Alphwen Alphwen komentáře u knih

Čarodějka v zácviku Čarodějka v zácviku James Nicol

Milá odpočinková četba.

09.03.2018

Pouze pro VIP Pouze pro VIP Jens Lapidus

První díl trilogie, rozjíždí se pomaleji, ale druhý díl Stockholm DELETE je vynikající. Bez Pouze pro VIP se v něm ale nebudete orientovat, takže je potřeba se jím prokousat. Lapidus má výborně prokreslené charaktery postav (Teddy, Emelie, Nikola) a zejména ve druhém dílu trilogie jim přizpůsobuje i jazyk jednotlivých kapitol. I díky spoustě slangových výrazů daných prostředím a národnostmi je jeho styl velmi pozoruhodný. Žádný jiný severský autor takhle nepíše.

07.10.2017

Tiberius: Pohnutý život císaře Tiberius: Pohnutý život císaře Roger Caratini

Pro mě bohužel zklamání. Na každé druhé straně se rekapitulují příbuzenské vztahy, hojně se popisují pohyby armád (a to včetně tažení, kterých se Tiberius sám neúčastnil), období císařova života na Capri je pojato velmi stručně, autor upřednostňuje informace s bulvárním nádechem.

06.05.2024 2 z 5

Ty víš, že to chceš Ty víš, že to chceš Kristen Roupenian

Popravdě, po prvních čtyřech povídkách jsem tuhle sbírku chtěla odložit. Texty s nádechem podivna, jimiž chce autorka čtenáře především šokovat, takový byl můj první dojem. Ale pak se to konečně zlomilo. Dalším textům nechybí nápad, neotřelé myšlenky a úhly pohledu ani břitký, úderný jazyk.

19.12.2020 4 z 5

Neviditelná republika Neviditelná republika Joan Peruga

Mám slabost pro ostrovy a malé země. Proto když v češtině vyšlo něco tak pozoruhodného jako andorrský román, hned jsem věděla, že si ho musím přečíst. Od díla, které se odehrává v Andoře a které se od začátku do konce točí kolem cestování a (starých) knih, bych čekala, že mě strhne. A skutečně, pasáže, v nichž autor prostřednictvím příběhu hlavního hrdiny, mladého španělského novináře, který v Andoře tráví léto a pomáhá pohledné knihovnici hledat záhadami opředenou knihu jisté anglické cestovatelky, dumá nad andorrskou společností, lidskou povahou a cestováním v 19. století i dnes, plynou podmanivě a vybízejí k zamyšlení. Vysokou laťku však bohužel snižuje notně povrchní milostná linka protkaná řadou klišé. I tak se jedná o titul hodný pozornosti, po jehož přečtení se dost možná budete chtít do Andorry vypravit, přestože pro malé země slabost nemáte.

27.04.2020

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

Útlá kniha Mount Kodaň, kterou lze charakterizovat jako povídkový román, je typický Kaspar Colling Nielsen. Spousta podivuhodných nápadů, originality, nechutností, lidských slabostí a sžíravé společenské kritiky rozvíjených kolem výchozího motivu, kdy si placaté Dánsko u hlavního města během dvou set let postaví obrovskou horu. Dánské podivno, které připomíná povídky Karin Tidbeck ze sbírky Sobí hora.

13.04.2020 4 z 5

Stockholm Delete Stockholm Delete Jens Lapidus

Nejlepší díl z trilogie o Teddym a Emelie.

29.12.2018