alena1228 alena1228 komentáře u knih

Další oběť Další oběť Helen H. Durrant

Jeden z nejlepších thrillerů za poslední rok.
Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, měla jsem ji přečtenou za dva dny.
Líbily se mi krátké kapitoly, příběh měl spád a děj rychle ubíhal, obracela jsem s napětím stránku za stránkou.
Kniha začíná zajímavým prologem, tato událost se v celé knize promítá a toto rozuzlení mě zajímalo nejvíc. Kam zmizel Aliččin bratr a matka?
Hlavní hrdinka Ráchel je emancipovaná žena, pro kterou je práce vším. Někdy kvůli své práci zanedbává své nejbližší, ale byla mi sympatická a fandila jsem jí. Díky své houževnatosti a schopnosti jít si za svým si získává přátele i nepřátele. Dozvídáme se i tajemství z jejího osobního života, vztah s dcerami i bývalým manželem. Z dalších postav se mi nejvíc zamlouval detektiv Elwyn, kliďas se srdcem na pravém místě.
Celá parta vyšetřovatelů se najít vraha, ale on se je snaží přechytračit a odvádí je na jinou stopu. Zajímavé jsou i pohnutky jeho činů a co ho k tomu přivedlo.
Pachatele jsem vůbec neodhadla, pro mě byl závěr překvapením.
Detektivka jak má být, nějaká ta vraždička, psychopatický pachatel a žena-vyšetřovatelka, které se tato záležitost začne až bolestivě dotýkat. Do toho se jí do života připlete bývalý přítel, který ovšem stojí na opačné straně, na straně zločinu. Pro koho a pro co se Ráchel rozhodne a jak se z této palčivé situace dostane? Zajímavý námět a čtivý styl psaní.
Všem milovníkům thrillerů a detektivek by neměla tato kniha utéci, určitě ji mohu jen a jen doporučit.

07.03.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Velmi čtivý a poutavě napsaný román, který se odehrává z části v Praze, Sokolově a v podhůří Krušných hor.
Knihu jsem měla přečtenou za tři večery, nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Příběh je snadno uvěřitelný, jako ze života, určitě se mohl stát komukoli z nás.
Velmi se mi líbilo střídání časových os a vyprávění z pohledu různých osob v příběhu ( Petr, Nina, Mirek, Kamila). Kniha trasuje období patnácti let a je zaměřena na vývoj osobnosti i směr, kam se hrdinové ubírají.
Kniha pojednává o mladém doktorovi Petrovi Holoubkovi, který se dostane až na dno a dovede se z něj zvednout.
S Petrem jsem soucítila, i když ne celou knížku. Je to holkař, na druhou stranu ale velký bavič a sympaťák, i když s pořádným škraloupem.
S Petrem se seznamujeme v době, kdy se dostal na studium medicíny a začíná jeho strastiplná cesta životem, kdy se z výšin dostává do propasti své duše a naopak. V této době poznává svou budoucí ženou Ninu, která je nevyrovnaná a zhýčkaná přepychem i strýcem. Nina si představuje, že život bude jen a jen úspěšný a prominentní, že bude patřit ke smetánce, nejlépe se slavným primářem, kterého z Petra cítí... Nina je velmi nesympatická, i když jsem dokázala pochopit její jednání, tak mi k srdci nepřirostla. Hlavně ke konci knihy se ukázal její pravý, zkažený a zlý charakter.
Nejvíce mě asi zaujalo vyprávění z pohledu právě Petra.
Do jeho života a osudu výrazně pak zasahuje jeho přítel, později sok v lásce i v práci Mirek, jeho nejlepší přítel Luboš a nová láska Kamila.
V románu je méně osob, což mi velmi vyhovuje, neztrácím se v nich. Určitě jich je méně než v Chaloupkách, celkově se mi tento román četl ještě daleko lépe. Vyznala jsem se v osobách, dobře se mi v nich orientovalo. Každý hrdina má svůj charakter i příběh, který se v závěru propojí a uzavře v jedno pouto. Je fajn si přečíst příjemný román se zajímavým tématem, v jehož ústředí je snaha se poprat se závislostí na alkoholu a najít své místo v životě a svou pravou lásku. Ne každému se to podaří. Je zde nádherně vykreslena příroda Krušných hor, čtení mě vneslo do přírody a pohodového stylu vesnice a srdcí místních obyvatel.
Je zde velice dobře ukázáno, jak člověka dokáže změnit i zlomit alkohol, závislost na něm a jaké má následky pro sebe i druhé. Je fajn od života dostat druhou šanci a hlavně ji nepromarnit.
Románu dávám plný počet hvězdiček a těším se na další knihu od tohoto autora.

