Allys Allys komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Útlá knížka se silným příběhem napsaným podle skutečnosti. Mám pocit, že v současné společnosti je podobných lidí jako šafránu a tahle povídka dokáže znovu v čitateli probudit víru v dobro člověka.
Je to velmi inspirativní příběh, který jsem četla už několikrát a motivuje mě být lepší víc, než sáhodlouhé knížky o rozvoji osobnosti.
Doporučuji každému k uvědomění si, že není nutné změnit svět, stačí změnit sebe a začat dělat něco, aby byla Země lepším místem pro všechny. Kdyby se dle této filozofie řídí většina lidí, měli bychom kolem sebe hezčí svět.

27.10.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na pokračovanie som sa veľmi tešila, avšak nakoniec som mala problém knihu dočítať. Akoby prvé dva diely a tento písali rozdielni autori. Chápem, že je to fantasy pre mládež, tým pádom sú mnohé veci popísané trochu ružovejšie alebo nereálnejšie (rovnako ako v predošlých dieloch), lebo nechceme strašiť deti, ale v tejto časti bolo do očí bijúcich nelogickostí až príliš. Napríklad časť v Grevilgrade - vzduch bol horúci, ľudia sa schovávali v tieni a ďalej popis, ako sa z horúčavy roztekajú budovy v tom istom meste - človeku stačí sa schovať do budovy, ktorá sa od žiaru roztápa?
Výstavba príbehu mi prišla príliš jednoduchá ( verše, indície aj ich neustále opakovanie) a posun v príbehu vzhľadom k 500 stranám príliš malý. Podľa recenzií som myslela, že najhoršie časti budú s prasečí řití, ale horšie bolo to motanie sa dookola v deji, ktorý takmer nenapredoval. Čo sa na začiatku knihy naznačilo, sa do konca nestihlo ani z polovice stať.
Podľa názvu som čakala, že bude nastereám venovaný väčší priestor, ako len kúsok na začiatku a kúsok na konci. Možno keby sa príbeh trochu zredukuje o zbytočnú vatu, nelogické veci, siahodlhé úvahy Illan a banálne nikam nevedúce rozhovory, tak by to mohlo byť kvalitné 5* pokračovanie. Posledná štvrtina príbehu bola super, škoda, že taká nebola celá kniha. Bohužiaľ nedokážem dať vyššie hodnotenie.

01.03.2022 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Veľmi silný a dojímavý príbeh o sile obyčajných ľudí vo Francúzsku počas nacistickej okupácie a vojny. Kvalitné spracovanie, dejové linky sa prirodzene prelínajú a o zvraty nie je núdza. Atmosféra francúzskeho vidieka a Paríža je v tomto žánri menej bežná, ale o to viac vítaná.
Veľkú časť deja tvoria životy žien, ktoré zostali s deťmi bez prostriedkov a mužov vydané napospas hladu a bezmoci. Čitateľ môže vidieť silu a odvahu jednotlivcov, ktorí dokázali pomáhať iným, ako sa dalo, aj keď sami nemali takmer nič. V knihe mnohé postavy robia rozhodnutia, z ktorých sa ukazuje veľa morálnych otázok a zamyslení. Vzťah sestier Vianne a Isabelle je plný rozporov, vývoj oboch postáv je popísaný naozaj do hĺbky.
Kniha má síce viac strán, ale čítala sa plynulo a sama, netreba sa jej báť , aj keď treba počítať s nejakou tou slzou. Po prečítaní knihy som vďačná za svoj život a dobu v ktorej môžem žiť. Určite odporúčam a dala by som jej viac ako 5*, keby to šlo.

01.10.2021 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Krásny a zároveň smutný príbeh o pominuteľnosti života. Obe hlavné postavy túžia žiť a aj keď dôvody sú odlišné, život oboch je v podstate v neustálom ohrození. Z príbehu plynú rôzne úvahy, napríklad, či obetovať dĺžku života chvílke šťastia a rôzne filozofické zamýšľania sa nad životom a smrťou. Hlavná hrdinka utráca takmer všetky peniaze na luxusný život a cestovanie, ale nemyslím, že by jej to mohol niekto zazlievať. Keď má mladý človek pár mesiacov života a prostriedky, tak je pochopiteľné, že chce toho vidieť a zažiť čo možno najviac. Kniha sa číta dobre, dej plynie príjemne a koniec poukazuje na vrtkavosť osudu. Krásny nadčasový príbeh, na ktorý spomínam aj s odstupom času a určite odporúčam.

