho, čo sa očakáva. Avšak situácie, ktoré sa v knihe rozoberajú určite nie sú pre každého.
Za mňa jedna z najlepšie napísaných kníh, aké som čítala a ešte dlho na ňu budem myslieť. Naozaj vás donúti rozmýšľať čo je pravda a čo lož.

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Na knihu som bola veľmi zvedavá, keďže mám pocit, že jedno obdobie na mňa "vyskakovala" takmer odvšadiaľ. Dlho som zvádzala boj či si najskôr prečítať knihu alebo pozrieť film, nakoniec som sa rozhodla pre klasiku a začala knižkou.

Príbeh ma veľmi bavil, užila som si čítanie a som veľmi rada, že túto knihu mám vo svojej knižnici. (Pozerala som inak už aj film a aj ten sa mi páčil a odporúčam ho :) )
Spočiatku som mala isté obavy ohľadom štýlu písania a či sa mi to bude dobre čítať. Kniha je písaná akoby lyrickým štýlom, je tam naozaj veľké množstvo prirovnaní, básnických opisov prírody a pod., na čo ja osobne nie som zvyknutá a ani to nevyhľadávam. Avšak vôbec mi to neprekážalo, naopak dosť som si to užívala a k danému príbehu to veľmi sedelo. Povedala by som, že to bolo napísané krásnym štýlom. Vedela som si vďaka tomu pekne predstaviť prostredie močiara, chatrče a Kyine zážitky a pocity.

Hlavná postava Kya je zvláštna, ale sympatická a fandila som jej, aby všetko dobre dopadlo. Často mi bolo ťažko z toho, aký život mala, ako ju všetci opúšťali, ako musela bojovať za nielen ako-tak dôstojný život, ale sem tam samotné prežitie. Romantická dejová linka nie je primárna ale pekne dopĺňa príbeh a charatker Kyi. Detektívna zápletka s riešením vraždy sa výraznejšie rozvíja až ku koncu knihy, kde sa priamo prepája s Kyou a tým, či je vinná alebo nevinná. Tam už som bola riadne napätá!
Ak však od knihy očakávate vyslovene romantický príbeh, alebo naopak detektívku, tak na to zabudnite. Oboje sú len okrajové. Kniha je skôr príbeh života močiarneho dievčaťa, oslava prírody, ukážka krutosti ale aj láskavosti ľudí.

Musím povedať, že v taký záver, aký nastal som tak trocha dúfala počas celej knihy ale i tak ma nakoniec prekvapil :) Takže ja som veľmi spokojná.

24.02.2023 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Super čítanie/počúvanie pre každého, koho aspoň trochu zaujíma nielen letectvo, ale aj lietanie ako také. Dozvedela som sa poučné a technické informácie o lietadlách, ale aj zaujímavosti z prostredia leteckých spoločností, letísk, zábavné príhody, či osobnejšie zážitky pána kapitána a aké je to spojiť osobný život so životom profesionálneho pilota veľkého dopravného lietadla.
Ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští, a to platí aj v prípade kariéry pilota.
Nakoľko mne osobne je téma lietania veľmi blízka, tak som sa na knihu veľmi tešila. Myslela som si, že veľa vecí ma už neprekvapí, ale opak je pravdou. Bolo tam kopec informácií, ktoré som nevedela, zaujali ma a odteraz budem na dovolenky sadať do lietadla s myšlienkami z tejto knihy.

Pán kapitán Hecl mi je veľmi sympatický, je naozaj cítiť, že lietanie je jeho splnený sen a vášeň, a že lietanie s Airbusom A380 proste miloval. Zároveň si zachoval istú dávku pokory a skromnosti, i napriek svojim úspechom.

Osobne mi akurát nesadol v audioknihe čítač otázok. Chýbala tomu intonácia, všetky otázky sa pýtal tým istým tónom, znelo mi to silene. Neskôr som sa dozvedela, že to nahovoril priamo autor knihy. O to viac ma mrzí, že to musím skritizovať. Autor si dal s tým určite veľa námahy a kniha a celý rozhovor ako taký, je super a veľmi som si to užila. Možno by ale bolo lepšie použiť hlasového herca aj na otázky, nielen odpovede.

Ako celok hodnotím skvelo a kľudne by som počúvala/čítala rozhovor s pánom kapitánom ešte aspoň ďalšie dve knihy :)
Určite odporúčam, stojí to za to! (Aj v prípade ak sa bojíte lietať alebo ste ešte nikdy neleteli.)