17.01.2022 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Naprosto peckovní thriller, 448 stránek jsem měla přečteno za dva dny. Pět hvězdiček je málo, už dlouho jsem nečetla tak promyšlenou detektivku, kde se čtenář nenudí ani na jedné stránce. Tohoto autora miluju, mám doma od něj všechny knihy, přečtené se musím přiznat jen čtyři, ostatní na mě čekají. Každá jeho kniha je unikát, těším se na další, která má vyjít na jaře příštího roku. Nenechám i jí utéct. Jsem velký příznivec jeho knížek, v současnosti dle mého je to jeden z nejlepších autorů thrillerů.
Na začátku knihy se setkáváme s Marnie, která se stará sama o dvě děti, protože jí před 13 měsíci zmizel manžel. Marnie se potýká s existenčními problémy, manžel po sobě zanechal dluhy a pojistku si nemůže Marnie vybrat, protože Daniel není prohlášen na mrtvého.
Uchýlí se k nejzazšímu řešení, přičemž mafiáni ji nedají pokoj, chtějí své peníze zpět. Marnie je zoufalá a ještě k tomu cítí, že ji někdo sleduje.
Jejím jediným známým, který se jí snaží pomoci je psycholog Joe, ke kterému chodí na sezení. Pak se kolem Marnie začnou dít divné věci a začínají se vynořovat tajemství i ohledně Marnie. Kdo a proč Marnie sleduje, proč kolem ní mizí a umírají lidé?
Joe společně se svým kamarádem detektivem Ruizem chtějí znát odpovědi a a přitom se zaplétají do kruhu nebezpečí, lží a polopravd. Je opravdu Marnie tou, za kterou se vydává? Proč jí někteří lidé nemají rádi a kdo za vším stojí? Opravdu Marnie někdo sleduje nebo si vymýšlí a vodí všechny za nos? Co se stalo, když byla malá?
Do konce knihy nevíte, co je pravda a co lež. Autor s námi různě otáčí, napíná až do poslední stránky. Překvapivý a nečekaný konec, nemyslím si, že by ho někdo odhadl. Chvíli si myslíte, že už jste na to přišli a pak je vše jinak. Vzápětí se vám zdá, že rozuzlení máte na dosah a ejhle, zase je to jinak. Ráda bych napsala, jak to dopadne, ale to bych čtenáři vzala ten ten zážitek z přečtení výtečného thrilleru.
Postav je v knize tak akorát, aby se v nich čtenář neztrácel, vyhovují mi kratší kapitoly i vyšetřování a rozplétání příběhu z více úhlů pohledu a postav. Marnie mi byla sympatická, ještě více Joe a Ruiz-to jsou vyslovení sympaťáci se srdcem na pravém místě. Líbí se mi jejich špičkování, vtípky i logičnost myšlení a snaha pomoci.
Kniha se mi opravdu moc líbila a doporučuji všem.

29.11.2021 5 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Musím říci, že tato kniha mě naprosto uchvátila, je to za mě jeden z nejlepších počinů letošního roku.
Jsem naprosto nadšená, i když ze začátku jsem měla měla strach, že se budu hodně bát, ale naštěstí jde spíše o mysteriózní historický příběh, kde se střídá realita a tajemno, kde od začátku do konce nevíte, co si myslet o nadpřirozených jevech, kdo je blázen a kdo ne a jestli je skutečnost skutečností.
Do knihy jsem se ponořila tak, že za dva dny jsem ji měla přečtenou, potřebovala jsem vědět, jak to dopadne.
Líbilo se mi, že kniha rozdělena do třech celků, a to dvě historické části ze 17. a 19. století a jedna část z psychiatrické léčebny z 19. století.
Kapitoly jsou krátké, postav tak akorát, takže jsem se v nich skvěle orientovala a k téměř každé jsem si vytvořila nějaký vztah.
Esie mi bylo hodně líto, prožila si za celý život dost a dost. Nejvíce se na ní podepsalo dětství, ale nechci se více rozepisovat, abych čtenáře neochudila o zážitek při čtení knihy.
Spousta tajemství vyplouvá na povrch v průběhu knihy.
Její bratr se jí snaží být nápomocen, ale ani on si neví úplně rady.
V manželově příbuzné Sáře najde spřízněnou duši, ale ostatní obyvatelé v sídle i venkované ji nemají příliš v lásce. Jsou nehody opravdu jen nehody?
Není úplně uvedeno a vysvětleno, jak opravdu umřel její manžel a kde se stále berou třísky...
Mužští hrdinové se zde zdají být v pozadí, do popředí vystupují silné ženy, které se brání svému údělu a osudu.
Ještě více se mi líbila historická část z deníku ze 17. století. Hltala jsem stránku za stránkou, Anne mi byla velmi sympatická, měla velké srdce, její úmysly byly čisté, ale jak se říká: "Cesta do pekla bývá dlážděna nejlepšími úmysly."
Její dcera Hetta se zdá být nevinné stvoření, ale je to opravdu tak? Podepsal se na ní vliv prostředí, ve kterém vyrůstala nebo už taková byla od narození?
V knize jsou zmínění takzvaní tišší společníci, kteří provázejí všechny části knihy. Je v nich opravdu ukryté zlo nebo je to jen v chorých myslích obyvatel panství? Konec je víceméně pojat na na uvážení čtenáře. Je na vinně duševní choroba nebo opravdu vyhrálo nadpřirozeno?
Doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