16.11.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Veľmi hlboký a silný príbeh o holokauste, aj keď v knihe začína o niekoľko desaťročí neskôr. Ukazuje, že svet nie je len čierno-biely a nastoluje mnoho zaujímavých otázok, rôzne morálne dilemy. Páčilo sa mi prelínanie súčasnosti a minulosti a aj ich vzájomné prepojenie. Kniha je písaná krásne a pútavo. Príbeh Minky je jeden najpôsobivejších, aké som mala možnosť prečítať, ktorý si budem pamätať ešte dlho. Po dočítaní som si musela dať od iných kníh pár dní pauzu, bol to úžasný zážitok, ale psychicky vyčerpávajúci.

11.05.2020 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Brilantne napísaný thriller. Kniha prečítaná jedným dychom a som naozaj rada, že som s touto sériou začala. Hlavný vyšetrovateľ je sympaťák, dej plynie sám, napätie by sa dalo krájať. Všetky postavy vrátane vraha sú kvalitne spracované a podané. Pre slabšie povahy treba dodať, že je tam vcelku dosť brutálnych a nechutných scén, miestami mi z toho tiež nebolo úplne ok, ale k tomuto príbehu to patrí. Zaujímavé boli aj psychoanalytické pasáže, vidno, že autor tento smer študoval, vrátane špecializácie na sériových vrahov. Inak by som asi uvažovala, kde príde človek k takýmto námetom. Obe dejové linky boli zaujímavé, ale chytenie samotného hlavného vraha mi prišlo už vcelku zjednodušené vzhľadom na to, aký bol predtým opatrný.

18.12.2020 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Veľmi milá kniha písaná prevažne z pohľadu mačičky JSK, ktorá v kláštore skutočne žila. V knihe môžeme nájsť viac múdrostí a poučení, ktoré sú podané príjemným a vtipným spôsobom.
Čitateľ môže nahliadnuť do života v kláštore, k Dalajlámovi do kancelárie, môže byť súčasťou života a diania okolo kláštora. Autor nenásilne občas pridá myšlienku týkajúcu sa budhizmu v súvislosti s príbehom. Nečakajte žiadne zložité zdĺhavé a únavné vetné konštrukcie na čisto teoretickej rovine.
Veľmi dobre boli spracované aj postavy v blízkom okolí mačičky, okrem samotného Dalajlámu napríklad kuchárka, jeho asistenti, alebo majiteľ kaviarne. Na základe situácií v príbehu sa čitateľ môže zamyslieť nad svojím životom, smerovaním a svojimi hodnotami.
Dej je podaný nenásilnou a pozitívnou formou, vďaka čomu každý, nie len milovník mačiek, sa môže vďaka príbehu inšpirovať a objaviť v ňom niečo prínosné pre svoju vlastnú cestu životom.

24.02.2022 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

V minulosti som videla film, až tak ma nezaujal, takmer som si ho nepamätala. Na základe dobrých recenzií som však skúsila túto trilógiu a neľutujem. Je to síce pre mladšiu vekovú kategóriu, ale dej plynie svižne. Príbeh je písaný v prítomnosti, takže čitateľ sa do daného sveta naozaj ľahko dostane. Žiadne siahodlhé popisy prostredia. Sci-fi je z neďalekej budúcnosti, kniha je písaná celkom realisticky. Postavy sú viac menej sympatické a konajú cca podľa ich charakteru vykresleného na začiatku. Príbeh je napínavý, chvíľami dojemný a autorka dokáže emócie dávkovať v ideálnom pomere. Miestami mala Katniss až moc náhodného šťastia v porovnaní s ostatnými postavami, ale to sa dá prežiť. Samotné usporiadanie sveta, žrebovanie, lístky v osudí a hry nútia k zamysleniu. Nie je to však príbeh, kde by sa človeku zavarili mozgové závity :-) Ako oddychovku určite odporúčam a v rámci žánru pre dospievajúcich si 5* zaslúži :-)

