Andrea S. Andrea S. komentáře u knih

Můj dědeček by mě popravil Můj dědeček by mě popravil Nikola Sellmair

Námět knížky je velmi zajímavý, neboť na knižním trhnu převažují díla týkající se obětí nacistických zločinů. Ačkoliv jsem očekávala více informací o Amonu Göthovi, jedná se spíše o životní příběh jeho vnučky a je potřeba mít tuto skutečnost při hodnocení na paměti. Knížka by mohla být z mého pohledu propracovanější, nejen fakticky, ale i stylisticky. Při čtení si může čtenář uvědomit, že osud člověka je spjat s jeho rodinnou minulostí, která ho - ať chce, či nechce - do jisté míry vždy ovlivňuje.

04.02.2020 3 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Knížku jsem přečetla před několika lety na konci základní školy a zanechala ve mne silnou vzpomínku na vyprávění osudů žen, které paní Kantůrková během pobytu ve vězení poznala. Chtěla bych se ke knížce jednou vrátit, nyní si ji připomenu alespoň seriálem.

04.02.2020 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Navzdory popsaným krutostem druhé světové války se jedná o nádherně napsaný příběh dvou bratrů, kteří se jako Němci museli vyrovnat s okolnostmi doby, a to každý po svém. Knížku řadím mezi jednu z nejlepších válečných knih, které jsem v románové podobě četla.

02.02.2020 5 z 5

Knížku jsem četla před dvěma lety a v budoucnu se k ní chci znovu určitě vrátit, jelikož je plná důležitých a inspirativních životních úvah. Doporučuji číst jednotlivé rozhovory s pauzami pro zamyšlení. Čtenáři se může lehce stát, že mu příběhy lidí budou splývat.

02.02.2020 4 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Joachim Gauck

Vyprávění pana Gaucka nepředstavuje životopis v pravém slova smyslu. Autor svými vzpomínkami objasňuje činnost církve v někdejší NDR, stavbu Berlínské zdi a zejména úkoly úřadu pro zpracování dokumentů státní bezpečnosti, který byl založen po roce 1989 a jemuž předsedal. Nebyla to lehká četba, jelikož autor poukazuje na mnoho církevně i politicky dříve aktivních osob, které mi nebyly tolik známy. K některým částem textu - především týkající se církve - jsem se musela vracet. Hlavní autorova myšlenka - svoboda a odpovědnost - je však ve vyprávění všudypřítomná.

01.02.2020 3 z 5

Stokrát jezevčík Stokrát jezevčík Lenka Fairaislová

Knížku jako příručku pro chovatele a majitele jezevčíků jsem přečetla téměř celou až na několik vynechaných kapitol ohledně výstav a loveckých zkoušek. Autorka je velkou milovnicí jezevčíků, což se odráží ve vtipných příhodách typických pro jezevčíky. Uvedu jednu za všechny, která mne rozesmála a zároveň ubezpečila v tom, že jsem u našeho "jezevce" dosáhla výsadního postavení: "... tři čtvrtiny jezevčíků spí v posteli a nejednou vznikají následně rodinné spory, ne kvůli tomuto faktu, ale o to, kdo bude mít tu čest, že bude smět se psem spát. Jezevčík si obvykle sám vybírá své 'spolunocležníky' a těm, kteří nemají na jeho přízeň štěstí, někdy nezbývá než si pořídit druhého (někdy i třetího) psa a doufat."

29.01.2020 4 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Knížku jsem začala číst s velkým nadšením, jelikož jsem předchozí autorčina díla - jako např. Vypravěčka, Vlk samotář či Prostá pravda - přečetla jedním dechem. Tato kniha se mi nečetla lehce. Hlavní námět knihy v podobě Jacoba s Aspergerovým syndromem oceňuji za zajímavé a přínosné téma, které autorka jako vždy velmi dobře a detailně zpracovala. Oproti tomu se mi samotná kriminální zápletka příliš nelíbila, neboť se průběh děje dal lehce předvídat. Soudní proces byl pro mne zdlouhavě popsán, pasáže se opakovaly a navíc byl závěr bez rozuzlení pro čtenáře.

