allart allart komentáře u knih

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Dal by som aj plný počet, ale za tú surovosť v opisoch tých vrážd, hviezda dole. Keď si to človek predstaví, tak sa mu ani nechce veriť, že by takéto niečo bolo možné. Maximálne brutálne vraždy zvráteného vraha a napriek tomu dej má perfektný spád, akcie, ale trošku mi tam chýbal ten suchý humor. Samozrejme neopúšťam "hunterovky", výborne sa to číta a záver mi trošku pripomínal Mlčanie jahniat, len tu to bolo omnoho napínavejšie a drsnejšie.

19.03.2021 4 z 5

Noe Noe Sebastian Fitzek

Skvelý námet. Zvlášť v dnešnej dobe plnej konšpiračných teórii, ale mne sa to veľmi páčilo. Pre mnoho z konšpiračných teórii platí pravidlo, že rozdiel medzi konšpiráciou a reálnymi faktami je pár hodín, dní alebo týždňov. Konieckoncov možno sa aj my dozvieme pravdu o dnešnej situácii s pandémiou, ale ja budem radšej, keď mi budú dnes nadávať do konšpirátorov, ako zajtra vyzerať ako hlupák. Problémom je nekritické až tupé prijímanie informácií, bez toho,aby sme si kládli otázky a pritom práve pochybovaním sa hľadá pravda, ako hovorili starí Gréci. Z globálneho pohľadu na dnešok, keby chcel niekto, či už úmyselne, alebo náhodou znížiť počet obyvateľov planéty (zem je síce preľudnená, ale väčšie škody pácha ľudská chamtivosť a nenažranosť a práve kráčame cestou do priepasti) a použil by na to nákazlivú chorobu, muselo by ísť o mimoriadne smrteľný vírus, aby zdecimoval počet ľudí a tie dôsledky by boli brutálnejšie, absolútne nekontrolovateľné a ohrozili by fungovanie akejkoľvek spoločnosti a tým pádom celého ľudstva.Lepší scenár je vytvorenie atmosféry strachu, aby bolo ľudstvo poddajnejšie a malo kladnejší vzťah k očkovaniu, prípadne k zázračnemu lieku-ako to autor vynikajúco vymyslel-a potom už len čakať, nie ako to dopadne, ale kedy sa to spustí a na koho menovite. Od Fitzeka som čítal viacero kníh, ale ani jedna (možno jedna-dve) nebola tak nabitá akčnými scénami a napínavá ako táto. Jednoznačne plný počet.

08.03.2021 5 z 5

Tichá noc Tichá noc Michael Connelly

Palec hore. Harryho Boscha považujem za svojského detektíva, toľko krát balancujúceho na okraji prúseru a možno práve preto sa to výborne číta. V tejto knihe bol aj ten záver excelentný.

01.02.2021 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Spočiatku som sa obával, ako autor zvládne opis jednotlivých časov a takisto či sa ja nezamotám tak, že ani nebudem vedieť čí som. Ale zvládol to bravúrne, čítalo sa to s prehľadom a bolo to jednoducho skvelé. Ten záver bol tak trochu "progresivistický". dúfam, že v ďalšej časti sa to nezvrhne úplne. Vynikajúca kniha s výborným námetom, kde nechýba adrenalín, štipka romantiky a hlavne happy end...zatiaľ.

12.02.2024 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Drsné, záhadné a také typické pre Kariku...s otvoreným koncom.
Osobne sa mi to páčilo, ale tie opisy vypočúvacích metód, tie boli ťažko stráviteľné aj pre čitateľa Ch. Cartera.
Ten opis alternatívnej reality, alebo paralelného vesmíru, či čo to bolo, to bolo jednoducho úžasné.
Karika má jednoducho obrovský talent upútať čitateľa.

