Alíša236 Alíša236 komentáře u knih

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Velké překvapení, nechápu, jak mě tento autor mohl doposud míjet. Určitě stojí za přečtení, autor skvěle vykresluje dobu, místo, morálku i různé charaktery postav.

15.02.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nejdříve to vypadalo, že to bude velká legrace, pak zase jako Backmanova nejsmutnější kniha a nakonec (opět) zvítězila krása, dobro a především lidství v každém člověku. Už jsem si to myslela dřív, ale po přečtení této knihy veřejně prohlašuji, že jsem si Fredrika Backmana jakožto spisovatele hluboce zamilovala a budu sledovat každou jeho knihu.

21.12.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tohle není kniha o hokeji, kdepak, to je kniha o lidech.... a perfektně napsaná. Nejvíce jsem si užila první půlku, než se "to" stalo. Miluji totiž poznávání jednotlivých postav skrze autorův rukopis.

26.08.2021 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Moc nechápu, že má kniha tolik oblíbenců. Já se první půlku vyloženě nudila a v druhé mě většina věcí které měly překvapit nepřekvapila. Neoblíbila jsem si vůbec žádnou postavu a jsem docela ráda, že to mám za sebou. Asi jsem přečetla v poslední době moc amerických románů... jdu si teď raději přečíst nějakou pěknou klasiku od spisovatele, který umí pracovat s jazykem a vystavět příběh který drží, je napínavý bez nutnosti překombinování...

25.10.2019 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Půjčila jsem pro děti na společné večerní čtení, ale hodně se bály (7 a 9 let) Musela jsem tedy se čtením přestat a dočíst si knihu sama. Moc mě bavila. Opravdu zajímavý námět, vyústění, uvěřitelné postavy, moc doporučuji. Myslím, že i moje děti se ke knize vrátí, až budou větší...

31.01.2023 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Ano, je to sladkobolné, ale na druhou stranu, proč ne. Když se člověk celou druhou půlku knihy uculuje, tak za to čtení prostě stojí. A za scénu ve skříni by to snad chtělo hvězdičku navíc :)

27.01.2021 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Fascinující, zvláštní kniha. Čtu předchozí recenze a nevím, co bych dodala. Čtení rozhodně nelituji a doporučuji všem, kterým nevadí příběh bez jasné dějové linky, zato s atmosférou, která z knihy přímo sálá.

09.12.2023 4 z 5

Smutné a přesto milé, nežné a se spoustou lásky.

09.08.2020 4 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Krásná kniha. Kdyby se mě někdo zeptal o čem je, řekla bych, že o ničem, nebo spíš o všem. Moc doporučuji.

12.07.2023 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Jsem asi v menšině, když jsem četla první díl Hraničáře až poté, co jsem přečetla celé Bratrstvo. První díl Bratrstva je rozhodně propracovanější a lepší než první díl Hraničáře. V Bratrstvu je více a zajímavějších postav, více humoru i lepší poselství. A ano, knihu čtu dětem, tedy nejsem úplně cílová skupina, ale přesto jsem se bavila a na každé čtení těšila.

12.02.2023 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Za mě hodně špatné. Vůbec mi nevadí plytkost příběhu ani to, že model je stále stejný. Nečekám žádnou velkou literaturu a chci si občas odpočinout a "vymýt" mozek něčím jednoduchým a milostným. Ale dle mého autora neumí psát (něco může být chybou překladu) a už vůbec ne navodit atmosféru, ač je na tom vlastně kniha založena. Vůbec necítím napětí, radost, chvění... je mi úplně jedno jak příběh dopadne.... a to je špatně.

03.02.2022 2 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Docela zklamání, příliš zmatečné, překombinované, někde naivní, nedotažené a nevyvážené a žádný "aha" efekt se nekoná ani tam, kde se konat má, protože to co Ilan už pochopila já tedy nechápu a dobře vysvětleno opravdu není a to není dobré, když se čtenář nevyzná už vůbec v ničem. Nějaký spád má kniha až v druhé polovině a bojím se dalšího natahování v dalších dílech. Tři knihy by bohatě stačily....

20.08.2021 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Fantastická kniha, jsem z ní nadšena, nečekala jsem, že bude taková jaká byla a byla mnohem lepší, než jsem čekala. Neumím psát dobré komentáře, tak jestli hledáte dobrý - tak Gibis.