01.11.2023 5 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Toto nie je typický pekný romantický príbeh. Toto je nádherný romantický príbeh osudovej lásky, ktorý vás chytí za srdce, prevedie vás rôznymi emóciami a tie krásne myšlienky si z knihy budete značiť alebo opisovať :) Úprimne som netušila do čoho idem, netušila som čo sa vykľuje z toho, prečo je Archer popisovaný ako mĺkvy a izolovaný, takže pre mňa to bolo prekvapenie. Knihu s podobnou tematikou som ešte nečítala a veľmi som si to užila, bolo to niečo nové a veľmi emotívne.

Hlavní hrdinovia top! Väčšinou v romantických príbeh mi aspoň jeden z hrdinov sem-tam lezie na nervy svojim správaním a rozhodnutiami, urobí nejakú hlúposť, aby bola v deji zápletka a podobne. Tuto?? Nie, vážení! Oni obidvaja boli tak dokonalí aj so svojimi nedokonalosťami, že som sa zamilovala do oboch! Oni sú láska, chcem ich objať. Naozaj si jeden druhého zaslúžili.
Archera si zamilujete pre jeho nevinnosť, sem tam až detskú naivitu, ale zároveň mužnosť, láskavosť, dobrotu. Bree vás dostane svojim súcitom, dobrotou, psychickou silou, tým ako nemá predsudky. Spolu majú nielen osudovú lásku, ale aj brutálnu chémiu (v knihe sa vyskytujú hot scény).
Každý mal nejaké chyby a psychické problémy, ktoré im zasahovali do vyvíjajúceho sa vzťahu, ale oni na nich pracovali! Reálne riešili problémy seba aj navzájom, dávali si priestor, počúvali sa. Neprestávalo ma udivovať ako každú prekážku a každý možný problém vzájomne vyriešili namiesto hádky na polovicu knihy, ako to väčšinou býva. Viac takýchto príbehov a hlavných hrdinov prosím.

Mám zopár výtok, hlavne ku zápletke ku koncu, ktorá mi prišla "too much" a na záver ma troška otrávilo ako sa autorka snažila nám podsunúť, že sa niečo stalo a pritom sa nestalo a bolo to veľmi zjavné a preto mi to prišlo zbytočné. Ale celkový dojem z knihy mi to nepokazilo :)

04.03.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Perfektné! Čakala som na základe recenzií, že to bude dobré, ale predčilo to moje očakávania :) Síce sú hlavné postavy teenageri, ale knižku kľudne môžu čítať dospelí, vôbec mi neprišla teen.
Skvelo vymyslený svet, do detailov prepracovaný. V knihe bolo kopec múdrych myšlienok na zamyslenie, ktoré sa netýkali len ich sveta, ale i nášho. Dej bol napívaný, zamotaný, bolo aj pár nečakaných momentov.
A teda čo ma najviac potešilo, je hlavná hrdinka Citra - konečne schopná hlavná hrdinka, ktorá neliezla na nervy!
Oceňujem, že autor postavy vyvíjal a to prešla len prvá časť. Ďalšie pozitívum je, že autor sa nezameral len na romantiku medzi hlavnými postavami (ako to veľa autorov fantasy/dystopie robí), bolo to naozaj len okrajové.
Jedna z najlepších fantasy/dystopy sérií, aké som čítala! Určite odporúčam, neváhajte tak dlho ako som váhala ja :) A toto je len rozbeh...

Všetky tvoje prednosti Všetky tvoje prednosti Colleen Hoover

Hodnotím 4.5*, ale zaokrúhľujem nahor :)

Po dočítaní tejto knihy som musela spracovať svoje myšlienky a emócie.
Toto je kniha, ktorá vás nenechá chladnými, zaryje sa vám do duše, emočne vás vyšťaví a donúti sa zamýšľať nad vzťahmi a zmyslom života. Perfektne ukazuje ako dôležitá je komunikácia medzi partnermi.
Ako aj všetky ostatné knihy od Colleen, písané je to skvelým štýlom, číta sa to ľahko napriek ťažkej téme a je to plné super myšlienok a citátov.