01.12.2023 4 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Celkom dobrý námet, aj keď v súvislosti s covidom trochu klišé, ale to autor asi nepredpokladal. Určite sa nájde vo svete dosť šialencov, aj z radov vysoko postavených, ktorí by boli schopní zrealizovať niečo podobné a ešte si to aj zdôvodnia, že je to v prospech ľudstva.
Akurát paranoidná psychotička Amandina kazila celkový dojem z dobrého námetu. Ako vôbec mohla vykonávať svoju prácu? Za to jedna hviezda dole

12.10.2023 4 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Tento diel som prečítal po dlhšej prestávke, tak som chvíľu tápal. Napriek tomu som bol celkom spokojný. Dobrý námet, aj keď trochu komplikované vyšetrovanie a nie každému čitateľovi bola jasná problematika genetiky. Typické pre ľudstvo, že v snahe po poznaní sa hrá na Boha a pritom nepoznáme sami seba. Vždy sa nájde nejaký šialenec, ktorý to chce zneužiť, nie na to aby tvoril, ale aby ničil a ešte to považuje za prospešné.

06.01.2023 4 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Váham medzi 3/4 hviezdičky. Autor mi neskutočne liezol na nervy s tými básnickými prirovnaniami a kvetnatou slovnou zásobou pri opisoch prostredia i deja, čo sa absolútne nehodilo do brutálnej detektívky. Snáď to bolo tou prvotinou. Námet bol dobrý, od polovice to malo aj spád, celkom dobre sa to čítalo. Čo mi chýbalo, bolo viac pohľadu do psychiky vraha a jeho motívu, že vlastne prečo. Asi dám ešte šancu aj ďalšiemu pokračovaniu, hoci autor sa na konci rozlúčil s komisárom Sharkom...snáď sa vráti, keďže je to séria, tá postava mi bola sympatická, tak dúfam...

01.04.2022 3 z 5

Křik Křik Nicolas Beuglet

Napriek tomu, že námet bol čerpaný zo skutočných udalostí, bolo to trochu klišé. Ale knihy s touto tématikou ma bavia. Škoda, že autor nespomenul v závere, čo bolo skutočné a čo fikcia. Pravdu sa asi dozvieme až na prahu druhej strany a možno budeme prekvapení aké je to jednoduché pochopiť, že vnímanie reality ako ju poznáme vo svojich zmysloch, nie je dokonalé. Existenciu posmrtného života nedokáže ani veda, lebo je obmedzená našim trojrozmernou dimenziou a ako povedal kedysi jeden lekár: ...na smrteľnej posteli som nevidel ani jedného ateistu...
Autor sa tejto problematiky zhostil výborne, je to záhadné, napínavé, akčné, čítalo sa to super, takže dávam plný počet bodov

27.02.2022 5 z 5

Smäd Smäd Jozef Karika

Musím aj tu dať plný počet. Bolo to výborné a som rád, že autor upustil od takého suchého humoru, ktorý som mu vytkol, myslím, že to bola Smršť. Toto bolo napínavé, strašidelné až do takej miery, že jednu noc som mal naozaj problém zaspať a to novodobý kráľ hororu Stephen King je môj obľúbený autor :) . Výborné čítanie a aj keď pre Karikove knihy je príznačné, že nekončia happyendom, v budúcnosti si prečítam od neho hocijakú knihu, keď bude napísaná tak dobre ako táto (spolu s Hladom)

07.12.2021 5 z 5

Auris Auris Vincent Kliesch

Nie je to typický Fitzek, ale celkom sa mi to páčilo. Malo to spád, akciu, trochu prekomplikovanú zápletku s nečakaným rozuzlením. Taká krátka pohodovka, pri ktorej sa nenudíte.

13.09.2021 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

(SPOILER) Jednoznačne plný počet. To teda bol frmol, až som sa obával, ako to skončí. Jednoznačne vynikajúca séria, asi naj, čo som v poslednej dobe čítal. Napínavé, akčné a aj dosť úsmevné, keď si to človek zjednodušene zhrnie, že sa mlátili Briti z 19. storočia s rímskymi legionármi, ktorí ukoristili samopaly fašistom z druhej svetovej vojny :). Ale všetka česť autorovi, ako perfektne dokázal skĺbiť dej z rôznych časových období, no a ten záver bol taká čerešnička na torte s otvorenou otázkou...čo bolo ďalej?

