alweryon alweryon komentáře u knih

C. S. Lewis: Poutník krajinou fantazie C. S. Lewis: Poutník krajinou fantazie Sam Wellman

Pro mě nejlepší životopis C.S. Lewise.

Jonášovo znamení Jonášovo znamení Thomas Merton

Deníky nemám moc rád. Jak píše C.S. Lewis, člověk nemůže vědět, co bude relevantní za rok, za dva - a zapisuje jako důležité události a myšlenky, které v reálu zapadnou. Tento případ je ale zvláštní. V tradici duchovních deníků se hodně zabývá vnitřním světem a strhl mě. Čtu opakovaně, někdy jen pár zápisů. Pro mě po Vodách Siloe nejoblíbenější Mertonovka.

02.08.2016 5 z 5

Ve víru Velkého tance: Duchovní zkušenost přítomná v literárním díle C. S. Lewise Ve víru Velkého tance: Duchovní zkušenost přítomná v literárním díle C. S. Lewise Pavel Hošek

občas si vzpomenu, ale pořád si myslím, že je to víc Pan Hošek, než Lewis.

03.05.2024 3 z 5

Benedikt XVI. - Život Benedikt XVI. - Život Peter Seewald

V mikro souboji obřích biografií nedávných papežů jasně vede George Weigel a jeho Svědek naděje. Už proto, že nepřirovnává papeže k postavě z knihy Paulo Coelha :-).

Ale pokud obdivujete Benedikta XVI., tak je to stejně povinná četba - takže co.

03.05.2024 4 z 5

Juditin kříž Juditin kříž Bryan Houghton

Do formy románu přepsané myšlenky ze Zbytečného kněze.

Hned po dočtení jsem po letech přečetl Humanae Vitae.

Pro mě nakonec víc o manželství než o koncilu.

27.04.2024 4 z 5

Drazí zesnulí Drazí zesnulí Evelyn Waugh

Jsem ješitně pyšný na to, že jsem se královsky bavil a zároveň vím, že tuhle knihu po rodině půjčovat nebudu.

Ani známým. Ani v práci.

A pokud někdy najdu někoho, kdo by se pak na mě nedíval jako na klatého, budu si pískat.

16.01.2024 4 z 5

Sestup a pád Sestup a pád Evelyn Waugh

Kdyby to bylo celé v duchu líčení sportovního dne, je to jedna z nejznámějších humoristických knih lidstva.

Díky Bohu, že měl Waugh jiný záměr.

13.01.2024 5 z 5

První list Petrův První list Petrův Jan Amos Dus

Ze začátku mě Dus trochu točil svým stylem a lehkou ignorací toho, že to má být ekumenický komentář, ale postupně se pro mě propracoval na jednoho z nejlepších průvodců z edice.
K listu- politicky tedy stojím spíš tady, než u Pavla

11.05.2020 5 z 5

Vybrané listy  Plinia Mladšího Vybrané listy Plinia Mladšího Gaius Caecilius Plinius Secundus

Těžko hodnotit.
Jako dokument doby převýznamné. Zvláště ta témata, na která už je upozorněno níže.
Ale ten Plinius je zlatá mládež, pozér a neumí zakrýt pýchu na to, jak je "úžasný".
Ruku bych mu nepodal

29.04.2020 3 z 5

Veritatis Splendor - O základech morálního učení církve Veritatis Splendor - O základech morálního učení církve Karol Józef Wojtyła

Jediná encyklika, kterou jsem četl opakovaně. Když mám pochyby o víře, čtu eseje C.S. Lewise. Když mám pochyby o Církvi, čtu Chestertonovu Ortodoxii. Když mám pochybnosti o Písmu, čtu úvod Ježíše Nazaretského od Benedikta XVI.

A když mám pocit, že jsem poslední kdo netančí na hrobě katolické morálky - čtu tohle

27.04.2020 5 z 5

Válečníci pod plachtami korábů I. Válečníci pod plachtami korábů I. Václav Patočka

s nostalgií vzpomínám;-)

06.02.2019 5 z 5

Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Platón

Obrana a Kriton - můj vstup k Platónovi. A nemohl jsem si vybrat lépe.
Tyhle a Faidón jsou možné číst "bez přípravy".

24.08.2018 5 z 5

Symposion Symposion Platón

moc fajn, ale hrozně by mě lákalo číst si to ve skupině, jako čtenou zkoušku divadla.
Platón je mistr v navazování atmosféry - všechny postavy působí velmi živě, uvěřitelně.

24.08.2018 5 z 5

Čtyři pocestni Čtyři pocestni Hilaire Belloc

Není to kniha pro každého - já se k ní dostal přes Florianovu Starou říši a G.K. Chestertona a je asi potřeba být lehce připraven a tušit, co Belloc miloval a co nenáviděl (ploty v krajině:-) )

Ale ta kniha je krásná - na konci je mapka jako z Hobita, v textu u písní zpívaných hrdiny jsou i noty (jako u Fulghumova Třetího přání) nádherný papír, červené nadpisy stran, vtištěné obrázky do textu - ta kniha je graficky velmi moderní (a je to vydání 1919) a je na ní vidět láska k dokonalosti, kterou vtiskl Florian svému Dílu.

Příběh je vtipný i hloubavý. Dokonale zachycený čundr podzimní krajinou a já měl celou dobu chuť zavolat příteli a jít se toulat. Celý text je nadsázka se kterou počítají všechny postavy - zároveň archetypální hrdinové (jsou to všechno postavy uvnitř autora? Jeho různé stránky?). Svižný mužný humor i vážná témata. A je vidět, jak si hluboce věřící (a Církev milující) člověk může dělat srandu z Církve a je to krásné.

16.08.2017 4 z 5

Duše veškerého apoštolátu Duše veškerého apoštolátu Jean - Baptiste Chautard

Od srdce k srdci. Občas je krásné zachytit alespoň malý úsek řetězu od Krista až k nám. Chautard k Jeronýmovi a ten nám.

13.06.2017 5 z 5

Přelévat moře Přelévat moře Jan Dobraczyński

Po Listech Nikodémovi lehké zklamání. Ale Listy nasadily laťku tak vysoko, že lehké zklamání je vlastně pořád obrovská poklona:-)

07.12.2016 4 z 5

Tomáš Halík: Ptal jsem se cest Tomáš Halík: Ptal jsem se cest Tomáš Halík

Pro mě před lety setkání s T. Halíkem po kterém jsem se pustil do jeho ostatních věcí. Dnes tuto knihu oceňuji i jako dobrý rozcestník k ostatním autorům. Zvláštní osud i povaha, ale málokterý rozhovor mě tak vtáhl.

05.09.2016 5 z 5

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Někdy mě zasáhne krutost textu, jindy jeho něha. Je tu popsaná čistá víra v Boha i děsivá prázdnota. Nevím, jestli tato nepochopitelnost celku je zde schválně a má zneklidňovat (k tomu se přikláním), nebo jestli je způsobená nedokončeností textu. Pasáž o černém kameni a ptáku na stromě je neuvěřitelná. Chápu, proč Exupéryho tolik obdivoval otec Jeroným.

02.08.2016 4 z 5

Kurýr na jih / Noční let / Válečný pilot / Dopis rukojmímu Kurýr na jih / Noční let / Válečný pilot / Dopis rukojmímu Antoine de Saint-Exupéry

Skvělý styl psaní a texty podložené životem. Pasáže o přátelství, siločárách života...