Allys Allys komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Oddychové čítanie o živote hlavného hrdinu a ďalších členov jeho rodiny. Autorka popisuje bežný život obyčajných ľudí plný rôznych zvratov a prepojení. Kniha sa čítala veľmi dobre a veľmi sa mi páčil aj štýl humoru, aj keď sa stalo niečo negatívne, bolo to veľakrát podané odľahčenou formou :-) Pekná kniha, odporúčam.

04.06.2019 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Na túto knihu som sa veľmi tešila aj vzhľadom k tomu, že často chodíme v ČR na výlety a práve ma zaujímali tie nie úplne najznámejšie miesta. Páči sa mi autorov štýl písania aj zmysel pre humor. Ďalšia vec, ktorá stojí za zmienku sú krásne ilustrácie.
Cestopis je písaný ľahkou vtipnou formou a je plný netradičných zážitkov a netypických ľudí. Mne sa podobné zážitky moc často nedejú, nejako nemám odvahu ani povahu ísť si len tak pokecať s niekým cudzím, o to radšej o tom potom čítam :-D
V knihe je taktiež veľa zaujímavých historických faktov. Řidičské situácie boli taktiež super - z pohľadu muža začiatočníka a takto bez hanby, to sa len tak nevidí, to chce odvahu :-)

12.10.2023 5 z 5

Na smrť II. - Bez milosti Na smrť II. - Bez milosti Jozef Karika

Pokračovanie príbehu, ktorý sa začal pred 2. svetovou vojnou a aktuálne sa odohráva už počas samotnej vojny. Ako som si myslela, že v prvej časti bolo brutality až príliš, tak tu autor zachádza do ešte väčších krajností. Kniha určite nie je pre citlivejšie povahy.
Bolo mi ľúto Viktora, ktorý si myslel, že Amerika bola to najväčšie peklo z ktorého utekal. Čo sa týka dejovej linky s Karlom, myslím, že by si postava zaslúžila hlbšie psychologické spracovanie - náhľad do jeho chorej mysle mal v deji menší priestor, ako by si možno zaslúžil. Nie je mi celkom jasné, ako sa mohol až tak zmeniť vočí tým, ktorí mu predtým pomohli a neboli to práve maličkosti. Boli tam náznaky vplyvu propagandy atď, ale na druhej strane bol vykreslený ako nadpriemerne inteligentný človek, takže som trochu čakala, že nebude tak ľahko zmanipulovateľný.
Kniha sa čítala sama, aj keď bolo treba zopár prestávok a preloženie jedným pozitívnejším príbehom. Dve dejové linky boli super, čo mi však trochu vadilo bolo preskakovanie v čase - napríkad kľúčová vec je prezradená takmer na začiatku a potom už len čítame, ako sa k tej situácii postavy dopracujú. Celkovo 90%.

09.02.2022 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Krásna kniha, ktorá ukazuje, ako je možné sa vysporiadať s nepríjemnými situáciami v živote s ľahkosťou a s pozitívnym náhľadom. Atmosféra v hoteli je vykreslená veľmi autenticky, autor odkazuje na mnohé ďalšie literárne diela. Vzhľadom k tomu, čo sa v Rusku dialo v tom čase mimo hotel Metropolitan, mi hrabě Rostov prišiel občas mimo akúkoľvek realitu, čo možno súvislo s tým, že knihu nepísal ruský autor.
Samotná postava Rostova mi bola viac menej sympatická, páčilo sa mi jeho vyjadrovanie, vzdelanie aj neskorší prístup k životu. Občas, hlavne na začiatku ma iritoval, lebo pôsobil ako dospelý človek neschopný sa o seba postarať. Tak to zrejme malo byť, aby čitateľ mohol sledovať vývoj jeho osobnosti počas cca 30 rokov.
Kniha má zaujímavý námet, prvá tretina super a ďalej som mala pocit, že je všetko príliš jednotvárne a kľudne by stačil menší rozsah. Možno sa autor snažil vyvolať pocity monotónnosti, aby sa čitateľ viac vžil do hlavnej postavy :-) Kniha je výnimočná, som rada, že som ju prečítala, ale vracať sa k nej zrejme už nebudem.

