Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Druhá nedetektivní detektivka. Dost mě vyděsil perfektní věcný popis významné kriminální kauzy devadesátých let známé jako LTO. Už jsem skoro zapomněl jaká gigantická zlodějina to byla a jak hrozně tehdy selhala spravedlnost i zákonodárná moc. Tuto pasáž bych rád viděl v učebnicích. Ať připomíná, že nejhorší věci si děláme sami.

26.02.2022 3 z 5

Poukazování na zjevně nedobrý stav našeho světa, který stojí před kolapsem. Na vybraných sedmi zákonech alespoň částečně vysvětluje, proč tomu tak je a opakovaně zdůrazňuje roli společenských elit. Z vědeckého pozorování dlouhé historie zřejmě vyplývá smutné poznání, že osud neelitní většiny určují jen ti nahoře. Jakoby obyčejní lidé byli jen jejich bezmocným nevědomým substrátem, na kterém nezáleží. Ujišťování, že kolaps neznamená konec nestačí. Raději bych viděl důrazný apel na selský rozum a povinnost každého jednotlivce samostatně myslet a osobně přispět k tomu, aby tanec na palubě děravého šífu přestal.

24.01.2022 3 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Epilog Duny, čili zpráva o konci Muad'Diba. Ze začátku matoucí, potom hodně nejasného naznačování a filosofování, až ke konci začne trochu dávat smysl. O způsobu ovládnutí vesmírného impéria a realitě vlády se téměř nic nedozvíme. Probírá se Paulův duševní stav a řeší se jeden z pokusů o jeho sesazení. Vadilo mi náhlé objevení nové zlé síly. Myslím Tleilaxany, ty zvrhlé náboženské fanatiky. Připadalo mi, jako by spisovateli došel materiál, tak prostě přimíchal něco nového a tím porušil 1. Knoxův zákon. S takovými požadavky by se ovšem celá sága musela předem pořádně naplánovat a to se moc často nestává.

07.01.2022 3 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Krutá smutná cynická kniha, která mi nepřišla ani trochu vtipná. To, že je údajně velmi úspěšná by se snad i dalo považovat za příznak nemocné doby. Jsem rád, že jsem pro jistotu přečetl dříve, než jsem to daroval, protože obdarovaný by si musel myslet, že mi přeskočilo.

23.12.2021 1 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Při nejlepší vůli jsem v tom ten geniální morální thriller nenašel. Jednoduchý nezajímavý děj, sem tam dobrá hláška. Plno mudrování o setrvalém úpadku společnosti a děsivá halda beznaděje. Obdiv k vraždícímu psychopatovi nechápu. Lepší než ceněný film taky o moc není, protože ten je tak věrný předloze, že působí úplně stejně.

20.09.2021 2 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Surové pravdy moderního života servírované za studena. Na druhý průchod uznávám, že na tom přece jen něco je. Ale pořád z toho leze úporná snaha provokovat, ohromit, což asi už nefunguje stejně dobře jako v roce vydání. Snad se to dá přičíst záměru čtenáře probudit a donutit k zamyšlení. A podrobně líčené sexuální scény možná slouží k tomu, aby se pak daly přežít "vědecké" pasáže. To by byl ten lepší případ. Určitá nedůvěra k čistotě autorových úmyslů nicméně přetrvává a stejně tak podezření, že si prostě jen léčí vlastní minderwertigkeitskomplex.

30.08.2021 3 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Jaroslav Žák

Z malých lidí se stali revolucionáři. Humorista Žák byl svědkem obojího a tropil si z nich tak krásné a chytré šoufky, až byla jejich malost jasně viditelná. I zalekli se ho, zavrhli a potrestali. Stejně psal dál a na jeho díle není vůbec znát jak mizerně na tom byl a že nakonec umřel v 54 letech. Když jsem se kdysi smál u jeho filmů pro pamětníky, neměl jsem o tom ani tušení. Škoda, že nemůže vědět, že jeho knížky znovu vzbuzují veselí i mrazení a už nikam nezmizí. Nade vší pochybnost potvrdil, že když něco nesnese trochu vtipu, za moc to nestojí. (Napsáno po přečtení obou dílů.)

06.08.2021

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Na konci to začalo vypadat, že se jedná o velmi dobrý úvod k něčemu velkému a ještě lepšímu. Asi určeno pro skorodospělé (YA), ale tento nový kousek překvapivě docela pobavil i starého psa.

21.12.2020 4 z 5

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Chvíli jsem myslel, že to bude příběh cynického líného příživníka, který se napraví, když se střetne s tvrdou pravdou skutečného života. Ale je to mnohem reálnější. Dobře napsáno, řekl bych, že daleko závažnější, než se na první pohled zdá.

