amejzlík amejzlík komentáře u knih

Všichni jsme utkáni z hvězd Všichni jsme utkáni z hvězd Rowan Coleman

Příběh má v sobě spoustu lidskosti. Hlavní hrdinové řeší vztahy v těžkých životních obdobích. Líbila se mi myšlenka, že každý kdo odsud odchází chce odejít s čistým štítem. Více mne zaujala linka Hope. Stella mi nebyla moc sympatická. Zdálo se mi, že se nedovede vcítit do druhých. Místy mi příběh připadal až příliš přeslazený a měla jsem pocit jakoby se autorka snažila čtenáře za každou cenu úplně citově vyždímat.

23.08.2022 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

(SPOILER) Příběh Ester a Pavla v období heydrichiády mě trochu zklamal. Byl o lásce dvou mladých lidí. Všechny postavy měly dosti jednoduchou psychologii. Pavlova maminka byla hodná, tatínek starostlivý, Ester pasivní, Pavel zamilovaný a obětavý. Jenže když Ester zastřelili ani mu to nebylo líto…prostě se rozhodl, že jedna životní etapa skončila a on půjde dál. Přitom Ester celou knihu ujišťoval jak si jí vezme…O heydrichiádě samotné a životě za protektorátu bylo řečeno málo. Jen jsme byli ujišťováni jak jsou Němci zlí a v jedné scéně si pro Pavlova spolužáka přišlo gestapo. Taky mě celkem mrzelo těšení se postav na to, jak je přijdou osvobodit Rusové. Je patrné, že autor byl veliký komunista. Dlouhé monology Pavla byly taky dost nedůvěryhodné. Takhle filozoficky se přece žádný osmnáctiletý kluk nevyjadřuje…

27.07.2022 2 z 5

Modlitba argentinských nocí Modlitba argentinských nocí Marek Vácha

V tak tenké knize je uschováno tolik moudra a zajímavých myšlenek…Úvahy Marka Váchy mám velmi ráda. Zodpoví mi některé otázky, nad kterými uvažuju dlouhodobě a vzbuzují jiné, nad nimiž bych možná nikdy sama nepřemýšlela. Ke knížce si stálo za to vzít Bibli a taky zápisník. Některé myšlenky se mi tak líbily, že jsem si je vypisovala, abych o nich případně mohla přemítat i později a nezapomněla na ně.

12.02.2022 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Knížka mě trochu děsila a probouzela ve mně strach a občas i výčitky svědomí. Jak málo si uvědomuji svoje chyby, které dělám. Zároveň mě hodně poučila a mohla jsem si z ní vzít mnoho zajímavých myšlenek. Některé dopisy jsem si musela přečíst víckrát, abych je pochopila a vzala si z nich příslušná varování. Určitě se k Lewisovi vrátím a přečtu i některé jeho další tituly. Velmi mne oslovil.

29.01.2022 5 z 5

Hana Hegerová - Královna šansonu Hana Hegerová - Královna šansonu Miroslav Graclík

Skvělá autobiografie. Je této ,,Dámy šansonu” opravdu hodna. Autor vykresluje její život. Nehodnotí jej (když už tak minimálně a pouze pozitivně) nechá na čtenáři ať si udělá obrázek o Paní Haně sám. Její kolegové o ní mluví velmi pěkně a s velkou úctou. Po dočtení mi sice šansoniérka není tolik sympatická jako předtím a její chování při některých příležitostech se mi moc nelíbilo. (Například při vystupování ke kapele…) Při jiných příležitostech jsem ji naopak obdivovala. (V divadle hudby, kde se podepisoval dokument, který je dnes znám jako ,,anticharta”, vyprávění o kriminále…) Každopádně je to určitě jedna z našich nejlepších zpěvaček. Uměla si vybrat skvělý text a záleželo ji na projevu a přednesu. Není to zpěvačka jejíž písně si můžete pustit jen tak k vaření v kuchyni. Její šansony je třeba poslouchat pozorně a vychutnat si text a přednes, třeba u sklenky dobrého francouzského vína a sýru.

16.01.2022 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Knihu nebudu hodnotit hvězdičkami, jelikož nevím kolik bych jí jich měla dát. Chápu, že mnoha dívkám může pomoci se postavit znovu na vlastní nohy. Ale neřadila bych ji do poezie. Autorka si musela prožít velmi těžké životní období a jejím pocitům rozumím. Ale moje očekávání bylo jiné a kniha mne moc neoslovila.

09.02.2021

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Tento díl série měl, na to že už byl třetí, poněkud pomalejší rozjezd. Ale když jsem se překousala přes zhruba prvních 150 stran už to stálo za to. Autorka to vždycky zaonačí tak, že těsně před koncem rozjede další zápletku a tak vás navnadí na další díl.

08.02.2020 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Tahle série je tak úžasná. Ani jedné z těch mnoha stran jsem nelitovala. Martin umí skvěle popsat krajinu a o charakterech postav ani nemluvím. Napětí s každou kapitolou narůstá a pak vyvrcholí naprosto úžasnou akcí. Tak nádherně barvitě a zajímavě umí popsat bitvu jen Martin. S výrokem že zdědil dvě R po Tolkienovi naprosto souhlasím. Mrzí mne jen že k další knize se z důvodu povinné četby hned tak nedostanu.

