Amízek Amízek komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Číst jako dítě, jako dospělý, jako senior, pokaždé nadchne. Neuvěřitelný svět fantazie, přitahujicí jak magnet. Tady se píše jen a jen chvála.

Babička Babička Božena Němcová

Jako malá, jsem měla problém ji přečít, proto jsem ji nedočetla. Hrozně jsem chtěla, ale nešlo to. Jako starší, ji mám přečtenou. Je tam hodně moudra a charakteristiky. Klasika je klasika a mam knihu ráda. Přece jen ale se mi film líbí víc.

01.11.2020 3 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Poklad. Kdo četl jako dítě, to byla nehorázná bojovka. Nádherné vzpomínky. Doufám, že i moje děti ji budou jednou číst a prožívat to stejné, co já.

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Někdo říká, že zápletka je ohraná. I kdyby bylo takto napsáno 1000 knih, tak přečtu každou a alespoň porovnám, jaká byla lépe napsaná. Mě se kniha líbila, i když jsem měla celou knihu nějak problém se začíst. Chyběl tomu ten šmrnc. Eriku nemám ráda, je takový doktor House, všechno ví, všechno vyřeší, jen práce, humor neexistuje, překračuje hranice. Někdy je to za potřebí, ale u ní, je to přehnané. Já nevím, přišlo mi, že případ pořád stál a spisovatel se soustředil na popisy, spíše se chodilo furt v kruhu, tím na konci bylo vlastně moc najednou a spisovatel někdy přehání na dramatičnosti, jako v nějakých amerických filmech. Štve mě, že detektivce Fosterové se jedinkrát nemůže říct jen Eriko. Stejně tak věčné posedlé omílání něčeho se Slovenskem. Jinak hezká kniha a hezky třeba ukázáno, že čím bohatší člověk, tim horší a že prostitutek je víc, jak prachu, je smutné, co se děje ve světě.

31.10.2020 4 z 5

Deník Deník Anne Frank

Nenajde se tu vylíčení války, ani události té doby, co se dělo, jak probíhala válka, kdo vyhrával, kam se jaká armáda přesunula atd. Celá kniha, je skutečným a jedinečným životem židovské rodiny a několikero dalších členů, jež se skrývají před smrtí. Nemohu popisovat, jaká kniha byla, zda nudná, či napínavá, páč to neni vymyšlený příběh, kde hodnotíme fantazii a kreativitu. Nedokážu pobrat, jak ti lidé museli žít, jak to dokázali. Roky se mačkat v malém prostoru s dalšími lidmi, zažívat tu bezmoc, strach, nevědět, kdy to zkončí, pokud vůbec konce někdy bude. Jen návštěva toalety, jak byla obtížná pokoušet se udržet v kondici, aby v tom malilinkym prostoru, kde nemůžou z okénka vykouknout se jim nezbortily svaly, nevedět, co se děje za dveřmi, jaká je realita, nezblbnout a vyčkávat, kdy přijde člověk, co jim pomáhá, zda vůbec přijde a nevykašle se na ně, hádky, co mezi sebou měli, odcizení ...... Nikdy nepochopim a nepřestanu smekat nad tím, co člověk dokáže vydržet a přežít. Bože díky za tuto dobu. Neochopitelný příběh utrpení lidí, tím spíše národa, který se ničim neprovinil.

10.10.2020

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Další kniha této spisovatelky přečtena. Přijde mi, že spisovatelka má psaní ve stylu vymyslím příběh a stejný námět použiji i v ostatních svých knihách. Její knihy si jsou opravdu velmi podobné jak dějem, tak i samotnými postavami. Ke knize samotné musím říct, že je rozhodně lepší jak několik jejích vražedných sester. Bohužel pro mě to stále není ono. Mam ráda složité záživné děje, ale nebyla opravdu nějak špatná. Stejně jako třeba kniha Nevítaný host, tak i tady byly postavy chudé, příkladně tým policistů nedělal vlastně nic.... Příběh jsem nějak nehltala, ale alespoň se něco dělo. Musím pochválit skrytí vraha, s odhalením jsem byla velmi brzy hotová a byla jsem blízko, ale skutečného vraha jsem čapla až ke konci. Kniha byla již vícero propracovaná, ale absolutně nechápu jednu vraždu ( kdo četl zřejmě ví kterou myslím ) spisovatelka nevěděla jak dál, nebo nevím. Vražda neměla úplně motiv, chtělo by to více promyslet a ne šup šup hop hop. Každopádně dávám lepší veselejší hodnocení a pro klidné čtení mohu dát palec nahoru.