08.02.2022 4 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Krásny a strhujúco napísaný príbeh, ktorý sa napriek väčšiemu množstvu strán čítal sám. Z tohto obdobia dejín som veľa kníh zatiaľ neobjavila.
Vykreslenie života prisťahovalcov za oceánom bolo miestami snáď až príliš drsné a kruté, ale možno o to viac realisticky to pôsobilo. Čitateľ môže nahliadnuť do zákulisia či už židovskej, alebo sicílskej mafie. Z príbehu veľmi cítiť ducha danej doby. Postavenie žien v spoločnosti bolo pred cca 100 rokmi inde ako dnes, aj keď mnohé ženy žiaľ v podobnom postavení žijú aj v súčasnosti.
V knihe nie je núdza o dramatické a nečakané zvraty. Autorov štýl a spôsob podania príbehu je na veľmi vysokej úrovni.
Viac vecí mi prišlo nereálnych - napríklad 13 ročné dievča z Ruska sa za pár mesiacov naučí jazyk na takej úrovni, aby mohlo písať do novín ( bez kníh, prípadne učiteľa).
Záver bol vzhľadom k predošlému deju trochu moc presladený a rozprávkový. Celkovo 90%, určite odporúčam :-)

03.11.2021 5 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Super kniha, ktorá popisuje spôsobom, ktorý pochopí aj laik, ako približne funguje dark web. Autor pútavo, či už na základe faktov, vlastných skúseností alebo zverejnených príbehov iných ľudí vyvracia mnohé populárne a negatívne mýty o dark webe. Tieto mýty sú zrejme to, čo ľudí desí najviac. V mnohých súčasných thrilleroch sa dajú nájsť k téme rôzne zavádzajúce informácie a bežný čitateľ sa zrazu bojí zapnúť počítač :-) Škoda názvu, ktorý môže mnohých odradiť, pritom téma je poňatá veľmi obsiahlo, určite sa netýka prevažne sexu a drog. Kapitoly ozrejmujúce svetlé stránky dark webu a popis fungovania spravodajských spoločností aj v krajinách, kde vládne cenzúra boli veľmi prínosné. Niektoré skutočné prípady boli šokojúce, najviac mi utkvel v pamäti jeden s manželom, ktorý sa rozhodol zbaviť sa manželky a bol silno veriaci kresťan. Kniha je plná odkazov na zdroje, z ktorých bolo čerpané a ak má niekto záujem o hlbšiu znalosť témy, na základe nich si vie dohľadať potrebné informácie. Myslím, že v dnešnej dobe, keď je na internete aktívne veľké množstvo ľudí je záujem o tému na mieste, dúfam, že si knihu prečíta čo možno najviac ľudí.

14.05.2021 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nepríde mi, že by autorka vykrádala Kinga, ako sa občas niekto zmieňuje v komentároch. V USA je podobných príbehov napísaných viac než dosť, ani King nebol prvý. Autorka dokáže na malom rozsahu vykresliť atmosféru, na ktorej vykreslenie potrebujú iní autori 3x toľko strán. Páčili sa mi dve dejové línie s tými istými postavami vzdialené od seba cca 30rokov. Hlavný hrdina bol sympaťák, kniha sa čítala sama a zaujímavejšia mi prišla dejová línia z minulosti. Príbeh sa mi nezdal mysteriózny, ako bolo spomínané v anotácii, akurát trochu moc prekombinovaný a miestami nelogický. Záver bol nečakaný (nečakala som tak tuctový :-D), ale ako jednohubka a oddychové čítanie kniha splnila, čo mala. Myslím, že aktuálne je dostupné množstvo viac prepracovaných thrillerov, avšak táto kniha taktiež stojí za pozornosť. Osobne som na základe predošlých recenzií čakala celkom prúser a bola som milo prekvapená :-)