Príbeh je krásny a smutný zároveň. Páči sa mi, že je rozdelený na kapitoly "Vtedy" a "Teraz" a postupne sa odkrýva príbeh Quinn a Grahama.
Časť Vtedy je extrémne sladká, romantická, šťastná.
Časť Teraz je extrémne smutná, zúfalá a ťažká.
Našťastie sa do situácie Quinn neviem úplne vžiť a dúfam, že sa ani nikdy nebudem musieť, no i tak som to s ňou (s nimi) celé prežívala a aj som si poplakala. Miestami mi však Q išla na nervy, ale aj to patrí k dobrému príbehu :) Naopak Graham... To je moja nová knižná láska.
Keby mám definovať dokonalého chlapa, je to Graham. Autorke sa podarilo vykresliť nereálne úžasného chlapa a napriek tomu realistického. Jeden z najlepších knižných hrdinov, akých som čítala.

Pol boda strhávam za to, že nie som presvedčená o správaní Quinn na konci knihy (ale so samotným koncom som veľmi spokojná :) ).

Určite odporúčam romantickým dušiam, ktoré majú radi srdcervúce príbehy s ťažšími osudmi hrdinov.

23.12.2022 5 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Toto je jeden z mála prípadov kedy som najskôr videla film a následne ma lákalo si prečítať aj knihu. Film ma bavil. Kniha ma bavila tiež! Nebola som sklamaná, nenudila som sa, práve naopak. Bolo to milé a vtipné čítanie, slovné prestrelky medzi Lucy a Joshom mi vždy dvihli náladu. Chémia medzi nimi bola napísaná skvelo.
Príbeh je síce predvídateľný a miestami až moc sladký, ale tak to sa dá od takéhoto typu knižky čakať.
Ja som si to užila a odporúčam ako príjemnú (nielen) letnú oddychovku :)

07.06.2022 4 z 5

Kráľovstvo tela a ohňa Kráľovstvo tela a ohňa Jennifer L. Armentrout

Hodnotím 3.5*
Táto časť je ešte dlhšia ako prvá, a takisto si myslím, že by jej neuškodilo skresanie, no bavila ma troška viac.
Celkovo sa v tejto knihe toho až tak veľa nedialo, ale napriek tomu som sa nenudila a dej odsýpal. Nové postavy ma bavili a už mám svoje teórie o pár z nich. Knižka je stále dosť predvítateľná, no i tak je návyková a číta sa ľahko.
V tejto časti sme sa dozvedeli troška viac zo sveta, v ktorom žijú, ako to tam funguje + nejaké fakty z histórie, čo veľmi oceňujem.

Postavy mi k srdcu neprirástli. Poppy sa správala miestami nezmyselne a liezla mi na nervy ako stále chcela každého bodať. Prišla mi aj povahovo dosť odlišná od prvej časti. Ale tak dá sa to pochopiť vzhľadom na kompletné obrátenie jej života.
Hlavný hrdina bol zaujímavejší ako v prvej časti, ich spoločné scény boli riadne horúce :P I keď v niektorých prípadoch si už autorka celkom ustrelila, takže pre prudérnejších to môže byť šokujúce.
Sem tam ich sexuálne scény podľa mňa hraničili s obťažovaním. Ich vzťah je kompletne nezdravý a ich naťahovanie sa takmer celú knihu otrepané. Láske medzi nimi mám stále problém uveriť, autorka nám skôr predostiera túžbu, vášeň a závislosť, nie lásku. Napriek tomu ma ich príbeh baví a chcem vedieť ako bude pokračovať :)
Najlepšia postava je Kieran, dúfam, že ho bude v ďalších častiach viac. Každá scéna s ním bola super!

Čo mi prekážalo bolo viackrát opakovanie rovnakých informácií, sem tam v presne rovnakých slovách a to niekedy aj v priebehu pár strán. Akoby mala autorka pocit, že čitateľ nemá veľmi dobrú pamäť a musí všetko pripomínať.
Je to príjemná, priemerná fantasy séria, na aké mám slabosť :) Ale teda neprirovnávala by som to ku Sarah J. Maas, na jej kvalitu sa to nechytá.

SK verzia je oveľa lepšie spracovaná ako prvá časť, je tam značne menej preklepov, gramatických chýb, zlých slovosledov a prekladov a už aj mapa je konečne preložená :)
Avšak zopár chýb v preklade sa žiaľ stále našlo.

