alekis alekis komentáře u knih

Legenda Legenda Marie Lu

Moje oblíbené téma - postapo, ale zpracované tak, jako už mnohokrát jinými autory. A čeho je moc, toho je příliš. Jednotlivec bojující proti tyranii... a jako přídavek trocha romantiky, protože hlavními postavami jsou mladý chlapec a dívka.
Kniha se dobře čte, to je potřeba přiznat, ale děj je velmi předvídatelný.
Pokračování si odpustím.

25.10.2019 2 z 5

Ochránkyně duší Ochránkyně duší Lois McMaster Bujold

"Matko! Ona září strašlivým světlem a její průvodce je mrtvý muž!"
Moje asi nejoblíbenější fantasy kniha, aspoň z těch, co jsem dosud přečetla. První díl, Prokletí Chalionu, je v závěsu za ní.
Royina vdova Ista je absolutně moje nej fantaskní hrdinka, příběh mám přečtený několikrát a pořád mě baví.
Istě je čtyřicet, šedivějí jí vlasy a už není tou štíhlou krásnou dívkou, která dosáhla nejvyšší mety, když se před dvacítkou let provdala za krále Chalionu. Jenže ta léta prožila, krátce řečeno, tak, jak vůbec nechtěla, a jak by nikomu nepřála. Teď stojí na cimbuří rodného hradu ve Valendě a dívá se do kraje. Vidí mnoho cest... a všechny někam vedou... "Chtěla bych se vydat po takové, která nevede zpátky".
Hořkosladká Isto! Konečně jsi vykročila na cestu a vzala jsi život do svých rukou! A všem, a především sobě teď ukážeš - co dokážeš! :-)

14.10.2019 5 z 5

Tajné sestry Tajné sestry Amanda Quick (p)

Takhle to dopadá, když se kriminální případ zkříží s romancí... Spousta mrtvol, spousta padouchů.... dva zamilované páry... A samozřejmě, happyend. Takový čokoládový bonbón, sladký cukřík mezi jiným čtením :)

03.10.2019 3 z 5

Koktejl smrti Koktejl smrti J. A. Konrath

Co ještě říct, prozatím naposled, o policistce Jack Daniels(ové)? Mimo jiné se mi líbí, že v knize jsou popsány modely, které nosí. Kostýmy, botky, kabelky... Ráda by se oblékala u nejlepších značek, ale je trochu na štíru s penězi, takže to řeší kompromisem, a domnívám se, že jí to jde skvěle.
Když jsem dočetla tento díl, ještě půl dne mi Jack a její boj se zločinci nejvyššího kalibru zůstala v mysli. Bylo to velmi vzrušující čtení, přestože poměrně brzy od vstoupení hlavní vraždící postavy do plného světla scény vytušíme, která bije a kdo je kdo.
Mrtvol je v knize neúrekom, vrahounů rovněž... a k tomu to propracované mučeníčko... Brr! Počítám, že si dám od tohoto žánru delší pauzu, ale mohu jen souhlasit s předešlými komentátory, že tento díl je nejnapínavější.
Všechno dobře dopadlo, přes střelná poranění, useknuté prsty, operaci srdce a k tomu navíc koma matky hlavní hrdinky. Ti důležití přežili. Jen drobné zklamání ve výběru partnera: měla jsem pro Jack vytipovaného jiného fešáka... ovšem, co je mi po tom, každý ať vybírá dle svého vkusu... Partnera, partnerku... nebo třeba knihy, které bude číst.