25.10.2021 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Tretia kniha zo série, viac vecí mi prišlo, že sa opakujú a séria na mňa začína pôsobiť šablónovito, ako nižšie spomína janastok. Kniha je písaná pútavo, dej plynie svižne a ako oddychovka fajn. Na trhu je však viac zaujímavejších sérií, kde vyššie uvedené pocity nemám.
Amišské prostredie je popísané tentokrát z pohľadu komunity, vidíme ako amiši držia spolu a navzájom sa o seba starajú. Autorka sa zaoberá nepriateľstvom neamišov voči nim. Kate som mala zo začiatku série rada, ale tu už mi tých emočných výlevov, vnútorných monológov a následného alkoholu prišlo moc. Celú sériu zrejme nedočítam, amišov mi je už teraz ľúto. Hviezdičku naviac pridávam za aj keď trochu menej uveriteľný, ale o to orignálnejší záver.

23.06.2021 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Príjemný a rozsiahly historický román, ktorý sa dobre číta počas dlhých zimných večerov. Nezvykle dlhý predslov, ktorý ospevuje autorove úspechy mi prišiel zbytočný - čitateľ tuší, do čoho ide a ostatní sa nedostanú ani k tým chválospevom. Páčilo sa mi, že osudy hlavných postáv či už dobrých, alebo zlých sledujeme zväčša počas celého ich života. Rôzne dejové linky sa počas príbehu celkom prirodzene spájajú. Časti, ktoré obsahovali nejakú interakciu medzi postavami boli písané pútavo, ostatné už menej, miestami som sa nudila. Dej je plný zvratov, ale v podstate sa tam stalo máločo neočakávané. Mala som pocit, že základy charakterov postáv, rovnako ako aj každý zvrat je ako podľa šablóny. Pri tom počte strán a na základe faktu, že autor študoval podľa jeho slov historické materiály niekoľko rokov som v knihe čakala trochu viac z histórie. Myslím, že príbehu v tejto podobe stačil o tretinu menší rozsah. Pozitívom však bolo reálne vykreslenie postáv, každý mal aj kladné aj záporné stránky. Kto má rád predvídavé a pohodové čítanie, pri ktorom netreba moc rozmýšlať a kto nemá rád prekvapenia si určite príde na svoje :-)

16.04.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Zakončenie série bolo super, akurát zo všetkých dielov mi tento prišiel najslabší. Miestami bol dej príliš zdĺhavý a musela som sa nútiť do čítania, na druhej strane koniec bol príliš rýchly - na pár strán. Bolo tam však aj veľa zaujímavých kapitol, napínavé časti plné akcie a páčilo sa mi rozprávanie z pohľadu viacerých postáv. Trochu mi chýbal väčší priestor pre Rowana a Citru a začalo to byť na môj vkus príliš politické. Kapitán/ka lodi Jeri - keď svieti slnko sa cíti ako žena, keď je zamračené ako muž - tieto časti boli myslím zbytočné a pre mladých ľudí, vrátane tých, čo majú problém s identitou zmätočné - akoby sa podľa nálady dala meniť identita 10x za deň , napr keď sú prehánky :-D Ak už autor chcel zakomponovať bipolárnu postavu s inou identitou, dalo sa to podať aj stabilnejšie s ohľadom na to, že cieľová skupina sú mladí ľudia, ktorí sa v živote hľadajú (takto budú mať v sebe možno ešte väčší chaos). Celkovo je však séria nadpriemerná, takže 4*.

06.06.2022 4 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Pokračovanie tejto série sa mi veľmi páčilo, je to taká príjemná oddychovka medzi ťažšími knihami. Príbeh je plný úplne absurdných a snáď aj nereálnych situácií, svojráznu postavu inšpektora mám veľmi rada aj jeho pohľad na svet :-) V príbehu sú síce aj nejaké mŕtve telá, FBI, vyšetrovanie a podobne, ale je to podané takým spôsobom, že čitateľ sa buď čuduje, alebo zasmeje :-D Ako sa stal Prévit chovateľom zvierat bolo veľmi úsmevné, taktiež aj časti na jachte. Akurát namiesto detektívky by som ju skôr zaradila do kategŕie humor. Teším sa na ďalšie inšpektorove príbehy a myslím, že táto séria by sa mala sfilmovať :-)