27.10.2021 5 z 5

Propast Propast Jitka Ludvíková

Od této české autorky jsem zatím nic nečetla, což byla asi chyba, protože tato kniha se mi moc líbila, byla jako ze života, velice reálná.
Úplně se mi dostala pod kůži, chvílemi jsem měla slzy v očích.
Všechny postavy se prolínají, příběhy na sebe navazují. Byla jsem překvapena, jak autorka plasticky vylíčila charaktery postav, jejich radosti i chmury. Takové lidi za sousedy může mít každý z nás.
Líbily se mi kratší kapitoly, které byly vyprávěny z pohledu všech postav. Těch tam nebylo tolik, což mi vyhovovalo, protože jsem se v nich neztrácela. Věděla jsem přesně, o kterou jde a co právě prožívá nebo co v minulosti prožívala.
Velmi jsem soucítila s Klárou, nejvíce sympatická mi byla učitelka Sylva. Chlapi kromě Šimona jsou klaďasové, takové bych si přála také potkat.
Osudy se ke konci propojí, vše dává smysl. Jen konec si asi musí čtenář domyslet, zřejmě záměr autorky.
Knize dávám vysoké hodnocení, takhle skvělý román jsem už dlouho nečetla. Všem ženám vřele doporučuji.

29.09.2021 5 z 5

Řeznice z Malé Barmy Řeznice z Malé Barmy Håkan Nesser

Velmi vydařená detektivka s opravdu překvapivým koncem.
Nejsem příliš zběhlá v severských detektivkách a teď zpětně zjišťuji, že je to velká chyba.
Opravdu jsem mile překvapena, ve jménech ani postavách jsem se neztrácela, řekla bych, že jich tam bylo přiměřené množství.
Charaktery postav byly dobře vykresleny, stejně tak jako místa.
Od poloviny knihy jsem si říkala, že je to čtivá detektivka, ale že je škoda, že už jsem odhadla, jak to celé bylo a bude.
Jak jsem se ale mýlila, ke konci přišel tak překvapivý zvrat, až jsem přestala dýchat.
Více se mi líbily pasáže s vyprávěním Ellen, bylo mi ji líto, co si musela vytrpět. Chápala jsem její pohnutky k tomu, co udělala.
Detektiv Barbaritti byl velký sympaťák, i se svým smutným osudem se snažil jít dál a být stále ten správný "klaďas." Zajímavé pro mě byly jeho myšlenkové postupy i jeho víra ve vnitřní hlas a Boha.
Jinak knihu jsem měla přečtenou za dva dny, ke konci jsem nemohla přestat číst.
Takže dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

13.09.2021 5 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Rachel Caine (p)