11.08.2019 5 z 5

Bloody Mary Bloody Mary J. A. Konrath

To je mi tedy dílo! Ze sympaťáka, skoro kámoše, který byl pro mě po jeden a půl knihy favoritem na nového přítele naší statečné policistky, se vyklubal totální magor a mnohonásobný vrah!
Jacqueline - Jack Daniels(ová) v tomto díle opět málem přijde o život. Ještě předtím ale zachrání pana Fouska, nevypočitatelného chlupatého agresora, který nakonec přispěje ke konečnému vítězství policistů nad zločincem.
Ještě předtím ale přistihne svou matku, zdánlivě skoro nemohoucí starou dámu, policistku na penzi, jak si to rozdává se svým vetchým přítelem panem Griffinem na skládacím lůžku - a že má ale pan Griffin výdrž!
Ještě předtím... než je padouchovi vystaven konečný účet, se stane mnoho věcí. Kdo se chce dozvědět, jak to celé bylo, musí si tuhle knížku přečíst. Pozor: krom humorných průpovídek a scének s divokou šelmou - panem Fouskem, jsou na stránkách popsány hrůzné scény plné krve a násilí. Rozhodně není pro útlocitné duše!

07.08.2019 5 z 5

Návrat z hvězd Návrat z hvězd Stanisław Lem

Klasik žánru vytvořil velkolepý svět budoucnosti, který nejspíš nikdy nenastane. Vzhledem k době vzniku se není co divit, takové představy byly běžné. Opojení technikou, planeta zázraků... a sem vstupuje člověk, který se vrátil z vesmíru po dlouhé době a těžko se mu daří ten svět strávit.
Věřím, že tato kniha může ctitele Lema zaujmout a upoutat. Pobavit. Mně jeho styl nesedí, kniha mě neoslovila.

20.05.2019 2 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Zatímco jednička něco začala a aspoň něco se tam dělo, dvojka je stále o tom stejném... milují se a nenávidí... a samozřejmě - se milují. Autorka se snažila seč mohla, ale pokud člověk očekává aspoň špetku něčeho nového a zajímavého, nedočká se. Mele se tam stále dokola to samé, miláčkové jsou zlatí a padouchové potřebují dostat na budku. Romance schytala málem za 1*, ale autorka, stejně jako v 1. díle, to napravila otevřeným - a patřičně dramatickým koncem.
Naštěstí se dá polovina knihy přeskákat. Počítám, že celou sérii asi dočtu, ale stejným úsporným způsobem.

08.05.2019 2 z 5

Vrah a srdcová dáma Vrah a srdcová dáma Fan Vavřincová (p)

Malá detektivka, která opravdu hodně připomíná Deset malých černoušků. Paní Fan je na naší spisovatelské scéně nadmíru zajímavý fenomén, ale tato její perlička pro mě až tak nezazářila.

04.05.2019 3 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Naprosto šílená knížka, strašně dlouhá, moc popisů a keců, mělo jich být tak o 20% míň. Ale je to dobré, holky, čtěte to! Autorka rozhodně "na to má".
První část, ve které se hlavní hrdina po nehodě vrátí do věku pětiletého kluka, a hlavní hrdinka má za úkol znovu ho dostat do normálu, je, řekla bych, skvěle a velmi zábavně popsaná. Konec překvapuje - sice jsem něco tušila, takhle totiž romance nekončívají, ale stejně to bylo roztomilé.