31.05.2022 5 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Zaujímavý príbeh prevažne z medzivojnového obdobia ( začiatok príbehu cca rok 1928). Páčilo sa mi, že je dejové línie sa odohrávali v Amerike, aj v Európe. Z tohto obdobia som nemala možnosť čítať veľa kníh o tom, ako sa v tej dobe žilo v USA - ekonomická kríza, prisťahovalci a podobne.
Dej bol miestami trochu zdĺhavý a krvavých scén až príliš, hoci s hlavnou myšlienkou príbehu úplne súvis nemali. Prílišná pozornosť bola sústredená na kruté vyrovnávanie mafiánskych účtov v Amerike, čo pre pochopenie charakteru Viktora stačilo zrejme aj v oveľa menšej miere.
V tejto časti sa čitateľ zoznamuje s hlavnými postavami od študentských čias, následne sa ich životné príbehy rozídu a stretnú sa až oveľa neskôr. Je zaujímavé sledovať ich vývoj a smerovanie v priebehu rokov. Autor dokázal bravúrne vykresliť jednotlivé charaktery a zmeny v nich na základe konkrétnych udalostí. V knihe sa vyskytujú aj skutočné postavy, ktoré reálne žili, tým pádom dej pôsobí vierohodne aj z hľadiska histórie.
Príbeh určite nie je vhodný pre slabšie povahy, je plný násilia a krutosti - to obdobie žiaľ také bolo. Celkové hodnotenie vidím na 90%, je to nadpriemerná kniha, avšak druhý diel sa mi páčil viac.

14.10.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Napriek veľkému množstvu nechutností, čo je pri tomto autorovi zvykom, je nápad so sochami a tieňmi originálny. Príbeh sa číta viac menej sám, o napätie je postarané, popisy sú kvalitné a niekedy naozaj brutálne.
Trochu mi vadili opisy napr. policajných a pitevných priestorov a ľudí, ktorí sú v každej časti série, ale chápem ,že pre čitateľov, ktorí nečítajú sériu do radu to je podstatné.
Časť, kde sa vyskytoval mechanik - chlap mi po prečítaní záveru prišla buď ako zavádzanie čitateľa, nepozornosť autora alebo prekladateľa. Zároveň mi tento príbeh príde veľmi podobný s predošlými - dookola sériový vrah, stupňujúca sa brutalita, motív pomsty. Niekde v polovici sa vždy načrtne potencionálny podozrivý, ktorý to ale nakoniec nebude, rovnako, ako v predošlých dieloch.
Spomedzi všetkých doteraz prečítaných kníh od autora sa mi tento diel páčil zatiaľ najmenej. Netvrdím, že to nie je dobré, ale nemôžem dať 5*.

27.09.2021 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Zaujímavá detektívka z amišského prostredia. Kate bola sympatická, rovnako ako aj prostredie malého mestečka. Dej bol napínavý a mal spád, kniha sa čítala super. Katin amišský pôvod sa síce nezdal spracovaný veľmi podrobne, avšak beriem to tak, že je to séria, kde sa príbehy odkrývajú postupne. Pri detailnom popisovaní obetí mi síce miestami prišlo zle, ale keďže sa kniha okrem detektívky radí aj k thrillerom, tak zrejme je to nutné. Páchateľa som síce za polovicou tušila, ale aj tak ma to bavilo čítať, dosť ma prekvapila aj jedna z posledných obetí, ale nechcem spoilerovať. Bolo tam však viac detektívnych klišé, takže by som to videla tak na 4,5*, avšak 4* mi prídu málo, tak dávam 5* :-)

08.07.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Knihu som mala dlhšie v "chci si prečíst", ale dlho som ju obchádzala, myslela som, že to bude ďalšia obyčajná detektívka, tak že raz, až nič iné nebude.. Zostala som však prekvapená, je to super napísaná kniha. Príbeh má náboj aj spád, čítala som ju takmer jedným dychom (s prestávkami v rámci povinností :-D ) Na vraha som tak v druhej polovici mala správne podozrenie, avšak prišlo mi to fyzicky nemožné bez komplica a vlastne stále mi to tak príde. Ale zápletka a motív super. Množstvo zvratov, krvi tak akurát, krátke kapitoly a super napísané dialógy - akoby som ich počula naživo, úplne prirodzené, autor dokázal vsystupňovať potrebné emócie v rámci pár slov - tu patrí veľká vďaka aj prekladateľovi. Hlavné postavy boli sympatické, trochu som sa obávala, že to bude s detektívmi ako cez kopirák, ale taktiež som milo prekvapená. Záver parádny, akurát som zvedavá, kto bol za tým všetkým v druhej dejovej linke, ktorú riešil D-king. Určite si prečítam zo série aj pokračovania, teším sa na ne :-)