Tak tohle mě neskutečně bavilo. Knihu jsem měla přečtenou za dva dny, konec jsem hltala kosmickou rychlostí. Vynikající příběh, u kterého jsem v některých pasážích ani nedýchala. Jediné co mě mrzelo, že tuto knihu jsem četla jako první v sérii. Chyběla mi návaznost, i když je v knize popsána minulost hodně dobře. Nicméně si určitě dokoupím zbývající tři díly a s chutí si je přečtu, protože tato autorka se mi dostala pod kůži.
V knize je ústřední postavou soukromá vyšetřovatelka Gwen, která mi byla velmi sympatická. Je to silná žena, bojovnice, kterou jen tak něco na kolena nesrazí. Je připravena bránit své nejbližší i za cenu svého života. V této knize vyšetřuje zmizení mladého muže a tím se zaplétá do stále větších nebezpečí.
Moc se mi líbily kratší kapitoly a rozdělení knihy a děje podle postav. Každá měla k tomu co říci, byly vykresleny jejich pocity i duševní pohnutky. Gweniny děti-Connor a Lanny si toho za celý život prožili dost a to je ještě více zocelilo a spojilo. Společně se pouštějí do nebezpečí, celou dobu jsem jim držela palce, hlavně po uvěznění Connora a Gwenina přítele Sama. Prostředí, do kterého se dostali by asi každý člověk nezvládnul, chvílemi jsem měla husí kůži. Nerada bych prozrazovala více, musíte si stejně jako já knihu vychutnat.
Této knize dávám plný počet hvězdiček a rozhodně doporučuji.

16.08.2021 5 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Tak toto mě neskutečně bavilo, knihu jsem měla přečtenou za dva dny. Dávám plný počet hvězdiček. Příběh, který rozhodně stojí k zamyšlení, mi leží v hlavě od přečtení.
Je vidět, že i česká spisovatelka umí napsat vynikající knihu, která zaujme. Román je vystavěn na příběhu Vandy, která v mládí víceméně nedobrovolně navštívila kartářku a od té doby ji její věštba doprovázela celý další život. Zde nastává otázka, jestli opravdu je osud daný nebo si ho právě Vanda uzpůsobila věštbě. Což byla pro ni určitě ta horší varianta. Někdy mě Vanda až rozčilovala svou naivitou a bezmocí se věštbě vzepřít. Naopak Radim byl velký sympaťák, až možná příliš hodný, Hodně líto mi bylo Vandy manžela a obou dětí, kteří na to nevědomky dopláceli, i když každý jiným způsobem. Opravdu se věštbě nešlo vyhnout a opravdu Vanda nemohla jít jinou cestou než se podřizovat věštbě? To je myslím otázka, kterou právě autorka pokládá nám čtenářům. Sama jsem se ještě nerozhodla. Knížku rozhodně doporučuji.

05.07.2021 5 z 5

Malá lhářka Malá lhářka Lisa Ballantyne

Tuto knížku jsem zvládla přečíst za dva dny, velmi mě vtáhla do děje. Musím říci, že hlavní hrdinka Angela mě dost rozčilovala, její vulgarita a agresivita proti matce i ostatním lidem. Na konci jsem pochopila, proč v ní byla taková zloba. Kniha je velmi čtivá, hlavně od poloviny knihy. Chvílemi jsem věřila Nickovi, pak zase se mi zdálo, že by to mohlo být naopak. Konec jsem vůbec netušila ani nepředpokládala. Je zde dobře ukázáno, jak se společnost rychle nechá strhnout nepřímými důkazy a polopravdami. Nakonec pak rozloží nejen domnělého pachatele, ale i jeho užší i širší rodinu Kniha se mi četla dobře, postav bylo tak akorát, aby se s v nich čtenář neztrácel. Tento psychologický thriller ukazuje, jak nefunkční rodina dokáže ovlivnit charakter mladého člověka. Za mě plný počet hvězdiček a doporučuji.

03.06.2021 5 z 5

Vražda v Schönbrunnu Vražda v Schönbrunnu Beate Maxian

Kniha Vražda v Schönbrunnu byla velice čtivá, za dva večery jsem měla přečteno. Mám ráda krimi a tato splnila mé očekávání. Líbily se mi kratší kapitoly a menší počet postav, díky tomu jsem se v nich neztrácela a dobře jsem se v nich vyznala. Možná i proto jsem vraha odhadla v poslední třetině knihy. Postavy jsou dobře vykreslené, stejně tak prostředí. Nejvíce jsem sympatizovala s redaktorkou Sarah a jejími kamarádkami, mužské postavy už mi tak sympatické nebyly. Stejně tak jako Valentina, která mě rozčilovala svou naivitou a tím, jak se Felixem i Ruth nechala řídit. Hodně mě zaujalo vyprávění o symbolem, mýtech, obyčejích a tajemstvích. Zápletka byla promyšlená, příběh napínavý a hlavně oceňuji, že v tomto thrilleru netekly potoky krve, což nemám ráda. Jsem spokojena, protože tato detektivka byla lehčí, spíše oddychová. Německé krimi obvykle nemám moc ráda, ale tato mě velmi zaujala. Od této autorky jsem zatím nic nečetla, ale určitě si koupím její předchozí knihu, abych se dozvěděla něco víc o Sarah a zase si přečetla pěknou, zajímavou detektivku. Této knize dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