23.04.2019 4 z 5

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Bohatá dívka Skye je unesena. Je sice bohatá, ale ve svém mladém životě se musela vyrovnat už s dost bolestnými ztrátami. Má milujícího a milovaného otce, ale jako maličká přišla o matku, později z jejího dětského života zmizela chůva, která jí maminku dokázala svou láskou nahradit, a chůvin synek Esteban, její asi jediný kamarád. Teď hrozí nebezpečí, že ztratí svůj život. Zoufale se snaží přesvědčit svého únosce, aby ji nezabíjel, protože její otec dá za ni jako výkupné cokoliv. Ale když klečí na zemi s pistolí u hlavy, tuší, že nic ji vykoupit nemůže. Proč ji chce vůbec zabít? To jí neřekl. Vydechne krátkou modlitbičku - a kupodivu - stále žije! A protože je to román "pro ženy", bude v knize žít až do konce :-).
Damian je přesvědčený, že pomsta vyléčí jeho těžce zraněné srdce. Z chlapce, který žil celkem příjemně a bezstarostně, se musel úplně změnit, stát se tvrdým a nemilosrdným - pokud chtěl přežít. Dokázal to. A pak musel v sobě znovu probudit svoje srdce, milosrdenství a lásku... pokud chtěl žít, a ne jen přežívat.
Je to neobvyklý příběh, zápletka je vymyšlená dobře, všechno je popsáno skvěle, a vývoj Damiena a jeho přítele Rafaela mi ukázal, jak to asi ve světě, o němž nemám pojem, chodí. Ale je to slohovka, vyprávěnka, bohužel. Některý autor píše a slova a věty mu zvoní a zpívají a člověk přejíždí očima stránky a hltá je. Tady ne. Nezní to tolik, jak by mělo, nemá to ten "břink", proto ocenění krátím, ač mě to mrzí. Mnohem "banálnějším" románkům jsem dala za 5. Jenže tady má autorka na mnohem víc, námět je podle mě vynikající! Škoda! Ale nenechte se mýlit, je to čtivá, zajímavá a dobrá kniha, kterou jsem přečetla raz dva. Doporučuju! Nejdůležitější je, že přes všechny trampoty, a že jich bylo neúrekom, hrdinové došli svého štěstí. A že na konci se objevivší padouch dostal, co si zasloužil! Tak to má totiž být! Aspoň v románě :-).

06.01.2019 4 z 5

Tajemná labuť Tajemná labuť Shana Abé

Než poslouchat co říkají mi mluvící hlavy,
ať jsou z jakékoliv partaje,
tak to si dám radši pěknou romancičku,
tam pravda a láska vždycky vyhraje! :-).

Pro Tajemnou labuť to platí taky...
a navíc: napínavá je jak šráky!

Když dva se milují, mé srdéčko štěstím kluše...
Vy mi rozumíte, drahé spolučtenářky,
co jste stejné jako já: romantické duše! :-)

11.12.2018 4 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

Podle mě nejde o fantasy, a o dívčí románek už vůbec ne! Je to sci-fi, i když skalní čtenáři tohoto žánru vidí asi sci-fi jinak. Vcelku velmi dobře vymyšlený, logicky vystavěný příběh a dokonale popsaný svět postapo, včetně zajímavých mutací. A že je tam kapka romantiky? Jinak by to bylo suché a nezáživné, a my predsa vieme, že: láska je tu s nami, buďme s ňou..!
Netuším, zda si někdo dokáže představit v reálu život hrdinky příběhu Árie před a potom. Je to zkrátka taková pohádka, že? Možná rozpadlíci a preppeři, ale takoví se asi mezi čtenářkami dívčích románků, vzdychajících zde nad hrdinou Perrym (co by s nimi chudák v té divočině dělal, nesl je na zádech, aby si neulomily podpatek?) málo vyskytují. Troufnete si představit, že vskutku může skončit tento svět jak ho známe? Že nebudou plné obchody, kavárny, nebudou sprchy, šampóny, pračky, výběr potravin z celého světa, nebudou holítka na nohy!!! Dokážete si představit, že nebude vůbec nic, co tvoří dnes náš život? A že nebude ani moudrooko: internet, potažmo nezbytný, nikdy z ruky nepouštěný mobil?
Myslím, že jen málokdo, jak ženy, tak muži (ne, děti do toho netahejme, děti nesmí žít s břemenem vědomí, že může přijít konec světa, jak ho známe!) si vůbec připustí myšlenku, že zítřek nemusí být stejný, jako dnešek. Protože to se přece nemůže stát!
Ale jo. Blackout, třetí světová, asteroid, mimozemšťané... a kdo ví, co ještě, na výběr je z mnoha možností. Stát se může opravdu cokoliv :-).