02.10.2020 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

První jsem viděla film. Film, je oproti knize takové slabé nahlédnutí. Kiha je bomba, co pohltí úplně každého. Rozdílný život různých vrstev, těžký život nejchudších, na nemoce, jež dnes nic neznamenají, se umíralo ve velkém, ze všeho vás obviní za čarodejnictví......
Tohle je uchvatný průvodce historií a nejenže ukazuje, jak postupovalo léčitelství, ale i něco naučí. Nádherná a zajímavá pouť za učením, kde číhá plno překážek. Kniha nebude naplno bavit na každé stránce, ale zamilujete si ji.

04.11.2020 5 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Všichni známe určitě jako film. Já miluji filmové zpracování tohoto díla a u knihy jsem se bála, že na mě bude moc těžká. Blbost, nadchla mě a něco tak krásně zvláštního, mě svázalo s knihou. Mix všeho, co určená doba obnáší, je skvostně stmeleno větami. Ten člověk, ta hlavní postava, je neskutečný bojovník. Dílo, na které nezapomenete celý život a k tomu budete hrdí, co jste přečetli. Vyjímečná kniha.

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Bohužel jsem nečetla knihy předcházející tomuto příběhu, ale i tak mi nedělalo problém knihu pochopit. Skvělých několik dějů které nemají, což se vražd týče, spojitost, ale zároveň tvoří jeden kruh, co má hlavu a patu. Děj narvaný záhadama, zápletkama ...... Kniha velmi bohatá jak dějově, tak postavami. Je pravda, že se toho děje hodně a v něčem detektivové nemohli dlouho hnout, tudíž je na konci odhaleno moc najednou, ale to mi nevadilo. Jediné, co mě mrzelo byl rychle ukončený konec. Za mě kniha nádherná bohatá pestrá a velmi čtivá. Opravdu doporučuji a z knih co jsem četla, chválím celkem dobrou originalitu.

03.10.2020 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Kniha podle filmu. Film i kniha srdcervoucí. Citově zasáhne. Zvěrsta války, bezmoc a nikdo pomoci nemúže. Nemám, co víc psát, jen zdát hold hrdinům, jež vydrželi nepochopitelné

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Knihu jsem si děsně moc chtěla přečíst. Pustila jsem se do ní s chutí, ale ta opadávala a opadávala, až jsem ji chtěla odložit. Vůle mi nedala a dočíst jsem ji musela. Spisovatelka v tom neumí nějak chodit a nudné pasáže, se jen řinou. Něco bylo zajímavé a konec se předvedl, že i nudná kniha, radost udělá a překvapí. Bohužel ale nezachránil celkový dojem.

03.11.2020 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

První kniha, co od této spisovatelky čtu. Popravdě nechápu, jak může mít tak vysoké hodnocení. Na knihu jsem byla zvědavá, bohužel mě zklamala a těšila jsem se, až knihu dočtu a nebudu se k ní víckrát vracet. Nechci tím říct, že je vyloženě špatná, jen pro mě osobně je vcelku hodně nudná. Děj není barevný a pestrý, což já u knih vítám. Je nudná, velmi se táhne. Desítky a desítky stran čtete něco, kde se nic neděje a když už konečně něco, tak je to sepsané na pouhé jedné stránce. Postavy nemají grády, jsou až bez charakteru a sepsáno je to tak jednoduše, že všímavější čtenář ví opravdu hodně rychle kdo je vrah. Pro milovníky nenáročných dějů, je jako dělaná, ale kdo chce opravdovou knihu, tak ať sáhne po něčem jiném.

02.10.2020 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Přečteno takovou rychlostí. Spisovatel se s příběhem skvostně vymazlil. Nečekala jsem, že mě kniha tak zhltne. Vůbec nenudilo, postavy skvělé, konec dojemný. Krááááááááááása

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Žádný zázrak. Kniha se hodně táhla. Erika je příšerná, nezdvořilá bába, vše bere vážně a neumí se držet pravidel. Zase, ale musím pochválit, jak u Eriky spisovatel naprosto přesně vystihl povahu slovenského národa. Již druhá kniha, kde se děje to, že se případu Erika ujme, všechno porušuje, pak jí nikdo neveří, odvolají ji, přesto vše úspěšně vyřeší, ale je samozřejmě strašně zraněná po tom, co dopadla pachatele. Nato, že pachatel byl odhalen tak brzy, tak jsem čekala, že se bude něco dít. To byl omyl, víceméně nuda na zamrzlim bodě. Kniha není nejhorší, ale pro mě nudná, nikdo nechápe humor, pořádné vyšetřováni zde nenajdete. Uvidíme, co ukáže další kniha, ale zatím žadná sláva.

