AlčaH AlčaH komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tohle byla jízda. Velmi krásná kniha plná zamotaných lidských osudů, lásky, naděje, pochopení... Na první pohled odlehčená až trošku absurdní komedie, na ten druhý však opravdu hodně citlivá kniha s řadou silných momentů a důležitých myšlenek. Párkrát jsem měla slzy na krajíčku, jak mě příběh dojímal a jak se mě některé pasáže dotkly. Byla jsem z knihy vážně nadšená, styl autora mi na 100 % sedl a těším se tak na další jeho díla, do kterých se určitě pustím.

30.10.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tohle bylo moc příjemné a pohodové čtení. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí o naší zemičce - ocenila jsem, že hlavně o těch méně známých místech, a mnohokrát se od srdce zasmála autorovým zážitkům i průpovídkám. :) Ladislav Zibura je opravdu veselá kopa a mě jeho přístup k životu i cestování moc baví. :)

Moc se mi líbily faktické vsuvky, které podrobně představovaly některá zmíněná místa, historické události či některé známé osobnosti (anebo také Ladislavovo vtipné vozítko - Nissan Cube). :) Ocenila jsem i překrásné kresby, které doplňují jednotlivé kapitoly, a jsou takovou třešničkou na dortu všech těch zajímavých a zábavných příběhů. :)

Prázdniny v Česku byly první knihou od autora, kterou jsem si přečetla, a líbila se mi tak moc, že se rozhodně pustím i do těch dalších. :) Doporučuju. :)

08.04.2023 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Pro mě jedna z nejkrásnějších klasických knih. Dojemný a krásně naivní příběh dvou mladých lidí, kteří v období světové války našli lásku a naučili se žít pouze přítomností, nebát se budoucnosti. Kniha je plná zajímavých myšlenek nejen o lásce, ale také o válce a o životě. Jelikož není moc dlouhá, mohla by oslovit i mladší čtenáře, kteří se klasice mnohdy spíše vyhýbají. Za mě určitě doporučuji. :)

17.07.2019 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Výjimečná kniha o jednom z nejhorších období lidské historie. Příběh zpracovaný syrově, bez příkras, s přesahem i do současnosti - to, když vidíme, jak hluboce rodinná historie ovlivňuje i nové generace a zasahuje jim do života. Zpracování tématu holocaustu prostřednictvím komiksu, je zajímavé a přineslo mi zcela jiný zážitek než četba beletrie na stejné téma. Kresba, ač na první pohled spíše jednoduchá, na mě silně zapůsobila. Jak tu už někdo zmínil, v tomto případě jeden obrázek vydá za tisíc slov... Obrazové pojetí je navíc zpracované velice chytře - ať už se jedná o různé schované detaily nebo ztvárnění jednotlivých národů jako zvířat. Celkově na mě kniha udělala velký dojem, rozesmutnila mě i dojala, a mám pocit, že na ni budu myslet ještě hodně dlouho...

30.10.2020 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Malá kniha s velkým srdcem. :) Už prvních pár řádků mě dostalo a v podstatě celá kniha pro mě byla emocionální horská dráha. V jednu chvíli jsem se upřímně pobavila, v druhé mi bylo tak zvláštně smutno... Autor opravdu s velkou empatií dokázal popsat zážitky z každodenního života s autisty a udělal to až obdivuhodně citlivě a vkusně. Alespoň trochu nám “ostatním” přiblížil jejich svět, který je možná jiný, ale rozhodně ne prázdný a smutný. Zároveň do knihy dostal řadu myšlenek a zamyšlení, které ve vás něco zanechají... Jednotlivé kapitolky jsou krátké a dobře se čtou. Moc se mi líbilo i proložení stránkami s vtipnými dialogy/větami. Knihu velmi doporučuji, byla jsem z ní opravdu nadšená!

A na závěr si dovolím vypíchnout jednu citaci, která podle mě udeřila hřebíček na hlavičku: “Nejvíc unavuje nezájem.”