10.05.2021 3 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Úprimné zápisky mladého doktora, ktoré sú jedným z pohľadov na prevažne britské zdravotníctvo a ich zdravotnícky systém. Zážitky a pocity podáva "bez obalu" a priamo. Miestami sú to chvíle krušné, miestami vtipné a občas aj dojemné. Bolo smutné sledovať, aký vplyv má práca mladého lekára na jeho osobný život a naozaj obdivujem každého, kto sa na túto cestu vydá. Zásahy štátu do popisovaného zdravotníckeho systému mi prišli nelogické a kontraproduktívne. Ľudí, ktorí zachraňujú v UK životy, mi je úprimne ľúto. Kniha je plná takých absurdít, až sa človek zamyslí, či je to vôbec možné. Veľmi sa mi páčili aj vysvetlivky lekárskych pojmov, aby čitateľ stále vedel aj v "ľudskej reči" o čom príbeh daného dňa je. Časť s kraniofalickou anastomózou/ placentofágiou mi zostane ešte v hlave asi dlhšie :-D Horkosladký príbeh jedného človeka, ktorý by bol možno ešte vtipnejší, nebyť toho, že je to pravda.

19.04.2021 4 z 5

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Veľmi pekne spracovaná kniha plná krásnych fotografií a dobových obrázkov. Mnoho miest som síce poznala, ale vďaka tejto knihe som si doplnila o daných miestach informácie, ktoré sú podané stručne, výstižne a pútavou formou.
Okolo najstaršej dopravnej značky som chodila často a ani som o nej nevedela a už som bola navštíviť aj úhora Pepíka :-) Najviac sa mi páčili časti o Ledňáčkoch, pohrebnej tramvaji, Výtoni a Václavskom náměstí. Podolská cementárna ma až tak nezaujala, vzhľadom k tomu, že dnes tam je už len kúpalisko. Nemocnica v Krči bola ako z nejakého starého filmu, ani by som neverila, že vôbec také miesto dnes ešte existuje.
Knihu som mala z knižnice, zvažujem kúpu. Je dostupná aj v e- verzii, ale vzhľadom k množstvu farebných fotografií tento formát neodporúčam.
Ďakujem autorovi, že venoval čas a energiu na vytvorenie takejto krásnej a zaujímavej knihy.

08.10.2021 5 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

(SPOILER) V rámci tohtoročnej čitateľskej výzvy som siahla aj po tejto klasike. Je to krásny príbeh plný emócií. V knihe je možné nájsť rôzne filozofické a psychologické úvahy, hlboké city a podrobne vykreslené hlavné postavy. Do hláv niektorým postavám vidno tak hlboko, až je to miestami desivé. Značnú časť knihy som mala pocit, že príbeh je úplne vedľajší a ide skôr o veľmi podrobný popis anglickej šlachty a utrpenia poddaných. Dej občas pokračuje veľmi rozvláčne a niektoré opisy sú zbytočne dlhé (napr. vymenovanie 12 anglických šlachticov, ktorí s dejom ani dejinami v knihe nemali nič spoločné). Takto podrobný román sa bude v súčasnej literatúre ťažko hľadať, okrem množstva strán príbehu a historických informácií je v ňom možné nájsť aj veľa medzi riadkami. Ľudské starosti a radosti sú geniálne spracované a vyjadrené. Koniec ma dosť mrzel, stále som verila aspoň v aký - taký happyend, prešla som dlhými opismi kdečoho, len aby som našla trochu pozitívny koniec, ktorý neprišiel.

17.05.2021 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Ďalší skvelý diel zo série s Kim Stone. Autorka sa podobne, ako v predošlých častiach venuje primárne jednej určitej téme. Tu konkrétne sa jedná o prostitúciu, ktorá je rozobraná asi zo všetkých strán a pohľadov, vrátane ukážky rôznych spôsobov, ako sa k takej práci ženy dostanú. Možno po prečítaní knihy bude na svete menej odsudzujúcich ľudí.Okrem dvoch dejových línii vyšetrovania, ktoré sú napínavé sa autorka venuje aj otázkam ceny ľudského života a bytia. Okrem zneužívania žien na ulici sa zaoberá aj problematikou zneužívania ľudí, ako lacnej pracovnej sily z Rumunska (v podstate otrokov bez mzdy a dokladov) v Británii. Zároveň vidíme aj vývoj hlavných postáv a ich charakterov. Páchateľa som si tentokrát takmer do konca nedokázala tipnúť a Ellie som držala palce. Knihu určite odporúčam :-)

