Amneris Online Amneris komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Od autorky jsem četla Dědinu, která se mi líbila. Byla jsem zvědavá, jaká bude kniha z doktorského prostředí s doktorem alkoholikem jako vypravěčem. Četlo se to velmi svižně, až mi bylo líto, že už je konec. Hynek mi byl i přes své problémy sympatický. Těším se na další autorčiny knížky, její styl psaní mi hodně sedl :-)

02.03.2023 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Moje druhá knížka od Ládi Zibury, tentokrát z cest po Evropě. Oproti cestování po České republice, kdy využíval rozmanitých dopravních prostředků, tak pro cestování Evropou vsadil na autostop, který je po světě velmi rozšířený. V každém státě popisuje vlastnosti místních lidí, známé i neznámé památky a zda už někdy v daných zemích byl nebo ne. Nechybí ani doplňující informace o různých zajímavostech, se kterými se na svých cestách setkal. Jde opět o velmi pohodové a příjemné čtení, kdy si člověk říká, že by taky někam vycestoval :-)

13.02.2023 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Styl psaní pana Hartla jsem si oblíbila u knihy Prvok, Šampon..., takže jsem se na další knížku od něj těšila. Postavit námět na partě lidí, kteří se zároveň znají mi přišla zajímavá, ale to bylo tak všechno. Některé události mi přišly vyloženě přitažené za vlasy, ale u některých jsem si říkala, že to je vyloženě ze života. Za sebe bych knihu klidně o třetinu zkrátila a vynechala bych takové ty vsuvky "co by kdyby" a ještě bych na konci knihy dala překlad vět v cizím jazyce, protože většina lidí čínsky opravdu neumí. Jde o průměrnou knihu, doufám že další budou lepší.

22.01.2023 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Další kniha o romantickém cestování, tentokrát se příběh odehrává v Japonsku. Fiona mi byla sympatická už z Kavárny v Kodani, takže jsem byla zvědavá, jak si povede v tak obrovské zemi plné úžasné kultury a především dobrého jídla a pití. Gabe byl ze začátku dost protivný, ale to se naštěstí během příběhu změnilo. Knihu bych klidně o kousek zkrátila, některé pasáže byly zbytečně popisovány do detailu. Konec byl velmi krásný, snad zatím nejpovedenější počin ze všech knih Julie Caplin :-)

01.10.2022 4 z 5

Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce František Kožík

Osobnost Kryštofa Haranta obdivuji a je pro mě synonymem renesančního člověka se vším všudy. Proto jsem ráda za tento přepis původního deníku, který se četl velmi svižně a bylo škoda, že to nebylo delší. Je velmi zajímavé, jak se dnešní cestovatelé a poutníci od dob šlechtických či kavalírských cest vůbec nezměnili, jen možnosti dopravy jsou variabilnější, ale cíl je stále stejný :-)

21.03.2023 5 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Film jsem viděla několikrát a díky hlavní herecké dvojici je to skvělá podívaná. Nyní díky čtenářské výzvě nastal čas si přečíst i knižní předlohu. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na trochu zastaralé výrazy a slovosled. Překvapilo mě, že oproti filmu je literární předsvatební cesta delší a každý den končí pohádkou. U notoricky známých replik jsem slyšela pana Abrháma a paní Šafránkovou, kteří filmu dodali šťávu a lehkost a především svůj osobitý herecký um. Musím říct, že film je pro mě povedenějším a zábavnějším než kniha, ale i tak jde o milé pohodové čtení :-)

31.01.2023 4 z 5

Pohádky a pověsti Pohádky a pověsti Božena Němcová

Pohádky od Boženy Němcové mám ráda od dětství, kdy jsem dostala i tuto knihu. Nyní jsem ji četla synovi. Úplně jsem zapomněla, jak jsou její pohádky krásné a kolik času věnovala jejich poslouchání a sepsání pro ostatní. V každé z nich člověk najde poučení i jistotu, že všechno dobře dopadne :-)

22.02.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Hledala jsem nového českého autora a tato kniha mě zaujala názvem a obálkou. Tak jsem se do toho pustila s audioknihou v podání herečky Andrey Elsnerové. Musím však říct, že mě kniha opravdu nezaujala. Hlavně mi vadil drsný až syrový popis dramatických událostí, říkala jsem si, že se v tom snad autorka vyloženě vyžívá. Na absenci přímé řeči jsem si po čase zvykla. I když jde o velmi těžké období druhé světové války a knih na toto téma jsem přečetla opravdu hodně, tak u této jsem si přála, aby už byl konec knihy.

24.12.2022 3 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Knihu Dášeňka jsem četla jako malá a v rámci Čtenářské výzvy jsem si ji vybrala znovu. Styl psaní Karla Čapka mám moc ráda, skvěle dokázal vystihnout vývoj malého štěňátka a porovnání o dětech a psech mě pobavilo. Měla jsem taky moc ráda večerníček o Dášeňce, který namluvil pan Růžek.

24.01.2020 5 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Poslouchala jsem jako audioknihu při malování. Od Gogola jsem četla na střední škole Revizora, který se mi líbil, takže jsem si byla jistá, že ani tato kniha mě nezklame. A naopak mě naprosto dostala, jak je to trefně a geniálně napsané s úžasnou dávkou ironie. Všechny postavy měly hlavu a patu, i když se tam vyskytovaly třeba na pár dějství. Rozhodně doporučuji přečíst :-)

11.03.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha mě lákala dlouho, než jsem ji konečně začala číst. Těšila jsem se na wow efekt už podle všech recenzí, ale u mě se nějak nekonal. Dlouho mi trvalo se začíst, rozdělení knihy na vyprávění o 4 hlavních hrdinech mi nevadilo. Co mě ale dost štvalo, bylo autorčino dlouhé vysvětlování dalších událostí a postav, které se k příběhu nachomýtli. Jinak před tak rozsáhlým dílem, založeným na historických podkladech a archivních materiálech smekám. Určitě si do budoucna přečtu obě pokračování, ale za delší čas.

