aley aley komentáře u knih

Motomorfózy Motomorfózy Václav Havel

Čteno v rámci výzvy. Je to moje první knížka od Havla. Podle toho, co jsme brali v literatuře ve škole, jsem věděla, že ze mně nebude fanynka Havlových děl a tahle knížka mě v tom utvrdila. Nenadchne, neurazí.

31.01.2022 3 z 5

Maďarská reformovaná inteligence v českém obrození Maďarská reformovaná inteligence v českém obrození Richard Pražák

Knížka od významného českého hungaristy seznamuje, jak moc ovlivnila maďarská inteligence české země. Vzhledem k roku vydání jsem se knížky trochu bála, zbytečně.

30.01.2022 4 z 5

Dopis králi Manuelovi o nalezení Brazílie Dopis králi Manuelovi o nalezení Brazílie Pero Vaz de Caminha

Čtivá, zajímavá. Moje první knížka o dějinách Brazílie. Díky ní jsem se nadchla pro dějiny Brazílie. Knížku doporučuju. Jsem ráda, že vyšla v češtině.

30.01.2022 5 z 5

Napoleonské války a historická paměť Napoleonské války a historická paměť Jiří Hanuš

Knížka se mi opravdu líbila. Nečekala jsem, jakými způsoby je ovlivněná naše paměť ještě teď.

Promýšlet Francouzskou revoluci Promýšlet Francouzskou revoluci François Furet

Nevím, jestli nemusím přímo Fureta nebo ty překlady. Zatím jsem četla od něj jen dvě knížky a u obou jsem měla stejný problém - začíst se. Obě jsem je četla do školy a možná to hrálo i roly. Myslím, že o Velké francouzské revoluci jsou napsané i lepší knížky.

30.01.2022 3 z 5

Komunismus a fašismus Komunismus a fašismus Alain Besançon

Knížku jsem měla problém dočíst. Byla relativně zajímavá, ale měla jsem problém se do knížky začíst. Čekala jsem o trochu víc.

30.01.2022 2 z 5

Kronika vlády Dona Pedra I. Kronika vlády Dona Pedra I. Fernão Lopes

Vzhledem k tomu, že má přídomek Ukrutný, tak knížka na Pedra dává úplně jiný pohled. Seznamuje lépe s vládou Pedra I. víc než jsme stihli probrat ve škole. Doporučuju.

30.01.2022 5 z 5

Rosťme v toho všelijak, kterýž jest hlava, v Krista Rosťme v toho všelijak, kterýž jest hlava, v Krista Ondřej Ruml

Teňounká knížka o historii jednoho malého sboru, která začíná ještě před založením samostatného sboru. Je zaměřená především, "nečekaně" na historii samostatného sboru. Hezká, čtivá s pěknými fotografiemi.

Zrození Latinské Ameriky Zrození Latinské Ameriky Jan Klíma

Skvělá knížka o Simonu Bolivarovi. Myslím si, že by si zasloužil i větší biografii. Je to první knížka od Klímy, která se mi nejen pro nové informace líbila.

Zborov 1917-2017 Zborov 1917-2017 Michal Rak

Zaujalo mě vysvětlení významu Zborova a její výroční poutě během 1. republiky, protože něco takového aspoň mě ve škole nebylo vysvětleno. Jsem ráda, že tam byly medailonky účastníků bitvy. Knížku doporučuji především těm, kteří se zajímají především o 1. sv. válku.

Rovečné Rovečné Jaroslav Jan Gloser

Fotografie, obrazy a všemožné informace včetně významných osobností, kteří z obce pocházejí. Na konci knihy jsou jména lidí, kteří vlastnili určitý dům či statek. Mě se to částečně hodilo do školy. Doporučuju, je čtivá a zajímavá.

Příběh Ouběnic Příběh Ouběnic Josef Petráň

Ke čtení jsem se chvíli musela nutit, podruhé jsem nemohla přestat. Více převažovalo nucení. Knížka čtená do školy, to i byl důvod, proč jsem ji dočetla.

30.01.2022 3 z 5

Španělská vesnice: Reflexe ciziny ve vzpomínkách odborníků na hispánský svět Španělská vesnice: Reflexe ciziny ve vzpomínkách odborníků na hispánský svět Hana Bortlová Vondráková

Knížka seznamuje s problematikou studia českých studentů během minulého režimu. Vzhledem k tomu, že v anotaci je zmíněno Portugalsko, čekala jsem, že tam bude více vzpomínek o Portugalsku, o kterém tam bylo minimum.

Paměti kantora Tomáše Jurna Paměti kantora Tomáše Jurna Kliment Čermák

Kniha vychází z deníku kantora Tomáše Jurena, který byl významnou osobností svého regionu. Konec knihy, který je o jeho smrti a osudu jeho syna, který se jako jediný z jeho dětí dožil dospělosti, dopsal Kliment Čermák.
Pro mě byl jeho osud hodně zajímavý.

30.01.2022 4 z 5

Češi a jejich komunismus. Paměť a politická identita Češi a jejich komunismus. Paměť a politická identita Francoise Mayer

Knížka čtivě a skvěle seznamuje se snahou se vyrovnat s minulým režimem. Pro mě jako pro někoho kdo se narodil až na konci 90. let skvělé seznámeni.

29.01.2022 5 z 5

Granadské elity v 15. století Granadské elity v 15. století Josef Ženka

Hezké představení granadského emirátu, něčeho, co se ve škole neučí. V jménech jsem se občas ztrácela.

27.01.2022 5 z 5

Dějiny Iberského poloostrova Dějiny Iberského poloostrova Josef Polišenský

Kniha je tenká, čtivá. U některých částí, bylo jich fakt málo, jsem měla pocit, že kdybych nečetla předtím Dějiny Portugalska a další knížky o Portugalsku, tak se nechytám. Co bych knížce vytkla, tak je nejednotnost psaní cizích jmen - ve stejném odstavci Vasko de Gama i Vasco de Gama. To, aby korektoři ohlídali, aby jméno krále a jeho pořadová číslovka byla na jednom, stejném řádku, bych asi chtěla moc, protože není to první a asi ne poslední kniha, kde jsem na to narazila. Škoda.

Některé, především obchodní, vztahy s českými zeměmi mě překvapili. Dozvěděla jsem se i nové informace, které jsem před tím nevěděla. Knížku doporučuju.

27.01.2022 4 z 5

Rozumí české ženy vlastní historii? Rozumí české ženy vlastní historii? Mirek Vodrážka

Skvělá kniha seznamující s ženskou historií. Čtenář nepotřebuje mít hlubší znalosti o problematice.

26.01.2022 5 z 5

Brazílie Brazílie Jan Klíma

Čtivá, stručná historie Brazílie. Tato kniha přišla lépe napsána než Dějiny Brazílie, ale něco mi tam chybělo, co už měla kniha Portugalsko vydáná ve stejné edici.

25.01.2022 4 z 5

Ženy na stráž!: české feministické myšlení 19. a 20. století. Ženy na stráž!: české feministické myšlení 19. a 20. století. Marie Bahenská

Kniha nenadchne, neurazí. Seznamuje s myšlením tehdejších významných osobností. Čekala jsem něco víc.

21.01.2022 2 z 5