25.11.2020 3 z 5

Hanebný pancharti Hanebný pancharti Quentin Tarantino

Je velmi zajímavé číst scénář. Neberete to jako knihu, je to zvláštní pocit a mě se líbí. Originální nápad s pohledem na válku z jiného úhlu.

01.11.2020 4 z 5

Hranice Hranice Dalibor Vácha

Ocitnete se na bojišti a jediné, co Vás drží, je skutečnost, že ta kulka, ani jiná zbraň, Vás zabít nemůže jež vlastně kniha nezabíjí. Není to, jako počítačová hra, kde vždy vyhrajete. Tohle je slabim slovem drsná realita, kde i prohráváte. Můžete dnes jenom brečet nad tím, co hrdě vybojovali naši předci a my, v dnešnídobě, jen potupně všechno rozhazujem, aniž by jsme si něčeho vážili. Padlý hrdinové, se musejí v hrobě obracet. Tuto knihu nemůžete hodnotit, nýbrž zdát ohromnou úctu předkům a jejich příběhu.

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Tenhle díl je na úrovni, velmi dobře se čte. Příběh skvělý, nemám výtku, od začátku jsem se perfektně začetla. První kapitoly me štvalo, že se velmi často začínalo slovy - Když Erika ..... to se nakonec ztratilo a po zbytek knihy, se to již neopakovalo. Řekla bych, že na začátku bylo poměrně dost událostí najednou, a pak se případ nehnul, na nic nového se nepřišlo, ale děj byl bohatý z jiných stran. Poslední co chci říci, že hlavní postava, naše Erika, je mi stále nesymatická a nemohu si k ní najít cestu. Chápu jí, potom, co si vše prošla, ale tu ráznou bábu bez humoru, co musí být všude první a být nejlepší, tu nezmění a to není můj typ. Jinak kniha krásna, mohu doporučit.

25.10.2020 4 z 5

Bába Motyka Bába Motyka Marko Hautala

Přečetla jsem ji za jediný den. Do půlky knihy, jsem vůbec nechápala pointu a jediný, co jsem si říkala bylo - co to sakra má být ? Druhá polovina byla už záživnější, ale doteď nechápu, o čem má kniha být. Nebyla zas nudně napsaná, páč bych ji nedočetla, ale příběhově stojí za nic. Spisovatel fakt nevěděl, o čem má psát, tak stvořil něco, u čeho snad spal. Kniha nic o ničem a taky zvláštní styl psaní. Pro ty, kteří chtějí tápat nad něčim podivnym, tak prosim, ale jinak radši nečíst.

10.10.2020 2 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Smekám před autorkou. Velmi povedené dílo. Název mě hodně zaujal, ale nechtělo se mi moc do čtení. Začátky knih, jsou jako začátky filmů, nudné a musíte chvilku čekat, než začnete chápat pointu. Velmi jsem se divila, že zrovna tahle kniha mě bavila hned po otevření a nenudila mě, tudíž jsem se hned začetla. Nemam moc ráda rozdělování knih, jako je tady. Utnutí v nejnapínavějšim a čekat několik kapitol, než se to vrátí zpet, k té události. Tady mi to ale vůbec nevadilo. V každičké kapitole se něco dělo a každá byla napínavá. Moje mysl přemýšlí i nad tím, že máme postavy několika generací různého věku od dítěte po dospělého a každá postava má danný problém, ať je to puberťák, dospělý s rodinou i bez rodiny, typický ožrala, či dítě a my sledujeme, jak se tyto problémy stupňují, smutně, přehnaně, nechápavě. Bylo to pro mě poučné i děsivé. Psychothriller, co zanechá zvláštní pocity. Odporné vyvrazdění, propadnutí drogám a satanu, nedorozumění, které nebere konce, lži ..... Problém, který se nabaluje a propadá hloubš a hloubš do černoty a končí tragedií, která se bude rozplétat po tolika letech

10.10.2020 5 z 5

Lauro, ty jsi ale číslo Lauro, ty jsi ale číslo Ivona Březinová

Pěkná kniha pro dívenky. Četla jsem ji v 6. třídě a bavila mě. Život holky, co dospívá, jak se s tím pere, po čem touží a a typické záležitosti dnešní doby. Není to nějak poučný příběh, nad kterým by se přemýšlelo, ale takový pomocníček pro děvčata, aby věděla, co je čeká, nebo ukázka, jak období dospívání prožívají.

10.10.2020 5 z 5