02.07.2019 5 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Další kniha v rámci povinné četby na střední škole. Jedna z nejlepších knih ke kterým, jsem se přes SŠ dostala. Děj mi připadal velmi čtivý jazyk byl jednoduchý a přitom krásný. Poté co jsem dočetla jsem se podívala na divadelní provedení které bylo jednoduše úžasné. Zdá se mi že, sluha Truffaldino je jedna z nejlepších rolí pana Donutila.

11.01.2019 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Autor velmi úspěšně navázal na skvělého Zdeňka Jirotku. U knihy jsem se velmi bavila. Charaktery postav zůstaly nezměněny a příběh utekl jako voda. Saturnina od Jirotky jsem četla před dlouhou dobou takže nemohu posoudit zda Macek něco ,,zkopíroval”. Odkazy na Jirotku tam byly, ale to jsem považovala za vyjádření Mackovy úcty k Jirotkovi. Pokud pan Miroslav Macek vydá pokračování váhat nebudu ani chvilku.

18.02.2018 5 z 5

Velká kniha o svatých aneb po kom se jmenujeme Velká kniha o svatých aneb po kom se jmenujeme Vera Schauber

Obohacující knížka s příběhy světců. Psaná dětským jazykem. Dozvěděla jsem se základní informace a stručný příběh světců. Jen bych ocenila kdyby kniha byla delší a datace svátků byly přesné podle českého liturgického kalendáře. Kniha je přeložena z němčiny. Četla jsem ji dlouho, abych si každý z příběhů co nejlépe zapamatovala. Okouzlily mne i roztomilé ilustrace.

24.09.2023 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Místy jsem se skutečně velmi bavila. Oceňuji když se u knihy mohu nahlas smát. Autora znám ze stand upů a přečetla jsem si i jednu sbírku fejetonů. V knize se řeší spoustu témat- některé názory mi vůbec nesedly jiné byly fajn. Postavu Dědka jsem měla nejraději. Nejvíc mne pobavily pasáže s Cikánkou, Kristýnkou a Žabákem. Co mne opravdu nenadchlo byly části s vesmírem a kosmonautkou.

21.09.2023 4 z 5

Král Oidipús Král Oidipús Sofoklés

Krále Oidipa jsem si přečetla na základě toho, že na něj hodně odkazoval M. Kundera v Nesnesitelné lehkosti bytí. Příběh jsem nikdy neslyšela ani nečetla báji. Takže jsem měla problémy se v ději orientovat a občas jsem byla trochu ztracena. Pojem Oidipovský komplex jsem znala z hodin psychologie na SŠ. Po přečtení jsem si pustila rozbor od Davida Jirsy a všechno mi do sebe krásně zapadlo.

24.03.2023 4 z 5

Tak u tohoto fejetonu s miminem a fotrem jsem se nachechtala opravdu hodně. Čeněk je parádně nezvladatelné dítě. Jeho táta to bere s humorem a dokáže svoje zážitky umocnit stylem vyprávění, u kterého čtenáři tečou slzy smíchu a popadá se za břicho. Některé fórky mi ovšem připadaly až příliš drsné. Doufám, že život s dítětem není taková pohroma jak je v knize popisováno.

03.07.2022 5 z 5

Trochu mne mrzí, že knihy jsou vydané pouze jako scénáře k filmům. I tak jsem si to ale moc užila. Bylo to plné napětí a akce. Stránky mi ubíhaly pod rukama neskutečně rychle. Mám moc ráda Queenie a Jackoba. Jsem náramně zvědavá jak se bude příběh vyvíjet dál. Filmy jsou úžasné.

12.03.2022 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Knížku jsem četla v rámci povinné četby na SŠ. První 2/3 se mi moc líbily. Ta poslední už méně. Těžká doba komunismu v Československu byla podána na příběhu Kvidovy rodiny prozaicky a humorně. Je poznat, že ji autor opravdu zažil.

17.07.2021 3 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Inu, zdráhám se toto dílo hodnotit. Přečetla jsem ho kvůli maturitě a básně a lyrika nejsou zrovna mým šálkem kávy. Snad pochopím poselství alespoň některých básní až budu dílo číst ve starším věku a budu mít více životních zkušeností.

09.02.2020

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Tak to bylo opět...senzační. Napětí, akce, záhady a postupné odhalování Celeaniných tajemství z minulosti. Hlavně ta pecka na konci... Tato série mě naprosto ovládla a dychtím se dozvědět co bude dál.

25.01.2020 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Knihu jsem opět četla kvůli povinné četbě na SŠ. Werthera mi nebylo vůbec líto. Láska by podle mne měla být přeci nezištná. Poslední dopis který Werther Lotě psal mi vyloženě připadal jako by v ní měl za každou cenu probudit výčitky svědomí že si nevyvolila za muže jeho. Lotta si kvůli němu musela podle mne vytrpět mnoho velké bolesti.

03.02.2019 3 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Moc pěkné zpracování notoricky známých Erbenových balad.

26.12.2018 5 z 5