04.11.2020 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Docela zajímavé, dokud se probírá historie předků. Ale jak začne život vypravěčky, jde to z kopce. Také obsahuje dávku ženské vaty (zbytečné popisy vzhledu oblečení, bot, chování, atd.). Mezi touto knihou a o několik let mladší Hanou je velký posun k lepšímu.

04.10.2020 3 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Spravedlivý mstitel převezme digitální život potrestaného a najde v něm věci, které nečekal. Nečernobílé, realistické, poutavé, předpokládal jsem jiný konec. Lepší než celé Metro.

27.04.2020 4 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Skvěle sestaveno a zasazeno do dobového rámce. Klobouk dolů před panem překladatelem, který dal dohromady všechnu tu zlodějskou hantýrku.

13.04.2020 4 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Švédsko je plné vraždících psychopatů. Zbytečně mnoho samoúčelného násilí, což u seveřanů obvykle kompenzuje nedostatek literárního talentu, ale tady by to myslím nebylo třeba. Čtenář si také chvílemi sám připadá jako úchyl, že něco takového vůbec čte.

09.04.2020 3 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

Tento pokus o špionážní román pro hospodyňky vznikl asi tak, že někdo z vládní agentury USA se ozval paní Cleveland: napište nám něco na podporu "protiteroristických opatření", ano? A výsledkem je neuvěřitelně důvěřivá zaměstnankyně CIA, která má speciální výcvik a stejně jí opakovaně nic nedochází. Ďábelsky lstiví zlí Rusové, nelogické chování postav, naivní představy o fungování státu, atd. Děj se pořád zdržuje (natahuje, vycpává) nesouvisejícími triviálními popisy partnerského života a problémů s dětmi. Korunu všemu nasazuje očekávaný laciný konec.

01.10.2018 1 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski zvysoka kašle na to, co by si čtenář přál. Nenapsal pohádku s dobrým koncem. Napsal skutečně velké historické dílo plné napětí, humoru a také tragiky. Jen lehce kořeněné špetkou fantazie, která zdůrazňuje drsnou realitu. Druhý průchod, tentokrát v audioknihách, čehož výsledkem je jedna hvězda navíc za skvělou interpretaci pro Ernesto Čekana.

03.01.2024 5 z 5

O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem Jorge Cham

Jde o popularizaci vědy, takže se nic nového nedozvíte, ale je to hezky uspořádáno. Jak to v těchto případech bývá, jedna analogie stíhá druhou. Některé jsou povedené, jiné méně. Pro mě je toho "odlehčování" (= šaškování) místy až příliš a bez papájonů, růžových koťátek, fretek a paviánů bych se obešel. Jinak ale rozhodně dobrá kniha pro mladší čtenáře, pro které je třeba Hawkingova Ilustrovaná teorie všeho zase až příliš stará a suchopárná.

04.07.2023 4 z 5

Brigády duchů Brigády duchů John Scalzi

Pokračování je skutečně jen volné. Dá se číst a je to "kvalitní scifíčko". Ale chyběl mi sympatický dědek John Perry. Tak jdu na trojku, kde by se, podle tajné zprávy KOSu, mohl opět vyskytovat.

23.09.2022 3 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Efekt originality z prvního dílu samozřejmě vyprchal. Čtenář už si nemůže užívat nápad se skribováním všeho možného, tak spisovatel přitlačil na pilu akce a intrik. Trochu to přehnal a zkomplikoval až k nepřehlednosti. Nelíbilo se mi "rodinné pozadí". Jak se odhaluje kdo je čí syn, otec, praprababička a podobně. To je zaprášené klišé, které ve společnosti svěžích inovací vidím nerad.

06.02.2022 3 z 5

Tesla noir Tesla noir Lukáš Vavrečka

Asi by z toho byl pěkný seriál. Kdyby si někdo dal práci s vizuální stránkou a děj trochu zkoncentroval, aby měl větší spád. Oceňuju práci s reáliemi i výběr citátů, ale je to příliš pozvolné, chvílemi nepřehledné, málo napínavé a vyžaduje dlouhé závěrečné vysvětlování, což je vždycky špatně.

28.01.2022 3 z 5

Jan Masaryk – pravdivý příběh Jan Masaryk – pravdivý příběh Pavel Kosatík

Jestli si o sobě chcete myslet, že víte něco o historii naší republiky, je tato kniha povinnost. Dostanete mnohem víc než životopis jednoho člověka. Jde o skutečně důkladný živý obraz doby, politické situace, i celé Masarykovy rodiny. V doslovu ke 3. vydání je také přidáno přehledné a znepokojivé zhodnocení stavu vyšetřování smrti J. Masaryka. Pokud se k četbě teprve chystáte, doporučuji jako první knihu Jiný T.G.M., i když je mladší než tato.

16.08.2021 5 z 5