19.01.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Ku knihe som sa dostala vďaka čitateľskej výzve a na základe super recenzií. Dúfala som, že sa mi bude páčiť, je však úplne úžasná. Príbeh rozprávaný z pohľadu Illan je podaný pútavo, ani chvíľu som sa nenudila. Trochu som mala obavy, keďže rozprávačom je malé dievča, ale boli zbytočné. Svet je vykreslený fascinujúco, napomáhajú tomu aj historické fakty, nové výrazy a popis fungovania sveta. Postavy sú sympatické, dej strhujúci, prečítané jedným dychom. Koniec je otvorený, hneď som šla hľadať pokračovanie :-) Je to moja prvá kniha od tejto autorky a určite nie posledná. Má užasný štýl písania. Dúfam, že kniha bude preložená do zahraničia a tým pádom by bola väčšia šanca aj na filmové spracovanie :-)

22.06.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ku knihe som sa dostala náhodou, nieje to úplne žáner, ktorý vyhľadávam. Neobyčajný príbeh o láske je napísaný krásne a originálne. Počas čítania som sa veľakrát zamyslela nad vecami, ktoré síce beriem ako samozrejmosť, ale pre mnohých ľudí to samozrejmé nieje. Vývoj postáv a hlavne ich cesta k sebe je vykreslená úsmevne a miestami trochu tuctovo (asi to tak v rámci románov má byť :-) ). Záver je síce smutný, ale dojímavý a oceňujem aj spracovanie témy eutanázie. Anotáciu som predtým veľmi nečítala, takže som do poslednej chvíle dúfala v happyend, ktorý žiaľ neprišiel. Film som videla až po knihe a taktiež sa mi páčil (aj keď kniha je vždy lepšia ;-) )

16.07.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Milá knižná klasika vhodná pre každú generáciu. Na pomerne málo stranách sa nachádza veľa krásnych, ako aj smutných (ale poučných) posolstiev.

12.03.2019 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Ďalší skvelý diel zo Zeměplochy. Je to v podstate detektívka pretkaná úžasným Pratchettovským humorom s veľkým množstvom vtipných hlášok a úvah. Karotka, Elánius, Angua a Pleskor Řiťka boli úplne úžasní, lord Vetinari taktiež. Kniha sa zároveň venuje úvahám nad otázkami slobody (časť s Golemami), ohľadom usporiadania štátu a vzťahom k menšinám medzi nami. Řiťka sa snaží medzi trpaslíkmi zavádzať myšlienky feminizmu, v knihe sa čitateľ dozvie aj čo to o heraldistike :-) V knihe sa neustále niečo dialo, v príbehu neboli žiadne hluché miesta, krásne spracovaný príbeh :-)

29.03.2021 5 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

S ľahkosťou a humorom písaná kniha o živote veterinára. Čitateľ sa dozvie mnoho o tom, ako fungovala veterinárna prax pred viac ako 80rokmi na anglickom vidieku. Vtipné príbehy sa striedajú so smutnejšími, ale o to reálnejšími zážitkami autora. Život veterinára, na dedine a medzi farmami vyzerá úplne inak, ako v meste a je niekedy naozaj drsný, ale z rozprávania vyžaruje autorova láska k prírode a k zvieratám. Charaktery hlavných aj vedľajších postáv sú veľmi realistické a miestami aj úsmevné. Úplne najviac sa mi páčili časti so psíkom Trickym Woo a pani Pumphryovou :-) Som rada, že som sa ku knihe v rámci výzvy dostala.

