Češi a jejich komunismus. Paměť a politická identita

Češi a jejich komunismus. Paměť a politická identita https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39060/bmid_cesi-a-jejich-komunismus-pamet-a-po-EeP-39060.jpg 4 21 2

Kniha francouzské historičky a socioložky Francoise Mayer Češi a jejich komunismus představuje první pokus o reflexi české historické paměti komunismu, formující se v průběhu 90. let 20. století. Cenná je především v tom, že k tématu přistupuje jak na základě francouzského bádání týkajícího se paměti Vichy a francouzské kolaborace za druhé světové války, resp. na základě francouzského vyrovnávání se s ní, tak bez předsudků vůči českému prostředí, v němž se v různých sociálních a politických světech utvořilo několik svébytných pamětí komunismu. Mayer je nehodnotí, nýbrž mapuje a zkoumá z hlediska jejich aktérů, z hlediska jejich motivací, promítajících se do pozitivních, negativních i neutrálních pamětí komunismu. Podle jejího názoru se v českém prostředí střetávaly a nadále střetávají tři základní diskurzy minulosti: politických vězňů 50. let, disentu 70.-80. let (reformních komunistů, katolíků a undergroundu) a nomenklaturních komunistů normalizačního období. Na základě společenského ohlasu těchto diskurzů dospívá k závěru, že diskurz disentu 70.-80. let z mnoha důvodů překryl diskurz politických vězňů 50. let. S tím úzce souvisí velmi složitá a zdlouhavá cesta uznání tzv. třetího odboje, jenž v českém společenském povědomí nikdy nedošel obecného uznání a nepodařilo se mu prosadit v politické přítomnosti 90. let a nastolit vyrovnání se s komunismem jako celospolečensky nosné téma. Velkou pozornost autorka věnuje i debatám o spolupracovnících StB, o oprávněnosti lustračního zákona a o společenské potřebě a přijatelnosti zveřejnění spolupracovníků StB, přičemž hlas dává jak kritikům, tak postiženým, kteří se mnohdy ze dne na den změnili z hrdinů v kolaboranty. Spolu s tím pak vůbec poprvé nastoluje i téma psaní dějin komunismu českými historiky v 90. letech 20. století a vedle toho i otázku reflexe české historiografie 50.-80. let 20. století, resp. problém vyrovnávání se historiků se svojí vlastní pamětí. Knihu Češi a jejich komunismus můžeme tedy vnímat jako zrcadlo nastavené na rozdíl od dnešní publicistiky české společnosti nepokřiveným, kritickým a zároveň i polemickým a hledajícím způsobem.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Argo

Les Tchégues et leur communisme. Mémoire et identités politiques. , 2004

Dadance
23.07.2023 5 z 5

Jsem naprosto nadšená!
Téma společnosti v období 1948 - 89 nahlížené z pohledu různých skupin obyvatelstva, skvělý metodologický úvod a spousta odkazů na literaturu. Čtivé, nevynášející radikální soudy, ale tu a tam s vtipným komentářen. Spousta podnětů k přemýšlení i dalšímu bádání. A taky možnost podívat se na český rybníček očima někoho zvenčí, kdo ale tématu skvěle rozumí.
Doporučuji!

aley
29.01.2022 5 z 5

Knížka čtivě a skvěle seznamuje se snahou se vyrovnat s minulým režimem. Pro mě jako pro někoho kdo se narodil až na konci 90. let skvělé seznámeni.

komunismus společnost a politika komunistický režim vyrovnání se s minulostí sociální paměť

Francoise Mayer
francouzská, 1957