18.08.2021 5 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

Na těchto erotických pohádkách mě moc baví jejich humor a tato byla v první polovině opravdu vtipnohezká. Ve druhé bylo zase nějaké nebezpečí, takže taky fajn. Jen mužský hrdina mi tentokráte k srdci nepřirostl, ale to vůbec nevadilo. Oceňuji, že i v této literatuře si dá autorka práci s historickými detaily či reáliemi.

10.04.2021 4 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Moc pěkná kniha. Krásně napsaná, dobře vypravovaná bez zvláštních zvratů, ukazuje atomsféru a dobu. Moc doporučuji.

05.04.2020 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Pěkná, oddechová knížka. Žádný literární skvost, spíš milé pohlazení po duši. Pravdy, které všichni známe i když je těžké si na ně vzpomenout v těžkých chvílích a ještě těžší se jimi řídit.

02.05.2019 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Měla jsem děsně vysoká očekávání dle recenzí které se na mě všude sypali.... což je špatná startovací pozice, očekávání se nenaplnilo. Kniha nebyla špatná, ale čekala jsem víc. Ve vyprávění mě hrozně brzdily neustále vysvětlovací vsuvky hlavní postavy, která musela téměř za každou větou někoho jiného analyzovat co si o tom myslí a proč i když to bylo stále dokola to stejné. Dobrou polovinu knihy jsem čekala, kdy se to rozjede a pořád nic, vše na mě působilo jako úvod. A také mě zklamalo, že v knize nedošlo vůbec k žádnému ukončení děje, žádná dějová linka nebyla ukončená a vysvětlená. Chápu, že když se píše literatura na pokračování, tak se nemůže vysvětlit vše, musí to zůstat otevřené, aby čtenář byl napnutý a těšil se na další díl, ale neuzavřít nic? Celou dobu jsem měla pocit, že je to literatura spíš pro mládež. Kdybych ji četla v patnácti aby si bych byla úplně nadšená, takto nejsem. Ale abych neříkala jen negativa. Vykreslený svět byl uvěřitelný a líbil se mi. Fantasie autorky je úžasná a hlavní myšlenka moc dobrá.

22.04.2019 3 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Brilantní kniha, můj druhý McEwan a stejně skvělý jako první. Naprosto skvělé věty, jazyk, myšlenky, propracovaná psychologie. Za knihou je vidět obrovská autorova práce, ale tím nechci říct, že se čte kniha těžkopádně, naopak.
Mimochodem, viděla jsem i film a četla jsem tady, že je skvělý a věrně zobrazující knihu - ano skvělý je a režisér zfilmoval to co z knihy zfilmovat šlo, ale ta kniha jako taková je nezfilmovatelná, to prostě nejde. Všechny ty myšlenkové pochody, úvahy atd. Tahle kniha se prostě musí přečíst, protože nejde jen o příběh, ale o to jak je sepsán!

11.10.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velice špatně se mi tato knížka hodnotí. Nedávno jsem si tu u jiné knihy s válečnou tematikou stěžovala, že je to pořád stejné a je těžké pojmout toto téma jinak. Zlodějka knih je jiná! Takto zpracovanou válečnou tematiku jsem ještě nečetla a už jen to si zaslouží pět hvězdiček. Dalších pět si zaslouží jazyk, volba slov a jejich řazení a další pak neuvěřitelná poetika celé knihy. Co je trochu slabší je z mého pohledu děj samotný, ale všechny ostatní výše zmíněné klady tuto slabinu převálcují. Děkuji za zážitek.

20.07.2017 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Po přečtení knížky vám zůstane nepříjemná pachuť v ústech. Nevěřím tomu, že všichni lidé žijí tak, jak je v knize popsáno, věřím že existují i lidé, kteří jsou ve svém životě a partnerství šťastní a věřím, že i to by se ostatním četlo dobře, čtivé není jen to, co je ušmudlané, ošklivé a depresivní. Jestli měl být v knize humor, tak ten jsem nepoznala. Knížka by také mohla být o třetinu kratší a nic by se nestalo, naopak by ji to prospělo. Přemýšlím, jakou myšlenku chtěla autorka knihou sdělit a nic mě nenapadá...Každopádně je napsaná svižně a nemusíte u ní přemýšlet. Ti co toto hledají, nebudou zklamáni.

22.06.2017 3 z 5