08.05.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Čistě romantické knihy moc nečtu - ale série Romantické útěky mě zaujala velkou spoustou pozitivních hodnocení i přenádhernou estetikou obálek. Katka Brabcová odvedla vážně skvělou práci!

Jako milovnice všeho severského jsem si jako první kousek k přečtení vybrala knihu Kavárna v Kodani. Příběh mě bavil - tedy romantická linka byla samozřejmě malinko klišoidní, včetně toho sladkého konce, ale to se prostě v tomhle žánru trochu očekává - takže za mě v pohodě. :) Hlavní dvojice mi byla sympatická a všechny ostatní postavy taky fungovaly opravdu dobře, bavila mě dynamika mezi nimi, i to, jak se postupně rozkrývaly všechny vrstvy jejich osobností.

No a pak samozřejmě prostředí, to je na knížce to nejzajímavější a to jí dodává to "něco" navíc a povyšuje ji to na daleko zábavnější čtení - popisy Kodaně, jejích památek, dánského jídla i životního stylu Dánů... ách... totálně jsem se zamilovala a připojuji se k zástupu těch, kteří by tam teď hned nejradši odcestovali. :)

V sérii plánuju pokračovat a těším se na další místa, která prostřednictvím těchto příběhů navštívím. :)

08.04.2023 4 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Komiksové zpracování klasiky mě baví! A tato verze Kytice nasadila laťku vysoko. Moc se mi líbil celkový koncept, kdy každou baladu zpracoval do komiksu někdo jiný a vetknul jí svůj osobitý styl.

Komiksová Kytice je opravdu originální dílo a myslím, že má potenciál přilákat k české klasice čtenáře napříč generacemi. Obsah sice zůstane - ale o zaujetí může rozhodnout i nečekaná forma. Když si vzpomenu na sebe, jak jsem se před pár lety k maturitě s Kyticí “trápila”, podobné zpracování bych jistě ocenila. ️

02.02.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Klasická kniha, kterou by si měl alespoň jednou v životě přečíst každý. Karel Čapek je pro mě geniálním autorem, který i do malého prostoru tohoto dramatu dokázal schovat řadu silných myšlenek - o tom, jací jsou lidé, o tom, co jsme často schopni obětovat kvůli vidině moci... V rámci kontextu doby, kdy příběh vzniknul, je samozřejmě celá kniha ještě silnější - vždyť začátek 2. světové války je až děsivě podobný tomu, jak Čapek popsal začátek války právě v Bílé nemoci... Jednoznačně doporučuji a určitě se postupně vrátím i k dalším Čapkovým dílům.

24.04.2020 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Krásná a citlivě napsaná kniha, která mě moc bavila a pohladila po duši. Svět kávy je mi velmi blízký, takže jsem si příběh z prostředí nezvyklé japonské kavárny víc než užila. :) Námět, který pracuje s možností cestovat v čase, je opravdu zajímavý a v knize nabídl řadu silných momentů - spjatých zejména s dodržováním velmi přísných pravidel a tím, že přítomnost se prostě nedá změnit. Záleží ale na tom, jestli se dokážeme změnit my sami a na situace, které nás v životě potkají, se naučíme pohlížet novýma očima... Nedokážu vybrat kapitolu, která se mi líbila nejvíce, protože každá měla něco do sebe, a hlavně spolu všechny byly propojeny tak, aby vytvořily kompletní a zajímavý obraz. Knihu určitě doporučuji a sama se těším, až se vrhnu na její pokračování. :)

14.02.2021 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Knihu jsem kdysi četla jako povinné dílo k maturitě a nebyla jsem nijak nadšená. Teď, když jsem se k ní po letech vrátila, jsem naprosto unešená... Mám pocit, že jsem musela dospět a něco si odžít, abych bolestnou nádheru tohoto díla dokázala plně docenit. Mácha byl neskutečný básník - to, jak pracoval s češtinou, jak dokázal popsat přírodu i myšlenky, jak pracoval s jednotlivými motivy... Dílo Máj je bezpochyby klenotem české literatury a jsem nesmírně ráda, že jsem měla možnost nechat se jím pohltit...