11.12.2022

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Druhá časť o Bridgertonovcoch je rovnako dobrá, ak nie aj lepšia, ako prvá :) Mňa osobne asi bavila aj o troška viac.
Obe hlavné postavy sú veľmi sympatické a čítať ako sa postupne vyvíjal ich vzťah bola naozaj zábava. Takto vtipné doťahovanie a nevraživosť som dávno nečítala a dosť som sa pri knihe nasmiala. Ak máte radi vzťah enemies to lovers, tak toto je to pravé!

Anthony mi bol sympatický už v prvej časti, tu dostal viac priestoru a ukázal, že nie je len typickým "bad boyom" za akého ho všetci majú.
Kate je jedna z mála hlavných hrdiniek, ktoré mi nevadili, že absolútne ničím. Skromná, inteligentná, vtipná, drzá, láskavá. Žiadna naivka, žiadne nelogické rozhodnutia a hlúpe správanie (napríklad ako mala pár krát Daphne v 1ke, ehm ehm). Veľmi sa mi páčilo aj ako bol vykreslený vzťah medzi Kate a jej nevlastnou sestrou a matkou, to bolo fakt krásne.

Autorka super podala aj ich vnútrných démonov a strachy, s ktorými bojovali. Prišlo mi to uveriteľné a zároveň nie príliš násilné, že by to zaberalo priveľa knihy.
Jediné čo mne osobne troška vadilo bolo ku koncu knihy, keď som mala pocit, akoby obaja hlavní hrdinovia stratili ten svoj šmrnc, ktorý mali inak celú knihu a teda som posledných pár strán čítala po kúskoch niekoľko dní.
Nikdy som si nemyslela, že ma budú baviť historické romance, ale Bridgertonovci sú proste super :)

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

(SPOILER) Spočiatku ma to až tak nevtiahlo do deja, ale asi v 30% knihy sa to začalo rozbiehať :)
Kniha bola napísaná z pohľadu dvoch hlavných hrdinov. Kapitoly boli rozdelené podľa postáv, ale aj keby tam nie je napísané, koho pohľad tá kapitola je, tak to bolo ľahko odlíšiteľné, keďže autorka zvolila odlišný štýl písania pre obe postavy. To sa mi dosť páčilo.
Hlavné postavy mi síce k srdcu nejako výrazne neprirástli (boli mi sympatickejší naj kamoši Tiffy a vedľajšie postavy z nemocnice), ale ani mi nevadili.
Príbeh sa netočí len okolo romantickej dejovej linky, ale sú tam aj zaujímavé príbehy vedľajších postáv a hlavne ma prekvapilo aké rozmery nabral dej s Tiffinym ex.
SPOILER - Emočnému týraniu vo vzťahu sa venuje málo kníh (teda aspoň ja som také nečítala ešte :) ). Za to palec a jedna hviezda hore.

03.02.2022 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Wow, po dočítaní som fakt nemala slov, ale za to emócií som bola plná. Počas celej knihy, nevedela som ju pustiť z rúk. Som nadšená!

Je to
Šialené, tragické, desivé, znepokojujúce, kruté.
Úžasné, napínavé, emotívne, premyslené, dychberúce.

Oceňujem, že kniha je standalone a autorka príbeh zbytočne nenaťahovala a nevypĺňala vatou. Na druhej strane mi je fakt ľúto, že to skončilo a kľudne by som prijala aj keby toho bolo viac.
Povedala by som, že je to taký mix The Handmaids Tale a Hunger Games. Pre fanúšikov spomenutých fakt odporúčam.
Nechcela by som v takom svete žiť, ale čítať o ňom bola presne moja šálka kávy. I keď desivé na tom je, že to vôbec nemusí byť tak vzdialené od reality.

18.10.2022 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Colleen mám fakt rada, jej štýl písania je skvelý a neskutočne čítavý. Veď aj túto knihu som zhltla za jeden deň a to som z nej nebola úplne odvarená. Čítala som totiž už od autorky oveľa lepšie knihy. Príbeh bol ale dobrý - pekný, smutný, emotívny, zamilovaný, proste všetko čo od Hooverovky očakávate.
V knihe je na môj vkus priveľa poézie, resp. slamu, ako to tam nazývajú. Neprišla som tomu na chuť. Chápem ale, že niekomu sa práve toto môže páčiť.