05.01.2020 3 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Ke knížce jsem se dostala díky její četbě na pokračování na Českém rozhlasu, kde byl text samozřejmě zkrácen. Michelle Obama mě svým poutavým vyprávěním velmi mile překvapila. Nejvíce se mi líbila první část, v níž přibližuje své dětství v Chicagu a následnou cestu za vzděláním a vysněnou prací. Ačkoliv bych ocenila podrobnosti z osobního života v době, kdy byla První dámou USA, je pochopitelné, že se tyto informace v knize objevit detailněji nemohou. Kniha je zároveň inspirativní, a to svým mottem, že každý z nás má svůj životní příběh a pokud má člověk odhodlání, tak je v podstatě vše možné.

28.12.2019 4 z 5

Gramatika v obrázcích - němčina Gramatika v obrázcích - němčina Jakub Lukeš

Kniha je skvělou pomůckou pro všechny němčináře - ať už němčinu učící se, nebo vyučující. Každý si může v knize najít a pochopit gramatický jev, který mu dělá problémy, jelikož jsou kapitoly systematicky rozděleny. Na některých místech sice je gramatika zjednodušena a neobsahuje z mého pohledu vše. To je však dáno tím, že se kniha zaměřuje na úroveň A1 - B2. Domnívám se, že po dlouhé době se na trhu s učebnicemi cizích jazyků objevila velmi cenná a přehledná příručka gramatiky.

28.12.2019 4 z 5

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Literaturu týkající se období 2. světové války ráda čtu a tato knížka se mi velmi líbila. Příběh mne zaujal o to více, že autorka přistoupila k jeho zpracování - z mého pohledu - originálně. Mnoho knih přinášející příběhy z doby nacismu a koncentračních táborů jsou si totiž hodně podobné. Oceňuji zejména zpracování v kontextu lágrového nevěstince, jelikož jsem o jejich existenci neměla doposud tušení, čímž mě kniha inspirovala k vyhledání si podrobností k danému tématu. Všechny tři linie příběhu jsou propracované a zapadají do sebe. Kniha čtenáři nabízí myšlenku, že lidé jsou nepoučitelní a historie se proto neustále opakuje.

28.12.2019 5 z 5

Do posledního okamžiku Do posledního okamžiku Traudl Junge

Vzpomínky Traudl Junge jsem s velkým zájmem přečetla během několika málo dní. Ačkoliv se člověk neubrání myšlence, zda byla osobní sekretářka Adolfa Hitlera opravdu neznalá okolností a hrůz druhé světové války, přináší text cenné a bezprostřední osobní zážitky autorky nejen s Hitlerem a Evou Braunovou, ale také s dalšími lidmi působící okolo nich. Kniha umožňuje čtenáři poznat osobnosti nacistických pohlavárů z jiného, a to ne-všedního pohledu.

28.12.2019 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Knihu jsem před několika lety četla jako povinnou literaturu na gymnáziu. Vybavuji si pouze hlavní linku příběhu, která mě příliš nezaujala, a zejména to, že se kniha "vlekla". Její čtení mě nebavilo, což bylo dáno jazykem a dobou, ve které byl román napsán.

28.12.2019 2 z 5

Písař Jejího Veličenstva: Zpověď oblíbence Kateřiny II. Písař Jejího Veličenstva: Zpověď oblíbence Kateřiny II. Henri Troyat

Knihu jsem četla před několika lety během studia humanitních věd a pamatuji si ji jako kratší a čtivý román. Hlavním hrdinou je písař Konstantin, který retrospektivně popisuje svůj život ve službách ruské carevny Kateřiny Veliké. Příběh se odehrává na pozadí reálných historických událostí a je otázkou, jakým způsobem je text vnímán čtenářem. Hranice mezi fakty a smyšlenou linií příběhu působí díky spisovatelskému umu autora velice tence a člověku by se mohlo nevědomky stát, že celý příběh bude chápat jako skutečný.

24.12.2019 4 z 5

Kábulská škola krásy - život pod závojem Kábulská škola krásy - život pod závojem Deborah Rodriguez

Knížka se mi četla lehce, i přestože nemá klasickou dějovou linii. Autorka v textu zachytila vzpomínky na afghánské ženy, se kterými přišla do kontaktu během svého působení v Afghánistánu. V některých pasážích se opakují již jednou zmíněné věci a místy se mi zdá vyprávění až neuvěřitelné. To však nemění nic na skutečnosti, že život v Afghánistánu - jak vyplývá z jednotlivých příběhů žen - je těžký nejen pro cizince, ale zejména pro tamní obyvatele.

