Akula Akula komentáře u knih

Zkáza Javoříčka Zkáza Javoříčka Karel Bartuška (Michalov)

Autor sepisoval zážitky Javoříčských přeživších těsně po válce. Zajímavé svědectví. Nepřesnosti a místy zkreslení událostí a podílu některých osob je jistě omluvitelné.

21.07.2019 3 z 5

Bratři ve válce Bratři ve válce René Černý

To co se stalo na Požárech je veliká tragedie, kdy proti sobě stáli čtyři Češi a skončilo to smrtí dvou z nich. Autor se snaží přiblížit tyto události a s pomocí kriminalistických metod, například rekonstrukce poodhalit závoj tajemství a polopravd, kterými je tento příběh obestřen. Velmi zajímavé čtení.

27.03.2019 5 z 5

Za frontou na východě Za frontou na východě Jiří Šolc

Základní přehled výsadkových operací uskutečněných z "východu". Pro mne zajímavá sonda pro porovnání podpory a spolupráce výsadků organizovaných z Anglie a ze Sovětského Svazu. Některé kopie dokumentů, posílaných mezi exilovou vládou v Anglii (Ingr) a velením mise v SSSR (Píka) jsou obzvláště vypovídající. Politizace těchto výsadků byla obrovská. Doporučuji všem zájemcům o odboj.

17.08.2018 4 z 5

Clay-Eva volá Londýn Clay-Eva volá Londýn Antonín Bartoš

Kniha kterou mám je z roku 1946. S tím je spojeno jak množství nepřesností, tak i určitá čerstvost vyprávění. Četlo se parádně a nepřesnosti se dají odpustit.

25.07.2018 5 z 5

Nadporučík Bohumil Bednářík Nadporučík Bohumil Bednářík Martin Vaňourek

V dubnu 1944 seskočila na území protektorátu paraskupina Chalk. Po jejím zatčení gestapem, hráli její členové nejen o svůj život, ale i o svou čest.

08.07.2018 5 z 5

Silver A Silver A Pavel Šmejkal

Rychlá sonda do operace Silver A.

30.03.2018 4 z 5

Tajemství vyzvědače A-54 Tajemství vyzvědače A-54 Ivan Milan Jedlička

Paul Thümmel je v dějinách odboje postavou dosud zahalenou závojem tajemna. Díky této knize tento závoj trochu poodhrnete.

19.02.2018 4 z 5

Barium: paradesantní výsadek Vysoká nad Labem 3. dubna 1944 Barium: paradesantní výsadek Vysoká nad Labem 3. dubna 1944 Jan Brunclík

Základní informace nejen o osudech členů výsadku Barium, ale i o řadě jejich podporovatelů.

02.02.2018 4 z 5

Mauthausen - konečná stanice Mauthausen - konečná stanice Vlastislav Janík

Přečetl jsem jedním dechem. Obrazová část výborně navazuje na vyprávění.

26.12.2017 5 z 5

Bylo málo mužů Bylo málo mužů Jiří Šolc

Pro člověka, který se zajímá o odboj za 2. světové války a o paraskupiny ze západu, je toto jistě povinnou četbou.

28.10.2017 5 z 5

Clay-Eva ve vzpomínkách radisty skupiny a spolupracovníků Clay-Eva ve vzpomínkách radisty skupiny a spolupracovníků Jaroslav Pospíšil

Jednoduše a čtivě sepsané zážitky para skupiny Clay nejen během války, ale i během let po únoru '48.

14.08.2017 5 z 5

Partyzánský výsadek Mistr Jan Hus aneb nejasnosti kolem jeho politického komisaře Miroslava Picha - Tůmy Partyzánský výsadek Mistr Jan Hus aneb nejasnosti kolem jeho politického komisaře Miroslava Picha - Tůmy František Drašner

Velmi zajímavá sonda do života partyzánské skupiny organizované ze Sovětského svazu. Bohužel autor knihu nestihl dopsat a je vydána na základě jeho konceptu. I ten je ale důkazem dlouhodobé mravenčí práce autora.

05.08.2017 4 z 5

Podpalte Československo! Operace PERUN Podpalte Československo! Operace PERUN Jiří Šolc

Málo známá část našich dějin. Pokus o vyvolání povstání v protektorátu na začátku války vyvolaný Londýnskou exilovou vládou. K provedení plánu nakonec nedošlo. Kniha se zabývá pozadím tohoto plánu, okolnostmi jeho vzniku a nakonec i důvody jeho odložení na neurčito.

15.07.2017 5 z 5