Hlavný hrdina Will bol sympoš, fandila som mu, bavil ma. Bavili ma aj dvaja mladší bratia hlavných hrdinov, a to teda mi väčšinou detské postavy idú na nervy. Aj mamča hlavnej hrdinky Lake bola super. Zato samotná Lake bola taká 50/50. Vyslovene mi nevadila, ale občas mi liezlo na nervy jej správanie.
Hlavnú dejovú linku/šokujúce odhalenie som odhalila už dosť skoro, resp. som to aspoň veľmi intenzívne tušila, takže to ma troška sklamalo.
Inklinujem asi skôr k 3.5*
Knižka mala ale viacero pekných myšlienok a citátov.

03.02.2022 3 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Prvá vec, chlap na obálke sa k príbehu vôbec nehodí. Fakt nešťastná voľba dať nabúchaného polonahého akože sexy chlapa k príbehu o znásilnení *facepalm*

Baviť ma to bavilo, číta sa to ľahko, je to taká príjemná oddychovka napriek výskytu ťažších tém. Ale viacero vecí mi tam aj prekážalo.
Ava sa správala raz tak, raz inak, akoby v sebe mala dve rôzne osobnosti. Prišlo mi, že vzhľadom na to, čo sa jej stalo sa s tým veľmi rýchlo vysporiadala a túžila opäť po chlapovi. Ale ok, beriem, že je to individuálne.
Mala som žiaľ problém uveriť láske medzi hlavnými hrdinami, akoby prišla odrazu. Od Knoxa to bolo očividné už z flashbackov, ale Ava na to ako sa k nemu správala od začiatku, opisovala ho ako úplného debila, tak zrazu bola do neho zamilovaná, no neviem...
Ich vzájomné urážanie sa bolo na môj vkus príliš. By mi raz chlap povedal "žebroto", tak ho kopnem do riti a nikdy sa na neho už nepozriem... Ale toto asi veľmi ovplyvnil český preklad.
Dosť skoro bolo zjavné kto je vinník, aj kto je tajný ctiteľ. Celá "záhada" okolo TC mi prišla odfláknutá, z toho sa dalo oveľa viac vyťažiť.

Ale život a príbeh Knoxa a jeho brata Danea ma dosť bavili. Mali naozaj pekný vzťah. Taktiež vzťah Avy a jej brata je vykreslený super. Obaja hrdinovia mali ťažké osudy a tak sa dalo chápať prečo ich to k sebe tiahne a prečo si rozumeli a vedeli jeden druhého chápať. Taktiež mi prišlo uveriteľné, že sa na svoj vek správali obaja dosť vyspelo, vzhľadom na to, čím si už v živote prešli.

Ak by som mala okolo 18 rokov, tak si asi knižku viac užijem

04.08.2023 3 z 5

Koruna z pozlátených kostí Koruna z pozlátených kostí Jennifer L. Armentrout

Jednoznačne bola pre mňa táto časť zatiaľ najlepšia.
Udialo sa tu najviac, stále bola akcia, každú chvíľu mala Poppy nové zážitky, skúsenosti, objavy, ktoré posúvali dej vpred a aj ju ako charakter. Taktiež ma tu bavili nové postavy, zopár nových vlkolakov, Casteelovi rodičia a iní, ktorých nebudem spomínať kvôli spoilerom.
Koniec bol super vygrádovaný, bolo to napínavé a naláka to na ďalšiu časť.

Miestami som síce mala zmätok v tom kto je aký boh, božstvo, atlantínčan, premieňač a podobné druhy, ale musím uznať, že autorka si toho vymyslela riadne a má na čom stavať aj v ďalších častiach. Jej svet ponúka toho veľa, tak verím, že to využije.
Konečne sme sa dozvedeli čo/kto je Poppy a aj niečo viac z jej minulosti a aj minulosti samotnej ríše.
Ešte musím vyzdvihnúť, že v tejto časti bola Poppy značne menej otravná ako v predošlej, ako hlavná hrdinka ma veľmi bavila.
Ak sa vám prvé dve časti zdali nič extra, odporúčam tomu ešte dať šancu :)

Oproti minulým častiam mi ani nevadila hrúbka knihy, čítalo sa to ľahko a neprišlo mi, že by tam bolo toľko vaty ako predtým.
Niektoré veci by mohli byť ale rozpísané menej - napríklad opakujúce sa sexuálne scény Poppy a Casteela, ich opakujúce sa presladené vyznávanie si lásky, ich opakujúce sa sexuálne narážky v tých najnevhodnejších situáciách aj pred rodičmi a pod. Táto kniha naozaj nie je pre mladších, nevinnejších čitateľov :)

