AlčaH AlčaH komentáře u knih

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Tohle byla velmi zajímavá nebo spíše až zvláštní kniha - což jsem od ní a od Kafky vlastně očekávala. Ponurá, metaforická, plná bezvýchodných situací, bojů s větrnými mlýny, bez konce, jen se rozplynula do prázdna... Grafické zpracování se k příběhu skvěle hodilo, podtrhovalo ho a pomohlo vytvořit opravdu tíživou až zoufalou atmosféru. Zeměměřiči K. bylo těžko - a mně s ním...

Dávám nižší hodnocení, ale nemůžu říct, že to bylo úplně špatné, jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory. Jen to prostě nebyl úplně můj šálek kávy. Občas jsem v příběhu dost vlála a vzhledem k určité míře zkratky měla problémy se v něm plně zorientovat a pořádně ho pochopit. Možná, kdybych četla původní Kafkovu knihu, bylo by to pro mě snadnější a odnesla bych si z komiksu intenzivnější prožitek.

18.06.2021 3 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Tahle kniha se mi velmi líbila, a jak tu už někdo psal - bylo v ní všechno. Vtipné a někdy až bizarní historky střídaly ty dojemné či vyloženě smutné, které donutily člověka se zamyslet. Byla to kniha nejen o smrti a o řemesle s ní spjatým, ale také o životě a o tom, jací lidé jsou a jací dokážou být. Formát kratších příběhů mi vážně dobře sedl a kniha se mi četla lehce. Líbilo se mi, že autor do díla zařadil i malé vsuvky v podobě krátkých zamyšlení a vysvětlivek některých pojmů. Nejvíce mi v hlavě uvízl pojem Smrtikous. :)

31.03.2021 5 z 5

Feminismus pro 99 procent: Manifest Feminismus pro 99 procent: Manifest Nancy Fraser

Tato kniha dokonale demonstruje, jak moc je feminismus heterogenní hnutí, a že existuje velká řada přístupů k němu. Feminismus pro 99 % odsuzuje liberální část hnutí, označuje ji za přežitou, neúspěšnou a nesprávnou. Ten skutečný feminismus spojuje s antikapitalismem a řešením sociálních, rasových i environmentálních problémů.

Kniha je kraťoučká, ale očekává od svého čtenáře již určité znalosti a orientaci v problematice. Pro "nováčky" v tomto směru tedy nemusí být úplně příjemná a jednoduchá ke čtení.

Přesto, že zpočátku jsem měla z knihy hodně smíšené pocity, rozhodně jsem nakonec ráda, že jsem si ji přečetla. Rozšířila jsem si obzory, seznámila se zase s jinými myšlenkovými proudy a to byl můj primární cíl. Některé myšlenky ve mně silně zarezonovaly, s jinými jsem se ale dle očekávání v průběhu čtení dostávala do konfliktu.

Celkově mám pocit, že musím nad knihou ještě nějakou dobu přemýšlet, abych ji mohla dostatečně zhodnotit, vyslovené teze srovnávat s vlastními hodnotami, zkušenostmi a myšlenkami, a až pak z nich vyvodit nějaké důsledky. Rozhodně si plánuju doplnit informace i s pomocí dalších zdrojů - třeba těch zabývajících se neoliberalismem, kapitalismem atd.

16.03.2021 3 z 5

Hobit - komiks Hobit - komiks Charles Dixon

Příběh hobita Bilba Pytlíka jsem již četla v klasickém provedení a mám ho moc ráda. Proto jsem se rozhodla sáhnout i po komiksu a dobrodružství tohoto malého chlapíka prožít znovu, tentokrát i v obrazové formě. A jsem spokojená. :) Obrazové ztvárnění se mi moc líbilo, i když chápu i zdejší kritiku - hodnocení právě tohoto atributu je hodně subjektivní a každému se prostě líbí jiný styl. Na poměry komiksu bylo u jednotlivých políček docela dost textu, ale ve výsledku mi to vlastně ani nevadilo, četbu jsem si užila a s knihou strávila pár hezkých večerů. Ráda se k ní v budoucnu opět vrátím. :)

28.12.2020 5 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Letošní rok se pro mě nese ve znamení objevování neznámých vod. Po prvním komiksu následoval první psychologický thriller. A možná právě proto, že jsem v tomto žánru začátečník, mě knížka nadchla. Byla napsána čtivě a napínavě do poslední stránky. Zamotaný příběh sleduje osud hlavní hrdinky Amber a také její sestry, u nichž vlastně nikdy nevíme, která z nich je větší šílenec... Jednotlivé zvraty, kterých bylo v knize několik, byly překvapivé a vždy daly ději úplně jiný směr. Párkrát už jsem si říkala, že vím, co na nás autorka chystá a že vím, kam míří - ale pak mě rychle vyvedla z omylu. :) Na konci mi po zádech přejížděl mráz, a to hlavně proto, že ani závěr nedal odpovědi na všechny otázky a já pořád přemýšlela, co všechno ještě byla lež a co mrazivá pravda... Díky této pozitivní první zkušenosti se určitě na žánr thrilleru vrhnu i v budoucnu. :)

20.04.2020 4 z 5

Jehla Jehla Karel Žilák

Druhý díl se mi líbil o něco méně než ten první. Jeho příběh mě nedokázal tak strhnout, i přesto, že byl možná ještě více syrový a nenabídnul tak nereálně pohádkový happyend jako jeho předchůdce. Zapůsobily na mě scény z psychiatrie, naopak konec mi tady přišel dost uspěchaný, což je škoda.