24.12.2019 4 z 5

Zázrak v Neratově Zázrak v Neratově Tomáš Kutil

Tuto krátkou knížku ve formě rozhovoru - doprovázenou fotografiemi zachycujícími nejen J. Suchára, ale i Neratov samotný - jsem přečetla během dvou / tří odpolední. Prostřednictvím rozhovoru poznává čtenář jednak příběh pana Suchára, ale také příběh Neratova, který díky činnosti pátera jako jedna z mála bývalých sudetských pohraničních obcí po roce 1989 znovu vzkvétá. Jednalo se pro mne o velmi pokorné čtení, které bylo umocněno tím, že Neratov čas od času navštěvuji a je potřeba za jeho obnovu poděkovat a nechat se také inspirovat pro obnovu dalších tzv. zapomenutých míst.

12.12.2019 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Knížku jsem si přečetla na základě pozitivního ohlasu v mém okolí a zejména "díky" propagaci v mnoha výlohách knihkupectví. Ačkoliv se stránky příběhu četly lehce, hodnotím knihu průměrně, jelikož jsem postrádala propracovanější děj. Vyprávění, které je zasazeno do 2. světové války, na mne působilo z pohledu věrohodnosti historie místy až nereálně a naivně. Oceňuji autorův nápad propojit příběh Franky s protinacistickým hnutím "Bílá růže". Na druhou stranu byl však osud hrdinky pouze zasazen do širokých okolností. O to věrohodněji na mne zapůsobila postava Johna. Celkově byl příběh na můj vkus příliš předvídatelný, i když mne překvapil závěr s happyendem, který jsem jako jediný v knize nečekala.

11.12.2019 2 z 5

Moudrost starých psů Moudrost starých psů Elli H. Radinger

Dvěma slovy řečeno: nádherná knížka. Autorka svým vyprávěním ukazuje nejen moudrost psů a důležitost každého okamžiku, ale nabízí také obrovský prostor pro čtenáře, který se může z jednotlivých kapitol knihy poučit a převést si psí přístup k životu do toho svého. Na několika místech knihy se mi zdá autorka až přespříliš obětavá, kdy pejsky řadí ve svém životě nad vše ostatní, ale i tak... Je to skvělá a inspirativní kniha pro zamyšlení se jak nad našimi čtyřnohými miláčky tak nad sebou samými. Od přečtení knihy si užívám každého okamžiku s naším seniorským panem "špagetkou".

01.12.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ke knížce jsem se dostala pouze díky seriálu, o kterém mnozí v mém okolí mluvili a chtěla jsem ho vidět také. První díl jsem ovšem nezhlédla celý, jelikož byl na mne příliš surový a drsný. Rozhodla jsem se tedy pro knižní podobu a nelituji. Objevila jsem pro sebe novou autorku, jejíž knížky bych si chci přečíst. Příběh je velmi čtivý a hlavní postava Fredova je pro čtenáře otevřená. Člověk ví, co si postava myslí a co vnitřně prožívá. Konec knížky mě překvapil, takový závěr jsem - v dobrém slova smyslu - nečekala. Autorka mě velmi mile překvapila. Na konci jsem měla pocit jako bych četla další úžasné dílo, a to myšlenkou podobné knize "1984".

01.12.2019 5 z 5

Hipík Hipík Paulo Coelho

Ačkoliv jsem knížku mého oblíbeného spisovatele dostala už k loňským Vánocům, otevřela jsem ji teprve nedávno. Stále jsem ji odkládala na "správnou" dobu. Tušila jsem, že bude více filozofická než např. knížka "Vítěz je sám", nebo "Nevěra", a bylo tomu tak. První třetina knihy mě příliš neoslovila. Nemohla jsem se v příběhu zorientovat a hlavní hrdina Paulo byl pro mě záhadný. Další stránky utíkaly pak samy, postava Karly knihu hodně oživila, i když se samotný příběh odehrával pozvolna a prolínal s dalšími postavami. Kniha se mi nejvíce líbila ke konci, teprve tam jsem se do ní opravdu začetla. Celkově mě však toto dílo - oproti ostatním Coelhovým knihám - příliš neoslovilo, ale věřím, že se ke knize jednou vrátím.

01.12.2019 3 z 5