Čo ma v knihe nebavilo a za to uberám hviezdu je Casteel a ich vzťah. V prvej časti bol Casteel zaujímavý, mal charakter. V druhej to už začínalo ísť dolu vodou, ale stále mal nejaký šmrnc a vlastnú osobnosť. Tu sa stal z neho žiaľ trtko, ktorý nerobí nič len slintá nad Poppy a chce zavraždiť všetkých okolo, čo na ňu čo i len zle pozrú. Dokonca aj vlastných rodičov, aj celý ľud Atlantie by vyzabíjal keby sa mu niečo nezdalo. Chlapec (lebo sa fakt nespráva ako chlap) na to, že má stovky rokov, nemá moc vyvinuté psychické zdravie.
Z Poppy sa stala nezávislá, silná žena, ktorá sa vie sama brániť, má podrezaný jazyk, znesie všeličo. A Casteel nemá žiadny vlastný život len obieha okolo nej ako poslušný psík :( Autorka ho úplne obrala o akýkoľvek charakter a spravila z neho najviac antisexy hlavného hrdinu. Ich vzťah je stále nezdravý a navyše už aj nudný. Aj ich pikantné scény už stoja za nič, nie je tam žiadna iskra. Nikdy by som si to nemyslela, ale naozaj čakám kedy konečne budú mať tú trojku s Kieranom, ktorá je tam tak veľmi naznačovaná :D

S Kieranom má Poppy dosť dobrú chémiu, ich vzťah sa stále má kam posúvať a vyvíjať. Kieran je fakt super. Dosť nechápem autorkine smerovanie, ale budiž. Možno to má nejaký význam, ktovie.

Až na Casteela bola ale táto časť super, užila som si ju veľmi. Pevne dúfam, že štvrtá bude rovnako dobrá, ak nie lepšia a že séria bude mať naďalej stúpajúcu kvalitu :)

Btw. v SK preklade bolo opäť veľa chybných prekladov, zlých rodov, preklepov a zopár krát tam reálne chýbali celé vety. Na jednom riadku sa hovorí jedna info a na druhom zrazu úplne odveci. Pozriem do originálu a aha, tri vety ostali zabudnuté. Nemám už ani síl sa nad tým pozastavovať, proste celá táto séria čo sa týka SK verzie je fakt smutný počin.
Preklad teda nezahŕňam do hodnotenia knihy.

27.06.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Veľmi príjemná, milá oddychovka. Určite odporúčam všetkým romantickým dušiam.

Po sklamaní s inou veľmi populárnou "romcom" knihou (pozerám na teba Spanish Love Deception :/ ), som mala značné obavy či ma aj toto nesklame, ale všetky tie dobré recenzie boli v tomto prípade oprávnené.
Boli tam klišé scény, bolo to predvídateľné, bolo to sladké, ALE všeko veľmi milým spôsobom, že to absolútne nevadilo a užívala som si to.

Hlavní hrdinovia sú veľmi sympatickí a chémia medzi nimi je skvelá. Autorka má podľa mňa dobrý zmysel pre humor a na viacerých scénach, či konverzáciách som sa schuti zasmiala. Taktiež oceňujem zasadenie do daného prostredia, keďže nič podobné som ešte nečítala a to, že sa tam aj reálne riešil ich študentský/profesijný život a nebola to len taká kulisa.

24.02.2023 4 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

"Every time you love, everyone you love, the love is different. You're different in it."

Zbožňujem takýto typ príbehov. Ktorý ma emočne vyčerpá, zlomí mi srdce a zanechá také dozvuky, že ešte dlho na tento príbeh budem spomínať.

"You know that you will never truly be free of the grief. You know that it is something you must learn to live with, something you manage."

Od knihy som našťastie dostala to, čo som čakala. Srdce pukajúci romantický príbeh s nahliadnutím do hlavy a srdca ženy, ktorá musí učiniť ťažké rozhodnutie.
Celý čas som myslela na to, čo by som robila keby som sa ocitla v situácii ako Emma a teda, neviem. Už len myšlienka na to mi privolávala paniku a slzy :)
Autorka vymyslela zaujímavú zápletku a teda do konca knihy som si nebola istá s kým Emma nakoniec skončí. Obe mužské postavy sú totiž veľmi sympatické a to sa mi na tom asi páčilo najviac. Že sa autorka neuchýlila k tomu, že zrazu by bol jeden z postáv debil. O to ťažšie bolo pre Emmu rozhodovanie. Správanie postáv je vykreslené uveriteľne v každom bode v živote, v ktorom sa nachádzajú a tak som to mohla intenzívne prežívať.