31.03.2024 5 z 5

Tutanchamon Tutanchamon Valery Esperian

Skvelý príbeh. Škoda, že skončil záhadnou smrťou mladého faraóna a nebolo spravodlivosti učinené zadosť. Ako vidno boj o moc pretrváva od počiatku ľudstva až po súčasnosť. Na jednej strane škoda, že nie je viac overených faktov zo života Tutanchamóna, na druhej strane aj tieto záhady robia knihu pútavou a zaujímavou.

14.08.2022 5 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

Klasika, humor, niekedy až nútený. Tie okamžité duchaplné reakcie v dialógoch sú nereálne. Už ma to trochu nudí, no a ten záver s tým podvodníckym priznaním sa mi zdal dosť uletený a samozrejme jedna nevyriešená vražda tiež na hodnotení nepridá... možno začne písať Odložené prípady:)

21.07.2022 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

(SPOILER) Na tradičné obhajovanie páchateľa som si u Cartera už pomaly zvykol, ale v tomto prípade to už bolo trochu cez čiaru. Obhajovanie zabíjania len preto že vláda sa na nich vykašľala a nemajú čo do úst (čo aj tak myslím nie je pravda) je choré a scestné. Činy boli chladnokrvne kalkulované a vykonávané.
Na jednej strane hrdosť a arogancia, že nechce skončiť ako žobrák a na druhej berie peniaze za zabíjanie a ešte sa pritom tvári ako obeť.
Inak sa to nečítalo zle, bolo to napínavé, typicky carterovsky brutálne, ale s tým záverom to prehnal.

16.03.2022 3 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Čítal som už aj horšie. Toto sa mi celkom páčilo, aj keď sa jednalo o starší prípad a toho trápneho a sileného humoru sa už u Dominika Dána asi nezbavím. Niekedy sa hodí, niekedy by si to autor mohol odpustiť.

17.01.2022 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Bolo to o čosi lepšie ako"Loutkove divadlo", ale autor rozhodne nebude patriť medzi mojich obľúbených spisovateľov. Z "neba spadnuté" stopy, dedukcie i udávaný smer vyšetrovania mi vôbec nesedí. Oživujú to síce svojrázne i vtipné dialógy Tilly, ale celkovo mi štýl písania prekáža.

25.12.2021 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Tak toto malo iný šmrnc. Oproti Hypnotizérovi mali udalosti spád a konečne sa Joona Linna vyfarbil. Už má svoje charakteristiky, tak ako sa na správneho komisára patrí. Celkom sa mi to páčilo, dobre sa to čítalo a bolo to trošku z iného súdka.

03.10.2021 3 z 5

Chlapec na mostě Chlapec na mostě M.R. Carey (p)

Obával som sa dvojky, ale bol som prekvapený, ba dokonca ju považujem za lepšiu. Lepšie sa mi čítala a záver bol rovnako strhujúci ako i prekvapivý. Možno sa k nim v budúcnosti vrátim, je to výborné čítanie.

16.07.2021 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Nemôžem povedať, že ma kniha ohúrila, ale bolo to celkom zaujímavé. Spočiatku sa to trochu ťažkopádne rozbiehalo, naproti tomu bol záver excelentný. Chýbalo mi viac opisu príčiny nákazy. Keď Melanie prvýkrát odlákala hladovcov, pripomenulo mi to film s podobnou tematikou, akurát sa to odohrávalo v nejakej starej opustenej priemyselnej zóne, neviem či to bol film podľa tejto knihy, ani názov filmu si nepamätám. Každopádne námet bol dobrý.

16.05.2021 4 z 5