07.12.2018 4 z 5

Anděl zkázy Anděl zkázy Robert Crais

Když se v detektivce pokoutně a potichu začne rozvíjet slibná romance, tak je tu skoro 100% naděje, že to všechno dobře dopadne... :-). A taky že jo. Přežili, a nakonec, přes jizvy na tělech i na duších, skončili v posteli a věřím, že se milovali, až dokud jim srdce bila... A moje duše romantičky se tím pádem potěšila :-).
Ale když to shrnu: jako velice zřídkavá čtenářka žánru thriller jsem toto přečetla skoro na jeden zátah (jak kdesi v jednom hodnocení píše kolegyně - čtenářka, domácí práce a povinnosti šly víceméně bokem) - a bylo to každopádně zajímavé čtení. Upřímně musím konstatovat, že se mi srdce napětím netetelilo, přesto dávám za 5 a doporučuju, navíc proto, že jako úplný laik jsem se ledacos dozvěděla a poučila. Snad jediný dosti strašný a beznadějný okamžik pro mě byl, když na začátku příběhu pyrotechnik rentgenem zkoumá zdánlivě celkem jednoduchou bombu a uvědomí si, že klubko drátu má zamaskovat jediný nenápadný drátek na odpálení dálkovým ovládáním. V té chvíli ji padouch (a ne že je tam jenom jeden) odpálí! No, vidím, že musím zjistit, co zajímavého ještě tento autor napsal... :-).

21.10.2018 5 z 5

Levá ruka tmy Levá ruka tmy Ursula K. Le Guin

Pro mě - vůbec jedna z nejlepších sci-fi. Svět Gethen je úžasný. V knize nejsou žádné příšery z vesmíru, žádné velké boje, zbraně, rakety... polovina je o politice, druhá o cestě sněhem a ledem. Knihu už jsem četla docela dávno, tak asi budu nepřesná: oslovil mě mj. příběh o lordovi (?), který chtěl znát, kdy zemře... A tak vůbec. Zdá se, že se tam nějak nevyskytuje láska, která okoření každý dobrý román. Ale ona tam je, ve všech svých nepopsatelných, možná snad jen v procítitelných podobách. Díky, paní Ursulo! Škoda, že zrovna teď nenacházím pravá slova, kterými bych vyjádřila, jak je to skvělá inteligentní kniha. (Musím vysvětlit: člověk si prostě čte na drahé DK a narazí na něco, co četl docela dávno, chce se k tomu vyjádřit, paměť je slabá, vjemy překryly jiné skvělé knihy... Tož tak.).

16.10.2018 5 z 5

Elvenbane Elvenbane Andre Norton

Při prvním čtení... okouzlení:-)!
Při druhém čtení - zase potěšení!

Mám pocit, že v této knížce
nejsou žádná velká slova
o boji dobra se zlem...
a přesto to tam všechno je
a po čase, nejspíš,
ji vyhledám znova :-).
Nebude to vzápětí
(je tolik dobrých knih ke čtení)
ale určitě se k ní jednou zas vrátím,
už potřetí :-).

O čem to je? No, příběhy o dracích mě prostě moc neberou, zdá se mi, že je už předrakováno. Tak nevím, proč zrovna tento - mluvím o obou dílech samozřejmě, mě strhl a to docela dost :-). Ve světě, kde žijí tři druhy inteligentních tvorů: elfové, draci a lidé (pouze lidé jsou původní, draci a elfové se sem dostali jakýmsi průchodem mezi světy - zmíněno celkem okrajově) , zachrání dračice novorozené dítě - míšenku elfího lorda a lidské konkubíny a vychová ji jako svoje dítě (už tento čin je úplně mimo všechny zavedené zvyklosti, a že jich tam pak hodně přibude!). Dítě, jako i všechny ostatní takové míšence, odsouzené k smrti.
A tím to všechno začne!

15.08.2018 5 z 5

Paní Ti na stopě zločinu Paní Ti na stopě zločinu Frédéric Lenormand

Nejdříve zopakuji a potvrdím, co píše Kyri o kousek níž: Pokud nemáte sentimentální vztah ke Gulikovi, doporučuji.
K původnímu Soudci Ti mám vztah velmi blízký, je to jeden z nejskvělejších detektivů, vedle Poirota a Sherlocka Holmese. Navíc ta stará Čína... Prostě paráda.
A teď ho vezme do nenechavých pracek nějaký dovolený Francouz a udělá z něj tak trochu truhlíka..! Všechno je naráz úplně jinak! Kam zmizela důstojnost, dokonce jistá vznešenost úřední osoby? Kam zmizela disciplína v soudcově domácnosti?
Autor je vtipný! Můj třetí přečtený příběh je plný humorných poznámek a postřehů... První paní je mojí favoritkou... a i tenhle ne tak dokonalý Soudce Ťi nakonec případ vyřeší se svou obvyklou bravurností.
Těším se, že si přečtu všechny příběhy tohoto (některými čtenáři opovrhovaného) nového Soudce Ťi. :-)