15.01.2021 5 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Sonety jsem četla v překladu Martina Hilského a byl to příjemný čtecí výlet do vod klasické poezie. William Shakespeare byl opravdový mistr, který to se slovy prostě uměl. Atmosféře jeho sonetů tak nějak nelze odolat, vtáhnou vás svojí noblesou, chytrostí, nadčasovostí, upřímností... V budoucnu bych ráda zkusila i jinou verzi překladu, protože mám pocit, že některá z těch “honosnějších” (např. od Jana Vladislava), by mi mohla sednout ještě o trochu víc. Můj nejoblíbenější sonet je číslo 66.

30.12.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Skvělá, ale po psychické stránce pro mě neskutečně náročná kniha o vztazích v jedné české rodině. Autorka se v ní věnuje velmi aktuálnímu a dle mého nesmírně důležitému tématu, a to obzvlášť v době, kdy si velká část české populace myslí, že vychovávat děti výpraskem je naprosto v pořádku. I přesto, nebo možná právě proto, že je kniha svým rozsahem krátká, nabízí intenzívní čtenářský zážitek a relativně komplexní vhled do situace. Dozvídáme se například, jak je těžké proti takovému jednání rodičů zasáhnout a jak ve vypjatých situacích naprosto selhávají lidé, kteří by mohli a měli zakročit - například školní výchovná poradkyně. Kniha dostává zajímavý rozměr i díky střídání perspektiv - jak té dětské od hlavní hrdinky Báry, tak té dospělé od její matky. S tou je velmi těžké se jakkoliv ztotožnit a najít pro ni byť i jen špetku pochopení, i když je mi jasné, že takových lidí žije mezi námi víc než dost... Jakých? Takových, pro které je důležitější pořádek než vlastní dítě, které nejvíc zajímá, co si o nich myslí okolí, jsou sebelítostniví a svou frustraci si vybíjejí na svých dětech. Zakončení mě dostalo, ale musím říct, že v té chvíli jsem to částečně chápala jako Bářino vysvobození, které jí přineslo úlevu... Vsuvky ze života vran mi do knihy dokonale pasovaly a umocňovaly pro mě temnotu celého příběhu. Na závěr bych už jen chtěla pochválit obálku knihy, která se opravdu moc povedla.

15.02.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Poprvé jsem Malého prince četla jako povinnou literaturu k maturitě - a vůbec mě neoslnil. Nechápala jsem, co s knihou všichni mají. Po letech jsem se k ní vrátila - nejprve ve formě skvěle namluvené audioknihy a poté i v knižní podobě. No a asi už tušíte, kam mířím - můj názor na ni se úplně změnil. :) Kniha se mi četla moc dobře a byla pro mě skutečným pohlazením po duši. Je plná překrásných myšlenek o přátelství, o lásce, o lidech i o životě. Občas je trochu smutná, ale to k ní zkrátka patří. Myslím, že právě proto si dokáže získat srdce čtenářů napříč generacemi a i během opakovaného čtení v ní člověk stále nachází něco nového a podstatného.

“Je smutné zapomenout na přítele. Každý nemá přítele. A mohu se stát jednou takovým jako dospělí, kteří se už nezajímají o nic jiného než o číslice.”

24.04.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Zajímavý námět a propracovaný svět s řadou detailů se postaraly o to, že tahle kniha je opravdu příjemný čtenářský zážitek. Děj parádně plyne, neustále se něco děje a já to hltala stránku po stránce. Konec byl překvapivý a připravil dobrý základ pro druhý díl, na jehož čtení se už teď těším.