03.04.2020 3 z 5

Pusinka Pusinka Karel Žilák

Knihu jsem poprvé četla zhruba před deseti lety, v období kdy jsem se hodně zajímala o tuto tématiku. Nyní přišel čas na opakování a nové hodnocení. Jedná se o velmi čtivou knihu s propletenými osudy několika lidí. Líbilo se mi, že je příběh inspirovaný skutečnými událostmi a také to, že se odehrává v českém prostředí, dokonce ve městě, které dobře znám. To mu přidalo na autentičnosti. Přesto, že nešel úplně do hloubky, přinesl zajímavý pohled do českého podsvětí. I po letech mě knížka bavila, přečetla jsem ji za dva dny. Pro její čtivost a nevelký rozsah stran bych ji doporučila k překonání případné čtenářské krize. :)

12.02.2020 4 z 5

Bez filtru Bez filtru Kristýna Dolejšová

Musím říct, že i když jsem měla obavy z toho, jestli se mi kniha bude líbit - nakonec mě příjemně překvapila a číst ji mě bavilo. :) Nejvíce mě zaujala úvodní část, kde autorka popsala svůj příběh. Dalo mi to šanci lépe pochopit zákulisí projektu.

14.09.2018 4 z 5

Zápisky o smutku Zápisky o smutku Chimamanda Ngozi Adichie

Za mě byla tato kniha celkem zklamání. Ano, byly tam některé hezké myšlenky, které jsem si dokonce i zapsala - ale celkově to pro mě mělo nulovou přidanou hodnotu.

Autorka zavzpomínala na svého otce, jaký byl a co s ním zažila, věnovala se velmi konkrétním zážitkům a následně opravdu velmi stručně popsala pocity, které cítila, když ji navždy opustil. V jejím podání to na mě bohužel vůbec nezapůsobilo - když to porovnám například s Bílou knihou, která mě opravdu hluboce zasáhla.

Smutek a truchlení je samozřejmě velmi individuální záležitostí, takže v žádném případě nezpochybňuji autorčinu potřebu tuto knihu napsat a zpracovat si myšlenky tímto způsobem - a věřím, že spousty lidí se to opravdu dotkne. Na moji strunu to tentokrát nebrnklo.

07.04.2023 3 z 5

Hniloba v kořenech Hniloba v kořenech Theo Addair (p)

Má první kniha od Thea Addaira, která mě zaujala svým námětem - rasovou nerovností zasazenou do fantasy světa. A bylo to dobré čtení. Líbil se mi vymyšlený svět i jeho reálie, postavy jsem si hned oblíbila a příběh příjemně odsýpal. Líbila se mi lehce detektivní i romantická zápletka. Kdo je vrahem, jsem odhalila celkem brzy, což beru jako malé mínus - tahle část byla vcelku průhledná a nebylo to pak až tak napínavé. :) Ovšem jiné zápletky byly zpracovány dobře a epilog - ten mě dostal... :)

01.05.2022 4 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Další severská kniha, která si mě našla a okouzlila mě. :) Nejprve nádhernou obálkou a následně i svým obsahem.

Kniha ukrývá mnohovrstevný příběh, v němž se objevují pohádkové i fantasy prvky, téma ekologie i zásadní morální otázky. To vše je ale zkombinováno velmi přirozeně, takže se člověk necítí přehlcený, ale naopak zaujatý a zvědavý, jak to dopadne. Autor do příběhu schoval některé velmi důležité podněty a významná poselství související s časem - jak je nebezpečné chtít čas ovládnout a jakou škodu to může napáchat, když se to opravdu povede a člověku to trochu vleze na mozek. Z toho, co mělo být požehnání, se pak stane spíše prokletí...

Postavy byly vykresleny dobře, samotný námět byl velmi originální a opravdu se mě dotknul. Na konci jsem byla hodně dojatá a po dočtení ve mně příběh ještě nějakou dobu silně rezonoval.

Přestože je kniha primárně určena pro mládež, myslím, že hodně v ní toho najdou i dospělí čtenáři, a tak doporučuji k přečtení všem bez rozdílu. :)

01.05.2022 5 z 5

Narkothing Narkothing Tomáš Šimek

Od knížky jsem měla velká očekávání - a to byl pravděpodobně kámen úrazu. Zpočátku jsem se do ní nemohla vůbec začíst a chvílemi dokonce přemýšlela, že ji úplně odložím. Nakonec jsem to s ní ale nevzdala a musím říct, že jsem neudělala chybu, druhá polovina příběhu mě bavila o dost více než ta první. Přesto knihu hodnotím jako lepší průměr. Vulgární jazyk mi nevadil, stylistické chyby, hrubky a špatná interpunkce ano. Rušilo mě to. Líbil se mi vývoj příběhu a hlavní postavy - z "nevinného" užívání drog pro zábavu se časem stalo peklo, ve kterém hrdina přišel o všechno, včetně vlastní důstojnosti.

14.03.2019 3 z 5