08.03.2020 4 z 5

Nespoutaný horal Nespoutaný horal Julia London (p)

Tak tahle romancička píše! Přečteno už před časem a to nejmíň 2x... Že bych si to s gustem znovu zopákla?
Ovšem, nespoutaný horal podle mě vypadá úplně jinak, než ten na obrázku... :-)

25.11.2019 5 z 5

Královna Slunce Královna Slunce Christian Jacq

Královna Slunce je rozsáhlý historický román, plný informací o životě ve starém Egyptě. Lze předpokládat, že autor využil všechna dostupná fakta, a ostatní děj dotvořil tak, aby co nejvíce odpovídal možným skutečnostem.
Kniha rozhodně stojí za přečtení. Bohužel, a toto bohužel zdůrazňuji, způsob autorova psaní je suchopárný, bez šťávy a bez barvy. Mohl napsat překrásný dramatický a napínavý příběh, neboť námět je veskrze zajímavý. Nepodařilo se. Škoda.
Knihu samozřejmě doporučuji, ale potvrzuji, co píše níže tenax: nadšení ne, ale rozhodně spokojenost.

31.10.2019 4 z 5

Strážcové hor / Rychtář Šoman / Hraničářští hrdinové Strážcové hor / Rychtář Šoman / Hraničářští hrdinové Čeněk Kramoliš

Jako určitý obraz doby - stojí za přečtení.

24.09.2019 4 z 5

Netvor je zver Netvor je zver Peternelle van Arsdale

Tak rychle, dokud to mám sobě. Psát na tuto knihu hodnocení bude docela boj. Jak to jen říct? Jak zachytit sen, který s probuzením zmizel a zůstal po něm jen mlhavý pocit?
Alys od svých sedmi let, kdy ztratila rodiče, žije, ale k žití to moc není. A jak postupně vyrůstá, definitivně pochopí, že nejen kolem ní, ale také v ní je cosi zlého.. Potká Netvora... který asi není takovým netvorem, jakého bychom si představovali... Moc se o něm nedozvíme. Je to nějaký její utajený přítel, který nad ní tak trochu bdí, něco od ní potřebuje... protože sám toho moc nezmůže
Požíračky duší, takové trochu jiné upírky, zabijí spoustu lidí a vytvářejí tím obrovskou propast, do které nakonec spadne svět, ve kterém Alys žije a všichni lidé spolu s ní. Je to svět, o kterém se toho také mnoho nedozvíme, je přesně jako ze sna... Jenom Alys tu propast může zavřít. Tak jí to aspoň řekne Netvor...
Kniha se dá přečíst v jednom dni. Je to takový malý hororek, ke kterému se už asi nevrátím. Stojí za přečtení, v určitých popisovaných scénách se lidé - my - můžeme bezpečně poznat. Copak bychom nekamenovali, neupalovali, netopili děvče, o kterém bychom byli přesvědčeni, že může za naše problémy a těžkosti, za náš strach, za naše noční můry?
Rozhodně bych tuto knihu nedala přečíst mladé dívce (podmínkou je samozřejmě, že dívka čte knihy a ne jenom zírá do mobilu...). Mladý človíček vnímá věci mnohem silněji, představivost pracuje na plné obrátky. I dospělý při čtení pocítí určitou drobnou tíseň, představí si Alysinu beznaděj a její strach...
Snad smím prozradit, že Alys nakonec... Ach... Ne... Raději ne :-).

16.09.2019 4 z 5