03.05.2021 5 z 5

Případ čurací panny Případ čurací panny Jitka Ludvíková

Tato knížka mě zaujala svým názvem. Mám ráda české detektivky, tato knížka mi připomínala staré dobré české filmové kriminálky. Dýchla na mě atmosféra pražských Holešovic, líbilo se mi vyprávění o charitě i erotickém klubu, o dně společnosti i o takzvaně lepší společnosti boháčů. Četla se velice dobře, i když jsem se v začátku ztrácela ve větším množství postav. Nejvíce jsem sympatizovala s vyšetřovatelem Pavlem Matyášem, byl zde zajímavě popsaný i jeho osobní život. Stejně tak jako s Karlem a Lejlou, která neměla v životě moc štěstí. Ze začátku není známa totožnost mrtvého, zápletka se mi líbila. Vraha jsem neodhalila, i když náznaky zde byly. Jsem moc ráda, že tato klasicky česká detektivka nemá potoky krve a brutalitu. Spíš mi to chvílemi připomínalo román se zajímavými osudy typově různých charakterů lidí. Za sebe můžu tuto knihu doporučit, určitě stojí za přečtení. Tato kniha potvrzuje, že i česká spisovatelka umí napsat výbornou detektivku.

21.03.2021 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Přečteno na jeden zátah (což se mi zase až tak často nestává). No a co dodat...prostě nešlo přestat, takže v půl jedné v noci (četla jsem celé odpoledne a večer) a po zavření knížky jsem si řekla, že snad neusnu. Opravdu skvělá kniha s mnoha zvraty. Nemám ráda v knihách (samozřejmě natož ve skutečnosti) týrání dětí a zvířat, ale tady jsem to dala, do této knihy to prostě sedlo.. Akorát nevím, zda jsem správně pochopila konec :-) Ale jinak pět hvězd a mrzí mě, že od autora zatím není žádná další kniha.

30.01.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Za mě plný počet hvězd, za dva dny přečtené. Naprosto mě vtáhla do děje. Je na čestném druhém místě hned za Zimním ohněm. Určitě doporučuji.

20.01.2021 5 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Za mě naprosto geniální,famózní.Kniha dokonale nastíní atmosféru severu,úplně z ní dýchá syrovost.Postavy jsou vykreslené,každá si nese svůj úděl.Četla jsem i Stříbrnou cestu,tyto knihy bych nerada srovnávala,protože každá je lepší v něčem jiném.Ze začátku této knihy jsem si říkala,že Cesta byla lepší,ale po přečtení vidím větší potenciál v této knize.Za mě teda hodně dobrý.

10.11.2020 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Kniha je zajímavá,četla se mi dobře,akorát že jsem přeskakovala stránky z detektivy a četla jen o dětech.Trochu mě zarážely myšlenkové pochody nejstarší holčičky,nevím,jestli by to bylo v reálu možné,aby to všechno vydržela.Nicméně dávám jen o hvězdičku méně za ty přeskočené zdlouhavé stránky.

30.09.2020 4 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Mně se tato kniha četla velmi dobře,pocity z ní tedy nic moc-sevřený žaludek a strach,jak to bude dál.Kniha plná zvratů,přečteno za dva dny.Určitě stojí za přečtení.Za mě plný počet hvězd.

30.09.2020 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Velice čtivé,tuto knihu jsem dala na jeden zátah.Začátek úplně famózní,konec dost přitažený za vlasy.Za konec ubírám hvězdu,ale určitě stojí za přečtení.

29.09.2020 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Trošku přitažené za vlasy,ale velice čtivé.Jeden z lepších thrillerů,hodně zvratů,určitě stojí za přečtení.

29.09.2020 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Naprosto dokonalý...tato kniha je za mě TOP z thrillerů,které jsem za poslední dobu četla.Sice jsem pachatele odhalila zhruba v polovině,tak to výslednému efektu vůbec nebránilo.Tak wauu...doporučuji.

29.09.2020 5 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

Knížka má pomalejší rozjezd,zhruba do půlky jsem se k ní nutila,druhou půlku jsem pak vzala na jeden zátah.Je strašné,co dokáže dnešní svět,který je založen hlavně na sociálních sítích.Konec nečekaný,ale trošku přitažený za vlasy.Přesto myslím stojí za přečtení.

19.09.2020 4 z 5