07.08.2020

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Konečne dostala aj k tretej časti. Mal to byť záver celého príbehu, tak som možno čakala, že ma kniha nadchne viac. Striedanie dvoch časových rovín bolo spracované veľmi dobre. Trochu som sa strácala v odkazoch na predošlé udalosti, predsa len som ich čítala dávnejšie. Prípad, ktorý bol hlavnou dejovou linkou bol zaujímavý, aj keď ničím výnimočný. Baxterová mi prišla, ako by mala o pár rokov menej ako predtým, aspoň podľa jej správania to tak vyzeralo. Návrat Wolfa bol vítaný, ako aj jeho typický zmysel pre humor. Agent Rouch bol tiež fajn. Opäť bolo mnoho situácií úplne pritiahnutých za vlasy, ale to už beriem ako autorov štýl písania. Čo sa týka zaradenia podľa žánru, viac mi to príde ako detektívka, než thriller. Celkovo je to fajn čítanie, aj keď mám pocit, že do roka zabudnem, o čom kniha bola.

28.07.2021 4 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Ďalšia výborná kniha zo série s Kim Stone. Autorka píše pútavo a každú jej knihu prečítam za chvíľu. Zaujímavé bolo rozdelenie prípadov, viac tímov a vyšetrovanie s bývalým kolegom. V knihe sa osvetlili aj náznaky ich vzájomnej nevraživosti z predošlých častí série. Tento diel je zameraný na rasovú neznášanlivosť a aj keď podobných kníh na trhu je určite viac, nikdy nie je na škodu ďalšia. Angela Marsons si o každej problematike pred písaním toho vcelku dosť naštuduje, takže o to reálnejšie jej knihy pôsobia. Rasový problém podala čitateľom bez príkras a rôznych korektností, čo sa dnes vidí málokedy. Trochu nelogické mi prišlo konanie Stacey. Jedinú nevýhodu tejto série vidím v tom, že každá kniha sa príliš rýchlo prečíta :-D

26.06.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Super kniha s nádhernými ilustráciami :-) Páči sa mi humor a optimizmus autora v akejkoľvek situácii a prínosné boli aj informácie na zvýraznených stranách. Aj vďaka tejto knihe som si vybrala ďalšie destinácie na výlet (napríklad Dánsko, Albánsko, Rumunsko). Čo ma trochu mrzí je, že severnej ceste bolo venované o dosť viac priestoru ako južnej. Veľa miest bolo popísaných tak zaujímavo, že som si ich počas čítania musela vygoogliť a naozaj všetky boli čarovné :-) Knihu určite odporúčam v klasickej papierovej verzii, teším sa, že ju mám v knižnici a určite sa k nej ešte vrátim :-)

29.04.2020 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Čakala som literatúru hraničiacu s pornom. Nepovažujem sa za prudérnu osobu, ale odpaňovanie 12ročnej dievčiny mi vzrušujúce neprišlo. Niektoré postavy šli aj neskôr po mladších ľuďoch a vety typu, poď si mi sadnúť na klin, pôjdeme spolu do postieľky a dáme si pusinku zneli, akoby ich hovoril starý úchyl a nie žena.
V podstate väčšina deja bola o swingersparty z prostredia šlachticov a smotánky vtedajšej doby v rôznych zostavách, niektoré boli naozaj kreatívne. Bola som milo prekvapená, koľko paničiek malo v kabinetoch rôzne sexuálne pomôcky :-) Čo bolo taktiež zaujímavé, že nikto neriešil ochranu a žiadna žena neotehotnela :-D
Vo viktoriánskych časoch musel byť takýto príbeh poburujúci, v dnešnej dobe mi šokujúci nepríde, avšak pre mňa je vzrušujúcejšie si pozrieť film zo súčasnosti.

05.10.2021 3 z 5