08.03.2021 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Jednoduchý príbeh obsahujúci niekoľko zaujímavých myšlienok a múdrostí. Dej plynul veľmi pomaly a kniha sa viac zaoberala poučovaním ako príbehom, ideálnejšie by to možno bolo vložiť nenápadnejšie priamo do deja. Posolstvo mohlo být silnejšie, skôr je vhodná pre čitateľov, ktorí nič podobné nečítali a chceli by nejako začať. Pre ostatných existujú aj silnejšie motivačné príbehy o hľadaní samého seba. Páčilo sa mi viac dejových liniek, z ktorých každá mala vlastnú myšlienku. Z daného žánru mi táto kniha príde priemerná, iné od autora sa mi páčili viac.

01.06.2022 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Autora mám veľmi rada a na knihu som sa naozaj tešila. Jedná sa o dystópiu, ktorú si však až veľmi reálne môžeme predstaviť v súčasnom svete. Príbeh začínal pútavo, čitateľ je rýchlo vtiahnutý do deja. Vykúpenie vody v obchodoch, zúfalstvo, zdivočenie ľudí v súčasnom povedzme, že vyspelom svete, otrava pokazenou vodou - to všetko prinúti čitateľa sa zamyslieť nad dôležitosťou vody v dobe klimatických zmien.
Postavy sú vykreslené kvalitne, aj keď je trochu na škodu, že až príliš šablónovito, takže je tam menej nečakaných zvratov v charakteroch. Čo mi však trochu vadilo, bola miestami až prílišná nereálnosť, hlavne čo sa týka dehydratovaných osôb a ich schopnosti prežitia a hlavne akčných výkonov. Tento príbeh by bol možno viac zaujímavý z pohľadu dospelých.
Pri tejto knihe som mala dojem, že je to fakt pre mládež ( oveľa viac ako pri iných jeho knihách) a síce sa mi páčila, ale ostatné od Neala mám radšej, takže nemôžem dať plný počet *.

11.10.2021 4 z 5

Fulmaya Fulmaya Dorota Nvotová

Krásne napísaný cestopis, síce trochu drsnejším jazykom, ale o to viac zo srdca a úprimne. O Nepále, Indii a ďalších miestach sa čitateľ dozvie informácie, ktoré bežne v turistických sprievodcoch nenájde. Štýl písania nemusí sadnúť každému, ale ak aj je použitý drsnejší slovník, obvykle to má svoje opodstatnenie a málokto by sa v tej chvíli vyjadril inak ( napr. časť vo Váranásí :-) ). Cestopis je miestami prepletený aj osobným životom autorky a jej pocitmi, úzkosťami, radosťami, láskou. Sú to časti plné otvorenosti a naozaj ju obdivujem, že vôbec dokázala a mala odvahu toľko cestovať napriek svojmu zdravotnému stavu. Páčilo sa mi, že autorka sa čo najviac snažila žiť a komunikovať s miestnymi ľuďmi a vznikli aj nové priateľstvá. Počas čítania som si veľa miest aj googlila a naozaj boli všetky nádherné, bez tejto knihy by som o nich asi ani nevedela. Odporúčam si pozrieť aj dokument. Zážitky sú písané tak pútavo, že som mala chuť hneď vyraziť na trek :-)

09.09.2021 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Zaujímavý námet príbehu, ktorý poukazuje na postavenie žien nielen vo Francúzsku v 19. storočí. Nemocnica v knihe Salpêtrère je známa aj v skutočnom svete a to hlavne pôsobením lekárov, ktorí sa vysktujú aj v tomto príbehu a ich spôsobmi liečby, ktoré sú prinajmenšom zvláštne. Chápem, že vedomosti v tých časoch neboli na dnešnej úrovni, ale ľudskosť, súcit a empatia by mala byť prítomná, čo žiaľ v prístupe lekárov nebolo. Kniha je písaná veľmi pútavo a číta sa dobre, prepojenie so skutočnosťou je tiež dobre spracované.
Čo mi však trochu vadilo, bola prílišná stručnosť príbehu, akoby mnoho vecí len kĺzalo po povrchu a autorka sa bála ísť hlbšie. Je to však jej prvotina a tak sa dá nad tým prižmúriť oko. Celkové hodnotenie 4,5*

30.08.2021 4 z 5