S tým ako to skončilo a k akým uvedomeniam postavy dospeli som veľmi spokojná.
Knižka obsahuje viacero pekných myšlienok, ktoré som si vyznačila.
Odporúčam a ja si určite od autorky prečítam aj nejaké ďalšie knižky, ktoré ma dúfam tiež tak emočne vycucajú :)

"Travel the world by reading a book."

10.07.2022 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Moje hodnotenie: 3.5*

Zaujímavý knižný debut Jirka Mádla, na ktorý som bola veľmi zvedavá.

Autor príbeh zasadil do prostredia, ktoré mu je blízke a teda bolo z knižky úplne cítiť, že vie presne čo opisuje a bolo to veľmi vierohodné. Ako ČR, tak aj Taliansko, boli opísané super a mala som chuť tam skočiť na výlet a poobzerať si všetky spomenuté miesta. :)
Klobúk dole za to akým štýlom opísal traumy a ťažké situácie, s ktorými sa postavy za svoj život museli potýkať a hlavne to, aké to malo následky do dospelosti. Je to opísané veľmi realisticky a citlivo a myšlienka knihy o domove je krásna.

Čo mi kazilo čítanie bolo, že niekedy bolo ťažšie určiť čo je prítomnosť a čo flashback. Ani jedna z hlavných postáv mi žiaľ nebola sympatická.
Z Martina mi išiel troška vibe psychopatizmu a čakala som kedy sa to presunie do roviny thrilleru :D
Taktiež som akosi nevedela uveriť hĺbke vzťahu medzi hlavnými postavami, asi by som prijala viac ich konverzácií, ktoré by ma presvedčili.

Ale celkovo nápad tohto príbehu je dobrý
Neľutujem čas strávený s knižkou a ak Jiří Mádl napíše do budúcna niečo ďalšie, rada si to prečítam.

10.07.2022 3 z 5

Svet sa zbláznil, keď nás dvoch dal dokopy Svet sa zbláznil, keď nás dvoch dal dokopy Denisa Hoffer

Krásny romantický príbeh, odsýpa jedna radosť, vôbec sa nevlečie, hneď vás vtiahne do deja a ani sa nenazdáte a ste na konci.

Dlho som mala problém s príbehmi, ktoré sa odohrávali na Slovensku, lebo mi prišli nasilu a nepasovali mi do našej krajiny. Takéto pocity však pri "Svete" úplne vymizli. Užívala som si prostredie SK a Bratislavy, že som poznala miesta, ktoré sa spomínali v knihe, mohla si to lepšie predstaviť a dej mi do prostredia úplne sedel.
Celkovo v príbehu všetko dáva zmysel od začiatku po koniec.
Autorka vdýchla postavám uveriteľné charaktery. Postavy nie sú čierno-biele, ale ľudské, s dobrými aj zlými stránkami, presne ako to v živote býva. Oceňujem, že ani hlavná hrdinka nebola dokonalá, mala slabé vlastnosti, podliehala nesprávnym chlapom, sem tam bola príliš poddajná a podobne, ale povedzme si narovinu, takéto správanie je u žien bežné, hlavne keď majú na chlapa slabosť :D Vyvažoval to jej pekný vzťah k dcérke a taktiež k svojim žiakom v škole :)

Rovnako ako postavy, aj príbeh je realistický, nepritiahnutý za vlasy, nič prekombinované. Sú to situácie, ktoré sa v realite kľudne môžu stať, lebo náhoda je sviňa :)
Už po prvých 100 stranách vás čaká jedno menšie odhalenie, ktoré ale prekvapí a zamieša kartami. Avšak na rozuzlenie hlavnej zápletky si treba počkať ku koncu a zatiaľ môžte tipovať, čo sa za tým Simonovým správaním skrýva :)

Ďalším plusom boli pre mňa horúce scény, ktorých nebolo prehnane veľa a hlavne boli napísané dobre, s citom, ani príliš presladene ani príliš vulgárne a žiadne otrepané frázy... Bravó!

Ešte vyzdvihnem to, že kniha sa netočí len okolo 2 hlavných postáv, ale odvíjajú sa tu aj príbehy viacerých vedľajších postáv, čo mi príde príjemné osvieženie.
Určite odporúčam všetkým romantickým dušiam :)

18.03.2022 5 z 5