31.08.2021 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Knihu jsem si poprvé přečetla v nemocnici a stala se mojí nejoblíbenější knihou. Saturnin je naprosto geniálně a nadčasově napsaný, není pasáž, která by mě nebavila. Když jsem si vybírala knihy k maturitní četbě, Saturnin byl jasná volba (ačkoliv jsem si ho nakonec jako maturitní otázku nevylosovala). Po čase jsem si poslechla i audioknihu v podání Oldřicha Víznera a brečela jsem smíchy. Stejně jako knihu miluji i filmové a seriálové zpracování, které si vždycky ráda pustím, když mám špatnou náladu. Saturnin má v mé knihovně čestné místo :-)

29.12.2017 5 z 5

Líbáš jako Bůh Líbáš jako Bůh Marie Poledňáková

Jako první jsem viděla stejnojmenný film, který se mi celkem líbil. Při čtení knihy se mi okamžitě vybavovaly scény z filmu i jednotliví herci. Oproti filmovému příběhu je kniha o něco delší a obsahuje i víc úvah hlavních hrdinek Heleny a Bohunky u jednotlivých událostí. Kniha je čtivá a rychle ubíhá. Mimo jiné obsahuje fotky z filmu. Ráda si přečtu i pokračování :-)

06.03.2023 4 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Jako malá holka jsem knížku našla v babiččině knihovně s tím, že si ji určitě přečtu. Jenže se tak nestalo a já jsem ji přečetla až teď v dospělosti. Příběh dvou sester, které se potkají na dětském táboře a následně se vymění byl velmi sympatický, přesně jak jsem si ho jako malá vysnila :-)

07.10.2022 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Na knížku jsem se těšila, protože jsem od autorky četla Vypravěčku, kterou jsem přečetla skoro na jeden zátah a velmi se mi líbila. Ale u této knihy přišlo docela zklamání. I když se jedná o velmi těžké téma, které se mě jako mámy malého syna dotýká a vůbec nevím, jak bych sama v takové situaci jednala. Ale to množství vyprávějících postav a jejich zbytečných příběhů a vzpomínání mimo samotný příběh mi přišlo hrozně zdlouhavé, natahované a dost často nudné. Tyto pasáže, které se netýkaly přímo Kate s Annou a jejích rodičů jsem přeskakovala, pro příběh mi nepřišly důležité a ani mě nebavily. Kdyby to byl příběh čistě jen o Kate a Anně, bylo by to pro mě osobně lepší. Konec však byl hodně překvapivý, takový jsem opravdu nečekala. Časem se určitě podívám i na stejnojmenný film.

09.01.2023 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tuto knihu jsem si přečetla na základě shlédnutí stejnojmenného filmu, který mě moc bavil. A kniha dopadla stejně. Sice jsem si při čtení představovala jednotlivé herce, ale to mi vlastně nevadilo. Autorův styl psaní mi byl sympatický, určitě si přečtu i další jeho knihy.

21.11.2021 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Knížky paní Mornštajnové miluji a byla jsem si jistá, že tato bude opět peckovní jako ostatní. Ale u této poslední nějak nevím... Samozřejmě jsem zaznamenala onu kauzu uražené umělkyně, že se v případně AM jedná o plagiát a ukradení hlavní myšlenky, ale to mi ve čtení nové knížky vůbec nevadilo. Spíš jsem měla pocit, že v případě Lesu v domě čtu úplně jinou autorku. Určitě to bylo tím, že se celý děj odehrává v opravdu nedávné minulosti a hlavní hrdinka najednou mluví v ich formě. A hlavně jsem měla po celou dobu čtení pocit, že to bylo psané na sílu bez té pověstné lehkosti, se kterou paní Mornštajnová umí tak krásně kouzlit. Škoda no, doufám že další kniha bude zase z té vzdálenější historie :-)

18.09.2023 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Přesně tohle jsem potřebovala - romantickou pohodovou četbu se spoustou čokolády a sýra (oboje naprosto miluji). Musím říct, že jsem Mině pobyt ve Švýcarsku trochu záviděla a hlavně jsem si přála, aby s mužem svého srdce zůstala :-)

09.06.2023 5 z 5

Rozmary lásky: Poslední paní Rožmberská Rozmary lásky: Poslední paní Rožmberská Jaroslava Černá

Období posledních Rožmberků je moje oblíbené, takže mě potěšilo, že jsem narazila na další titul, který jsem nečetla. Kniha byla od začátku velmi čtivá, líbil se mi popis ze života Kateřiny i Petra, než se vzali. Ačkoliv se historikové přou o tom, zda tento sňatek byl i přes velký věkový rozdíl šťastný nebo ne, tak si osobně myslím, že svým způsobem určitě byl :-)

25.02.2023 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Nikdy jsem neměla potřebu číst R.U.R. Až teď, kdy se mi do ruky dostala audiokniha jsem se rozhodla si ji "přečíst". Velmi mě překvapilo, jak děj rychle plyne. Válka mezi lidmi a roboty, kteří chtějí nadvládu nad celým světem. Konec je překvapivý a vlastně i dojemný. Karel Čapek zkrátka napsal naprosto nadčasové dílo.

23.06.2022 4 z 5