26.03.2020 5 z 5

Kniha o bláznivých dobrodružstvích a neuvěřitelném životě stoletého staříka Alana, který se mihnul v pozadí všech důležitých událostí 20. století, se mi velmi líbila. Četla se lehce a byla zábavná, mnohokrát jsem se u ní nahlas rozesmála. Způsob vyprávění, který autor zvolil - střídání přítomnosti a minulosti - mi přišel osvěžující a neměla jsem problém se v celém příběhu orientovat. Těšila jsem se na každou kapitolu a na to, co ten bláznivý Švéd zase vyvede. Podobnost s Forrestem Gumpem je očividná, ale vůbec mi to nevadilo. Vzhledem k některým zdejším komentářům jsem došla k závěru, že kniha je vhodná především pro ty, kteří umí nebrat život až tak vážně . :) :) Každopádně se určitě chystám i na další knihy autora - v prvé řadě na Analfabetku, která uměla počítat.

29.06.2019 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Taková klasika se vždy hodnotí těžko - kvalitu díla už prokázala staletí a člověk nevymyslí nic moc nového, co by řekl... :) Naprosto sedí označení nesmrtelný příběh - tentokrát o mladé, ale velké lásce s tragickým koncem. Formou i obsahem skvělá hra plná překrásných veršů, slovních obratů i slov... V tomto vydání opět doplněná o skvělý doslov Martina Hilského, kde se člověk dozví spoustu informací a krásně si doplní kontext, stejně jako si zrekapituluje některé silné a důležité momenty...

18.06.2021 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Druhá kniha od Debbie Tung, po které jsem sáhla. U této mě obzvlášť potěšilo téma - protože logicky ke knihomolství mám blízko. :) Některé nakreslené situace byly opravdu vtipné a nahlas mě rozesmály, jiné byly prostě jen milé a vysvětlovaly, proč je super být čtenářem. :) Moc se mi líbila dvoustránka s tipy na úžasné knihy - zařadit ji byl opravdu dobrý nápad. V neposlední řadě jsem ocenila, že tato kniha měla pevnou vazbu a nemusela jsem se o ni tolik bát. :) Stejně jako jsem již psala u první knihy - styl kresby se mi moc líbil a některé obrázky byly úplně pohádkové. :) Hodnotím jako moc krásné a milé čtení. :)

01.09.2022 4 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Stejně jako první kniha - i tato se mi velmi líbila. Princip zůstal stejný - v knize jsou čtyři příběhy rozdělené do samostatných kapitol, které jsou spolu ale částečně provázané. V některých částech děj také volně navazuje na první knihu (např. v příbězích personálu kavárny) a posouvá se dál.

Zůstalo kouzlo, citlivost i jakási melancholie a tajemná atmosféra z prvního dílu, které si mě získaly. Příběhy byly dojemné a opět v nich byla ukryta některá důležitá životní moudra - například, jak je důležité být šťastný i přes životní překážky... a že právě schopnost učinit někoho šťastným dává našemu životu smysl.

Pokud máte chuť na milou a citlivou knihu - určitě doporučuji. :)

07.03.2022 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Další mistrovské dílo Karla Čapka. Tentokrát u mě zabodoval sám námět - myšlenka na nesmrtelnost a závěrečné zjištění, že ta není pro člověka vůbec dobrá, že nakonec přináší jen nudu a nedůstojný, prázdný a špatný život.

Kniha je napsaná skvěle, má spád a vygraduje v silném finále. Karel Čapek zde opět prokázal nadčasovost svých děl, která jsou aktuální v každé době, nestárnou a neustále nabízejí čtenářům důležité myšlenky k zamyšlení.

22.02.2022 5 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Ovoce poznání je skvělý komiks, který se snaží odbourat tabu, s nimiž v naší společnosti žijeme, a která se týkají žen (zejména tedy jejich pohlavních orgánů). Dělá to vtipnou a odlehčenou formou, díky které jsou i drsnější informace a vážná témata pro čtenáře stravitelnější. I přesto, že se jedná o relativně krátké dílo, je kniha nabitá informacemi, zajímavostmi a podněty k dalšímu přemýšlení. A to jak z historie, tak ze současnosti. Styl kresby nemusí sedět každému, ale musím říct, že mně se k tomuto edukativnímu a lehce provokativnímu komiksu hodil skvěle... :)

16.03.2021 5 z 5